Slovensko stojí na pokraji diktatúry, tvrdí nemecký týždenník die Zeit

Slovensko stojí na pokraji diktatúry, tvrdí nemecký týždenník die Zeit

Berlín/Bratislava 10. augusta 2016 (HSP/Foto: die Zeit Facebook)

 

Významný nemecký týždenník die Zeit zverejnil mapu Európy a okolitých krajín, v ktorej boli rôznymi farbami zvýraznené 3 formy riadenia krajín. Slovensko v nej veľmi dobre nedopadlo. Podľa nemeckého týždenníka stojí Slovensko na pokraji diktatúry.

Die Zeit zverejnil v tlačenej, ale aj v digitálnej forme dve mapy, na ktorých sú krajiny Európy a časť krajín severnej Afriky a blízkeho východu označené rôznymi farbami, podľa toho akou formou sa v nich vládne.

Reklama

Prvá mapa zobrazuje rok 2006 v ktorej sú rozdelené krajiny na dve farby: zelenú a červenú.

Zelenou farbou sú označené krajiny s demokraciou, alebo na ceste k demokracii. Die Zeit takto označil takmer celú Európu vrátane Slovenska

Reklama

Červenou frabou zas boli označené krajiny s diktatúrou. Medzi ne podľa mapy Nemeckého týždenníka patrí napríklad Rusko, Bielorusko, či väčšina krajín Severnej Afriky a blízkeho východu.

Na druhej mape, ktorá zobrazuje rok 2016 pribudla aj tretia kategória krajín Európy a okolitých štátov. Zvýraznená je “pásikovitou silno- červenou farbou”. Podľa týždenníka die Zeit táto farba zobrazuje krajiny, ktoré  sa od roku 2006 keď boli ešte demokratické výrazne zhoršili a teraz stoja na pokraji diktatúry.

Medzi tieto krajiny bolo zaradené aj Slovensko. Die Zeit sa v zdôvodnení vyjadril k Slovensku len jednou vetou:

” Slovensko riadi veľká neliberálna koalícia, v ktorej ľavica a pravicoví endo-nacionalistickí radikáli spolu udávajú tón a rozdeľujú krajinu.”

Otázna ale je dôveryhodnosť tejto mapy, ktorú zhotovil die Zeit. Je totiž na nej mnoho podivností a vôbec nie sú jasné kritéria, podľa ktorých nemeckí novinári postupovali.  Slovensko, Maďarsko, alebo Poľsko sú vraj na pokraji diktatúry, zatiaľčo Albánsko či samozvaný mafiánsky štát Kosovo sú označené za demokracie.

Reklama

Momentálne na Slovensku prebiehajú protesty proti korupcii špičiek zo strany Smer. Korupcia a netransparentné prerozdeľovanie verejných zdrojov za vlády Smeru narástli. Ale takéto problémy nemá iba Slovensko. Slovenskí politici v porovnaní s takými talianskymi sú v tejto oblasti iba slabými amatérmi. Čo sa tíka vnímania miery korupcie, Taliansko sa v tabuľkách umiestňuje až ďaleko za Slovenskom. Preto asi toto nemôže byť dôvodom na zaradenie Slovenska do kategórie problémových štátov.

Taktiež možno ťažko hovoriť o vláde nacionalistov a následnom utláčaní menšín, keď vo vláde sa pobratali slovenskí a maďarskí nacionalisti a vládnu spoločne.

Slovensku nikdy nebol vytknutý nedemokratický priebeh volieb, alebo podobné problémy ohrozujúce demokraciu.

Preto sa naskytá otázka či to nie je len ďalšia propaganda s cieľom zdiskreditovať krajiny, ktoré nie tak úplne “skáču ako Brusel píska”, majú iný názor na imigračnú politiku EU, alebo chcú zlepšovať vzťahy s Ruskom.

Ale za jedno treba Nemcov pochváliť. Konečne urobili mapu na ktorej presne uhádli polohu Slovenska, neskomolili názov, či nepripojili nás k inej krajine.

Reklama

Samuel Gdovin

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:32

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok na úrovni 3,2 miliardy eur. Medziročne sa tak zvýšil o 1,005 miliardy eur alebo 45,8 %. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

19:22

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR má od začiatku mája nového riaditeľa. Odchádzajúceho Jozefa Bíreša nahradil Martin Chudý, ktorý organizáciu riadil už počas úradníckej vlády. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

19:18

Parížska univerzita Sciences Po odmietla požiadavky protestujúcich študentov, aby prehodnotila svoje vzťahy s partnerskými izraelskými inštitúciami. Uviedol to vo štvrtok jej dočasný riaditeľ Jean Basseres. Niektorí študenti v reakcii na to avizovali, že na budúci týždeň začnú hladovku.

19:17

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala prvou finalistkou dvojhry na turnaji WTA v Madride. V semifinále v pozícii nasadenej jednotky zdolala osemnástku “pavúka” Američanku Madison Keysovú hladko 6:1, 6:3.

19:05

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere 10. rokovacieho dňa 12. schôdze venovali novele zákona o rodnom čísle. Rokovanie má pokračovať opäť v piatok (3. 5.). Na programe majú poslanci napríklad novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslankýň za PS. Počas dňa by poslanci nemali hlasovať, rokovať by mali do 15.00 h.

19:01

Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie z návrhu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, o ktorom rokuje parlament v Gruzínsku. Kritici tvrdia, že pripomína ruskú legislatívu, ktorá sa využíva na potlačenie disentu.

18:51

Osem detí utrpelo vo štvrtok zranenia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď ruské navádzané bomby zasiahli prevádzku istej firmy nachádzajúcu sa pri športovom komplexe, v ktorom deti vtedy trénovali. Oznámili to miestni predstavitelia.

18:25

Brusel je hrozbou pre demokraciu v Európe, vyhlásil bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre maďarský týždenník Mandiner. Podľa neho EÚ zadržaním fondov ovplyvnila výsledok parlamentných volieb v Poľsku. Za tieto vyjadrenia ho následne kritizovali predstavitelia poľskej vládnej koalície.

18:20

Vyšetrovacia komisia dolnej komory belgického parlamentu, ktorá bola poverená vyšetrovaním prípadov sexuálneho zneužívania v rámci katolíckej cirkvi i mimo nej, vo štvrtok jednomyseľne schválila 137 odporúčaní. Patrí medzi ne vytvorenie odborného strediska pre objasňovanie a riešenie takýchto prípadov, funkčnejší systém odškodňovania a ustanovenie pamätného dňa obetí sexuálneho zneužívania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena kráča pod kaprovými stuhami alebo \"koinobori\", ktoré sa vznášajú na veži Tokyo Skytree v Tokiu

Autor: AP/Hiro Komae

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali