Kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade.
NAŽIVO
Švédsky súd poslal za mreže štyroch mužov vo veku 19 až 22 rokov za minuloročnú vraždu rapera Karara Ramadana, známeho pod pseudonymom C.Gambino. Hudobníka mesiac pred jeho smrťou vyhlásili za hiphopového umelca roka.
16:37Izraelská armáda podnikla ďalšie vzdušné údery v Sýrii, kde prebiehajú nepokoje v provincii Suwajdá. Na upokojenie situácie v oblasti už vyzvali Európska únia a Francúzsko a pokračujúce izraelské útoky kritizovalo Turecko.
16:18Trojstranný formát Lublinský trojuholník bude naďalej poskytovať podporu Ukrajine, ktorá hrdinsky bojuje proti ruskej agresii. Vyhlásil to šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski na stretnutí ministrov zahraničných vecí Poľska, Litvy a Ukrajiny v Lubline pri príležitosti piateho výročia vzniku tejto iniciatívy.
16:17Ruské úrady informovali, že zadržali 820 kilogramov kokaínu, ktorý bol ukrytý pod krabicami s dovezenými banánmi. Podľa nich išlo o najväčší zásah týkajúci sa drog pochádzajúcich z Latinskej Ameriky v krajine v tomto roku.
16:16Maďarské ozbrojené sily prevzali posledné dva vrtuľníky Airbus H225M, čím sa doplnila flotila 16 viacúčelových vrtuľníkov stredného doletu. Podľa agentúry MTI to v Szolnoku oznámil maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
16:12Turistický chodník vedúci cez Koščieliskú dolinu v poľskom Tatranskom národnom parku bude opäť sprístupnený vrátane úseku k Mrožnej jaskyni a samotnej jaskyne.
15:34Ukrajinský parlament potvrdil odvolanie Denysa Šmyhaľa z funkcie premiéra a s okamžitou platnosťou tak rozpustil vládny kabinet. Ministri budú až do vymenovania nástupníckej vlády zastávať svoje funkcie.
15:33Vďaka historickej reforme ističov sa v SR doposiaľ podarilo uvoľniť nevyužitú kapacitu elektrických vedení v objeme 45 megawattov. Táto kapacita umožňuje pripojiť približne 3000 domácností so štandardným odberom, čím sa dosahuje úspora v miliónoch eur na výstavbu nových elektrických vedení.
15:13Zrušenie muničnej iniciatívy by podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej nielen poškodilo renomé Česka, ale bolo by tiež zásadným ohrozením jeho bezpečnosti. Reagovala tak na slová českého expremiéra a predsedu hnutia ANO Andreja Babiša, ktorý pre agentúru Reuters uviedol, že ak vyhrá jesenné voľby a bude v budúcej vláde, iniciatívu zruší.
15:12V minulom roku žilo v Nemecku približne 17 miliónov ľudí osamote, čo je viac ako každý piaty z takmer 83,6 milióna občanov. Vyplýva to z údajov Spolkového štatistického úradu.
15:11Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí uviedol, že cieľom izraelských útokov počas 12-dňovej vojny s Iránom z minulého mesiaca bolo oslabiť systém islamskej republiky, vyvolať nepokoje a zvrhnúť ho.
15:10Chorvátska protikorupčná prokuratúra obžalovala bývalého ministra zdravotníctva Viliho Beroša a sedem ďalších osôb z viacerých korupčných trestných činov vrátane úplatkárstva a prania špinavých peňazí. Prípad súvisí s predraženým obstarávaním zdravotníckeho vybavenia.
15:09Tridsaťjedenročnej matke dieťaťa, ktoré malo zomrieť 14. júla pri Liptovskej Mare, po dôkladnom vyšetrovaní vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline vzniesol obvinenie za obzvlášť závažný zločin vraždy na chránenej osobe a zároveň spracoval podnet na jej väzobné stíhanie. Pre TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.
Čítať viac | 14:41Francúzske opozičné strany pohrozili menšinovej vláde premiéra Francoisa Bayroa vyvolaním hlasovania o nedôvere, ak svoje návrhy škrtov v budúcoročnom rozpočte neprehodnotí. Plány, ktoré predstavil Bayrou, zahŕňajú okrem iného zrušenie dvoch štátnych sviatkov.
14:30Turecký súd odsúdil väzneného primátora Istanbulu Ekrema Imamogla na rok a osem mesiacov väzenia za urážanie a vyhrážanie sa istanbulskému prokurátorovi Akinovi Gürlekovi.
14:29Iracký premiér Muhammad Šijá Súdání slávnostne otvoril zrekonštruované letisko v meste Mósul, ktoré bolo zničené počas bojov s militantmi z teroristickej organizácie Islamský štát. Očakáva sa, že letisko, by malo byť plne funkčné pre vnútroštátne a medzinárodné lety o dva mesiace.
14:28Izraelská armáda na hranicu so Sýriou posiela viac vojakov. Podľa agentúry AFP Izrael k tomuto kroku pristúpil po tom, čo prisľúbil zintenzívniť svoje útoky na Sýriu, ak sa tamojšie vládne sily nestiahnu z juhu krajiny. Armáda tiež uviedla, že zasiahla vchod budovy sýrskeho vojenského veliteľstva v Damasku.
14:27Chovatelia ošípaných upozorňujú na pretrvávajúce problémy v sektore aj po uvoľnení obchodných obmedzení súvisiacich s nákazou slintačky a krívačky. Hoci sa dôvera v slovenské bravčové mäso pomaly obnovuje, dopyt najmä po odstavčatách je stále slabší ako pred vypuknutím nákazy.
13:44Iránsky parlament uviedol, že islamská republika by nemala obnoviť jadrové rokovania so Spojenými štátmi, kým nebudú splnené predbežné podmienky. Parlament vo svojom vyhlásení nešpecifikoval tieto podmienky.
13:43Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na Facebooku reagoval na predbežné informácie o návrhu rozpočtu Európskej komisie na obdobie 2028 – 2034, ktorý zahŕňa aj pravidlá týkajúce sa Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Orbán na svojom účte napísal, že v Bruseli „poriadne vybabrali s farmármi. Situácia je vážna. Podrobnosti čoskoro!“ dodal premiér.
13:42Čoraz viac krajín EÚ podporuje Francúzsko vo výzve na tvrdú obchodnú konfrontáciu s USA v súvislosti s hrozbou zavedenia 30 % ciel od 1. augusta, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.
Viac ako 6 európskych krajín súhlasí s tým, že blok by mal prvýkrát v histórii aktivovať svoj najsilnejší obchodný nástroj ACI, ktorý dáva Bruselu široké právomoci na prijatie odvetných opatrení.
Napríklad uvalenie nových daní na americké technologické giganty, cielené obmedzenie amerických investícií v EÚ, obmedzenie prístupu do určitých častí trhu EÚ alebo obmedzenie účasti amerických spoločností na verejných zákazkách v Európe.
13:41Lotyšsko poskytlo ukrajinským ozbrojeným silám ďalšiu vojenskú pomoc v podobe 15 fínskych obrnených kolesových transportérov Patria 6×6. Vozidlá odovzdala premiérka Evika Siliňová počas svojej utorňajšej návštevy Kyjeva. Oznámil to úrad lotyšskej vlády a ministerstvo obrany v Rige.
13:41Francúzsky futbalista Ousmane Dembélé je podľa všetkého hlavným favoritom na zisk Zlatej lopty za sezónu 2024/2025. Útočník PSG strelil 21 gólov a pridal šesť asistencií v Ligue 1, ďalších osem gólov a šesť asistencií pridal v Lige majstrov, ktorú Parížania suverénne ovládli.
Čítať viac | 13:24