„Aj ty, Brutus?…“ Reakcia Ukrajiny na to, že Kodaň nakoniec povolila výstavbu plynovodu Nord Stream 2 vo svojich vodách

„Aj ty, Brutus?…“ Reakcia Ukrajiny na to, že Kodaň nakoniec povolila výstavbu plynovodu Nord Stream 2 vo svojich vodách

Kyjev 1. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Dmitry Lovetsky)

 

„Aj ty, Brutus?“, skríkol Gaius Julius Caesar v roku 44. pred n. l., keď v jednom z vraždiacich atentátnikov spoznal muža, ktorému vždy úplne dôveroval… „Aj ty, Dánsko?“, vykríkli v Kyjeve, keď Kodaň po mnohomesačných naťahovačkách, a keď sa už zdalo, že Nord Streamu 2 nikde neprepne zelenú, nakoniec odklepla výstavbu tohto plynovodu vo svojich vodách. Plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more, už môže prechádzať cez dánske pobrežné vody. Rozhodla o tom v stredu dánska energetická agentúra

Ilustračné foto

Európske médiá príliš nevysvetľujú podstatu danej situácie, fakticky utajujú citlivé detaily a jednoducho nehovoria pravdu. Pokúsime sa veľmi stručne, po lopate vysvetliť, čo všetko sa skrýva pod špicou ľadovca – pod hladinou slniečkarsko-mainstreamového mediálneho oceánu.

Reklama

Jediné, na čo sa zmohli slniečkarske médiá, je, že uviedli, že hoci úplným vlastníkom plynovodu je ruský plynárenský gigant Gazprom, polovicu projektu v hodnote 8 mld. eur financuje päť európskych energetických a chemických firiem, vrátane spoločností Shell, BASF a Engie. Dodali aj to, že povolenie Nord Stream 2 už skôr dostal od Ruska, Fínska, Švédska a Nemecka a teraz aj od Dánska. Čiže uznali, že plynovod Nord Stream 2 predsa bude  vybudovaný – aj napriek všetkým sankciám, nátlaku a vyhrážkam.

Lenže médiá iba jemnými náznakmi vysvetľovali, prečo európske krajiny, hlavne Nemecko, sa tak snažia o výstavbu „ruského plynovodu“. Odpoveď je úplne jasná, je na tácke: v tomto prípade nejde o politiku, ale o čistý biznis. Európske firmy, pracujúce na projekte, sa vykašľali na nespokojnosť a vyhrážky kontinentálnych a zaoceánskych politikov a celých vlád a dodnes sa aktívne podieľajú na výstavbe plynovodu. Biznis je biznis a politika bola odstavená nabok. Prirodzene, veľké koncerny majú vplyv na svoje vlády, a preto sa správanie mnohých politikov v Nemecku, Francúzsku a iných krajinách „prekvapivo“ zmenilo. Ale, ako vidíme, až také veľké prekvapenie to nebolo…

Reklama

Postoj oponentov budovania plynovodu Nord Stream 2 je absolútne zreteľný. Američanom ide o to, aby iba oni boli suverénnymi predajcami plynu v Európe a EÚ nakupovala americký skvapalnený plyn (aj keď v súčasnosti Američania často nakupujú ruský skvapalnený plyn a potom ho predávajú Európanom, ako svoj vlastný – so ziskom…). Poľsko, pobaltské štáty a ešte zopár štátov v Európe jednoducho už storočia pociťujú alergiu na Rusov, Rusko a všetko ruské a tejto choroby sa tak ľahko a rýchlo nezbavia, a preto budú bojovať proti Rusom na všetkých frontoch, bez rozdielu, či to treba alebo nie. Ako povedal hrdina jedného slávneho románu: „Bijem sa preto, lebo sa chcem biť!…“

Niektoré ďalšie krajiny (vrátane Slovenska) tiež neboli nadšené budovaním plynovodu Nord Stream 2, hlavne kvôli tomu, že sa obávajú ruského monopolu na plyn. Rétorická otázka: aký monopol, kto a komu bráni nakupovať plyn od Američanov, ktorý chcú za každú cenu predávať v EÚ? Veď je tu sloboda, demokracia a liberalizmus – nakupujte drahý plyn od USA a nevznikne žiaden ruský monopol… V čom je problém?

Hlavným zádrheľom pre niektoré krajiny (zasa aj pre Slovensko) boli (teda aj sú) obavy, že Rusko bude distribuovať plyn prostredníctvom Nord Streamu 2 a potom zavrie kohútik na ukrajinskej hranici, čiže nepotečie ani cez územie Slovenska a naša krajina stratí veľký balík na tranzite plynu. Ale čert nikdy nie je taký strašný, ako ho maľujú…

Podrobne sme už viackrát o tom písali, uvádzali názory odborníkov, hlavne, západných, pretože ruským odborníkom slniečkari nebudú veriť. Zopakujeme to zasa veľmi stručne, po lopate, nebudeme opakovať čísla – nie je to také dôležité. Hlavne, aby sa pochopila podstata veci. Už dnes EÚ potrebuje viac plynu, ako je Rusko schopné dodať prostredníctvom existujúcich plynovodov. Európski politici, „odborníci“ a slniečkarske médiá o tom nehovoria ani slovo. Nie je to náhoda.

V nasledujúcich rokoch Európa bude potrebovať ešte viac plynu. Ak Rusko bude „na plné pecky“ dodávať plyn prostredníctvom Severného prúdu-2 /Nord Streamu 2/ a Tureckého prúdu, aj tak nedokáže uspokojiť potrebu európskych štátov – jednoducho kapacita oboch plynovodov bude nedostačujúca. Číže Rusko nebude mať inú možnosť, ale doslova bude musieť dodávať plyn aj cez územie Ukrajiny a teda aj cez Slovensko. Hovoria to všetci ruskí, ale aj mnohí európski experti. Na 99 percent Rusko nezavrie kohútik a plyn bude aj naďalej prúdiť cez Ukrajinu a cez Slovensko.

Reklama

Áno, bolo by hlúpe popierať: každé pravidlo má výnimky. Ak vznikne kritická situácia alebo nedajboh katastrofa vo vzťahoch Ruska a Ukrajiny, môže sa stať, že Rusko ozaj zavrie kohútik. Ale krajiny EÚ by nemali pripustiť, aby vznikol väčší konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou: na to, aby zamedzili podobnému konfliktu, majú veľmi dobré páky – aby usmernili aj jednu, aj druhú stranu. Čiže EÚ môže pokojne zariadiť, aby ruský plyn aj naďalej prúdil cez Ukrajinu a teda aj cez Slovensko. Záujem o to majú všetky strany.

Áno, Rusi budú mať väčšiu páku, aby ovplyvňovali Ukrajinu. Ale nie tým, že zavrú kohútik, ale tým, akú cenu plynu nastavia pre Kyjev: v prípade lepších vzťahov medzi dvoma krajinami Moskva poskytne nižšie ceny pre suseda. Niekto to môže nazvať vydieraním, ale v tomto prípade je to zasa iba politika a biznis, nič viac. Každá iná krajina by reagovala podobným spôsobom – je to logicky. Lepšie vzťahy znamenajú lepšie cenové podmienky a naopak. Nie Rusko, ale Kyjev sa stále snaží zhoršovať vzťahy s Ruskom, chce uvaľovať sankcie a vyzýva k tomu aj európskych a zaoceánskych partnerov.

Ak Kyjev bude pokračovať v podobnej politike, Moskva mu začne predávať plyn za európske ceny: aký dôvod by mala Moskva poskytovať zľavy pre „partnera“, ktorý chce iba vojnu s Ruskom? Ale zatvárať kohútik, prerušovať dodávky plynu do EÚ cez Ukrajinu a cez Slovensko Rusi určite nechcú – a dokonca zasa v tom nie je žiadna politika, ale iba biznis. Potrebujú hrdzavejúcu „rúru“ cez Ukrajinu a Slovensko, aby distribuovali dostatočné množstvo plynu do EÚ: je to realita – Severný a Turecký prúdy dokopy nepostačia. A v Moskve to vedia… Jednoduchá logika: načo by zatvárali kohútik?

Na Ukrajine však vypukla panika a mnohí politici, analytici a médiá rozoberajú iba tie horšie varianty: Rusko bude distribuovať plyn cez severný a južný prúdy a zavrie kohútik na ukrajinskej hranice. Vysvetlenie je jednoduché: ukrajinskí experti porovnávajú politiku Moskvy podľa seba, čiže Kyjev, ak by bol na mieste Moskvy, by určite zavrel kohútik a „potrestal nepriateľa“. Ibaže Moskva nechce považovať Ukrajinu za nepriateľa aj napriek nepriateľskej politike Kyjevu voči Rusku. V tom je rozdiel. Preto nemieni zatvárať kohútik.

„Prehru“ Kyjeva jedným z prvých uznal šéf Naftogazu Andrej Kobolev, ktorý uviedol, že očakával podobné rozhodnutie Kodane. „Počas celej jesene sme očakávali, že padne takého rozhodnutie. Principiálna pozícia Dánska zabrzdila projekt na isté obdobie, ale geopolitickú zbraň sa nedá zastaviť nástrojmi, ktoré regulujú výlučne obchodné vzťahy,“ napísal na svojej stránke na facebooku a… hneď vyhlásil, že podporuje domácich politikov, ktorí žiadajú uvaliť ďalšie sankcie na Rusko a žiadajú, aby aj členské štáty EÚ tiež uvalili na Moskvu ďalšie sankcie (a potom chce, aby Moskva poskytla Kyjevu cenovo lacnejší plyn, je v tom logika?…).

Reklama

Podčiarkol, že Kyjev má zrealizovať reformu plynového trhu a zaviesť európske normy a nájsť silného západného investora, ktorý bude prevádzkovať domáci plynovo-distribučný systém. V tomto prípade Kobolev a spol. presne vie, že, keby podobnú ponuku urobili Moskve, tá by takúto „lákavý dar“ určite odmietla, o čom ruskí odborníci a politici hovorili už viac razy. Moskva nechce brať na seba obrovskú ťarchu: ukrajinský plynovo-distribučný systém je v katastrofálnom stave a jeho rekonštrukcia si vyžiada gigantický finančný balík. Moskva určite nechce riskovať podobný balík v hre s partnerom, ktorý už zajtra alebo pozajtra môže vyviesť ďalšiu somarinu a zmeniť pravidla hry. Ruskí analytici viac razy zopakovali, že „Moskva nechce sa babrať s hrdzavou ukrajinskou rúrou“…

Väčšina ukrajinských médií /pochopiteľne, s výnimkou totálne radikálnych/ dosť realisticky zhodnotila novú situáciu, keď Dánsko povolilo budovanie plynovodu vo svojich teritoriálnych vodách. Mnohí novinári kritizujú novú vládu a prezidenta za chybnú politiku a absolútne neželanie dospieť k nejakému kompromisu s Ruskom aspoň v jednej – plynovej otázke. Celkovú náladu ukrajinských politikov a časti verejnosti obrazne vyjadril jeden z novinárov: „Ukrajinci spustili zástavy na pol žrde a niektorí dokonca prestali skákať…“

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali