24. máj zrejme raz bude svietiť v učebniciach histórie

24. máj zrejme raz bude svietiť v učebniciach histórie

Bratislava 25. mája 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov,Sputnik,Kremlin,Twitter)

 

24. máj zrejme raz bude svietiť v učebniciach histórie. Ak ešte nejaké bude treba. Ruský premiér Misuštin v Pekingu podpísal dohody, ktoré z Číny a Ruska robia výraznejších spojencov ako kedykoľvek v histórii, upozorňuje exminister Juraj Draxler

Šojgu oboznámil Putina s priebehom námorných cvičení
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Zároveň v Moskve predniesli prezident Putin, šéf bezpečnostnej rady Patrušev aj doteraz umiernene vystupujúci šéf civilnej rozviedky Naryškin prejavy, ktoré prvýkrát jasne pomenovali, že Rusko odteraz berie Západ ako nepriateľa.

Reklama

Pritom aj v prvé mesiace vojny Putin používal na USA a spojencov stále výraz partneri, akurát s ironickým podtónom, neskôr sa z toho stalo “takzvaní partneri”. Teraz pred delegátmi z bezpečnostých štruktúr afrických, latinoamerických a ázijských štátov prvýkrát vylúčil možnosť nejakej normalizáce vzťahov v budúcnosti a povedal, že Rusko sa bude orientovať na spoluprácu s krajinami mimo Západu, všíma si Draxler.

V rovnaký deň Čína oficiálne protestovala proti otvoreniu delegatúry NATO v Japonsku.

Reklama

A v ten istý deň ruský minister zahraničia Lavrov tvrdo vystúpil na strane Číny s kritikou postupu USA, ktoré pred pár dňami uzavreli bezpečnostnú dohodu s Papuou N. Guineou a rovnako postupujú voči ostatným krajinám v Pacifiku. Celé preteky o Pacifik pred časom odštartovalo podpísanie paktu AUKUS, zjavne namiereného proti Číne.

Čína navyše teraz prvýkrát zaviedla sankcie voči americkej firme. Výrobcu čipov Micron označila za možnú bezpečnostnú hrozbu a zakázala výrobky s týmito čipmi v Číne.

“Iste, v tejto chvíli si len ťažko predstaviť výraznejšie obmedzenie obchodu medzi Čínou a USA, lebo by to ťažko poškodilo obe krajiny. Ale zároveň sa obe veľmoci pripravujú na to, že o 5 či 10 rokov budú vo výrazne antagonickejšom vzťahu ako dnes. A to všetko na pozadí ukrajinského konfliktu. Čo je jedna z najväčších šialeností mezinárodnej politiky od konca Studenej vojny. Obe strany dobre zvládajú propagandu,” konštatuje Draxler.

Za ich dobre nastavenými komunikačnými mašinériami je oveľa komplikovanejšia, otrasná realita.

 

Reklama

Prigožin

Draxler sa pozrel bližšie aj na vyjadrenie Jevgenij Prigožina. Ten povedal, že dobytie Bachmutu stálo životy 20 tisíc vojakov jeho súkromnej armády (polovica z toho boli trestanci a polovica regulérni žoldnieri). “Ak je to pravda, tak ide o naozaj otrasný údaj,” komentuje Draxler.

Ďalší dôležitý  fakt je, že Rusko sa síce hospodársky nezrúti, ale sankcie ho naozaj poškodzujú.

“Svet pred inváziou nebol rajom, ale nebolo to zlé nastavenie. Bol to svet pomerne otvorenej spolupráce krajín, relatívne otvorených hraníc. Lenže na pozadí tohto pekného obrázku sa proste diala politika. USA postupne strácali pozície hospodársky prvoradej krajiny sveta. Kompenzovali to politickým a vojenským posilňovaním pozícií tam, kde na to mali priestor, vrátane vytvárania pevnejšieho vojenského predpolia voči Rusku, tu, vo východnej Európe,” komentuje Draxler.

Podľa exministra sme sa medzitým v Európe pomerne pasívne prizerali, ako obe strany smerujú ku konfliktu.

“Rusi sa cítili ohrození čoraz arogantnejším postupom zo strany USA (porušenie dohôd o nerozširovaní vojenských inštalácii vo východnej Európe, ku ktorým sa voči Rusku zaviazali pri veľkom rozšírení NATO v roku 1999, postupné vypovedanie zmlúv na kontrolu zbrojenia, tlak na ďalšie rozširovanie NATO a jeho štruktúr, podpora prevratu v Kyjeve). A na druhej strane Rusko sa síce za ostatných 20 rokov v niektorých aspektoch výrazne modernizovalo, ale ani zďaleka nie dostatočne rýchlo na to, aby vedelo byť v regióne protiváhou USA z hľadiska mäkkej sily, práce spravodajských zložiek a nakoniec aj armády. Krajina sa tak nakoniec nahnevane vrhla do vojny, ktorú nevedela rýchlo vyriešiť a výsledkom je dlhý a územným rozsahom najväčší konflikt na svete od konca 2. svetovej vojny,” tvrdí Draxler.

Reklama

V závere svojho statusu konštatuje: Pre nás v Európe by poučenie malo byť jasné. V tomto niekoľko rokov trvajúcom stupňovaní napätia sme boli príliš pasívni. Výsledkom je, že sa, ako EÚ, dostávame do silnejšieho područia USA. A pre nás tu vo východnejšej časti únie je situácia ešte nepríjemnejšie v tom, že nikdy nevieme, kedy situácia eskaluje tak, že to bude mať nejaké priamejšie dopady aj na nás.”

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Šéf ruskej špionáže odkazuje Západu, aby išiel do čerta. Toto predpovedá

Putin o Ukrajine: V dejinách ľudstva neexistovala

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:20

Taiwanská vláda sa zaviazala odstrániť takmer 800 sôch čínskeho vojenského diktátora Čankajška, ktorý na tomto ostrove vládol niekoľko desaťročí v rámci stanného práva. Jeho dedičstvo je naďalej predmetom sporných diskusií v krajine.

09:57

Nemecká vláda čoskoro obnoví spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), ktorá pôsobí v Pásme Gazy a ďalších regiónoch. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí spolu so spolkovým rezortom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

09:14

Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v minulom štvrťroku prvý pokles tržieb za takmer štyri roky. V medziročnom porovnaní sa znížili o 9 % na 21,3 miliardy dolárov (19,96 miliardy eur).

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali