Britská lekárka Qanta Ahmedová, ktorá sama seba označuje za praktizujúcich moslimku v rozhovore pre BBC pripomenula, že Korán ženám nenariaďuje zakrývať si tvár, hovorí sa v ňom len o “cudnom klopení zraku”. Povedala, že ide len o výzvu k spôsobu správania, nie k doslovnému zahaľovaniu.
Dodala, že v zahaľovanie moslimiek si všíma aj určitý trend. “Nárast zakrývania tváre je niečo, čo vidíme čoraz viac na Západe, zatiaľ čo u žien v moslimskom svete sa to znižuje,” vysvetlila s tým, že napríklad Maroko už výrobu a predaj buriek z bezpečnostných dôvodov zakázalo.
Ahmedová tvrdí, že by sa bývalý šéf britskej diplomacie ospravedlňovať nemal. A to ani napriek kritike z radov členov britského parlamentu. Ostro proti Johnsonovi vystúpila napríklad tieňová ministerka za ženské práva a rovnaké príležitosti Naz Shahová, ktorá jeho slová v liste predsedovi Konzervatívnej strany Brandonovi Lewisovi označila za “islamofóbne”.
“Tvrdenie, že je tu islamofóbia a dochádza k marginalizácii a šikanovaní britských a amerických moslimiek, považujem za odporné. Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo moslimkám zaisťujú viac občianskej slobody, viac priestoru, viac príležitostí, finančnej nezávislosti, sexuálnej a reprodukčnej nezávislosti – teda práv, ktoré moslimské krajiny ženám odopierajú,” uviedla k obvineniam Johnsona z islamofóbie britská lekárka.
Bývalého šéfa rezortu diplomacie okrem Ahmedovej podporil napríklad aj popredný britský moslimský reformátor Maajid Nawaz a tiež herec Rowan Atkinson, známy z komediálneho seriálu Mr. Bean.
Johnson síce vo svojom článku vyslovil nesúhlas so zákazom zahaľovanie tváre na verejnosti, aký nedávno zaviedlo Dánsko, trochu posmešne sa v ňom vyjadril k podobe buriek, teda tradičného moslimského odevu pre ženy, ktorý zakrýva celé telo, hlavu i tvár. Za opis svojho dojmu z odevov Johnsona skritizovali jeho kolegovia z Konzervatívnej strany, ako aj premiérka Mayová. Ich výzvu k ospravedlneniu však nevypočul.