Od podania sťažnosti na advokáta do právoplatného rozhodnutia trvajú podľa komory konania rádovo tri až šesť mesiacov. „Z hľadiska času a s tým spojenej právnej istoty sa ako problematické javí preskúmanie disciplinárnych rozhodnutí na všeobecných súdoch. Ak sa disciplinárne stíhaný odvolá na krajský súd a následne na najvyšší súd, tieto konania trvajú aj roky,” uviedla Donevová. Z tohto dôvodu podľa nej SAK víta vznik plánovaného Najvyššieho správneho súdu ako inštitúcie na preskúmavanie kasačných sťažností. „Tento súd by mohol urýchliť a zefektívniť súdny prieskum disciplinárnych rozhodnutí SAK,” uviedla hovorkyňa.
Predseda SAK Tomáš Borec v tejto súvislosti zdôraznil, že verejnosť by si nemala zamieňať úlohu advokátskej komory a orgánov činných v trestnom konaní, teda polície a prokuratúry. „Úlohou komory je riešiť zlyhania advokátov v etickej rovine a rovine advokátskych predpisov. Ak advokát spácha trestný čin, nastupuje tu úloha polície tento čin prešetriť a advokáta, ako kohokoľvek iného, trestne stíhať,” povedal.
SAK ešte začiatkom júna informovala, že jej revízna komisia podala 11 návrhov na začatie disciplinárneho konania voči advokátom v súvislosti so zverejnenou komunikáciou viacnásobne stíhaného Mariana K. v aplikáciách Threema a WhatsApp. To, či sa advokáti disciplinárne previnili, budú posudzovať nezávislé trojčlenné disciplinárne senáty.