Ako uvádza portál CTV News Havaj je prvým americkým štátom, ktorý navrhuje úplný zákaz predaja cigariet.
Podľa prvej časti zákona je cigareta “najhroznejším ľudským výtvorom v histórii ľudstva” , ktorý zabil polovicu svojich dlhodobých konzumentov.
Zákonodarca tiež uvádza, že fajčenie zabilo 100 miliónov ľudí v 20. storočí a očakáva sa, že v 21. storočí zabije o jednu miliardu ľudí viac. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú v USA hlavnou príčinou chorôb, úmrtí a invalidity práve cigarety.
“V podstate máme zásadnú skupinu ľudí, ktorí sú podľa môjho názoru veľmi závislí – zotročení smiešne skazeným priemyslom. Ten ich zotročil tým, že im ponúkol cigarety, vediac, že je veľmi návyková a značne smrteľná. A tak to je,” povedal Crigan Havajskej Tribune-Herald.
Creagan, ktorý je tiež lekárom na pohotovosti, vysvetlil, že konečným cieľom zákona je zlepšiť kvalitu života na Havaji a prevziať zodpovednosť za produkty, ktoré ponúka vláda, najmä medzi maloletými.
“Štát je povinný chrániť zdravie verejnosti. Nedovolíme ľuďom slobodný prístup, napríklad k opiátom alebo akýmkoľvek liekom na predpis,” povedal Creagan.
“A pritom je to smrteľnejšie, nebezpečnejšie ako akýkoľvek liek na predpis a je to viac návykové. My, ako zákonodarcovia, máme povinnosť robiť veci na záchranu života ľudí. Ak nebudeme zakazovať cigarety, zabijáme tým ľudí.”
Predpisy súvisiace s cigaretami boli na Havaji vždy prísne. V roku 2006 bol prijatý zákon o ochrane pred tabakovým dymom, ktorý zakazuje fajčenie v uzavretých/čiastočne uzavretých priestoroch, na voľnom priestranstve a na miestach spojených s dopravou.
V roku 2016 sa Havaj stal prvým štátom, ktorý zvýšil minimálny vek zákonného prístupu k cigaretám (MLA) na 21 rokov.
Predchádzajúce pokusy o zákaz cigariet viedli na Havaji k zvýšeniu daní. Vzhľadom na to, že príjmy z tabákového priemyslu budú musieť byť nahradené, štát je presvedčený, že najlepším riešením je postupný zákaz umožňujúci potrebnú úpravu zdrojov príjmov.
Návrh zákona uvádza, že zatiaľ čo iné horľavé tabakové výrobky, ako sú cigary, sú tiež škodlivé, dym z týchto výrobkov sa zvyčajne neinhaluje, a preto sú menej škodlivé ako cigarety. Zákonodarca tvrdí, že nehorľavé tabakové výrobky sú vo všeobecnosti menej škodlivé ako cigarety. Zároveň sa e-cigarety odlišujú od bežných cigariet tým, že majú oveľa nižší karcinogénny potenciál ako cigarety a preto sú vylúčené z tohto zákona.
Návrh zákona HB 1509 postupne zakazuje predaj cigariet zvýšením minimálneho veku potrebného na nákup cigariet, ale nie iných tabakových výrobkov alebo elektronických zariadení na fajcenie do veku 30 rokov v roku 2020, 40 rokov veku v roku 2021, 50 rokov vek 2022, 60 rokov v roku 2023 a následne 100 rokov v roku 2024.