NAŽIVO

Severomacedónsky premiér Hristijan Mickoski uvítal možnosť sprostredkovaných rokovaní s Bulharskom. Cieľom by bolo vyriešiť vzájomné spory v prípade potenciálneho vstupu do EÚ. Informuje AFP.

 

Kallasová Mickoski
Na snímke šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová (vľavo) si podáva ruku s premiérom Severného Macedónska Hristijanom Mickoskim / Foto: TASR/AP-Boris Grdanoski
Včera 20:16

USA po viac ako 230 rokoch ukončujú výrobu jednocentových mincí. Naďalej bude možné nimi platiť, no od začiatku budúceho roka roka sa však žiadne nové nedostanú do obehu. Informuje DPA.

Včera 20:14

Poberatelia čiastkových dôchodkov dostanú 13. dôchodok za minulý rok už v júni. Ide celkovo o 4952 poberateľov čiastkových dôchodkov, ktorým bol dôchodok určený s prihliadnutím na obdobie poistenia získané v zahraničí.

Tejto skupine seniorov nemohol byť z dôvodu zmeny právnej úpravy vyplatený 13. dôchodok v decembri 2024, pretože získali menej ako desať rokov obdobia poistenia podľa slovenských právnych predpisov. Sociálna poisťovňa (SP) tak musela výšku 13. dôchodku určiť podľa individuálnych období poistení konkrétnych poberateľov. Informoval hovorca SP Martin Kontúr.

Včera 20:13

Americký prezident Donald Trump v piatok pohrozil spoločnosti Apple. Chce na spoločnosť zaviesť clá vo výške najmenej 25 %, ak svoje telefóny predávané v USA nebude vyrábať na území krajiny.

Toto varovanie, adresované generálnemu riaditeľovi firmy Timovi Cookovi, zverejnil na sociálnej sieti Truth Social.

 

Včera 20:11

Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie, ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre Kossuth Rádió. Informuje TASS.

 

Včera 20:09

Ukrajina a Rusko začali veľkú výmenu vojnových zajatcov, ktorá by v prípade jej ukončenia bola najväčšou od invázie Moskvy pred viac ako tromi rokmi. Obe strany v prvej fáze v piatok prijali 390 ľudí a očakáva sa, že každá z nich vymení celkovo 1 000 ľudí na základe dohody dosiahnutej na minulotýždňových rokovaniach v Istanbule. Proces by mal podľa Kyjeva trvať tri dni.

Ukrajina Rusko zajatci výmena
Na snímke ukrajinský vojak (uprostred) sa objíma so svojím kolegom po výmene vojnových zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom na hranici ukrajinskej Černihivskej oblasti s Bieloruskom v piatok 23. mája 2025 / Foto: TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office via AP
Čítať viac | Včera 20:01

Pentagon plánuje znížiť status úradu pre Ukrajinu, Rusko a Euráziu, informuje Defense News.

V rámci reorganizácie politického aparátu Pentagónu môže byť úrad podriadený štruktúre, ktorá sa zaoberá Európou a NATO. Informovali o tom traja bývalí úradníci ministerstva obrany USA a dva európske zdroje.

Včera 19:48

Útok nožom sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka. Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia. Informovali tamojšie úrady.

Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala. Píše DPA.

Podľa denníka Bild je podozrivou osobou údajne žena.

Hamburg útok nožom stanica
Na snímke policajti zasahujú po útoku nožom, ktorý sa odohral na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka v piatok 23. mája 2025 / Foto: TASR/DPA-Steven Hutchings
Včera 19:41

Včera 17:01

Pavel Durov sa vrátil z Dubaja do Francúzska, kde proti nemu prebieha vyšetrovanie.

Zakladateľ Telegramu sa spolu so svojou priateľkou Juliou Vavilovou objavil na červenom koberci charitatívnej gala večere v rámci filmového festivalu v Cannes.

Predtým bolo uvedené, že Francúzsko povolilo Durovovi odísť do Dubaja len na mesiac. A do USA ho nepustilo. Potom Durov začal obviňovať Francúzsko, že sa ho snaží prinútiť k blokovaniu telegramových kanálov z politických dôvodov.

Včera 16:40
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Nikolaj Starikov: Geopolitika – Ako sa to robí. Exkluzívne ukážky z novej knihy ešte pred jej vydaním

Nikolaj Starikov (*1970) patrí k novej generácii spoločensky angažovaných ruských postkomunistických intelektuálov. Ide o publicistu, ktorý od roku 2006 napísal pätnásť kníh (niektoré už vyšli vo viacerých vydaniach) so zameraním na aktuálne témy politického života v Rusku so zdôraznením jeho medzinárodného kontextu. Pútavým spôsobom sa vyjadruje k pálčivým politickým problémom, ostro nastoľuje otázky, ktoré zaujímajú verejnú mienku. Jeho publikácie vyvolávajú živú diskusiu v odbornej verejnosti i v čitateľskej obci

❚❚
.

Prinášame vám druhú časť jeho knihy Geopolitika – Ako sa to robí, ktorá vyjde na prelome októbra a novembra vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov. Knihu si môžete objednať na e-mailovej adrese vsss@stonline.sk a predpokladaná cena knihy bude 9,90 eura.

 

Ukážka z druhej kapitoly: Pri prameni prameňov alebo Ako Rusko vstúpilo do svetovej geopolitiky

.

Ak budeme dejiny vnímať z hľadiska geopolitických termínov a definícií, pomerne rýchlo zhodnotíme konanie štátnych predstaviteľov. Odrazu je jasné, aký prínos znamenal vodca Ruska, ktorý obhajoval záujmy krajiny v tom – ktorom dejinnom období. Základný princíp geopolitiky totiž spočíva v nevyhnutnosti boja morského živlu s pevninským, boja dvoch civilizácií: Mora a Pevniny. V jednotlivých dejinných obdobiach reprezentovali tieto civilizácie rôzne štáty alebo spoločenstvá štátov. Napríklad dnes teda More stelesňuje Severoatlantická aliancia NATO na čele s USA. A Pevninu? Civilizácie Pevniny sú dve – Rusko a Čína.

Čo je hlavnou úlohou civilizácie Mora? Drobením oslabovať civilizáciu Pevniny. Brániť jej v prístupe k morskému pobrežiu. A predovšetkým – nedovoliť jej postaviť loďstvo, ktoré by mohlo konkurovať loďstvu samotného Mora. Civilizácia Pevniny má úplne protikladné záujmy. Smeruje k zjednocovaniu, pohlcuje okolité suchozemské dŕžavy. No predovšetkým – len čo získa prístup k moru, musí okamžite začať budovať silné loďstvo, a pozbaviť tak civilizáciu Mora jeho najdôležitejšej výhody, pozbaviť ho vlády nad Svetovým oceánom, ktorý zo všetkých obmýva a lemuje Pevninu.

Som si istý, že meno vodcu Ruska, ktorý ako prvý naozaj získal prístup k moru a rozbehol výstavbu skutočne mocnej flotily, správne určí väčšina čitateľov. Je to Peter Veľký. No s presne rovnakou dávkou istoty si dovolím tvrdiť, že reálnu podobu činnosti a veľkoleposť jej výsledkov, ktorú táto osobnosť dosiahla, v jej úplných rozmeroch vníma doslova sotva niekoľko solitérov. Samozrejme, Rusko sa usilovalo predrať k moru už skôr, aj iní cári sa usilovali získať prístup k oceánom. Keď sa Peter pokúsil „vyrúbať okno“ do Európy, nerobil teda nič nové. Pokračoval v pláne načrtnutom predchodcami. Petrova veľkoleposť a genialita však spočíva v tom, že bol prvým vodcom Ruska, ktorý pozdvihol na štátnu úroveň princípy geopolitiky. Hoci ich oficiálne nehlásal, hoci si ich uplatňovanie dokonca ani neuvedomoval. Azda intuitívne, no dôsledne konal v súlade s princípmi geopolitiky, ktoré za jeho čias ešte nikto nevyjadril a nesformuloval.

V súčasnosti sa mnoho diskutuje o protirečivých črtách osobnosti prvého ruského imperátora. Konal správne alebo nie? Bolo alebo nebolo potrebné uskutočniť tie či iné činy, rozhodnúť sa takto alebo inak? My ako meradlo na posudzovanie použijeme pravidlá geopolitiky, opodstatnenosť rozhodnutí cára, prezidenta (generálneho tajomníka) budeme hodnotiť práve z ich hľadiska. Pravda býva občas šokujúca. Ak sa budeme držať línie geopolitickej perspektívy pohľadu, pochopíme nielen správnosť cárových skutkov, ale aj skutočné príčiny rozhodnutí druhých hláv štátov, ako i skazonosnosť mylného opovrhovania princípmi geopolitiky. Môžeme to vyjadriť aj úplne presne: každé porušenie zásad tejto vedy spôsobilo Rusku veľké vnútorné i vonkajšie problémy. Každé zlyhanie našej krajiny nevyplýva z ničoho iného než zo zlomyseľnosti či hlúposti zavŕšenej odchýlky od zákonov geopolitiky! Funguje to ako v stavebníctve: ak sa pokúsite ignorovať osvedčené zásady, chybne postavený dom sa zrúti alebo sa začne nakláňať nabok. Preložené do politiky to znamená ekonomické problémy, oslabenie štátnej moci, stratu území, vplyvu a spojencov.

Tým, ktorí majú v úmysle vyčítať Petrovi Alexejevičovi Romanovovi, že nevyhnutnosť flotily pre svoju suchozemskú krajinu pochopil až na druhý pokus, musíme pripomenúť jeden detailík. Pred Petrom túto nevyhnutnosť nepochopil nikto. Ba viac než to – po ňom tiež prestali chápať. Veď i dnes medzi titulkami novín nájdeme: „Kudrin navrhuje znížiť rozpočet na obranu a národnú bezpečnosť.“ Petrovi sa podarilo stať Veľkým, lebo nepočúval žiadneho „kudrina“, hoci som pevne presvedčený, že agentov západného vplyvu, zbabelcov a hlupákov bolo i vtedy habadej. Ruský cár vypočul všetkých, no keďže sa pri konaní riadil geopolitickými záujmami Ruska, bol schopný z našej krajiny vytvoriť jednu z najväčších ríš Európy a sveta. Na vtedajšej ruskej politickej scéne však určite nevystupovali strany, činnosť ktorých otvorene smeruje k ochromeniu obranyschopnosti a brzdeniu rastu flotily i armády. Ako príklad uveďme program strany Jablko (Jabloko), ktorá sa podľa pravidiel demokracie prízračne vznáša od krachu ku krachu vo všetkých možných voľbách. Kto z voličov hlasujúcich za „jablčníkov“ ho vlastne pozorne čítal? Pritom stačí zbežný pohľad a pochopíte, aké zhnité ovocie sa pred vami nachádza: „Sme zástancami princípu nevyhnutnosti integrácie Ruska do svetovej ekonomiky a domnievame sa, že najväčšie nebezpečenstvo Rusku hrozí od jeho nevyriešených vnútorných problémov.“ Znie to pôsobivo a vzletne. No vari členovia strany naozaj veria, že na Rusko zaútočia zlé cesty bok po boku s armádou hlupákov a úplatkárov? Áno, revolúcie v našej krajine vždy čerpali oporu z nevyriešených vnútorných problémov. Lenže vnútorné nepokoje odpradávna nastávali práve počas vojenských operácií štátu. Alebo sa hádam niekto z „jablčníkov“ odváži tvrdiť, že roku 1913 nevyriešené vnútorné problémy neboli, ale sa zjavili roku 1914 a začali rásť? Rusko zatiahli do svetovej vojny práve preto, že v mierových časoch žiadna revolúcia, čiže vnútorný výbuch, po ktorom nasleduje zničenie súpera, nie je uskutočniteľná. A práve preto sa civilizácia Mora usilovala usporiadať prvú svetovú vojnu, ktorou plánovala oslabiť alebo zničiť konkurenčné civilizácie Pevniny, t.j. Rusko a Nemecko.

.

Chvalabohu, v petrovskom Rusku nepôsobili také strany, ktoré by v rámci svojich programov otvorene hlásali, že na vytvorenie „silnej modernej armády“ je nevyhnutné zníženie jej stavov. Nuž a čo sa týka našej súčasnej flotily, „jablčníci“ vravia priamo, aké opatrenia treba vykonať. Skôr, než si prečítate nasledujúci odstavec, pripomeniem vám, že strategické ponorky vyzbrojené jadrovými zbraňami sú v súčasnosti rozhodujúcou silou, ktorá zabezpečuje pokojné nebo nad našou hlavou. A čo nám o tom vraví jedna z najväčšmi prozápadných, čiže preložené do jazyka geopolitiky „promorských“ politických strán Ruska?

Prerušiť konštruovanie a výstavbu nového typu strategických raketonosných ponoriek. Namiesto toho čo najdlhšie využívať momentálne najmodernejšie raketonosné ponorky a vyrobiť pre ne sadu nových balistických rakiet. Vyradiť staré bombardéry z arzenálu SJAS a využívať ich na bojové úlohy v regiónoch, vrátane využitia presne riadenej munície. Od roku 2015 budú SJAS pozostávať iba z jednej zložky – pozemných MBR rozmiestnených na stacionárnych a mobilných základniach.

Kým vaša „jadrová stolička“ stojí na štyroch nohách, je to fajn. Nepriateľ nie je schopný prekvapivým útokom zničiť všetky vaše jadrové sily. Nemožnosť odstránenia hrozby jadrovej odpovede je najzásadnejšou zárukou mieru. ZSSR disponoval jadrovým arzenálom na súši, jadrovými zbraňami v ponorkách a na bojových lodiach, jadrovými raketami boli vyzbrojené strategické bombardéry. A bola tu aj bojová finta – rakety ukryté v železničných vagónoch. Obrovskou krajinou teda uháňa vlak, ktorý sa navonok ničím nelíši od obyčajnej súpravy s prepravníkmi. Ustrážiť ho je ťažké, nájsť ešte väčšmi. A takýchto vlakov bolo veľa. Potom ich Gorbačov poslal do útrob odzbrojenia. Bez záruk z druhej strany zničil šikovnú a lacnú zbraň. Našej „jadrovej stoličke“ ostali tri nohy. O čo sa teda musia usilovať vlastenci? Čo najrýchlejšie zhotoviť (presnejšie obnoviť) štvrtú. A o čo sa usiluje Jabloko? Zlikvidovať dve ďalšie: nestavať nové ponorky (veď staré sa skôr či neskôr opotrebujú) a odstrániť z arzenálu SJAS ťažké bombardéry. Je jasné, čo sa stane so stoličkou na jednej nohe? Samozrejme, je to jasné. No strany, ktoré pritakávajú Západu, čiže nám cudzej civilizácii Mora, iné návrhy neponúkajú. Ich hlavnou úlohou totiž je pomáhať DRUHEJ civilizácii.

Rozloženie mocenských pozícií v Európe, a teda i v celosvetovom meradle, sa zo dňa na deň naozaj výrazne zmenilo. Víťazom sa všetci klaňajú, porazených za nič nemajú. Uvedené jednoduché pravidlo pocítilo dnešné Rusko naplno na vlastnej koži. Keď Gorbačov zničil ZSSR a Rusko sa stalo podľa západného vzoru demokratickým štátom, rešpekt svetových veľmocí a ich pritakávačov nielenže nevzrástol, ale naopak, prudko klesol. Nasledovali ďalšie požiadavky a obvinenia. A tak to aj ostane, pokiaľ sa opäť nestaneme silnými.

Likvidácia súpera jeho vnútorným rozkladom patrí k základným metódam geopolitického boja. Práve preto geopolitickí súperi zakaždým s radosťou uvítajú akúkoľvek revolúciu v krajine protivníka.

.

99 percent revolucionárov má určite kontakty s vonkajšími nepriateľmi štátu a čerpá od nich výpomoc prostredníctvom peňazí, zbraní, diplomacie alebo rád. Zvyšné percento sa s cudzincami spája vo fáze rozmachu živelnej vzbury, ktorá síce nastáva veľmi zriedka, no nedá sa vylúčiť. Vonkajší nepriatelia podnecujú svojich agentov spomedzi revolučných elít k činom, ktoré oslabia beztak zmätkom zachvátenú krajinu.

Neľútostné bakchanálie rozdrvia nielen armádu a ekonomiku, ale i konkrétne, schopné, a preto pre cudzinu nebezpečné osobnosti. Niektoré z nich sa, pod kepienkom záchrany pred revolučným terorom, podarí privábiť na druhú stranu. Z uvedeného vyplýva, že revolúcia znamená pre štát smrtonosnú tragédiu, pre jeho nepriateľov výpredaj mozgov, území, výdobytkov.

Pripomeňme si teraz opäť, že v súlade s princípmi geopolitiky je súperom Mora Pevnina. Položte si otázku: čo sa bude v prvom rade usilovať urobiť štát Mora, ak sa mu podarí podnietiť zmätok vnútri štátu Pevniny? Odpoveď znie: zničiť loďstvo. To je prvoradá úloha, všetko ostatné môže počkať. Hlavný cieľ geopolitiky predsa spočíva v tom, aby Pevnina nebola schopná postaviť flotilu, schopnú konkurovať flotile Mora. A z čoho pozostáva flotila? Nuž, nielen z lodí postavených, ale i rozostavaných. A najmä z ľudí, ktorí ju tvoria a ovládajú. Námorných dôstojníkov, inžinierov, admirálov. Práve ich budú v prvom rade likvidovať počas každej revolúcie v pevninskej dŕžave. Uvedieme dva príklady. Revolúciu v roku 1917 v Rusku a vo Francúzsku z roku 1789. Obe krajiny boli v tých časoch najnebezpečnejšími súpermi veľmoci Mora, Veľkej Británie. No a potom v Rusku aj vo Francúzsku vypukli revolúcie. A čo sa v búrlivom období dialo s flotilou? Stavba a údržba loďstva je predsa nielen nákladnou, ale pre štát i nesmierne dôležitou záležitosťou. Každá revolúcia musí obraňovať svoje výdobytky. Flotila sa teda celkom iste bude hodiť.

V predvečer prvej svetovej vojny sa Rusko v snahe nahradiť straty flotily, spôsobené rusko – japonskou vojnou roku 1905, intenzívne venovalo stavbe lodí. Potom vypukol svetový konflikt, takže stavba bojových lodí sa stala ešte aktuálnejšou úlohou. Najsilnejšie a z vojenského hľadiska najdôležitejšie lode boli vtedy dreadghnouty – plavidlá s nesmiernou palebnou silou a obrovským kalibrom zbraní. Názov, používaný ako všeobecné podstatné meno, pôvodne patril iba anglickej vlajkovej lodi Dreadghnout (Neohrozený), postavenej v rokoch 1905 – 1906. Vďaka výdobytkom najnovšej dobovej vedy a techniky boli tieto lode veľmi odolné, takmer nepotopiteľné. Dreadghnouty začali rýchlym tempom stavať vo flotilách všetkých súperiacich krajín. Náklady na ich výstavbu, množstvo použitej ocele a obrnených súčastí boli jednoducho závratné. Ich konštruovanie bolo preto záležitosťou jedinečného majstrovstva, bez šance zmeny na pásovú či masovú výrobu. Zničenie každej takejto lode znamenalo pre ktorúkoľvek z veľmocí veľmi citeľnú, ťažko nahraditeľnú stratu. Lode postavené v „preddreadghnoutovej“ ére sa im vyrovnať nemohli, takže sa okamžite stali zastaralými. To bol však len začiatok. Vývoj obrnených oblúd bol taký dynamický, že o päť rokov sa stala aktuálnou výroba „superdreadghnoutov“, ktoré palebnou silou prevyšovali dreaughnouty prvej generácie viac než dvojnásobne. V čase vypuknutia prvej svetovej vojny búrlivý rozmach bojového loďstva dospel do fázy zostrojenia už tretej generácie dreadghnoutov. Rusko začalo štyri prvé superlode stavať až v lete roku 1909 v Peterburgu. Roku 1912 aj naša krajina postúpila o stupeň v pyramíde konštruovania lodí a pristúpila k zostrojeniu „superdreadnoughtov“. V Peterburgu rozpútali stavbu ďalších štyroch gigantov. Ďalšie štyri dreadghnouty začali stavať pre čiernomorskú flotilu. Takže roku 1914 už Rusko malo dvanásť supersilných bojových lodí v rôznych fázach výstavby. Všetky mali byť do boja pripravené roku 1917. Mimochodom, našli by sa aj menej dôležité na dôvody na zorganizovanie revolúcie, ktorá mala zastaviť prudký rozmach ruskej flotily.

A teraz trochu predbehnime udalosti a položme si otázku: čo sa naozaj stalo s našimi superloďami? Na sklonku občianskej vojny zostali v Rusku iba štyri, z toho iba tri v síce úbohom, no bojaschopnom stave.  Tri a pol z dvanástich. Sotva štvrtina bývalých síl vojnového loďstva. Hľa, výsledok udalostí revolúcie a občianskej vojny. Obrovské náklady v podstate hodené do vody. A čo je najhanebnejšie a najodpornejšie: žiaden z ruských korábov – velikánov nezahynul, ako sa na bojovú loď patrí, v boji. Všetky sa stali obeťami podlej zrady. Na potopenie ôsmich dreadghnoutov by bolo potrebné vyvinúť obrovskú námahu a zorganizovať konflikt celých loďstiev. Financovanie niekoľkých revolučných strán v priebehu niekoľkých desaťročí je v porovnaní s cenou čo aj len jednej superlode doslova kvapkou v mori. Takže revolúcia je ekonomicky veľmi výhodná finta. Ibaže nie pre krajinu, v ktorej sa odohráva.

Ďalšie výňatky z knihy si môžete prečítať v nedeľu 1. 11. 2015 na našom portáli

Predchádzajúcu 1. časť si môžete prečítať TU

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Štefan Konya

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Michal Durila

Milan Šupa

.
.
.

Huliak reaguje na tvrdenia o štedrých dotáciách: „Pán Danko, aký ste politik, taký ste, veru, aj právnik!“

Líder národniarov Andrej Danko prišiel s tvrdením, že minister športu Rudolf Huliak poskytol dotáciu vo výške 650 tisíc eur na…

23. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Finančný tlak Bruselu na Maďarsko vedie k fragmentácii EÚ

Zmrazenie kohéznych fondov EÚ určených na financovanie maďarského rozpočtu ako nátlakové opatrenie na Budapešť je kontraproduktívne a vedie k fragmentácii…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Armáda Ruskej federácie začala na fronte používať taktiku “trojitého škrtenia”

Armáda Ruskej federácie začala na fronte používať taktiku „trojitého škrtenia“, ktorá umožňuje pomalý, ale stabilný postup, píše The Telegraph s…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vlhová sa už možno nevráti: Moje vnútro bolo rozbité na márne kúsky

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová priznala v rozhovore pre Rádio Slovensko, že nevie, či sa ešte niekedy k svojmu milovanému športu…

23. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Investičná banka JPMorgan predpovedá ukončenie vojny na Ukrajine do júla

Investičná banka JPMorgan predpovedá ukončenie vojny na Ukrajine do júla. Uvádza sa to v prvej správe centra geopolitickej analýzy banky,…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Vďaka podpore Štátneho fondu rozvoja bývania získali ďalšie rodiny obce Zákopčie nové bývanie

Úspešným projektom realizovaným v spolupráci Štátneho fondu rozvoja bývania a Ministerstva dopravy SR sa tak otvárajú dvere ďalším rodinám, pre…

23. 05. 2025 | Ekonomika | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Ekonomika | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov

Danko: Koaličná rada bola hektická, no koaliční partneri sa dohodli na priebehu schôdze národnej rady

Koaličná rada bola hektická, no koaliční partneri sa dohodli na priebehu schôdze Národnej rady SR. Po rokovaní rady to skonštatoval…

23. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svoju šéfku nakoniec podržali. Debatu o kauze Pfizergate zablokovali EPP a Ľavica

Mainstreamové strany Európskeho parlamentu – EPP a Ľavica – naďalej chránia svoju šéfku Ursulu von der Leyenovú, ktorá tak môže…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko považuje druhé kolo rokovaní s Ukrajinou vo Vatikáne za “nereálne”

Rusko považuje druhé kolo rokovaní s Ukrajinou vo Vatikáne za “nereálne”, uviedol Lavrov

23. 05. 2025 | Aktualizované 23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Aktualizované 23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kňaz pre HS: v rodičoch nemajú vzor a súčasné spôsoby výchovy detí sú extrém

S katolíckym kňazom, ale aj maliarom a operným spevákom Martinom Šafárikom sme sa rozprávali krátko po konkláve a zvolení kardinála Prevosta za Svätého…

23. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko zničilo sen globalistov na svojom území

Prinášame vám veľmi zaujímavý článok, ktorý pre ruské noviny Vzgljad napísal Dmitrij Bavyrin. Autor v článku rozoberá situáciu, ktorá vznikla…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Zabudli, ako vylamovali oponentom dvere? Dnes kričia o kriminalizácii

Dnešný spoločný briefing hnutia Igora Matoviča a strany Za ľudí nesúci názov „Kriminalizácia opozície sa rozbieha“ vyvoláva otázku, či nie…

23. 05. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Rubio chce zaviesť prísne sankcie proti Rusku, ale Trump je proti

Minister zahraničných vecí Rubio chce zaviesť prísne sankcie proti Rusku, ale Trump je proti, uvádza New Lines Magazine s odvolaním…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Dermatologička varuje pred letom bez ochrany, pravidlo ABCDEF môže zachrániť život

Počas letných mesiacov je pokožka vystavená zvýšenej záťaži, ktorú predstavujú silné UV žiarenie, vysoké teploty, pot, chlór aj slaná voda.…

23. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Je to tak šokujúce“ 17-ročný francúzsky mladík brutálne zavraždený pred očami svojej matky

Video z incidentu údajne ukazuje matku, ktorá kričí v šoku po tom, ako bol jej syn zavraždený. Francúzsky mladík prišiel…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Severokórejská armáda: Naozajstná hrozba, alebo papierový tiger?

Severná Kórea, 23. mája 2025 - Izolovaná, schudnutá a zároveň nukleárne vyzbrojená - taká je Severná Kórea v predstavách mnohých…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Uhrík a Mazurek o Progresívnom Slovensku a KDH. Progresívci s KDH-ákmi kryjú Leyenovej zlodejiny

Europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek, z hnutia Republika, spoločne ukázali, že poslanci z Progresívneho Slovenska a z KDH, v…

23. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Deti, ktoré až príliš presne pochopili, čo im rodičia vravia

Deti sú úžasné. Tak úprimné a jednoduché. Neriešia zbytočné problémy a ich odpovede sú priamočiare. Preto nás, dospelých, nimi často…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 05. 2025 | Aktualizované 23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Aktualizované 23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Honda mení plány: Hybridné autá dostanú prednosť pred elektromobilmi

23.5.2025 Redakcia Auto trendy . Japonská automobilka prehodnotila svoju stratégiu a odkladá masívnu elektrifikáciu. Kedy skutočne príde čas na elektromobily?

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Oživenie jednotného trhu alebo mocenská hra?

Európska komisia predstavila novú stratégiu zameranú na zefektívnenie sektora služieb a oživenie jednotného trhu. Kritici sa však obávajú, že stratégia…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Títo ľudia mali iba jednu úlohu, ktorú nezvládli

Ľudia to občas majú veľmi ťažké. Nie všetko sa každému páči a tak častokrát musia znášať vlnu kritiky. Títo ľudia…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Pridá sa Heredoš ku Kollárovi?

Občiansky aktivista z OZ Voľná zóna Miroslav Heredoš sa vyjadril ku špekuláciám, či sa pridá k občianskemu združeniu a politickým aktivitám Zoroslava…

23. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sršne tieto rastliny milujú. Radšej ich nevysádzajte v blízkosti domu

23.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Sršne nemajú medzi ľuďmi veľmi dobrú povesť. Ľudia, ktorí chcú ochrániť svoj majetok pred…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Koniec maďarskej straníckosti na Slovensku? Niektorým subjektom možno odzvoní, avizuje HLAS

Zdevastované verejné financie – čo s nimi? V rámci všeobecnej konsolidácie má koaličný HLAS predstavu, ako ušetriť ďalšie finančné objemy…

23. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

„Vyhoďte niekto tú hlupaňu!“ Brusel priznal chybu pri vymenovaní Kallasovej za šéfku diplomacie EÚ

Brusel, 23. mája 2025 - Ruská zahraničná spravodajská služba poznamenala, že na okraj zasadnutia Európskej komisie (EK) s podráždením konštatuje…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Blaha vracia úder: Farizeji z Bruselu!

V období, kedy si Ukrajina pomaly bude nárokovať na vlastný súdny tribunál proti Rusku, a EÚ sa prakticky nečinne prizerá…

23. 05. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nový objav: Batérie elektromobilov už netreba meniť celé - ušetríte tisíce eur!

23.5.2025 Redakcia Auto trendy . Odborníci zistili, že pri poruche batérie v elektrickom aute nie je nutná jej kompletná výmena.…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Uhrík vyzýva vládu, aby prestala robiť falošnú dvojtvárnu politiku

Europoslanec Milan Uhrík kritizuje vládu Slovenskej republiky, že sa zdržala hlasovania o pandemickej dohode, ale hlavne kritizuje, že hlasovala za…

23. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Severomacedónsky premiér Hristijan Mickoski uvítal možnosť sprostredkovaných rokovaní s Bulharskom. Cieľom by bolo vyriešiť vzájomné spory v prípade potenciálneho vstupu do EÚ. Informuje AFP.

 

Kallasová Mickoski
Na snímke šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová (vľavo) si podáva ruku s premiérom Severného Macedónska Hristijanom Mickoskim / Foto: TASR/AP-Boris Grdanoski
Včera 20:16

USA po viac ako 230 rokoch ukončujú výrobu jednocentových mincí. Naďalej bude možné nimi platiť, no od začiatku budúceho roka roka sa však žiadne nové nedostanú do obehu. Informuje DPA.

Včera 20:14

Poberatelia čiastkových dôchodkov dostanú 13. dôchodok za minulý rok už v júni. Ide celkovo o 4952 poberateľov čiastkových dôchodkov, ktorým bol dôchodok určený s prihliadnutím na obdobie poistenia získané v zahraničí.

Tejto skupine seniorov nemohol byť z dôvodu zmeny právnej úpravy vyplatený 13. dôchodok v decembri 2024, pretože získali menej ako desať rokov obdobia poistenia podľa slovenských právnych predpisov. Sociálna poisťovňa (SP) tak musela výšku 13. dôchodku určiť podľa individuálnych období poistení konkrétnych poberateľov. Informoval hovorca SP Martin Kontúr.

Včera 20:13

Americký prezident Donald Trump v piatok pohrozil spoločnosti Apple. Chce na spoločnosť zaviesť clá vo výške najmenej 25 %, ak svoje telefóny predávané v USA nebude vyrábať na území krajiny.

Toto varovanie, adresované generálnemu riaditeľovi firmy Timovi Cookovi, zverejnil na sociálnej sieti Truth Social.

 

Včera 20:11

Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie, ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre Kossuth Rádió. Informuje TASS.

 

Včera 20:09

.

Obhajoba guvernéra NBS Petra Kaimíra navrhuje jeho oslobodenie spod obžaloby

Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby. Opätovne poukázala na to, že je postavená…

23. 05. 2025 | Aktualizované 23. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Aktualizované 23. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vložte plastové vrecko do práčky. Tento trik vás ohromí a budete ho používať navždy

23.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Jednoduchý domáci trik, ktorý vyrieši problém so srsťou a vláknami na oblečení po praní.…

23. 05. 2025 | 0 komentárov

Prípad matky z Británie: Dystopický režim Labouristickej strany

Prečítajte si prípad z Británie, ktorý sa stal hnacou silou obáv o slobodu prejavu a postupujúcu kontrolu štátu: Lucy Connollyová, britská…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prvotriedny šok v Herningu, Dánsko vyradilo Kanadu a predstaví sa v semifinále

O prvotriedne prekvapenie sa na 88. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, ktoré hostia Švédsko a Dánsko, postarali hráči Dánska. Vo…

23. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










USA „nie sú presvedčené“ o potrebe znížiť cenový limit na ruskú ropu

USA „nie sú presvedčené“ o potrebe znížiť cenový limit na ruskú ropu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na európskeho…

23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Štefan Konya

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Michal Durila

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov