“V súčasnej dobe sú emisie z dopravy, bývania a potravín považované za hlavných prispievateľov k prebiehajúcej klimatickej zmene … tento výskum dokazuje, že aj bitcoin by sa mal pridať do tohto zoznamu,” konštatuje Katie Taladayová, študentka magisterského štúdia na University of Hawaii v Manoa a spoluautorka príspevku, ktorý bol publikovaný v časopise Nature.
Ako teda píše The Independent, práve dopyt po kryptomene by mohol výrazne zasiahnuť do energetického systému. Skúmaním celého reťazca udalostí, ktoré vedú k vytvoreniu bitcoinov, sa totiž zistil jej dopad na poškodenie klímy.
Ťažba bitcoinu je totiž proces, ktorý je náročný na výpočtové techniky, s ťažkými požiadavkami na hardvér. Vedci analyzovali energetickú účinnosť počítačov používaných pri tvorbe bitcoinu, umiestnenie „ťažobných“ lokalít po celom svete a množstvo emisie CO2 z elektrickej energie v týchto krajinách.
Len v minulom roku totiž „ťažba“ kryptomeny údajne viedla k emisiám 69 miliónov metrických ton oxidu uhličitého.
Odhadnutím možnej rýchlosti čerpania kryptomeny v nadchádzajúcich rokoch zistili, že najkonzervatívnejšou predpoveďou je, že kumulatívne emisie vzniknuté použitím bitcoinu by za 22 rokov zvýšili globálnu teplotu o 2°C nad úrovňou pred industrializáciou. Ak by sa však spomínané technológie využívali priemerným tempom, toto oteplenie by nastalo už o 16 rokov.
Autori správy varovali, že pri vyhnutí sa najhorších dopadov zmeny klímy, ako je vymieranie koralových útesov a zmiznutie arktického ľadu, sa musí otepľovanie obmedziť na 1,5°C.
Sú však aj odborníci, ktorí spochybňujú extrémne výsledky predpovedané v štúdii. Profesor Eric Masanet, výskumník na Northwesternskej univerzite, podotýka: “Zatiaľ čo budúci nárast kryptomeny, ako je bitcoin, je veľmi nepredvídateľný, vieme, že celosvetový sektor elektrickej energie dekarbonizuje a že informačné technológie sa stávajú oveľa energeticky efektívnejšími.”
Tak či tak, v každom prípade výskumníci uviedli, že by sa aj bitcoin mal zohľadniť v budúcich klimatických predpovediach.
“Je zrejmé, že akýkoľvek ďalší vývoj kryptomien by sa mal kriticky zamerať na zníženie dopytu po elektrickej energii, ak sa má zabrániť potenciálne ničivým následkom globálneho otepľovania o 2°C,” uzatvára profesor Camilo Mora, vedúci štúdie.