Podľa informácií nemeckého magazínu Der Spiegel chce Spolkový kriminálny úrad (BKA) v spolupráci s policajnými inštitúciami jednotlivých spolkových krajín a tiež s celoštátnou spolkovou políciou súhrnne zostaviť databázu podozrivých a odsúdených zločincov žiadajúcich o azyl.
Podľa prezidenta BKA Holgera Müncha je cieľom “identifikovať tých najčastejších páchateľov a podľa možnosti ich vyhostiť z krajiny”.
Šlo by pritom o tzv. “bodovací systém”, ktorý by podľa závažnosti zločinu prideľovali určitý počet bodov za každý delikt. Podľa návrhu je za krádež jeden bod, za obchodovanie s drogami desať bodov a za vraždu 70 bodov. Prekročenie limitu 60 bodov by znamenalo vyhostenie z krajiny.
Ako tiež vysvetľuje Focus, tento princíp je podobný registru dopravných deliktov vo Flensburgu. Čím je trestný čin ťažší, tým je mu pridelený vyšší počet bodov. Nad určitú hranicu by to pre žiadateľa o azyl malo znamenať vyhostenie z krajiny. Takto by polícia rýchlejšie rozpoznala, kto aké zločiny vykonal.
Münch plánuje predstaviť tento svoj plán na konferencii ministrov vnútra jednotlivých spolkových krajín na budúci týždeň v Magdeburgu. Tu treba prediskutovať niektoré otázky týkajúce sa systému bodovania, napríklad, či je možné podporiť vyhostenie, ak žiadateľ o azyl ešte nebol odsúdený.
Štatistiky vravia, že za veľkým počtom zločinov zo strany imigrantov stojí len malé množstvo intenzívnych páchateľov, čiže trestných činov sa vo veľkej miere dopúšťajú väčšinou tí istí.
Podľa BKA jedna tretina podozrivých prisťahovalcov v Nemecku je zodpovedná za viac ako dve tretiny registrovaných trestných činov zo strany imigrantov. Napríklad v spolkovej krajine Sasko sa zistilo, že až 36% zaznamenaných trestných činov zo strany imigrantov vykonalo len 1,3%podozrivých.
Z právneho hľadiska by mal tento bodovací systém priťažiť práve cudzincom, ktorí páchajú zločiny a spoločnosť ich ťažko znáša. Očakáva sa, že odmietnutí žiadatelia o azyl, ktorí spáchali viacero zločinov, pravdepodobne prekročia zoznam deportovaných.
Hoci niektoré spolkové krajiny mali vytvorený zoznam najčastejších zločincov, tieto informácie neboli známe pre celé Nemecko. A práve toto by sa malo zmeniť s novým systémom, ktorý zrejme vedie k “policajnej informačnej a analytickej sieti”.