Historika Lacka vyhodil šéf ÚPN po odporúčaniach, aby sa zbavil “fašistu”

Historika Lacka vyhodil šéf ÚPN po odporúčaniach, aby sa zbavil “fašistu”

Bratislava 5. septembra 2016 (HSP/napalete.sk/Foto: Jana Birošová/aktuality.sk)

 

Jeden z najväčších historikov Slovenského národného povstania Vilém Prečan považoval za rozhodujúcu vlastnosť historika osobnú statočnosť, aby sa nedal zastrašiť, aby zostal verný princípom vedeckej práce. Historikov s takými vlastnosťami bolo na Slovensku málo aj dnes ich je ako šafranu.

Občas sa, chvalabohu, nájde mladý odvážlivec, ktorý sa odmietne pozerať na históriu cez čiernobiele okuliare, hoci na to obyčajne doplatí cenzurovaním a očierňovaním svojich vedeckých prác, aj stratou zamestnania. Ako kedysi, tak aj teraz.

Reklama
Na snímke historik Martin Lacko
Na snímke historik Martin Lacko

Lenže história nie je a nemôže byť slúžkou ideológie, nesmie sa podriaďovať diktátu politických, náboženských či iných názorových prúdov a tlaku mainstreamových médií, ktoré vždy niekomu a niečomu slúžia.

Čerstvý štyridsiatnik Martin Lacko je na svoj vek neobyčajne produktívny človek. Doteraz publikoval desiatky štúdií a kníh doma i v zahraničí, v ktorých sa venuje výskumu dejín Slovenska 20. storočia, najmä obdobiu 2. svetovej vojny a prvej Slovenskej republiky. Vo svojich historických prácach sa opiera nielen o písomné pramene, ale aj o výpovede stoviek pamätníkov, o tzv. malé dejiny, ktoré sa odborne označujú ako oral history.

Reklama

 

Za kritiku vyhadzov

Od roku 2007 Lacko pracoval ako vedeckovýskumný pracovník v Ústave pamäti národa (ÚPN). Už nepracuje, 24. augusta dostal okamžitú výpoveď. Vyhodil ho zamestnávateľ, Ondrej Krajňák, filmový dokumentarista a režisér, toho času predseda Správnej rady ÚPN. Na prvý pohľad je trochu zvláštne, že neodborník vyhodil z práce odborníka, ale netreba sa čudovať, veď aj šéfredaktorom historického časopisu ÚPN Pamäť národa je stavebný inžinier. Tak to už chodí v blahej pamäti národa.

Odstránenie Martina Lacka bolo len otázkou času. Predseda Krajňák zrejme len čakal na vhodnú zámienku ako sa zbaviť nepohodlného historika.

Na snímke historik Martin Lacko
Na snímke historik Martin Lacko

Ten si inak dôsledne plnil pracovné povinnosti, ale nebol ochotný interpretovať výsledky svojej vedeckej práce, tak, ako si to želala vrchnosť, isté mienkotvorné médiá a istá náboženská obec, ktorej zástupcovia vraj Krajňákovi pravidelne pripomínali, že má v ústave „fašistu“ s odporúčaním, aby sa ho zbavil.

Reklama

Len predseda Správnej rady ÚPN vie, aké to boli a od koho presne prichádzali tlaky, aby sa zbavil ideologicky neprispôsobivého vedeckého pracovníka, zapáleného pre svoju historickú pravdu, ku ktorej dospel po rokoch výskumnej práce. Okolnosti Krajňákovi nahrali a doviedli ho k priehľadnému, priam detinskému konaniu.

Lacko totiž v reakcii na osočujúci článok denníka SME, zrejme inšpirovaný samotným predsedom pamäťovej inštitúcie, uverejnil na svojej internetovej stránke kritiku Ondreja Krajňáka, ktorý „vedie vojnu proti vlastným zamestnancom a dostal ho na pokraj pracovného rozvratu.“ Pre štatutárneho zástupcu ÚPN to bola silná káva a nevedel ju prežrieť ináč, iba tak, že vyhodil z práce autora týchto aj iných, celkom odôvodnených kritických riadkov.

Lacko si počas svojho vedeckého pôsobenia v inštitucionálnej pamäti národa užil šikanovania až-až, zvonka i zvnútra. Kameňom sváru bola napríklad Lackova štúdia Americké bombardovanie SR v rokoch 1944 – 1945 a jeho obete, ktorá bola riaditeľom Sekcie vedeckého výskumu ÚPN aj redakčnou radou časopisu Pamäť národa, (i Krajňákom) bez pripomienok schválená.

Na Lackovo prekvapenie, deň pred tlačou Krajňák prikázal grafikovi vyhodiť celú štúdiu. Cenzor zapracoval ako za starých prednovembrových čias. Martin Lacko hovorí, že „v oficiálnom kalendáriu ÚPN zverejnenom na jeho webovej stránke je americké bombardovanie zaradené medzi významné udalosti slovenských dejín 20. storočia.“ Štúdia teda nebola dehonestáciou niektorej z vojnových strán, ale mala byť vyčíslením civilných ľudských obetí. Nič menej a nič viac.

 

Reklama

Pluralita sa netoleruje

Lacko to pozoruje aj na sebe. V jednom interview povedal: „Človek sa stáva terčom útokov, dostáva nálepku nacionalistu alebo neoľudáka. Paradoxom je, že toto vychádza z kruhov, ktoré inak hlasne propagujú toleranciu, inakosť a podobne.“

A prečo sa vytvorila situácia, ktorá neumožňuje legitimitu rôznych pohľadov? „Natíska sa tu paralela s celkovým vývojom,“ hovorí Lacko. „Ak sa ekonomika a médiá ocitli v cudzích rukách, sotva možno očakávať, že v ideovej a kultúrnej oblasti, aj v oblasti spoločenských vied, kam prirodzene patrí história, to bude podstatne iné. Historici sú tiež len ľudia a nikto z nich sa nechce stať terčom osočovania, ak by vyslovil iný ako všeobecne vnucovaný názor.“

Na snímke historik Martin Lacko
Na snímke historik Martin Lacko

Mladý renomovaný historik a publicista Lacko pozdvihol svoj hlas proti negativistickému chápaniu moderných slovenských dejín a to je neodpustiteľný hriech. Akoby bolo našou povinnosťou ustavične si sypať popol na hlavu, prežúvať sedemdesiat rokov staré formulky z novodobých dejín.

Sedemdesiat rokov sa u nás píše o československých či uhorských tradíciách a z dejepisných čítaniek sa gumuje slovensko-štátna línia a slovenské národné osobnosti.

Osobnosti, ktoré trpeli a bojovali za slovenskú štátnosť a ktoré sa v konečnom dôsledku pričinili, že dnes žijeme v samostatnom štáte. Nie je pravda, že Lacko glorifikoval prvú Slovenskú republiku, že spochybňoval Slovenské národné povstanie. Pravda je len to, že historické udalosti nevidel čiernobielo. Všetci tí, čo ho obviňujú z faktografických chýb a dezinpretácií, nikdy a nikde konkrétne neuviedli, akých sa dopustil chýb a dezinpretácií. 

Lacko vybočil z radu, lebo nie je tuctový opisovač dejepisných kníh, ktoré napísali iní. O svojom súkromnom zápase o pamäť národa hovorí: „Z pozície historika, publicistu aj spisovateľa sa snažím robiť všetko pre to, aby poznanie nášho národa o jeho najnovších dejinách bolo pravdivé a objektívne. Za svoje dejiny sa nemusíme hanbiť. Nie sme o nič horší ako ostatné národy.“

Ľudovít Števko

(Článok vyšiel na portáli napalete.sk)

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali