Aké mantinely nastavila britská legislatíva pre registrované manželstvá a neregistrované partnerstvá?

Aké mantinely nastavila britská legislatíva pre registrované manželstvá a neregistrované partnerstvá?

Londýn, 21. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Shawn Pogatchnik)

 

V ostatnej dobe sú stále ostrejšie spory o tom, či je tradičná rodina jediným vzorcom spolužitia ľudí, alebo predsa do úvahy prichádzajú aj iné varianty: registrované manželstva alebo aj neregistrované partnerstvá?

Vo viacerých krajinách legislatíva viac alebo menej, ale predsa počíta s obidvoma variantmi, pričom v prípade neregistrovaných partnerstiev ide o spolužitie ako muža a ženy, tak aj zástupcov rovnakých pohlaví. A tento druhý trend viacerí odborníci, politici a média pod rúškom slobody, demokracie a tolerancie snažia sa neustále „popularizovať“.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Trochu si posvietime, ako je to vo Veľkej Británii – krajine so storočnými demokratickými tradíciami a štáte, ktorý v ostatných mesiacoch rozvíril aj bez toho nepokojné vody európskeho verejného života, pretože ostrovné kráľovstvo ruší „manželstvo“ /alebo to bolo iba registrované partnerstvo?/ s Európskou úniou a pôjde vlastnou cestou.

Vo Veľkej Británii v súlade s modernými trendmi, ako aj vo viacerých iných krajinách, žije veľa párov spolu, avšak nie sú zaregistrovaní – oficiálne nie sú manželia. Britské právo, samozrejme, odlišuje klasické manželstva a neregistrované partnerstva. Je však ten rozdiel veľký? Majú aj neregistrovaní partneri takmer rovnaké práva, ako manželia, alebo je v tom väčší rozdiel? Zároveň si situáciu v tradicionalistickej a bohabojnej Veľkej Británii môžeme to porovnať aj so situáciou na Slovensku a v susedných štátoch.

Reklama

Začneme hlavným – peniazmi. Pochopiteľne, ide o to, aby manžel /manželka/ či partner /partnerka/ mohol zabezpečiť svoju manželku /manžela/ alebo partnera /partnerku/. Podľa britských zákonov jeden z manželov musí zabezpečovať slušný finančný stav toho druhého. Takisto jeho povinnosťou je finančné zabezpečenie detí. Podobné pravidla hry platia vo väčšine štátov sveta.

Bez debaty: na ostrovoch manželia sú povinní navzájom sa finančne podporovať. Okrem toho, v súlade s manželskou zmluvou alebo na základe rozhodnutia súdu v rozvodovom procese často jeden z manželov musí podporovať toho druhého aj po rozvode. Aj toto nie je novinka a nič výnimočné – podobné zákony platia vo viacerých krajinách.

Iná situácia vzniká v prípade registrovaných partnerstiev. V tomto prípade „manželia“ – partneri nemajú povinnosť finančne podporovať toho druhého. Avšak v každom prípade musia finančne podporovať spoločné detí – ak, pochopiteľne, nejaké deti budú „výsledkom“ podobného spolunažívania. Ako viete, v niektorých prípadoch splodenie detí je takmer alebo úplne vylúčené… Ale o detí partneri sa predsa musia postarať: britská demokracia – ako inak.

Ešte jedna maličkosť čo sa týka finančného zabezpečenia detí. Dvojica sa musí postarať o detí bez rozdielu na tom, či manželstvo bolo registrované alebo nie. Dokonca otec dieťaťa /detí/, sa musí postarať o potomkov v každom prípade – či žije alebo nežije s rodinou, či jeho meno  je alebo nie je uvedené v rodnom liste a pod.

Podobné pravidla hry platia aj v prípade dedičstva pre detí. Nezávisle od toho, či bolo manželstvo zaregistrované alebo nie, dieťa má právo na dedičstvo, ktoré mu patrí zo strany otca a aj matky /aj keď v prípade LGBT partnerov by sme sa neodvážili naisto tvrdiť, kto z nich je „otec“ a kto „matka“/. Takisto dedičstvo môže byť stanovené v závete. V prípade, že nebol pripravený závet alebo posledná vôľa, dieťa automaticky získava právo na dedičstvo.

Reklama

Trochu iná je situácia v prípade dedičstva pre partnera v nezaregistrovaných manželstvách. Ak jeden z partnerov zomrie, ten druhý partner nemá automaticky právo na dedičstvo. Samozrejme, inak je to v prípade, ak zosnulý zanechal závet alebo poslednú vôľu a označil svojho partnera za dediča.  Ale aj v prípade, ak neexistuje žiaden závet, nezaregistrovaný partner má právo obrátiť sa na súd a požiadať o svoju časť dedičstva. Potom je to všetko v rukách Femidy.

V prípade oficiálneho manželstva platia podobné pravidla, ako aj vo viacerých štátoch sveta. Vdovec alebo vdova získa dedičstvo podľa závetu, alebo ak nebol pripravený žiaden závet,  má právo minimálne na určitú časť majetku manžela /manželky/.

Pomerne slobodne sa každý človek vo Veľkej Británii môže narábať s vlastným menom. Hocikedy si ho môže zmeniť a zobrať si priezvisko svojho manžela alebo partnera – bez rozdielu, v akom vzťahu žijú dvaja ľudia. V prípade sociálneho zabezpečenia zaregistrovaní rovnako ako a aj nezaregistrovaní partneri majú rovnaké práva a povinnosti, spojené so získaním sociálnych príspevkov.

Dosť podobné pravidla platia v Británii aj čo sa týka spoločného bývania. Manželia majú právo žiť v dome, kde spolu bývajú. V prípade rozvodu sa táto otázka rieši individuálne a do rozvodu majú manželia právo žiť v svojom súčasnom domove. Potom sa tieto veci riešia dohodou, na súde a pod. – ako vo viacerých štátoch.

V prípade nemanželského spolužitia, keď partneri žijú v spoločnej domácnosti a potom sa rozhodli rozísť, podľa zákonu v dome /byte/ zostáva ten partner, na ktorého je uzatvorená nájomná zmluva. Skratka jeden partner môže „demokraticky“ vyhodiť na ulicu toho druhého, ak ten nefiguruje v nájomnej zmluve. Preto v Británii drvivá väčšina partnerov odlišného alebo rovnakého pohlavia sa snažia uzatvoriť spoločnú nájomnú zmluvu, aby v prípade rozchodu nevznikali veľké problémy.

Reklama

S majetkom je to dosť podobné, ako aj u nás. Ak si manželia kúpili niečo „akože“ spoločne, považuje sa to za spoločný majetok  – nezávisle od toho, kto tie peniaze mal, dal alebo  zarobil. Ten majetok, ktorý jeden z manželov kúpil do manželstva, považuje sa za jeho majetok.

V nezaregistrovanom vzťahu platí princíp: „kto to kúpil, tomu to patrí”. Ak si partneri niečo kúpili spoločne, je to ich spoločný majetok. V prípade, ak jeden partner dáva druhému peniaze na chod domácnosti, tak všetko, čo kúpil druhý partner, sa bude aj tak považovať za majetok prvého partnera. Nuž, priatelia, kto platí, ten objednáva hudbu…

Čo sa týka účtov v bankách v obidvoch prípadoch je to rovnaké: ak manželia alebo partneri majú spoločný účet, môžu z neho vyberať peniaze obaja. Ak má nejaký účet iba jeden z nich, z neho môže vyberať iba on. V prípade smrti manžela alebo partnera úspory v banke zo spoločného účtu získa ten druhý.

Je však menší rozdiel. V prípade smrti partnera jeho úspory v banke môžu dostať pozostávajúcemu partnerovi len v prípade, že zosnulý zanechal poslednú vôľu. Ale v prípade manželstva mnohé banky umožňujú pozostalému partnerovi vybrať z účtu zosnulého peniaze, samozrejme, ak nejde o príliš vysokú sumu.

A posledné. Ako vo Veľkej Británii registrujú „nemanželské partnerstva“? Nejaká zmluva vôbec nie je podmienkou a väčšina Britov ju ani neuzatvára. Na druhej strane, ak partneri nechcú vstupovať do stavu manželského, ale predsa chcú mať právne záruky, pokojne si môžu uzatvoriť Cohabitation Contract – špeciálnu dohodu, v ktorej sú vyznačené práva a povinnosti každého partnera. Na rôzne oblasti spoločného života môžu Briti uzatvoriť aj samostatné zmluvy – využívanie auta, bývanie v spoločnej domácnosti, využívanie spoločného majetku a pod.

 

Eugen Rusnák

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali