O vyslaní špeciálnej delegácie rozhodla Konferencia predsedov Európskeho parlamentu 1. marca, teda už na štvrtý deň po zverejnení zločinu. Program cesty a zloženie delegácie Konferencia predsedov schválila 7. marca.
Europoslanci sa stretli s mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii, novinármi, predstaviteľmi vlády a štátu, zástupcami orgánov vyšetrujúcich vraždu a predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Posledným bodom programu je návšteva obce Veľká Mača a uctenie si pamiatky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Po návrate zo Slovenska poslanci napíšu správu, ktorá bude predložená Konferencii predsedov, ktorá zahŕňa predsedu Európskeho parlamentu a lídrov politických skupín, a následne bude zverejnená. Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ako aj ochrana novinárov v Európe, budú na budúci týždeň, počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu, predmetom samostatnej plenárnej rozpravy.
Okrem toho Európsky parlament vo štvrtok schválil vznik nového pracovného Výboru pre finančné zločiny a daňové podvody. Stojí za ním slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) a jeho český kolega Luděk Niedermayer. Štefanec priznal, že vytvorenie výboru súvisí aj s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a jeho činnosť sa medzi prvými zameria na prípady daňových podvodov, o ktorých písal Kuciak. Výbor má právomoc vyžiadať si od slovenských orgánov všetky podklady.
Europarlament, často kritizovaný pre jeho nepružnosť, teda zareagoval naozaj bleskovo. Možno je to náhoda. Jeho tútorský a mentorský prístup však vyvoláva dojem, že od samého začiatku pochybuje o autorite a nezaujatosti slovenských orgánov vyšetrujúcich túto kauzu, hoci stále neexistuje jediný dôkaz o tom, kto zločin vykonal. Že informáciám z článkov mladého novinára a podozreniam opozičných politikov automaticky prikladá väčšiu váhu než inštitúciám demokratického štátu, rovnoprávneho člena Európskeho spoločenstva, to samo osebe veľa vypovedá o pomeroch v dnešnej EÚ.
Aj to je dozaista len náhoda, že farebná revolúcia sa na Slovensku koná práve teraz, keď krajiny Višegrádskej štvorky svorne vypovedajú poslušnosť a odmietajú prijať množstvo mladých mužov z ďalekých chudobných krajín. A už úplnou náhodou je, že Claude Moraes, spolupredsedajúci pracovnej ceste europoslancov na Slovensku, je bývalým riaditeľom britskej neziskovej organizácie Joint Council for the Welfare of Immigrants na podporu utečencov a migrantov a dlhodobo sa venuje tejto tématike.
Ivan Lehotský