28. časť Neznámych slovenských dejín: Povolanie prvých nemeckých „hostí“ do Uhorska

Bratislava 17. februára 2019 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Mnoho z toho, čo tu píšeme, by malo byť zapísané v našich análoch, pretože minimálne odkedy prichádzali medzi našich predkov misionári – a to bolo ešte stáročia pred Konštantínom a Metodom – zapisovali všetko dôležité, čo videli. Tak to bolo vtedy zaužívané

Herder

Lenže zápisy zničili Frankovia, Turko-Maďari, Tatári, Matúš Čák, „spanilí“ Česi, Turci… Keď sme pred zhruba 32 generáciami vstúpili do uhorského obdobia našich dejín – aj keď názov Uhor „už dávno pred Arpádom slýchaný bol v Európe“ (Sasinek) – zápisy pribúdajú, no nie sú „našské.“ Ešte že sa rozprávaním počas dlhých zimných večerov zachovali povesti i rozprávky. Miesiželezo, Lomidrevo, Popolvár sú odozvami našich baní, lesov a chalúpok so zadymenými pecami.

Čo teda spôsobilo, že sme počas ďalších 28 generácií (do roku 1918) pretrvali v mnohonárodnom štáte ako Slováci aj bez zápisov – ak chceme takými ostať v ďalších generáciách? Boli to práve prastaré tradície zachovávané v ľudovom podaní (povesti a rozprávky) a kresťanstvo? Koniec-koncov oba tieto fenomény ovplyvnili náš národný charakter: dobro má v nich navrch nad zlom. Anton Semeš si pritom myslí, že „kresťanstvo nás, Slovákov, poznačilo väčšmi ako naše prekrásne rozprávky.“

S kresťanstvom sa stretla už tá generácia našich predkov, ktorá žila v čase ukrižovania Krista, teda osemdesiata prvá pred nami. Je záznam, že za Dunaj (z hľadiska Ríma), teda k našim predkom poslal už v roku 50 prvý pápež sv. Peter misionárov Syra a Juventia, aby tu kázali evanjelium. Zachovala sa aj legenda, že sv. Pavol chodil k Slovanom aj nad Dunajom, že v meste Sirmium založil biskupstvo a ustanovil tam za biskupa jedného zo 72 prvých učeníkov, Andronika. „Hľa prečo je učiteľom Slovenov sv. Pavol,“ napísal Nestor. Hľa, prečo je kresťanstvo cez dvojkríž v našom národnom erbe!

V rozprávkach a povestiach, ale aj v našich dejinách sú aj králi. Baťko Vladimír Mináč sa mýlil, ak pod vplyvom materializmu ukrátil naše dejiny o uhorských kráľov, ak ich zúžil len na dejiny práce a stavania, ústupu a skrývania sa v horách. My vôbec zvykneme prenechávať skutky i slávu uhorských kráľov našim južným susedom, pričom uhorskí králi boli väčšmi kráľmi „slovenskými“ ako „maďarskými.“ Už spomenutý biskup Viliam Frankl/Fraknói, rodák z Mojmíroviec, by vedel – vlastne nevedel – rozprávať o ich maďarskosti! Rovnako celé uhorské dejiny sú väčšmi naše, slovenské, ako maďarské. Len musíme na naše mlyny dejín púšťať všetku vodu, ktorá vyviera z našich žriedel. Robiť tak, ako národy navôkol, ktoré často načrú aj z našich prameňov. Nemáme dôvod vzdávať sa vlastných dejín ani v prospech Maďarov, ani v prospech Nemcov. Platí, že čo je uhorské, nie je iba maďarské a čo je dejinách germánske, nemusí byť vôbec nemecké. Boli dokonca v uhorskej etape našich dejín aj také časy, keď Slováci vedno s Maďarmi boli na jednej strane a „hostia“ Nemci na tej druhej.

Záujem Nemcov – ku ktorým sa zavše pridávali Česi – o nás bol systematický, neustály, kontinuálny, nemal prestávku od čias Karola Veľkého. Vždy mal vynachádzavo iné postupy a metódy, ale cieľ ostával ten istý: ovládať nás, naše mysle, ale aj naše „ruky“, náš výrobný potenciál. Akurát sa plynutím času a okolností menili nemecké záujmy i spôsoby ich napĺňania. V slovensko-moravských časoch išlo o najmä o úsilie východných Frankov/Nemcov, ovládať cirkevný a politický život našich predkov. Ekonomický záujem prišiel až po tom, keď si Nemci všimli, že u nás máme staré prosperujúce strieborné a zlaté bane, dokonca oveľa staršie ako sú ich bane. Najstaršie nemecké bane vznikli až vtedy, keď v slovenských sa ťažilo už dvesto až štyristo rokov. O baniach pri nemeckom Goslari sa prvý raz píše v roku 968 a pri Freibergu v roku 1168 – toto vieme z kníh nemeckého historika a metalurga Agricolu, ktoré napísal v 16. storočí.

Ako čoskoro uvidíme, slovensko-moravskí panovníci – predovšetkým Rastislav a Svätopluk – boli vo vzťahu k Nemcom na cirkevnom i politickom poli oveľa odvážnejší, ako ich následníci na „všetkých poliach.“ V uhorských časoch využívali Nemci fakt, že uhorská kmeňová spoločnosť prevzala turko-maďarské zvyky a uprednostňovala vek a nie prvorodenstvo pre nástupníctvo na tróne, z čoho hrozilo veľké nebezpečenstvo pre úradujúceho kráľa Arpádovca zo strany príbuzných. V časoch, keď ešte veľká časť Slovenska nepatrila do uhorského štátu (v 11. a 12. storočí) viedli sa dynastické vojny, z ktorých ťažili Nemci. Vazalstvo uhorských kráľov korenilo práve tu, v sporoch Arpádovcov o trón. Nemci pomohli raz jednej, raz druhej strane za výhody, ústupky a odmenu.

Zoznámime sa postupne nielen s bojmi o moc, úspechmi či prehrami uhorských kráľov, ale predovšetkým s tým, čím ten-ktorý spomedzi nich pomohol Slovensku, našim predkom, a teda cez nich aj nám.

Po smrti kráľa Štefana nastúpil na trón pronemecký Peter, čo spôsobilo doma odpor. Keď ho v roku 1041 vyhnali, kráľom sa stal Aba Samuel, ale v júni 1044 nemecký cisár Henrich III. s výdatnou podporou Čechov vrátil na trón Petra. Ten „prijal uhorské kráľovstvo“ ako léno od Henricha III. a Abu Samuela popravil. Nasledovalo povstanie, ktoré Petra opäť zmietlo a kráľom sa začiatkom roku 1047 stal Ondrej I. Keďže rozbroje v nemeckej ríši nedovolili cisárovi zaútočiť na Ondreja, „zastúpili ho“ Česi. Tí v auguste 1051 „poplienili územie na ľavom dunajskom brehu“ – teda južné Slovensko.

Koncom roka 1063 „zavítal“ do Uhorska opäť Henrich, tentoraz už IV., určil za kráľa Šalamúna a „daroval mu“ uhorské kráľovstvo. Po bratskej vojne, pri ktorej bol pri Mogyorode Šalamún porazený, vlády sa ujal Gejza I., ktorého v roku 1075 korunoval byzantský cisár Michal VII. dnešnou „svätoštefanskou korunou.“ Nástupcom po Gejzovi sa stal Ladislav, vládol do roku 1095, umrel v Nitre a o sto rokov ho vyhlásili za svätého. Počas Ladislavovej vlády sa posunuli hranice nového kráľovstva z juhu na východnom Slovensku po Vihorlat a celé Slovensko až po Karpaty sa stalo súčasťou Uhorska v priebehu ďalšieho, 12. storočia, a to počas vlády kráľov Kolomana, Štefana II., Bela II. a Gejzu II. Gejza II. vládol od 13. februára 1141 do roku 1162 a on to bol, kto prvý povolal do Uhorska nemeckých kolonistov, teda „hostí“ a dovolil im tak naplniť ich východné ambície…

Prelomovým bol rok 1152. V tom roku sa na nemecký trón usadil Fridrich I. Barbarossa (1152-1190) a ten hneď po korunovácii programovo pristúpil k „východnému úsiliu (Drang nach Osten).“ Na ríšskom sneme v Regensburgu/Rezne predstavil plán bližšieho vazalského pripojenia Uhorska k nemeckej ríši. Ak prvkom, ktorý bol sprievodným javom vzťahov slovensko/moravsko-nemeckých, bola lesť – hojne ju využívali Nemci (zajatie Rastislava, Metoda a Svätopluka, vyhnanie Metodových žiakov, neuveriteľné Vichingove výčiny), ale i Sloveni/Slováci: zajatý Svätopluk sa ľsťou dostal na čelo nemeckého vojska, ktoré potom rozprášil – vzťahy uhorsko-nemecké charakterizuje lokajstvo a servilita uhorských kráľov. „Maďari, odkedy ich história zná, nasledovali a nasledujú i teraz slúžiť mocnejším,“ všimol si Jonáš Záborský. Bol to schizofrenický vzťah. Na jednej strane uhorskí králi pozývali Nemcov a titulovali ich ako „hostia,“ na druhej strane Nemci drancovali Uhorsko a králi svoju závislosť tajili a predstierali suverenitu. Tu zrejme sú zárodky maďarskej politiky: doma hovoriť ako to vyhovuje nám, vonku ako chce počuť svet.

Tu sú však aj korene osudového „východného úsilia“ Nemcov, ktoré poznačilo ich budúce ideológie a činy. Nevznikla neskoršia Herderova teória o „vytlačení Germánov Slovanmi“ zo strednej Európy v 5. či 6. storočí len preto, aby odôvodnila „Drang nach Osten“? Johann Gottfried Herder ovplyvnil nemecké konanie v 19. a 20. storočí. Pritom jeho teória a nadväzne nemecká politika bola založená na falošných východiskách: predsa roľnícki Sloveni/Slovania nevytlačili bojovných Nemcov z ich sídel. V skutočnosti to bolo práve naopak, Nemci vytláčali z ich sídel a z ich baní Slove(a)nov.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Moja cesta za šťastím: Gottova kniha je konečne v predaji

0 icon

Praha 24. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Autobiografia Karla Gotta s názvom Moja cesta za šťastím je v predaji na pultoch kníhkupectiev. Pôvodné termíny sa neustále presúvali, lebo Majstrova žena dodávala do publikácie nové materiály, aby neochudobnila Gottových priaznivcov Karel Gott svoju autobiografiu dokončil krátko pred smrťou, pracoval na nej…

Pred parlamentom aj dnes protestujú stovky ľudí proti diskriminácii neočkovaných. Vstup do budovy stráži polícia

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. V sobotu dopoludnia prišli demonštrovať stovky ľudí. Vstup do budovy strážia desiatky policajných ťažkoodencov Protestujúci očakávajú, ako v parlamente dopadne hlasovanie o novele,…

Riaditeľ CIA je znepokojený vojenskými úspechmi Talibanu v Afganistane

0 icon

Moskva 24. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/Tom Brenner/Pool via AP)   Tendencia k vojenským úspechom Talibanu v Afganistane vyvoláva znepokojenie, neznamená to ale neodvratný pád vlády v Kábule, vyhlásil riaditeľ CIA William Burns "Sme svedkami veľkých vojenských úspechov Talibanu ... Táto tendencia vyvoláva znepokojenie, je ale dôležité uznať, že afganská vláda má…

USA uvoľnili 100 miliónov dolárov na riešenie afganskej migrácie

0 icon

Washington 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden v piatok schválil použitie 100 miliónov dolárov na riešenie núdzových migračných otázok súvisiacich so situáciou v Afganistane. Informuje o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na Biely dom Tieto finančné prostriedky poskytne Núdzový fond na pomoc utečencom a…

Nepokoje v Predjordánsku: V nemocnici zomrel postrelený palestínsky mladík

0 icon

Jeruzalem 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Jeden palestínsky mladík zomrel po tom, čo bol v piatok pri potýčkach s izraelskými vojakmi v palestínskej dedine Bajta na okupovanom západnom brehu Jordánu postrelený. K násilnostiam došlo počas protestov proti výstavbe nelegálnej židovskej osady Eviatar. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP na…

Strana Spolu kritizuje zámer postaviť vládnu škôlku

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš kritizuje zámer vlády postaviť škôlku prednostne pre pracovníkov Úradu vlády SR, ministerstva financií a ďalších vybraných štátnych inštitúcií. Hipš tvrdí, že nedostatok miest v materských školách sa musí riešiť systematicky, nie plátať tento problém tým, že pomôžeme…

Tužinský nepostúpil do finále vo vzduchovej pištoli, v kvalifikácii skončil na 27. mieste

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský reprezentant v streľbe Juraj Tužinský nezabojuje o medailu v disciplíne vzduchová pištoľ na 60 výstrelov na olympijských hrách v Tokiu. V kvalifikácii súťaže pištoliarov obsadil v 36-člennom štartovnom poli 27. priečku a do osemčlenného finále nepostúpil. Jediný slovenský zástupca dosiahol 570 bodov…

Päť ľudí zranených pri havárii teplovzdušného balóna v Nemecku

0 icon

Berlín 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Päť ľudí utrpelo zranenia, keď ich teplovzdušný balón, ktorým leteli ponad strednú časť Nemecka, v piatok večer havaroval. Napísala o tom v sobotu agentúra DPA. Balón bol vo výške 400 metrov nad mestečkom Schlitz v spolkovej krajine Hesensko znenazdajky zasiahnutý prudkým závanom silného vetra…

SaS odsúdila piatkové útoky protestujúcich na novinárov

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) odsúdila útoky demonštrantov na novinárov, ktoré sa udiali v piatok 23. júla pred parlamentom. Ako informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák, strana tieto útoky považuje za neprijateľné „Verbálne, ale aj fyzické útoky na novinárov sú za čiarou. To,…

Babiš chce namiesto muničáku vo Vrběticiach park pre deti

0 icon

Praha 24. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Mesto Valašské)   Andrej Babiš chce mať vo Vrběticiach namiesto muničného skladu, ktorý armáda považuje za nepotrebný, lesopark pre deti, informujú médiá s odkazom na jeho slová pri nedávnom stretnutí so starostami Areál, kde takmer pred siedmimi rokmi explodovali dve budovy s výbušninami, ktorý sa stal…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Hľadá sa Liberator: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Hľadá sa Liberator. Po tom, čo ťažbári ropy našli v Líbyjskej púšti vrak lietadla, sa rozpútalo vyšetrovanie. Všetkých členov posádky našli uprostred púšti mŕtvych, chýbal však jeden člen. Už pri vzlietaní v nepriaznivých podmienkach sa z 25 člennej skupiny lietadiel s cieľom bombardovať Neapol, vrátilo 9 kusov. Medzi nimi však…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

TOP10: Kuchynské katastrofy alebo ty už do kuchyne nikdy nevkročíš!

0 icon

Ak chceš tráviť čas v miestnosti, kde sa pripravuje jedlo, mal by si vedieť aspoň nejaké základy. Ak ich ale nemáš, kuchynské katastrofy na seba nenechajú dlho čakať. Nesprávne používanie sporáku alebo ostrých nožov môže byť skutočne nebezpečné. Hlavne keď ani nemáš šajnu, čo vlastne robíš. Svoje o tom vedia…

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

Armádny Magazín

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

V USA označili ruský protivzdušný systém S-500 za veľmi vážnu hrozbu pre NATO

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Najmodernejší protivzdušný systém na svete S-500 je veľkou výzvou pre NATO. O tom píše dopisovateľ Caleb Larson pre portál 19FortyFive.   Nový ruský protivzdušný systém môže zneškodňovať celé spektrum súčasných aj perspektívnych leteckých prostriedkov útoku

Talibanci sú ˇpríčetní". Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre diskusiu o situácii v Afganistane

0 icon

Rusko, 24.júl 2021 (AM) – Ako minister poznamenal, tento formát je „reprezentatívny, ale na druhej strane priestranný a efektívny“. Minister poznamenal, že „moskovský formát“, ktorý sa už stretol viackrát a ktorý predstavuje všetky krajiny Strednej Ázie bez ohľadu na ich hranicu s Afganistanom je najefektívnejší.   Ruský min

Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Spomienka na prvé Bojové jánošíkovské družiny

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Pred budovou vlády SR sa nachádza socha Mareka Čulena, ktorého dnes asi väčšina národa už nepozná. Iní ho vnímajú ako zakladateľa Komunistickej strany Československa, no najlepšie by ho mali poznať členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pretože bol jednoznačným stúpencom obrany ČSR pr

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali