Rakúšania mienia v referende rozhodnúť, či ich krajina zostane, alebo vystúpi z Európskej únie

Rakúšania mienia v referende rozhodnúť, či ich krajina zostane, alebo vystúpi z Európskej únie

Viedeň 28. apríla 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Mohammed Ben Khalifa)

 

Občania Rakúska sa už dávnejšie pripravujú na referendum, ktoré sa bude konať posledný júnový týždeň. Budú rozhodovať o tom, či ich krajina zostane súčasťou Európskej únie, alebo z nej vystúpi. Môže sa stať, že Rakúšania ako prví opustia potápajúcu sa loď…

To, že značná časť obyvateľov krajiny je rozhodnutá kladne odpovedať na otázku referenda a rozlúčiť sa s „bratským zväzom európskych krajín“, potvrdili aj masové demonštrácie, ktoré sa v Rakúsku konali pred týždňom. Na protestoch proti zmluve TTIP a CETA sa zúčastnilo viac ako 22 tisíc ľudí.

Reklama
Ilustračné foto

Šikovní Rakúšania nemienia utratiť na referendum ani Euro navyše. Bude sa totiž konať súbežne s voľbami do krajinských parlamentov, tesne pred letnými prázdninami – v období od 24. júna do 1. júla. Analytici toto obdobie hneď pomenovali „supervolebným týždňom“. Toto referendum iniciovalo občianske hnutie Heimat & Umwelt /Domov a životné prostredie/, ktoré pred Vianocami 2014 doručilo rakúskemu ministerstvu vnútra 10 074 podpisov a splnilo tak zákonnú hranicu pre usporiadanie referenda.

Celú kampaň vedie Inge Rauscherová, ktorá je presvedčená, že Rakúsko už nemá čo robiť v EÚ: „Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pred časom povedal, že euro je neodvolateľné. To vôbec nie je pravda. Chceme v praxi dokázať, ako vyzerá skutočnosť a že by ľudia takýmto klamstvám nemali veriť. Nesúhlasíme taktiež s pripravovanou zmluvou TTIP medzi EÚ a USA,“ prízvukovala.

Reklama

Analytici pripomínajú, že toto referendum bude už 38. v poradí od roku 1964, kedy v Rakúsku odsúhlasili ľudové hlasovanie. Je tu však menšia perlička: výsledok týchto referend, však na rozdiel od iných krajín, kde inštitút referenda funguje, nie je v Rakúsku záväzný. Ani toto referendum nebude záväzným pre rakúsku vládu a parlament. Ak sa predsa proti členstvu v EÚ vysloví viac ako 100 tisíc občanov, parlament bude musieť túto otázku prerokovať. Nie je však isté, že podporí postoje občanov: výsledok referenda má iba odporúčací charakter. Ale výsledky referenda naznačia, čo si myslia obyvatelia Rakúska a akú budúcnosť si želajú pre svoju krajinu.

Samozrejme, nie je ešte vôbec isté, či vystúpenie z EÚ podporí tých 100 tisíc Rakúšanov. Záleží aj na účastí občanov. Analytici v tejto súvislosti pripomínajú, že dve vlaňajšie referendá, v ktorých Rakúšania hlasovali o zastavení štátnych príspevkov na chod cirkví a o reforme federalizmu, skončili hlboko pod touto hranicou.

Medzitým niektoré rakúske médiá poukazali na to, že viaceré sľuby Bruselu, ktorými Rakúsko nakŕmili pred vstupom do EÚ pred 20 rokmi, neboli dodržané. Prízvukujú, že okrem iného viacerým občanom vadia pripravované zmluvy TTIP medzi EÚ a USA. Nepáči sa im aj „turistika“ amerických vojakov. Prednedávnom vyvolala veľké pobúrenie vlaková preprava americkej vojenskej techniky, ktorá smerovala z Nemecka cez Rakúsko. Analytici a médiá pripomínajú, že v rakúskej ústave je zakotvená neutralita a občania nechcú, aby ich krajinu zatiahli do nejakého vojenského spolku a zároveň aj do veľkých problémov.

eu

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali