Tisíce ľudí po celom svete vyšli do ulíc a požadovali od Turecka uznanie “genocídy” Arménov

Tisíce ľudí po celom svete vyšli do ulíc a požadovali od Turecka uznanie “genocídy” Arménov

Jerevan/Moskva/Atény/Teherán 25. apríla 2016 (HSP/rt/Foto:Facebook)

 

Tisíce ľudí po celom svete vyšlo v nedeľu do ulíc, aby si pripomenuli masaker až 1,5 milióna Arménov v roku 1915, ktorý vykonala vtedajšia Osmanská ríša. Požadovali, aby Turecko uznalo tento čin ako genocídu

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Arménsky prezident Serž Sargsyan spolu s manželkou Ritou položili kvety k pamätníku arménskej genocídy v Jerevane. Na tejto udalosti sa zúčastnil aj známy americký herec George Clooney a renomovaný francúzsky spevák Charles Aznavour, ktorý je arménskeho pôvodu.

Reklama

Spomienkou 101. výročia chcel Sargsyan obrátiť medzinárodnú pozornosť aj na súčasný obnovený konflikt v spornej oblasti Náhorného Karabachu medzi etnikami Arménov a Azerbajdžancov. “Prehlasujem, aby to počul celý svet: v Náhornom Karabachu nedôjde k žiadnemu odstráneniu alebo k deportácii Arménov. Nedovolíme ďalšiu arménsku genocídu. My – znamená arménsky národ a všetky jeho súčasti, my – znamená naše arménske zjednotenie,” vyhlásil arménsky prezident.

 

Reklama

Neslávne výročie si pripomenuli tisícky ľudí aj iných mestách po celom svete. V Moskve sa niesli arménske vlajky spolu s ruskými. “Spomienka na obete genocídy bude žiť navždy” – bolo napísané na jednom obrovskom čiernom transparente. Skupina tínedžerov, zoskupená z iniciatívy flash mobu, majúc na sebe pripnuté vlajky rôznych krajín sveta ukázala symbolické gesto odstránenia červenej pásky zo svojich úst potom, ako okolo nich prešlo arménske dievča, čím chceli vyjadriť, že je už nemožné vo svete ďalej zamlčovať genocídu.

V Grécku stovky etnických Arménov a sympatizantov pochodovali ulicami Atén v úmysle verejnej kritiky Turecka a Azerbajdžanu za eskaláciu konfliktu v spornej oblasti Náhorného Karabachu. Demonštranti pochodovali k tureckému a azerbajdžanskému zastupiteľskému úradu a mávali vlajkami a arménskymi nápismi “Pravda zvíťazí”, “Azerbajdžan – krajina zločinov” a “Ruky preč od Arménska”.

 

Tisíce demonštrantov sa zúčastnili akcie v katedrále sv. Sarkisa v iránskom Teheráne, kde tiež vyzvali Ankaru, aby si priznala genocídu na Arménov a odsúdila nedávne bojové akcie v oblasti Náhorného Karabachu. “Našou požiadavkou je, aby Turecko uznalo historickú pravdu a prijalo za to právnu zodpovednosť,” vyhlásil Karen Khanlari, iránsko-arménsky zákonodarca.

 

Reklama

Z histórie sa vie, že masové vraždy začali 24. apríla 1915, kedy 250 arménskych intelektuálov zadržali osmanské úrady a neskôr ich popravili v Konštantínopole, čo je súčasný Istanbul. Väčšina Arménov bola z Osmanskej ríše deportovaná preč alebo umiestnená v koncentračných táboroch, za vzburu proti Osmanom a za pridanie sa na stranu Rusov počas prvej svetovej vojny.

RT podotýka, že Turecko ako nástupca Osmanskej ríše si toto pripomínať nechce, skôr si pripomenie (zo svojho pohľadu) “slávnu” bitku pri Gallipoli proti Británii a Francúzsku o získanie strategického prielivu Dardanely. Turecko v súčasnosti pripúšťa, že veľa Arménov bolo týraných v tej dobe, ale tvrdí, že počet obetí je vysoko prehnaný a odmieta pojem “genocída” alebo že šlo o nejakú oficiálnu systematickú snahu eliminovať arménsku menšinu. Je si vedomé, že uznanie zločinov proti ľudskosti by poškodilo nielen medzinárodnú povesť Ankary, ale muselo by prijať aj odškodnenie, čo by sa vyšplhalo až na sumu v biliónoch dolárov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali