Podľa moderátora púte Jozefa Lapšanského kardinál v homílii označil Máriu za vzor a prototyp našej viery. “V katolíckej mariánskej úcte pramení náš optimizmus a nádej, keď vnímame účinkovanie Márie v prameňoch spásy,” opísal pre TASR jeho slová. “Ten, kto sa dáva do služby Bohu a Panne Márii, nie je v žiadnom prípade ukrátený,” pokračoval. Müller v kázni podľa jeho ďalších slov zdôraznil, “aby sme sa nehanbili prejaviť, najmä dnes, svoje kresťanské postoje a vzťah k Panne Márii”.
Podľa Lapšanského predpokladajú, že počas víkendu prišlo na Mariánsku horu k Bazilike Navštívenia Panny Márie odhadom do 500.000 ľudí. Na Levočskú púť prichádzajú každoročne desaťtisíce veriacich z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Mnohí z nich absolvujú desiatky kilometrov aj na bicykloch, alebo do Levoče prídu pešo. Prítomná bola aj väčšia skupina pútnikov z Rumunska. Na slávnosti sa zúčastnili aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ďalší zástupcovia štátnej správy či samosprávy.
Celý odpustový týždeň (1. až 8. júla) sa na Mariánskej hore niesol v znamení modlitieb, mariánskej úcty, pokánia a zmierenia. Podľa Lapšanského počas neho zaznamenali enormný záujem veriacich nielen o sväté omše, ale aj o spoveď.
Najviac pútnikov prichádza do Levoče práve počas víkendu. Po otváracej sobotňajšej (7.7.) svätej omši nasledovala svätá liturgia východného obradu, koncert, mariánske meditácie či modlitby svätého ruženca. O polnoci sa uskutočnila pontifikálna svätá omša s eucharistickou poklonou s procesiou a pobožnosťou krížovej cesty.
Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, a korene mariánskeho kultu tu siahajú až do 13. storočia. Dosiaľ najväčšia púť z pohľadu návštevnosti sa konala za prítomnosti pápeža Jána Pavla II. v roku 1995, keď Mariánsku horu navštívilo asi 650.000 pútnikov.