„Aj ty, Brutus?…“ Reakcia Ukrajiny na to, že Kodaň nakoniec povolila výstavbu plynovodu Nord Stream 2 vo svojich vodách

Kyjev 1. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Dmitry Lovetsky)

 

„Aj ty, Brutus?“, skríkol Gaius Julius Caesar v roku 44. pred n. l., keď v jednom z vraždiacich atentátnikov spoznal muža, ktorému vždy úplne dôveroval… „Aj ty, Dánsko?“, vykríkli v Kyjeve, keď Kodaň po mnohomesačných naťahovačkách, a keď sa už zdalo, že Nord Streamu 2 nikde neprepne zelenú, nakoniec odklepla výstavbu tohto plynovodu vo svojich vodách. Plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more, už môže prechádzať cez dánske pobrežné vody. Rozhodla o tom v stredu dánska energetická agentúra

Ilustračné foto

Európske médiá príliš nevysvetľujú podstatu danej situácie, fakticky utajujú citlivé detaily a jednoducho nehovoria pravdu. Pokúsime sa veľmi stručne, po lopate vysvetliť, čo všetko sa skrýva pod špicou ľadovca – pod hladinou slniečkarsko-mainstreamového mediálneho oceánu.

Jediné, na čo sa zmohli slniečkarske médiá, je, že uviedli, že hoci úplným vlastníkom plynovodu je ruský plynárenský gigant Gazprom, polovicu projektu v hodnote 8 mld. eur financuje päť európskych energetických a chemických firiem, vrátane spoločností Shell, BASF a Engie. Dodali aj to, že povolenie Nord Stream 2 už skôr dostal od Ruska, Fínska, Švédska a Nemecka a teraz aj od Dánska. Čiže uznali, že plynovod Nord Stream 2 predsa bude  vybudovaný – aj napriek všetkým sankciám, nátlaku a vyhrážkam.

Lenže médiá iba jemnými náznakmi vysvetľovali, prečo európske krajiny, hlavne Nemecko, sa tak snažia o výstavbu „ruského plynovodu“. Odpoveď je úplne jasná, je na tácke: v tomto prípade nejde o politiku, ale o čistý biznis. Európske firmy, pracujúce na projekte, sa vykašľali na nespokojnosť a vyhrážky kontinentálnych a zaoceánskych politikov a celých vlád a dodnes sa aktívne podieľajú na výstavbe plynovodu. Biznis je biznis a politika bola odstavená nabok. Prirodzene, veľké koncerny majú vplyv na svoje vlády, a preto sa správanie mnohých politikov v Nemecku, Francúzsku a iných krajinách „prekvapivo“ zmenilo. Ale, ako vidíme, až také veľké prekvapenie to nebolo…

Postoj oponentov budovania plynovodu Nord Stream 2 je absolútne zreteľný. Američanom ide o to, aby iba oni boli suverénnymi predajcami plynu v Európe a EÚ nakupovala americký skvapalnený plyn (aj keď v súčasnosti Američania často nakupujú ruský skvapalnený plyn a potom ho predávajú Európanom, ako svoj vlastný – so ziskom…). Poľsko, pobaltské štáty a ešte zopár štátov v Európe jednoducho už storočia pociťujú alergiu na Rusov, Rusko a všetko ruské a tejto choroby sa tak ľahko a rýchlo nezbavia, a preto budú bojovať proti Rusom na všetkých frontoch, bez rozdielu, či to treba alebo nie. Ako povedal hrdina jedného slávneho románu: „Bijem sa preto, lebo sa chcem biť!…“

Niektoré ďalšie krajiny (vrátane Slovenska) tiež neboli nadšené budovaním plynovodu Nord Stream 2, hlavne kvôli tomu, že sa obávajú ruského monopolu na plyn. Rétorická otázka: aký monopol, kto a komu bráni nakupovať plyn od Američanov, ktorý chcú za každú cenu predávať v EÚ? Veď je tu sloboda, demokracia a liberalizmus – nakupujte drahý plyn od USA a nevznikne žiaden ruský monopol… V čom je problém?

Hlavným zádrheľom pre niektoré krajiny (zasa aj pre Slovensko) boli (teda aj sú) obavy, že Rusko bude distribuovať plyn prostredníctvom Nord Streamu 2 a potom zavrie kohútik na ukrajinskej hranici, čiže nepotečie ani cez územie Slovenska a naša krajina stratí veľký balík na tranzite plynu. Ale čert nikdy nie je taký strašný, ako ho maľujú…

Podrobne sme už viackrát o tom písali, uvádzali názory odborníkov, hlavne, západných, pretože ruským odborníkom slniečkari nebudú veriť. Zopakujeme to zasa veľmi stručne, po lopate, nebudeme opakovať čísla – nie je to také dôležité. Hlavne, aby sa pochopila podstata veci. Už dnes EÚ potrebuje viac plynu, ako je Rusko schopné dodať prostredníctvom existujúcich plynovodov. Európski politici, „odborníci“ a slniečkarske médiá o tom nehovoria ani slovo. Nie je to náhoda.

V nasledujúcich rokoch Európa bude potrebovať ešte viac plynu. Ak Rusko bude „na plné pecky“ dodávať plyn prostredníctvom Severného prúdu-2 /Nord Streamu 2/ a Tureckého prúdu, aj tak nedokáže uspokojiť potrebu európskych štátov – jednoducho kapacita oboch plynovodov bude nedostačujúca. Číže Rusko nebude mať inú možnosť, ale doslova bude musieť dodávať plyn aj cez územie Ukrajiny a teda aj cez Slovensko. Hovoria to všetci ruskí, ale aj mnohí európski experti. Na 99 percent Rusko nezavrie kohútik a plyn bude aj naďalej prúdiť cez Ukrajinu a cez Slovensko.

Áno, bolo by hlúpe popierať: každé pravidlo má výnimky. Ak vznikne kritická situácia alebo nedajboh katastrofa vo vzťahoch Ruska a Ukrajiny, môže sa stať, že Rusko ozaj zavrie kohútik. Ale krajiny EÚ by nemali pripustiť, aby vznikol väčší konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou: na to, aby zamedzili podobnému konfliktu, majú veľmi dobré páky – aby usmernili aj jednu, aj druhú stranu. Čiže EÚ môže pokojne zariadiť, aby ruský plyn aj naďalej prúdil cez Ukrajinu a teda aj cez Slovensko. Záujem o to majú všetky strany.

Áno, Rusi budú mať väčšiu páku, aby ovplyvňovali Ukrajinu. Ale nie tým, že zavrú kohútik, ale tým, akú cenu plynu nastavia pre Kyjev: v prípade lepších vzťahov medzi dvoma krajinami Moskva poskytne nižšie ceny pre suseda. Niekto to môže nazvať vydieraním, ale v tomto prípade je to zasa iba politika a biznis, nič viac. Každá iná krajina by reagovala podobným spôsobom – je to logicky. Lepšie vzťahy znamenajú lepšie cenové podmienky a naopak. Nie Rusko, ale Kyjev sa stále snaží zhoršovať vzťahy s Ruskom, chce uvaľovať sankcie a vyzýva k tomu aj európskych a zaoceánskych partnerov.

Ak Kyjev bude pokračovať v podobnej politike, Moskva mu začne predávať plyn za európske ceny: aký dôvod by mala Moskva poskytovať zľavy pre „partnera“, ktorý chce iba vojnu s Ruskom? Ale zatvárať kohútik, prerušovať dodávky plynu do EÚ cez Ukrajinu a cez Slovensko Rusi určite nechcú – a dokonca zasa v tom nie je žiadna politika, ale iba biznis. Potrebujú hrdzavejúcu „rúru“ cez Ukrajinu a Slovensko, aby distribuovali dostatočné množstvo plynu do EÚ: je to realita – Severný a Turecký prúdy dokopy nepostačia. A v Moskve to vedia… Jednoduchá logika: načo by zatvárali kohútik?

Na Ukrajine však vypukla panika a mnohí politici, analytici a médiá rozoberajú iba tie horšie varianty: Rusko bude distribuovať plyn cez severný a južný prúdy a zavrie kohútik na ukrajinskej hranice. Vysvetlenie je jednoduché: ukrajinskí experti porovnávajú politiku Moskvy podľa seba, čiže Kyjev, ak by bol na mieste Moskvy, by určite zavrel kohútik a „potrestal nepriateľa“. Ibaže Moskva nechce považovať Ukrajinu za nepriateľa aj napriek nepriateľskej politike Kyjevu voči Rusku. V tom je rozdiel. Preto nemieni zatvárať kohútik.

„Prehru“ Kyjeva jedným z prvých uznal šéf Naftogazu Andrej Kobolev, ktorý uviedol, že očakával podobné rozhodnutie Kodane. „Počas celej jesene sme očakávali, že padne takého rozhodnutie. Principiálna pozícia Dánska zabrzdila projekt na isté obdobie, ale geopolitickú zbraň sa nedá zastaviť nástrojmi, ktoré regulujú výlučne obchodné vzťahy,“ napísal na svojej stránke na facebooku a… hneď vyhlásil, že podporuje domácich politikov, ktorí žiadajú uvaliť ďalšie sankcie na Rusko a žiadajú, aby aj členské štáty EÚ tiež uvalili na Moskvu ďalšie sankcie (a potom chce, aby Moskva poskytla Kyjevu cenovo lacnejší plyn, je v tom logika?…).

Podčiarkol, že Kyjev má zrealizovať reformu plynového trhu a zaviesť európske normy a nájsť silného západného investora, ktorý bude prevádzkovať domáci plynovo-distribučný systém. V tomto prípade Kobolev a spol. presne vie, že, keby podobnú ponuku urobili Moskve, tá by takúto „lákavý dar“ určite odmietla, o čom ruskí odborníci a politici hovorili už viac razy. Moskva nechce brať na seba obrovskú ťarchu: ukrajinský plynovo-distribučný systém je v katastrofálnom stave a jeho rekonštrukcia si vyžiada gigantický finančný balík. Moskva určite nechce riskovať podobný balík v hre s partnerom, ktorý už zajtra alebo pozajtra môže vyviesť ďalšiu somarinu a zmeniť pravidla hry. Ruskí analytici viac razy zopakovali, že „Moskva nechce sa babrať s hrdzavou ukrajinskou rúrou“…

Väčšina ukrajinských médií /pochopiteľne, s výnimkou totálne radikálnych/ dosť realisticky zhodnotila novú situáciu, keď Dánsko povolilo budovanie plynovodu vo svojich teritoriálnych vodách. Mnohí novinári kritizujú novú vládu a prezidenta za chybnú politiku a absolútne neželanie dospieť k nejakému kompromisu s Ruskom aspoň v jednej – plynovej otázke. Celkovú náladu ukrajinských politikov a časti verejnosti obrazne vyjadril jeden z novinárov: „Ukrajinci spustili zástavy na pol žrde a niektorí dokonca prestali skákať…“

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Belgicko obnovilo niektoré protipandemické opatrenia

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Belgicko obnovilo niektoré protipandemické opatrenia, keďže v krajine pribúdajú nové nákazy koronavírusom aj hospitalizácie. Vláda v utorok rozšírila povinnosť nosenia rúšok v interiéroch a ľudí vyzvala, aby boli obozretnejší s tým, že nebude obmedzovať ich aktivity. Používanie COVID pasov sa bude tiež vzťahovať…

Čomu sa smial Harabin na pojednávaní s Rostasom? A čo sleduje Rostas tým, že radšej pôjde sedieť?

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Martin Baumann)   Ďalší prelomový rozsudok, ďalšia trápnosmiešna šou. Opäť boli v akcii Štefan Harabin, prokurátor Honz a sudca Paluda. Výsledok: Tibor Eliot Rostas zrejme pôjde za svoj článok Klin židov medzi Slovanmi do väzenia Tibor Eliot Rostas, svojrázna postava slovenskej alternatívy, vydavateľ a šéfredaktor…

Po priznaní možnosti súvislosti úmrtia Jaroslava Pašku s vakcínou proti COVID-19 nasledovalo ohlušujúce ticho. Sebareflexia elít o zle zvolenom postupe pri propagácii vakcín naďalej chýba

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včera sa v médiách objavila správa o tom, že samotný Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) priznal, že júlové úmrtie bývalého poslanca SNS Jaroslava Pašku mohlo súvisieť s očkovaním proti COVID-19. Expolitik mal byť zaočkovaný vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech Správu priniesli aj mainstreamové…

Zmeny v zdaňovaní gastrolístkov a príspevkov na stravu zhoršia systém stravného pre všetkých, tvrdí asociácia emitentov straveniek

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher, TASR-Jaroslav Novák)   Parlamentom schválené zmeny v zdaňovaní gastrolístkov a finančných príspevkov na stravu zhoršia systém stravného pre všetky skupiny zamestnancov, živnostníkov, zamestnávateľov i pre gastrosektor. V tlačovej správe na to upozornila Asociácia moderných benefitov (AMOBE) združujúca emitentov stravných lístkov. Schválenie legislatívneho návrhu od…

Firma China Telecom Americas musí do 60 dní opustiť americký trh

0 icon

New York 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Americkí regulátori prikázali čínskej telekomunikačnej spoločnosti China Telecom Americas Corp., aby ukončila pôsobenie v krajine. Ide o jednu z troch hlavných štátnych čínskych telekomunikačných firiem. Na základe príkazu americkej Federálnej komisie pre telekomunikácie (FCC) musí táto firma do 60 dní ukončiť v USA…

Minister Gröhling apeluje, aby ľudia počas prázdnin zminimalizovali cestovanie

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister školstva Branislav Gröhling vyzýva k tomu, aby ľudia ostali cez prázdniny doma a zminimalizovali cestovanie a stretávanie sa s inými ľuďmi. Napriek horšej epidemickej situácii sa zatiaľ darí držať situáciu na školách stabilnú a vyhnúť sa vzniku ohnísk. Svoju prosbu o zváženie…

„Sú ako hyeny. Prekazil im plány.“ Analytik Kotrba prehovoril o Českej televízii a Zemanovi

0 icon

Praha 27. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Štěpán Kotrba)   Politický analytik Štěpán Kotrba v rozhovore pre Parlamentní listy zrekapituloval prístup Českej televízie k Milošovi Zemanovi za posledných niekoľko desaťročí. Zazneli slová aj o opitých disidentoch Portál obrátil pozornosť Kotrbu na skutočnosť, že Česká televízia vo svojich programoch naďalej „udržuje paľbu“ proti Milošovi…

Diaľnica D1 pred Sencom je po havárii kamiónu opäť plne prejazdná

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Polícia SR)   Na diaľnici D1 pred Sencom v smere od Trnavy havaroval v stredu ráno kamión. Upozorňuje na to Zelená vlna RTVS a Stella centrum Diaľnica D1 smerom od Trnavy je po rannej dopravnej nehode kamióna čiastočne prejazdná. Čiastočne prejazdný je ľavý jazdný pruh,…

Ministri dopravy a energetiky EÚ sa rozhodli rast cien energie riešiť cielenou a dočasnou pomocou domácnostiam a firmám

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Napriek energetickej kríze, ktorá vedie k rastu účtov za energie a vyvoláva nespokojnosť v spoločnosti, krajiny Európskej únie (EÚ) zaujali opatrný postoj. Odmietli tak verejnú kampaň Španielska za rozsiahle reformy. Ministri dopravy a energetiky 27 členských štátov EÚ sa na mimoriadnom…

Moldavsko: Rusko ohrozuje dodávky plynu v najchudobnejšom štáte Európy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov,Pixabay)   Moldavsko nakúpilo milión metrov kubických plynu od poľskej štátom kontrolovanej ropnej a plynárenskej spoločnosti PGNiG. Ako informuje spravodajský portál BBC, Moldavsko vôbec prvý raz kúpilo plyn od iného zdroja ako ruského Gazpromu Dosiaľ pochádzalo 100 % moldavského plynu z Ruska. Zmluva na dodávky…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali