Podľa Tomáša Zdechovského je prostredie, v ktorom sa utečenci nachádzajú po príchode na starý kontinent, viac než dobré. Ako tvrdí, väčšina utečencov, ktorí sa snažia dostať do Európy, sú takzvaní ekonomickí migranti – vo vlasti im síce nič nehrozí, no migrujú len z vlastnej vôle za lepším životom. Povedal tak v rozhovore pre českú televíziu ČT24.
Odmietal tvrdenia, že areály v Sicílii (ktoré navštívil) sú preplnené alebo sú v nich zlé podmienky. Po stretnutí s utečencami český europoslanec netajil rozhorčenie: “Keď som videl prvý detenčný tábor a stretol som sa s ľuďmi, ktorí sa vydávali za utečencov, bol som veľmi nepríjemne prekvapený. Tí ľudia mali naučené odpovede, ako nám majú odpovedať. Po chvíli sa začali sťažovať na jedlo, pitie a v podstate na všetko a začali nám diktovať, aké majú práva.”
O svojich susedoch v dome v Belgicku, ktorí sú migranti zo Sýrie, povedal: “Tí ľudia sú veľmi cilitví, vnímajúci a ďakujú za každú pomoc, ktorá im je poskytnutná.” Údajne sa s nimi utečenci v sicílskych táboroch nedajú porovnávať. Súčasne však Zdechovský upozornil na to, že talianska polícia dokáže spoľahlivo odhaliť tých, ktorí tvrdia, že pochádzajú z “vojnových krajín”. Pomáhajú im pritom ľudia, ktorí skutočne pochádzajú z vojnových zón a azyl v Európe už získali. “Skúšajú ich z jazyka alebo miestopisu. Tak isto sa po celú dobu zapisujú informácie, ktoré daná osoba tvrdí. Ak počas štyroch hodín trikrát zmení výpoveď, automaticky je na zozname podozrivých.”
Každý, kto neprejde “testom,” je deportovaný do rodnej krajiny vojenským lietadlom alebo loďou. Ďalším faktom je, že utečenci sa snažia dostať do najbohatších krajín Európskej únie – o Česko, či Slovensko vo väčšine nemajú záujem, najmä kvôli ekonomickej nezaujímavosti a ťažkému jazyku. Napriek tomu však môžeme zopár utečencov nájsť aj v tunajších táboroch.
Podľa Zdechovského je najväčším problémom fakt, že neúspešným utečencom nič nebráni, aby svoj pokus o migráciu nezopakovali. Upozornil na to, že najmä ľudia z balkánskych krajín často chodia žiadať azyl do Nemecka. Navrhuje, aby bol žiadateľ po opakovanom neúspešnom pokuse nútený platiť si náklady na spiatočnú cestu, čo podľa neho predstavuje 6.000 eur.