Bratislava 20. novembra (TASR) – Družstevné podielnické listy (DPL), ktoré v roku 1995 zaviedla novela takzvaného transformačného zákona, len zakonzervovali nežiaduci stav v družstvách. Hoci mali DPL podľa družstevného právnika Daniela Kratkeho ambíciu nahradiť družstevné majetkové podiely, v praxi zabránili vyrovnaniu družstevného majetku tak, ako sa to podarilo v Českej republike.
"Z môjho pohľadu zohrali skôr negatívnu úlohu, lebo zakonzervovali stav, ktorý bol nežiaduci," povedal dnes Kratky na tlačovej konferencii pred začiatkom konferencie 20 rokov slovenskej a českej transformácie poľnohospodárstva. Podujatie zorganizoval Farmagazín a Roľnícke noviny.
Do transformácie vstúpilo na Slovensku 917 poľnohospodárskych družstiev. Podľa farmárskeho cenzu ich však bolo v roku 2010 už len 584. Niektorí podielnici družstiev tak prišli o svoj majetok, nakoľko ich družstvá nezvládli premeny podľa transformačného zákona a zanikli. Niektoré družstva sa rozdelili na viacero družstiev a iné zmenili právnu formu a stali sa z nich obchodné spoločnosti.
Na majetkovej transformácii družstiev sa v SR podieľalo viac ako 680.000 oprávnených osôb. Pritom každý tretí dospelý Slovák sa stal vlastníkom majetkových podielov v poľnohospodárskych družstvách. Tie zahŕňali vložený majetok do družstiev počas kolektivizácie v 50. rokoch 20. storočia, podiel vyrátaný na pôdu, ktorú družstvo užívalo a podiel za odpracované roky v družstve do roku 1990.
V roku 1995 sa na Slovensku zaviedli osobitné cenné papiere, takzvané DPL, nakoľko podkapitalizované poľnohospodárstvo nebolo schopné vyrovnať sa s vlastníckymi nárokmi oprávnených osôb tak, ako im to ukladal zákon. V súčasnosti je ťažké odhadnúť, koľko majiteľov DPL je na Slovensku, pričom mnoho z nich nevie, ako s týmito podielnickými listami naložiť. "Preto ich radšej odovzdávajú Fondu národného majetku ako nehodnotné akcie," skonštatoval predseda Poľnohospodárskeho družstva Važec Zoltán Strcuľa.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.