Povedal, že útok sa začal tesne po 6.30 h miestneho času a smeroval na východnú bránu budovu. Nie je jasné, či bol v tom čase prezident Hámid Karzaj v paláci.
Afganský Taliban oznámil, že jeho samovražedný útok zasiahol dnes ráno jednu z najchránenejších oblastí metropoly Kábul, prezidentský palác a priľahlé vládne a ďalšie budovy. V oblasti vypukli boje.
Jeho hovorca Zabiulláh Mudžáhid v SMS správe zaslanej reportérom v Kábule napísal: “Dnes o 6.30 ráno rad samovražedných atentátnikov zaútočil na prezidentský palác, ministerstvo obrany a Hotel Ariana”.
Taliban poslal krátku textovú správu, v ktorej stálo “priniesli sme smrť nepriateľovi”.
V Hoteli Ariana sídli pobočka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Afganistane. Z budovy stúpal hustý dym.
Afganský predstaviteľ povedal agentúre Reuters, že útočníci prenikli do priľahlej budovy, z ktorej pálili.
V prísne stráženom opevnenom centre Kábulu sa nachádzajú najvýznamnejšie budovy v meste, okrem prezidentského paláca je to generálny štáb spojeneckých síl NATO (ISAF) v Afganistane, uvedené ministerstvo obrany a sídlo CIA.
Brána vedúca do prezidentského paláca sa otriasala sériou výbuchov, informovala agentúra Associated Press. Nad východnou bránou do paláca stúpal dym po vyše pol tucta výbuchoch a najmenej 45 minútach prestrelky z ručných zbraní.
Rádio Arman informovalo až o 16 výbuchoch, dym údajne stúpa aj z prezidentského paláca. BBC oznámila, že ozbrojenci bojujú s ochrankou prezidenta a s americkými vojakmi zo stanice CIA.
Strieľalo sa údajne aj pri talianskej ambasáde.
Reportéri, ktorí prichádzali k palácu na brífing s prezidentom Hámidom Karzajom, narátali od 6.30 h rannej najmenej sedem či osem výbuchov.
Dnešný útok povstalcov na afganský prezidentský palác bol zlikvidovaný, všetci štyria útočníci boli zabití, oznámil šéf polície v hlavnom meste Kábule.
Generál Ayoub Salangi povedal agentúre Reuters, že sa prestrelka skončila približne po 90 minútach zabitím všetkých útočníkov.
“Bezpečnostné sily identifikovali štyroch povstalcov s falošnými dokladmi totožnosti v aute a zabili ich, kým dosiahli svoj cieľ,” dodal.