Ahoj, čau, či pozdrav pánboh. Ako vznikali najčastejšie používané pozdravy a čo pôvodne znamenali?

Ahoj, čau, či pozdrav pánboh. Ako vznikali najčastejšie používané pozdravy a čo pôvodne znamenali?

Svet 23. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR)

 

Málokto vie, že v utorok 21. novembra sa slávil Svetový deň pozdravov, ktorý nám pripomína dôležitosť a aj históriu vzniku každodenne používaných pozdravov. Ako vznikli napríklad česť práci, servus alebo ahoj? Vysvetľuje lingvistka Barbora Martinkovičová pre Českú televíziu.

Ilustračné foto

 

Reklama

Každá kultúra, každý jazyk používa rôzne formy pozdravov. V Česku sa ľudia najčastejšie zdravia oslovením “ahoj” alebo “čau”. Tak samozrejmé slová pritom skrývajú zaujímavú históriu.

“Ahoj k nám prišlo z angličtiny, ale je všeobecnejšie, pochádza z citoslovečného, ​​hoj, hej. Úspech toho pozdravu spočíva v tom, že už predtým malo mnoho jazykov takéto zvolanie,” uviedla lingvistka Barbora ​​Martinkovičová z Ústavu pre jazyk český.

Reklama

“Výraz, a hoj’ sa v českých krajinách používal na zvolávanie zvierat domov ešte predtým, než k nám došlo slovo, ahoj ako pozdrav”.

Pri pozdrave “ahoj” sa uvádzajú aj iné verzie vzniku, a síce od latinského Ad honorem Jesu, teda Ku sláve Ježiša. “Je to jeden z variantov, o ktorom sa špekuluje, ale nie je príliš pravdepodobný,” dodala Martinkovičová.

Málokoho tiež napadne súvislosť medzi pozdravom “čau” a latinským prekladom pozdravu “servus”, ktoré sú vlastne významom totožné. “Čau pochádza z talianskeho Schiavo, čo znamenalo služobník. Poznáme aj z češtiny pozdravy ako Služobníček, rovnako ako v latinčine servus,” povedala lingvistka.

 

Pozdravy kopírujú vývoj spoločnosti

Reklama

Zdravenie medzi ľuďmi je obrazom doby, v ktorej žijeme. Nie je to tak dávno, kedy v socialistickom Československu bol rozšírený pozdrav “Česť práci”.

Už od Rakúsko-Uhorska možno na pozdravoch vidieť posun doby. “V čase Rakúsko-Uhorska a ešte v starších dobách sa stretneme s pozdravmi, ktoré pochádzajú z oblasti náboženstva, napríklad na, Pozdrav pánboh’ sa zodpovedalo, Dejžto pánboh’,” uviedla Martinkovičová.

Za prvej republiky tieto pozdravy postupne ustupovali a objavovali sa len u staršej generácie. Nahrádzali ich výrazy zachytené aj vo filmoch pre pamätníkov, napríklad “ruky bozkávam”. Tiež sa v období medzi dvoma svetovými vojnami v Československu rozšíril pozdrav “nazdar”. “Ten ale už vtedy bol typický len pre neformálne oslovenie,” dodala Martinkovičová.

Zvoleným pozdravom sa tiež ľudia zaraďujú medzi “svojich”. Špecifické pozdravy používajú napríklad vodáci či baníci. “Vyjadrujú tým spolupatričnosť, že patria k sebe. Keď napríklad na vode pozdravíte vodákov čau, ukážete tým všetkým, že ste na vode úplný zelenáč,” spomenula známu vec Martinkovičová.

Podľa odborníčky, pozdravy pochádzajú z doby, kedy ľudia ešte neboli ľuďmi. “Pozdravy nie sú len ľudská záležitosť, pozdravy používajú i zvieratá. Zdravenie sme si preniesli z doby pred evolúciou človeka,”  povedala s tým, že v živočíšnej ríši majú kontaktnú funkciu, kedy zvieratá ohlasujú” ja som tu “.

Reklama

Vo svete ľudia používajú aj rôzne neverbálne pozdravy. Niektoré tie zvieracie skutočne pripomínajú – Maorovia a ich známe trenie nosov o seba. “To má znamenať, že si navzájom odovzdávajú dych života,” doplnila zaujímavosť Martinkovičová

 

Vo virtuálnom priestore pozdrav mizne

Typickým príznakom dnešnej doby je, naopak, ubúdanie pozdravov. Aspoň vo virtuálnom priestore na chatoch – on-line rozhovoroch prostredníctvom komunikačných sietí – a na sociálnych sieťach.

“Pozdravy v tomto prostredí často miznú, kvôli úspore času aj dojmu kontinuity chatu. Keď už pozdravíme, sú pozdravy kratšie a objavuje sa v nich angličtina,” dodala lingvistka.

Svetový deň pozdravov čiže Hello world day bol prvýkrát oslavovaný v roku 1973. Vznikol z iniciatívy amerických študentov, bratov MacCormackových. Má ukázať, že konflikty je lepšie riešiť pomocou komunikácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali