Ako sa mohli západné spravodajské služby opäť pomýliť? Nemýlili sa. Mali iné ciele

Ako sa mohli západné spravodajské služby opäť pomýliť? Nemýlili sa. Mali iné ciele

Brusel 11. marca 2023 (HSP/Sonar21/Foto:Twitter )

 

Západ teraz stojí pred úlohou zneškodniť nášľapnú mínu vlastného presvedčenia voličov o “víťazstve” na Ukrajine a o ponížení Ruska

MI6
Na snímke sídlo MI6

Larry Johnson, bývalý analytik CIA, píše: “Už nemám previerky a nemal som prístup k utajovaným spravodajským hodnoteniam. Počul som však, že hotové spravodajské informácie, ktoré sa dodávajú americkým politikom, naďalej vyhlasujú, že Rusko je na hrane – a jeho ekonomika sa rozpadá. Analytici tiež trvajú na tom, že Ukrajinci Rusov porážajú”.

Reklama

Johnson reaguje, že – keďže chýbajú validné ľudské zdroje – “západné agentúry sú dnes takmer úplne závislé od ‘styčných správ'” (t. j. od “spriatelených” zahraničných spravodajských služieb) bez toho, aby vykonali ‘due diligence’ krížovou kontrolou nezrovnalostí s inými správami.

V praxi to zväčša znamená, že západné spravodajstvo jednoducho kopíruje PR líniu Kyjeva. Pri spájaní kyjevských výstupov (ako hovorí Johnson) so správami Spojeného kráľovstva však nastáva obrovský problém – kvôli “potvrdeniu”.

Reklama

V skutočnosti je aj samotné spravodajstvo Spojeného kráľovstva založené na tom, čo hovorí Ukrajina. Ide o tzv. falošnú zábezpeku – t. j. keď to, čo sa používa na potvrdenie a potvrdenie, v skutočnosti pochádza z toho istého jediného zdroja. Stáva sa – zámerne – propagandistickým multiplikátorom.

Jednoducho povedané, všetky tieto body sú “červené slede”. Otvorene povedané, takzvané západné “spravodajstvo” už nie je úprimnou snahou o pochopenie zložitej reality, ale skôr sa stalo nástrojom na falšovanie nuansovanej reality s cieľom pokúsiť sa zmanipulovať ruskú psychiku smerom ku kolektívnemu defetizmu (nielen vo vzťahu k Ukrajine, ale aj k myšlienke, že Rusko by malo zostať suverénnym celkom).

A – v rozsahu, v akom sú “lži” vykonštruované s cieľom navyknúť ruskú verejnosť na nevyhnutnú porážku – opačný okraj má zjavne za cieľ vycvičiť západnú verejnosť na “skupinové myslenie”, že víťazstvo je nevyhnutné. A že Rusko je “nereformovaná ríša zla”, ktorá ohrozuje celú Európu.

To nie je náhoda. Je to vysoko účelové. Je to behaviorálna psychológia v praxi. Dezorientácia “hlavy” vytvorená počas celej pandémie Covidu; neustály dážď modelových analýz “na základe údajov”, označovanie všetkého, čo kritizuje “jednotné správy”, za protispoločenskú dezinformáciu – umožnili západným vládam presvedčiť svojich občanov, že “uzavretie” je jedinou racionálnou odpoveďou na vírus. Nebola to pravda (ako teraz vieme), ale “pilotný” behaviorálny nudge-psychologický pokus fungoval lepšie – dokonca lepšie, ako si jeho vlastní architekti predstavovali.

Profesor klinickej psychológie Mattias Desmet vysvetlil, že masová dezorientácia nevzniká vo vákuu. V priebehu dejín vzniká z kolektívnej psychózy, ktorá sa riadi predvídateľným scenárom:

Reklama

Podobne ako v prípade uzamknutia, vlády využívajú behaviorálnu psychológiu na vyvolanie strachu a izolácie, aby zmasírovali veľké skupiny ľudí do stád, kde toxický výsmech nad akoukoľvek protichodnosťou zatláča do úzadia akékoľvek kritické myslenie alebo analýzu. Je pohodlnejšie byť vnútri stáda ako mimo neho.

Dominantnou charakteristikou je tu zachovanie lojality voči skupine – aj keď politika funguje zle a jej dôsledky narúšajú svedomie členov. Lojalita voči skupine sa stáva najvyššou formou morálky. Táto lojalita si vyžaduje, aby sa každý člen vyhýbal nastoľovaniu kontroverzných otázok, spochybňovaniu slabých argumentov alebo volaniu po zastavení zbožných želaní.

Skupinové myslenie umožňuje, aby sa určitá vlastná predstava reality odtrhla; aby sa stále viac vzďaľovala od akéhokoľvek spojenia s realitou a potom prešla do bludu – vždy sa opiera o podobne zmýšľajúcich rovesníkov, ktorí ju potvrdzujú a rozširujú radikalizáciu.

Takže “zbohom” tradičnej Spravodajskej službe! A “vitajte” v západnej Spravodajskej službe 101: geopolitika sa už netočí okolo chápania reality. Je o inštalácii ideologického pseudorealizmu – čo je univerzálna inštalácia jediného skupinového myslenia, takže všetci podľa neho pasívne žijú, kým nie je príliš neskoro na zmenu kurzu.

Povrchne sa to môže zdať chytrá nová psychopédia – dokonca “cool”. Nie je to tak. Je to nebezpečné. Tým, že zámerne pracuje s hlboko zakorenenými strachmi a traumami (napr. Veľká vlastenecká vojna pre Rusov (2. svetová vojna)), prebúdza v kolektívnom nevedomí typ viacgeneračného existenciálneho údelu – údel totálneho vyhladenia -, čo je nebezpečenstvo, ktorému Amerika nikdy nečelila a voči ktorému existuje nulové americké empatické pochopenie.

Reklama

Možno tým, že západné vlády oživili dávne kolektívne spomienky na mor v európskych krajinách (napríklad v Taliansku), zistili, že sú schopné zmobilizovať svojich občanov okolo politiky nátlaku, ktorá je inak úplne proti ich vlastným záujmom. Národy však majú svoje vlastné mýty a civilizačné zvyky.

Ak to bolo cieľom (aklimatizovať Rusov na porážku a konečnú balkanizáciu), západná propaganda nielenže zlyhala, ale dosiahla pravý opak. Rusi sa tesne spojili proti existenčnej hrozbe zo strany Západu – a sú pripravení “ísť až na hranu”, ak to bude potrebné, aby ju prekročili. (Nechajte tieto dôsledky doznieť.)

Na druhej strane falošné propagovanie obrazu nevyhnutného úspechu Západu nevyhnutne vyvolalo očakávania politického výsledku, ktorý nielenže nie je uskutočniteľný, ale ktorý sa ešte viac vzďaľuje vzdialenému horizontu, keďže tieto fantastické tvrdenia o ruských neúspechoch presviedčajú európskych lídrov, že Rusko môže akceptovať výsledok v súlade s ich skonštruovanou falošnou realitou.

Ďalší “vlastný gól”: Západ teraz stojí pred úlohou zneškodniť nášľapnú mínu vlastného voličského presvedčenia o “víťazstve” na Ukrajine a o ponížení a rozklade Ruska. Bude nasledovať hnev a ďalšia nedôvera voči elitám na Západe. Existenčné riziko vzniká, keď ľudia neveria ničomu, čo elity hovoria.

Jednoducho povedané, toto uchýlenie sa k šikovným “nudge teóriám” dokázalo len otráviť perspektívu politického diskurzu. Ani USA, ani Rusko teraz nemôžu prejsť priamo k čistému politickému diskurzu:

Po prvé, strany musia nevyhnutne dospieť k určitej tichej psychologickej asimilácii dvoch celkom nesúvisiacich skutočností, ktoré sa teraz prostredníctvom týchto psychologických techník “spravodajstva” premenili na hmatateľné, vitálne bytosti. Žiadna zo strán nebude akceptovať platnosť alebo morálnu správnosť druhej reality, ale ak sa má politika odblokovať, je potrebné psychicky uznať jej emocionálny obsah – spolu s traumami, ktoré sú jeho základom.

Stručne povedané, tento západný prehnaný psyops zvráteným spôsobom pravdepodobne predĺži vojnu, kým fakty v teréne konečne nezomelú protichodné očakávania bližšie k tomu, čo môže byť “nové možné”. V konečnom dôsledku, keď sa vnímané skutočnosti nedajú “zladiť” a nivelizovať, vojna potiera jednu alebo druhú stranu do emotívnejšej podoby.

Degenerácia západnej inteligencie sa nezačala nedávnym kolektívnym “nadšením” z možností “nudge-psychológie”. Prvé kroky týmto smerom sa začali zmenou étosu siahajúcou až do Clintonovej/Thatcherovej éry, v ktorej sa spravodajské služby “neoliberalizovali”.

Už sa nehodnotila úloha “diablovho advokáta” – prinášanie “zlých správ” (t. j. tvrdý realizmus) príslušnému politickému vedeniu; namiesto toho sa zaviedol radikálny posun smerom k praxi “obchodnej školy”, keď sa služby poverili úlohou “pridávať hodnotu” existujúcim vládnym politikám a (dokonca) vytvárať “trhový” systém v spravodajských službách!

Politici-manažéri požadovali “dobré správy”. A aby sa to “podarilo”, financovanie bolo viazané na “pridanú hodnotu” – pričom administrátori, ktorí boli zruční v riadení byrokracie, boli presunutí na vedúce pozície. Znamenalo to koniec klasickej spravodajskej služby, ktorá bola vždy skôr umením než vedou.

Reklama

Stručne povedané, bol to začiatok upevňovania spravodajstva v súvislosti s politikami (s cieľom pridať hodnotu), a nie tradičná funkcia formovania politík na základe spoľahlivej analýzy.

V USA dosiahla politizácia spravodajských služieb svoj vrchol, keď Dick Cheney inicioval vytvorenie spravodajskej jednotky Team “B”, ktorá mu bola osobne podriadená. Jej cieľom bolo zabezpečiť antirozviedku na boj proti výstupom spravodajských služieb. Iniciatíva tímu “B” samozrejme otriasla dôverou analytikov a obišla prácu tradičných kádrov – presne tak, ako to Cheney zamýšľal. (Musel ospravedlniť vojnu (vojnu v Iraku).

Samostatne však došlo k ďalším štrukturálnym zmenám. Po prvé, do roku 2000 začal narcizmus prebudenia zatieňovať strategické myslenie a vytvárať vlastné nové skupinové myslenie. Západ sa jednoducho nedokázal zbaviť pocitu, že je stredobodom vesmíru (aj keď už nie v rasovom zmysle, ale prostredníctvom prebudenia “politiky obetí” – vyžadujúcej nekonečné odškodnenie a reparácie – a takéto hodnoty woke akoby náhodou pomazali Západ obnoveným globálnym “morálnym prvenstvom”).

Paralelne s tým sa americkí neokonzervatívci opierali o tento nový woke univerzalizmus, aby upevnili mém “na impériu záleží primárne”. Nevysloveným dôsledkom toho, samozrejme, je, že pôvodné hodnoty americkej republiky alebo Európy nemožno nanovo koncipovať a preniesť do súčasnosti, pokiaľ ich “liberálne” skupinové myslenie Impéria konfiguruje ako hrozbu pre západnú bezpečnosť. Tento hlavolam a boj je jadrom dnešnej politiky USA.

Otázkou však zostáva, ako môžu spravodajské informácie, ktoré sa poskytujú tvorcom politiky USA, trvať na tom, že Rusko ekonomicky imploduje a že Ukrajina víťazí – v rozpore s ľahko pozorovateľnými faktami na mieste.

Reklama

Nuž, žiadny problém; washingtonské think-tanky majú veľké, veľké financie z vojensko-priemyselného sveta, pričom prevažná časť týchto prostriedkov ide neokonzervatívcom – a ich zdôrazňovanie, že Rusko je malá “plynová stanica”, ktorá sa vydáva za štát, a nie mocnosť, ktorú treba brať vážne.

Neokonzervatívci trhajú pazúry každému, kto sa vyhovára na ich “líniu”, a think-tanky zamestnávajú armádu “analytikov”, ktorí vypracúvajú “akademické” správy naznačujúce, že ruský priemysel – pokiaľ vôbec existuje – je v rozklade. Od marca minulého roka západní vojenskí a ekonomickí experti pravidelne ako hodinky predpovedajú, že Rusku došli rakety, bezpilotné lietadlá, tanky a delostrelecké granáty – a vynakladá svoje ľudské sily na vrhanie ľudských vĺn nevycvičených vojakov na ukrajinské obliehacie línie.

Logika je jasná, ale opäť chybná. Ak má spojené NATO problémy so zásobovaním delostreleckými granátmi, Rusko s ekonomikou veľkosti malého štátu EÚ na tom musí byť (logicky) horšie. A ak len my (USA) dostatočne tvrdo pohrozíme Číne, aby nedodávala Rusku,potom jej nakoniec dôjde munícia – a Ukrajina podporovaná NATO “vyhrá”.

Logika je potom taká, že predĺžená vojna (až kým nedôjdu peniaze) musí priniesť Rusko zbavené munície a Ukrajina podporovaná NATO “vyhrá”.

Toto rámcovanie je úplne nesprávne z dôvodu koncepčných rozdielov: Ruské dejiny sú dejinami totálnej vojny, ktorá sa vedie v dlhom, “totálnom”, nekompromisnom boji proti prevažnej sile rovnocenných partnerov. K tejto myšlienke však neodmysliteľne patrí jej všestranne dôležité zakotvenie v presvedčení, že takéto vojny sa vedú v priebehu rokov, pričom ich výsledky sú podmienené schopnosťou prudko zvýšiť vojenskú produkciu.

Reklama

Z koncepčného hľadiska sa USA v 80. rokoch 20. storočia odklonili od povojnovej vojensko-priemyselnej paradigmy a prešli na výrobu mimo územia Ázie a na dodávateľské linky “just-in-time”. V skutočnosti sa USA (a Západ) posunuli opačným smerom k “nárazovým kapacitám”, zatiaľ čo Rusko nie: Zachovalo si predstavu o udržiavaní, ktorá prispela k záchrane Ruska počas Veľkej vlasteneckej vojny.

Západné spravodajské služby sa teda opäť pomýlili; zle pochopili realitu? Nie, nepochopili to “zle”. Ich cieľ bol iný.

Tých pár, ktorí to pochopili správne, boli nemilosrdne karikovaní ako stúpenci, aby vyzerali absurdne. A “Spravodajská služba 101” bola pretvorená na účelové popieranie všetkého myslenia mimo Tímu, zatiaľ čo väčšina západných občanov mala pasívne žiť v objatí skupinového myslenia – až kým nebude príliš neskoro na to, aby sa prebudili a zmenili nebezpečný kurz, ktorým sa ich spoločnosti vydali.

Neoverené ukrajinské správy (spojovacie spravodajstvo) servírované západným lídrom preto nie sú “chybou” – je to “vlastnosť” novej paradigmy “Spravodajskej služby 101”, ktorej cieľom je zmiasť a otupiť svojich voličov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:35

Jednotlivci, organizácie aj samosprávy môžu od pondelka (6. 5.) požiadať o dotácie z Ministerstva financií (MF) SR. Dotácie sa týkajú dvoch skupín v oblasti podpory všeobecne prospešných služieb a oblasti individuálnych potrieb obcí a miest v roku 2024. Výzva by mala byť otvorená do 31. mája, informoval rezort financií na svojej webovej stránke.

13:34

Bosporský prieplav, ktorý spája Čierne a Stredozemné more, je uzatvorený pre lodnú dopravu, pretože nákladná loď smerujúca z Ukrajiny tam v utorok nabehla na plytčinu, oznámili turecké úrady.

13:32

Členské štáty Európskej únie v utorok schválili historicky prvú únijnú smernicu o boji proti násiliu páchanému na ženách a zabezpečení väčších práv pre obete domáceho a iného násilia.

13:25

Zariadenie nájdené v miestnosti, kde v utorok v rámci výjazdového zasadnutia mala rokovať poľská vláda, dokázalo zaznamenávať zvuk aj obraz, povedal pre televíziu TVN24 hovorca ministra pre tajné služby Jacek Dobrzyňski.

Poľská vláda v utorok zasadá v meste Katovice na západe Poľska. Nález podozrivého zariadenia program jej zasadnutia neovplyvnil.

13:07

Jednu obeť a štyroch zranených si vyžiadal ruský delostrelecký útok v ukrajinskej Sumskej oblasti, oznámila v utorok oblastná polícia.

V dôsledku útoku došlo k poškodeniu viacerých budov, rodinných aj obytných domov a viacerých vozidiel či kľúčovej energetickej infraštruktúry.

12:59

Polícia prehľadala v utorok bruselské kancelárie nemeckého europoslanca Maximiliana Kraha, lídra kandidátky pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v eurovoľbách, a tiež jeho asistenta. Prehliadku nariadila nemecká prokuratúra v rámci vyšetrovania Krahovho asistenta Jiana G., ktorý je podozrivý zo špionáže pre Čínu.

12:44

Exilová líderka ruskej opozície Julija Navaľná v utorok apelovala na svojich priaznivcov, aby nepoľavovali v boji proti režimu šéfa Kremľa Vladimira Putina, ktorého označila za klamára, zlodeja a vraha. Urobila tak krátko predtým, ako Putin zložil prezidentský sľub a ujal sa svojho piateho funkčného obdobia na čele Ruskej federácie.

12:35

Ruská vláda v utorok podala demisiu. Stalo sa tak v súlade s ústavou krátko po inaugurácii staronového prezidenta Vladimira Putina, informovala stanica Rádio Sloboda.

Súčasný kabinet premiéra Michaila Mišustina bude pracovať do vymenovania novej vlády.

12:25

Na desať dní väzenia za výtržníctvo odsúdili v Moskve amerického občana, ktorý pôsobil na jednej z miestnych škôl ako lektor angličtiny. Výtržníctva sa dopustil, keď sa v opitosti vlámal do detskej knižnice.

12:02

Slávny americký spisovateľ Stephen King vyzval Putina a Zelenského, aby „prestali zabíjať ľudí“ a dali si súboj jeden na jedného.

„Myslím si, že Putin a Zelenskyj by mali prestať zabíjať ľudí a mali by si svoje spory vyriešiť tvárou v tvár prostredníctvom plateného súboja. Rád by som videl, ako pán Z. nakope Putinovi zadok,“ napísal King v príspevku na X.

11:59

Južná Kórea tento rok zaznamenala najteplejší mesiac apríl od začiatku meraní v roku 1973. V porovnaní s predošlými rokmi bola priemerná denná teplota v apríli vyššia o 2,5 stupňa Celzia.

11:45

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vyhlásila, že by chcela navrhnúť vytvorenie funkcie eurokomisára pre obranu v prípade, ak ju zvolia na ďalšie funkčné obdobie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke žena s dieťaťom sa fotografuje na schodisku vyzdobenom nafukovacími kvetmi a králikmi pred zrekonštruovanou komerčnou administratívnou budovou v Pekingu

Autor: TASR/AP-Andy Wong

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali