24. časť Neznámych slovenských dejín: Sto rokov, počas ktorých staré Slovensko trhali hladní susedia

Bratislava 20. januára 2019 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Akoby do roku 906 bolo na pomedzí s Bavorskom, ale aj doma, všetko v poriadku. Najneskôr v tom roku vznikol totiž Raffelstettenský colný štatút, ktorý upravoval platenie cla na obchodnej ceste medzi Bavorskom a jeho východnými susedmi, teda aj slovenskou Moravou

David Wilkerson

Z toho vyplýva, že dunajská obchodná cesta bola ešte v roku 906 priechodná, a maďarsko-turecká hrozba sa nebrala príliš vážne.

Náhla zmena pomerov súvisela s maďarsko/turecko–česko–glomačským vojenským paktom z roku 906, ktorý sa stal pre Mojmírovu dŕžavu osudným. Ak sa bojovníci z Ázie chceli dostať ku Glomačom a pomôcť im v boji proti Sasom, museli prejsť cez Moravu a Čechy. Aj prešli, a Čechom zrejme vyšla kalkulácia, že za „otvorenie hraníc“ získajú oslabenú Moravu. Česi, ktorí sa hneď, keď sa pominul Svätopluk, už v roku 895 podriadili Bavorom so sťažnosťami na Moravanov, akoby len čakali na príležitosť zmocniť sa Moravy. A tá práve prišla. 9. august 907 by mal byť dátumom konca centrálnej moci v Mojmírovom kráľovstve.

Niet pochýb, že vpád predchodcov našich južných susedov do strednej Európy bol pichnutím ostňa do päty Poliakov, Nemcov z Východnej marky, teda predkov Rakúšanov, ale najmä Čechov. Všetci tí vplyvom „ostňa“ začali trhať oslabené kráľovstvo, siahajúce od Českomoravskej vysočiny až po Tisu a od Krakova až po Jáger. Teda územie Moravy, Nitrianska a Panónie sa stalo predmetom záujmu nových stredoeurópskych štátov. Trhali ho, no nebolo to ani rýchlo a ani natrvalo. Arabský cestovateľ ešte v roku 942 zaznamenáva, že na sever od Maďarov je nezávislý „moravský štát“ a v roku 948 byzantský cisár Konštantín VII. Porfyrogenet vo svojom diele „O obradoch v cisárskom paláci“ zaregistroval medzi panovníkmi, s ktorými udržiaval styky, aj kráľa Slovákov. Dokedy bolo teda staré Slovensko samostatné?

Už čoskoro vypukla krutá vojna (vojny nebývajú iné) medzi Čechmi, podporovanými Rakúšanmi a medzi Poliakmi, a tak západná časť štátu po rieku Moravu už zrejme navždy a časť od Moravy po Hron na určitý čas pripadla Čechom, a východná časť medzi Hronom a Tisou Poliakom. Za vojakmi idú „investori“: v roku 953 prišli do Bane a Kremnice českí baníci z okolia Zdíc a Čáslavy. Poľské hranice sa končili na brehu Dunaja pri meste Ostrihome, potom šli k mestu Jáger, k rieke Tise, zatočili sa okolo rieky Ceplej (Tople), a potom na sever ku Karpatom. Záujem Čechov i Poliakov o naše územie bol a pretrval. V 10. storočí, ale napokon aj o desať storočí neskôr mal najmä zo strany posledných menovaných aj charakter brnkania so šabličkami.

A Maďari či Turci? Predstavme si teraz zoskupenie kmeňov, ktoré dostalo oveľa neskôr meno „Maďari“, pričom Porfyrogenet ich zhruba v polovici 10. storočia dôsledne menuje Turkami. Volali sa Nyék, Megyer, Kurt-Gyarmat, Tarján, Kér, Jenő a Keszi. Meno „Maďar“, odvodené z mena jedného z kmeňov, sa podľa niektorých údajov objavuje až okolo roku 1300. Ján Zigmundík vymenoval šesť „historických mien maďarského ľudu“ takto: Turci, Bisseni (po maďarsky Besenek, po slovensky Pečenehovia), Polovci, Chuni (po maďarsky Kúnok, po slovensky Chumaji), Csangó magyarok a Chalisi“.

Približne do roku 889 sídlili tieto kmene v krajine nazývanej „Lebedias“, čo je územie na dnešnej juhovýchodnej Ukrajine pri Odese. Boli nájomným vojskom Chazarov, ktorí vtedy ovládali Krym. Chazarský kagan ponúkol jednému z ich dvoch vajdov, že ho ustanoví za knieža nad Maďarmi/Turkami s tým, že ostanú naďalej na Kryme. Napokon sa kniežaťom stal Arpád tak, že ho podľa starého chazarského zvyku pozdvihli na štít. Neskôr pod tlakom Pečenehov postúpili „tureckí Maďari“ zo sídel v Lebedias do Moldavy a Besarábie, teda západným smerom. V Atelkuse (dnes Rumunsko) plnili úlohu nájomného vojska Byzantíncov proti Bulharom, a bulharský kráľ Simeon spojený s Pečenehmi zapríčinil ďalšie sťahovanie sa Arpádovho ľudu, až sa ten ľud – v podstate iba štvané pluky vojakov bez žien – dostali do Potisia, na tri dni cesty do Belehradu. V roku 892 povolal týchto vojakov Arnulf ako nájomné vojsko proti Svätoplukovi, a po roku 896 žili v Potisí v susedstve so Slovenmi, a čoskoro aj pri Balatone. Tých sedem kmeňov neprinieslo k nám ani „za kvetináč“ zeme, všetko čo neskôr mali, našli tu. Aj ženy. Na otázku, či takto mohli pomenovanie „Uhor, Uhorsko“ priniesť k nám Turci-Maďari, keď nijaký z ich kmeňov sa nevolal Uhor (a dokonca ani Onogur či Ugrijec) zodpovieme nabudúce. Nateraz len toľko, že nemožno dať to, čo nemáme.

Naši južní susedia ani „malú“, ani „Veľkú Moravu“ v klasickom význame nikdy nedobyli. Korisť na západe Európy bola pre nich lákavejšia. A na ich výbojoch za zapadajúcim slnkom ich často sprevádzali aj slovenskí dobrovoľníci. V hlavnej nitrianskej aglomerácii nie je doložený násilný zánik žiadneho zo sídlisk a kontinuálne sú používané aj viaceré miestne pohrebiská. Hroby, ktoré by svedčili o vojnách medzi nimi a Slovenmi/Slovákmi sa nenašli.

Jednou z mála bitiek bola bitka o Zemplín. Svedčí o nej bohatý hrob vládcu, vojvodcu, ale aj „Balada o Vojteškovi,“ ktorú vyrozprávali bačovia a valasi zo Zemplína Izmailovi I. Sreznevskému počas jeho cesty po Slovensku v roku 1842. Správca Čičavského hradu – miestny vládca Vojteško – odišiel so svojou vojenskou jednotkou na pomoc správcovi Zemplínskeho hradu. Jeho manželka Choteška ho od toho márne odrádzala, a potom ho vyzerala z okna hradu. Keď sa šuhaji vracali, Choteške oznámili, aby muža nečakala, lebo „spad on v šarce zraňeny, od nas darmo braňeny.“

Časť básne z rukopisu Jozefa Jurovského „Tovarnianska tradícia,“ (1953):

Na dubrave havraňi prežalostňe viju.

Azda sa to Slaviaňi s ňepraceľem biju?

S ňepraceľem, co naše chce rabovac salaše.

Chlapci duškom śidajme na bystre koňiky,

kraj si hubic nedajme skrze tote zbojňiky,

co nam lecjak krev piju a s jich panem z ňej tyju.

Za mnou, chlapci, ľem za mnou: tam su pri Bodroku.

S povetricou naramnou ľecme jim do boku,

žeby mi jich pobiľi a na kusy zdrobiľi…

Až do roku 1030, niekde kratšie, a niekde aj dlhšie prežili naši predkovia bez spoločnej vlády. Svoje sídla čoraz väčšmi presúvali do údolí a dolín v horách. A nadchýnali sa spevmi igricov, ktorí ešte dlho ospevovali zašlú slávu Nitry, keď tu vládla mocná ruka kráľa Svätopluka, v časoch, keď počúvali slovo Metodovo. A žili z toho, čo už zažili, a v čo uverili. Vládli im miestne kniežatá, vojvodcovia, špáni, sídliaci na starých hradiskách pod horami, ktoré sa až neskôr menili na kamenné hrady. Iné hradiská, najmä na juhu stratili svoj strategický význam a postupne upadli.

Moc regionálnych vládcov však ostala dlho nedotknutá, možno sa len preskupila. Poznanovcom ešte aj za Gejzovej vlády (pred prelomom tisícročí) patrila spolu s kláštorom sv. Hypolita celá západná časť Nitrianska. Vyšehrad, ktorý oddeľoval hornú Nitru od Turca, ovládali Diviakovci ešte tristo rokov. Ferdinand Uličný v „Dejinách Liptova“ pripúšťa, že po smrti Svätopluka bol Liptov sto až dvesto rokov samostatným územím, nepatril pod žiadneho z okolitých panovníkov, ani poľského, ani českého, ani uhorského. A na východe po bitke o Zemplín sa už rodili prví príslušníci rodu Omodejovcov?

Až kým Turkom-Maďarom, v roku 955 na rieke Lech pri Augsburgu nepripravil na ich v poradí 32. lúpežnej výprave katastrofálnu porážku nemecký kráľ Oto I., pravidelne sa vyberali na lup k Bavorom. Keď sa vtedy domov vrátilo údajne len desať bojovníkov, začali sa postupne usádzať najprv na juhu, v niekdajšej Panónii, a pri roľníčení zabúdali na svoj vojensko-koristnícky život. A keď sa naši barokoví historici utešovali, že „my Slováci nikdy v poddanstve maďarskom sme neboli v tom zmysle, že by boli Maďari kedy Slovensko opanovali“ – azda aj mali pravdu. Oslabené staré Slovensko, trhané „hladnými“ susedmi, sa stalo na celé stáročia súčasťou viacnárodných štátnych celkov. Prečo? Aby prečkalo ťažké časy a uchovalo sa pre to, čo ho podľa novodobých prorokov čaká?

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EÚ žiada Venezuelu, aby zrušila rozhodnutie o odvolaní veľvyslankyne

0 icon

Brusel 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Európska únia vyzvala v stredu Venezuelu, aby odvolala svoje rozhodnutie vyhostiť veľvyslankyňu EÚ v Caracase Isabel Brilhanteovú Pedrosovú. Informovala o tom v stredu agentúra AFP "EÚ hlboko ľutuje toto rozhodnutie, ktoré povedie iba k ďalšej medzinárodnej izolácii Venezuely. Žiadame preto jeho odvolanie," uviedla…

Česká vláda obmedzila cestovanie, o ďalších opatreniach bude rokovať vo štvrtok

0 icon

Praha 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Česká vláda na stredajšom večernom rokovaní nedosiahla dohodu o ďalšom sprísnení protiepidemických opatrení v krajine. Dohodla sa však na zákaze cestovania do viacerých krajín a na príspevkoch na plošné testovanie pre firmy a živnostníkov. O obmedzeniach chce ďalej diskutovať vo štvrtok od 18.00 SEČ.…

Austrálsky parlament prijal zákon o spravodajskom obsahu na sociálnych sieťach

0 icon

Canberra 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Austrálsky parlament prijal v noci na štvrtok legislatívu, na základe ktorej musia digitálne spoločnosti platiť za spravodajský obsah austrálskych spoločností. Informovala o tom agentúra AFP Podľa austrálskej vlády tento nový zákon zabezpečí, že spravodajské spoločnosti "budú za svoju prácu spravodlivo odmeňované, čo prispeje k…

Juraj Blanár: Odôvodnenie predlžovania núdzového stavu nestačí

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavol Zachar)   Odôvodnenie predlžovania núdzového stavu predložené vládou je nedostatočné, chýba v ňom odpočet už prijatých opatrení, vyhodnotenie ich účinnosti ako aj možnosti opatrení, ktoré by mohli pomôcť v budúcnosti V pléne Národnej rady (NR) SR to skonštatoval podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD).…

Zákon o rovnosti by trestal náboženské skupiny, ktoré oponujú gender ideológii – upozorňuje Konferencia biskupov USA

0 icon

Washington 25. februára 2021 (HSP/CNA/Foto:TASR/AP-Lynne Sladky)   Konferencia biskupov Spojených Štátov (USCCB) sa vyjadrila proti Zákonu o rovnosti, ktorý bol predložený v Snemovni reprezentantov minulý týždeň Zákon, ktorý predostrel David Cicilline z radov Republikánov, by umožňoval považovať sexuálnu orientáciu a rodovú identitu za chránenú v rôznych oblastiach vo verejného priestoru, vzdelávania či ubytovania.…

Premiér Igor Matovič trvá na tom, že Sulík môže za tisíce obetí, lebo nenakúpil testy. Spraviť z neho ešte aj ministra zdravotníctva? „To je zlý vtip! Nemá morálne právo kritizovať Krajčího“

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič neuvažuje o výmene ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (obaja OĽANO). Návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý by bol ochotný tento post zastávať, považuje za absurdný a zlý vtip Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) neuvažuje nad výmenou ministra zdravotníctva Mareka…

Premiér sa s odborníkmi dohodol na viacerých návrhoch, predstaví ich v koalícii. Mať hotovú aplikáciu na e-karanténu až koncom apríla je neskoro, chcel ju do 27. februára. Sulík to nestihne

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Diskusia vedcov a odborníkov na Úrade vlády SR o riešení situácie s ochorením COVID-19 bude pokračovať aj vo štvrtok (24. 2.). Predstavenie konkrétnych opatrení verejnosti predpokladá predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) v piatok (25. 2.), najprv ich chce predstaviť koaličným partnerom "Dohodli sme…

V Maďarsku začali očkovať čínskou vakcínou

0 icon

Budapešť 24. februára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   V rámci očkovacej kampane v Maďarsku začali používať už aj vakcínu proti koronavírusu vyvinutú v Číne. Stalo sa tak po prvý raz v Európskej únii Maďarskí odborníci očakávajú, že ňou do konca týždňa zaočkujú do 275-tisíc ľudí. Zdravotnícki pracovníci v krajine dostali pokyn,…

V slovenčine vyšiel výber diela gréckokatolíckeho jezuitu profesora Michala Lacka SJ

0 icon

Košice 24. februára 2021 (HSP/Foto:Slovenský historický ústav v Ríme)   V predchádzajúcich dňoch vyšla nová publikácia z produkcie Slovenského historického ústavu v Ríme s názvom Vybrané spisy prof. Michala Lacka SJ (1920-1982) Po kolokviu a zborníku o jeho osobe, ktoré uzreli svetlo sveta minulý rok pri príležitosti nedožitej storočnice jednej…

Ministerstvo vnútra SR je nápomocné pri riešení kritickej situácie slovenských krematórií

0 icon

Žilina 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerstvo vnútra (MV) SR je už nápomocné pri riešení kritickej situácie, v ktorej sa slovenské krematóriá ocitli. V reakcii na vyjadrenie majiteľa žilinského krematória Vincenta Francla, že štyri funkčné krematóriá sú na počet obyvateľov Slovenska žalostne málo, to pre TASR uviedla Petra Friese…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

Peter Lipták

Pacienti žiadajú Sputnik V

0icon

Vážený pán MUDr. Marek Krajči, minister Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Limbová ul. 2 Bratislava Vážený pán minister, obraciam sa na vás v nasledovnej veci: Viacerí pacienti ma požiadali o podanie vakcíny proti Covid – 19 značky Sputnik V, vyrábanej v Ruskej federácii. Táto vakcína nie je na Slovensku registrovaná na Štátnom ústave…

Štefan Paulov

Pacient koňom a kôň senátorom

0icon

Pacient koňom  a kôň senátorom.     Pohral som sa s akttuálnymi štatistickými číslami: Do 23.2.2021 bolo u nás vykonaných 11 779 502 antigénových testov, pozitívnych bolo 264 224. Vychádza z toho záchytnosť 2,24%. Do 23.2.2021 bolo vykonaných 1 983 818 RT PCR testov, pričom pozitívnych bolo 294 790 testov, záchytnosť: 14,84% pozitívne testovaných.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Prekliata budova Dakota a záhadné udalosti

0 icon

Newyorská budova, ktorú v rokoch 1880 až 1884 postavili na 72. ulici v mestskej časti Upper West Side na Manhattane, sa vždy spájala so záhadnými udalosťami. Prinášame ďalší zaujímavý článok o udalostiach, ktoré sa jednoducho vysvetliť nevedia. Budovu Dakota navrhol architekt Hnery Janeaway Hardenbergh (1847 až 1918). Jej výstavbu financovali Newyorčania Isaac Merritt…

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 1. časť

0 icon

Y2K, označované aj ako chyba tisícročia, je predmetom nášho ďalšieho článku, v ktorom vám priblížime, o čo vlastne išlo. 31. decembra 1999 celý svet s napätím čakal, čo spôsobí tzv. „problém roku 2000“. Nakoniec sa nič vážne nestalo a mnohí tvrdia, že išlo o najväčší podvod v dejinách. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na údajne…

10 celebrít, ktoré ukrývajú nečakaný skrytý talent

0 icon

Celebrity žijú pod mikroskopom. Napriek tomu sa niektorým z nich podarilo ukryť tajný talent. Čomu sa venujú mimo herectva či hudby? Niektoré z celebrít sa začali venovať maľovaniu ešte pred tým, ako sa stali celebritami, iné objavili svoj talent až neskôr v živote. Niektoré celebrity maľovali pod pseudonymom a je možné, že si…

Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

0 icon

Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

Vo svete IT

3D tlačiareň Creality Ender 3 V2 je opäť dostupná za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Chceš sa už aj ty konečne ponoriť do sveta 3D tlače, no nevieš aká značka a model je vhodná pre začiatočníkov? Nástupca populárnej tlačiarne Creality Ender 3, ktorý nesie prívlastok V2, je rozhodne výbornou voľbou ako pre úplného amatéra, tak aj pre skúseného tlačiara, ktorý hľadá moderné zariadenie pre tlač. Prípadných záujemcov…

Ako dlho trvá starým satelitom, kým spadnú na Zem?

0 icon

Na obežnej dráhe sa momentálne nachádza obrovské množstvo objektov, ktoré tam neostanú večne. Byť na obežnej dráhe neznamená, že budete krúžiť okolo našej planéty večne. Príkladom môže byť aj Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá musí pravidelne upravovať svoj kurz, aby nespadla na Zem. Ak sme vo vesmíre, väčšina zemskej atmosféry, ktorá…

Ako vplýva stav beztiaže na ľudské telo? Vedcom to pomáhajú zistiť tieto zvieratká

0 icon

Vesmír môže negatívne vplývať na ľudské telo, ak sa astronaut nachádza v stave beztiaže dlhšiu dobu. Svaly nemusia zápasiť s gravitáciou, ktorá na nás dennodenne vplýva na Zemi a tak po čase dôjde k ich chradnutiu. Dlhodobý pobyt vo vesmíre môže mať vplyv aj na srdce astronauta. Lenže ako zistíme následky beztiažového stavu…

Pozrite si výkonnostný rebríček viac ako 100-mobilných procesorov. Ako dopadol ten váš?

0 icon

Mobilné procesory sú srdcia našich smartfónov, bez ktorých by žiaden smartfón nemohol fungovať. Starajú sa ako „bežný“ chod zariadenia, tak aj o náročné výpočty, kedy dávame našim telefónom zabrať. Téme procesorov sme sa venovali aj v nedávnej minulosti, kedy sme bližšie vysvetľovali jednotlivé pojmy čo znamenajú. Rovnako sme rozprávali o…

Je to tu: Perseverance nahral prvé zvuky z inej planéty! Vypočujte si, ako „znie“ Mars

0 icon

Už sme písali o tom, že si rover Perseverance so sebou nesie mikrofón, ktorý zachytí prvé zvuky z povrchu inej planéty. To sa stalo realitou a portál Space píše, že 20. februára bol roverom nahratý 60-sekundový záznam, na ktorom je možné počuť marťanský vietor. „Je to dychberúce,“ konštatoval Dave Gruel…

Armádny Magazín

Rusko: Kalašnikov pôjde do púšte

0 icon

Rusko, 24. február 2021 (AM) - Ruská skupina Kalašnikov podpísala dohodu o výrobe pušky AK-103 v Saudskej Arábii   Podpisom Quincyho paktu v roku 1945 sa USA zaviazali zaručiť ochranu Saudskej Arábii výmenou za ropu. Počas Obamových rokov však Washington dával niekedy dojem, že sa od tejto dohody dištancuje, obzvlášť keď zaujal

Slovenská zbrojovka na výstave v Abu Dhabí predstavila nové kalibre delostreleckej a tankovej munície

0 icon

Abu Dhabí, 24. februára 2021 (AM) – Na medzinárodnej výstave a konferencii o obrane IDEX 2021 v Abu Dhabí predstavil slovenský zbrojársky holding MSM GROUP mimo iné novinky z produktového portfólia, ktorými chce preraziť nielen v krajinách Perzského zálivu, ale tiež po celom svete. Nová delostrelecká a tanková munícia z dielne slovenskej firmy podlieha prísnym arm

Skúšobný pilot prezradil možnosti ruského bezpilotného lietadla S-70 Ochotnik

0 icon

Rusko, 24. február 2021 (AM) – Ruské ťažké útočné bezpilotné lietadlo S-70 Ochotnik dokáže zasiahnuť cieľ na povel z paluby stíhačky Su-57, oznámil skúšobný pilot Jevgenij Frolov, ktorý riadi stroj zo zeme. Tento bezpilotné lietadlo je vyvíjané v rámci koncepcie "verného vedeného". Má pôsobiť spolu

Terén. Čo radí starodávna múdrosť vojenského umenia Sun-Tzu?

0 icon

Slovensko, 22. február 2021 (AM) - Pokračujem 10. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu

Spojené kráľovstvo plánuje "zaútočiť" na ruské a čínske družice

0 icon

Veľká Británia, 24. február 2021 (AM) – Britské vesmírne sily plánujú v prípade vojenského konfliktu vykonávať výcvikové misie na zničenie nepriateľských družíc, informoval denník Daily Express s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany.  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali