Za listom stoja dvaja významní akcionári spoločnosti Apple – organizácie CalSTRS (California State Teachers ‘Retirement System) a JANA Partners, uvádza denník The Wall Street Journal.
Nedávno títo významní investori adresovali otvorený list vedeniu spoločnosti, v ktorom poukazujú na mnohé štúdie o negatívnych dôsledkoch detskej závislosti od “jablčných” zariadení. Veľké množstvo času stráveného denne “na telefóne” zvyšuje u mladých ľudí riziko depresií a samovrážd, znižuje ich študijné schopnosti a vedie ku spánkovej deprivácii. V liste tiež citujú prieskumy medzi americkými rodičmi a učiteľmi, ktoré dokladajú, že schopnosť detí sústrediť sa v triede kvôli digitálnym technológiám klesá. Doma potom najčastejšie vedú so svojimi rodičmi spory o to, koľko času smú pred obrazovkou stráviť.
Organizácie CalSTRS a JANA Partners spoločne vlastnia akcie Applu v hodnote dvoch miliárd dolárov. Podľa agentúry Reuters je angažovanie v sociálnych právach v prípade skupiny JANA novinkou, je známe skôr úsilím o finančné zmeny v spoločnostiach, do ktorých investuje. Akcionári teraz žiadajú Apple, aby zvážil vývoj softvéru, ktorý by umožnil rodičom obmedziť svojim deťom používanie telefónu. Chcú tiež, aby sa spoločnosť viac zaoberala dopadmi nadmerného užívania jej produktov na duševné zdravie.
Podľa Americkej psychologickej asociácie (APA) má 58% percent rodičov v Spojených štátoch pocit, že ich dieťa má k ruke “prilepený” telefón či tablet. S tým tiež súvisí problém závislosti na sociálnych sieťach. Ten prepukol najmä po tom, čo bývalá disneyovská hviezda Selena Gomezová zrušila v roku 2016 svoje turné, aby mohla nastúpiť na terapiu kvôli depresii a nízkemu sebavedomiu, ktoré vraj spôsobili práve sociálne siete, najmä Instagram, uvádza agentúra Reuters.
Žiadajú lepšiu rodičovskú kontrolu
“Apple môže zohrať dôležitú úlohu v signalizácii technologickému priemysle, že dôraz na zdravie a vývoj ďalšej generácie je správny, a navyše dobrý pre biznis,” píšu akcionári v liste. Súčasné možnosti rodičovskej kontroly produktov Applu sú značne obmedzené. Podľa listu sú len dve, vypnúť zariadenie alebo umožniť plný prístup. Technologický gigant by mal preto v tomto smere vyvinúť úsilie, aby nástroje rodičovskej kontroly boli prepracovanejšie.
Problém závislosti na moderných technológiách sa netýka len Spojených štátov. Agentúra Bloomberg uviedla, že Francúzsko úplne zakázalo používanie inteligentných telefónov na základných a stredných školách. Medzitým spoluzakladateľ Androidu Andy Rubin uvažuje o zavedení umelej inteligencie do telefónov, aby boli schopné vykonávať rutinné úlohy bez nutnosti fyzickej manipulácie.