Človek si počas horúčav môže dopriať viacero spôsobov osvieženia. Domáce zvieratá sú však odkázane na starostlivosť ľudí. Tieto zvieratá sú však rovnako živé a cítiace bytosti, ktorých horúčava a smäd často trápi rovnako, ako nás ľudí.
Agrorezort preto apeluje na majiteľov zvierat, aby nepodceňovali extrémne teploty a zabezpečili pre zvieratá dostatok úkrytu a neobmedzený prístup k pitnej vode. Dehydratácia, či prehriatie môže u zvierat spôsobiť mnoho zdravotných problémov, niekedy aj smrť.
Prehriatie nastáva v prípade, ak prísun tepla prevyšuje schopnosť tela teplo odvádzať. Následne vznikajú v organizme reakcie, ktoré vedú k dehydratácii a zahusťovaniu krvi a následne až k rozkladu telesných buniek. Nasleduje záťaž na srdce a poruchy zrážania krvi. Následne môže dôjsť k zlyhaniu životne dôležitých orgánov a smrti.
Najčastejším prípadom prehriatia zvieraťa je ponechanie zvieraťa v uzavretom aute, alebo dlhý pobyt na slnku najmä v centre mesta. Keď je vozidlo vystavené priamemu slnku, teplota v ňom dosahuje až 70 °C. K prehriatiu zvieraťa tak môže dôjsť rýchlo a ľahko.
Medzi príznaky prehriatia patrí výrazne zrýchlený dych aj mimo pohybu, pena v dutine ústnej, výrazne červený jazyk, výraz nervozity až paniky striedaný skleslosťou, rozšírenie zreníc očí, snaha ujsť z nepriaznivého prostredia, akútne zvracanie, akútna hnačka, či zvýšenie telesnej teploty.
Prvá pomoc pri prehriatí:
– umiestniť zviera do chladnejšieho prostredia (tieň, chodba, pivnica),
– zabezpečiť vetranie,
– odopnúť prípadný obojok,
– odstrániť penu z dutiny ústnej,
– predložiť vodu,
– prikladať studený obklad najmä na brucho, slabiny, vnútornú stranu stehien a konce končatín,
– po podaní prvej pomoci urýchlene kontaktujte veterinárneho lekára.
Pozor! V prípade prehriatia zviera nikdy výrazne neochladzujte celé (nepolejte ho vodou), jeho organizmus by mohol utrpieť ešte väčší šok a zviera by mohlo skolabovať.
Najdôležitejšia prevencia je však na samotnom majiteľovi, aby včas rozpoznal príznaky prehriatia a nevystavoval zviera nepriaznivému vplyvu prostredia.
Agrorezort pre chovateľov zvierat pripravil niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktorými by sa mali v týchto horúcich letných dňoch riadiť:
1) Na prvom mieste je dostatok pitnej vody. Vodu vymieňajte niekoľkokrát počas dňa za čerstvú.
2) Nevystavujte zvieratá priamemu slnku a vyhýbajte sa venčeniu počas najväčších horúčav.
3) V žiadnom prípade nenechávajte zvieratá samé v aute. Ani na chvíľu!
4) Nepriväzujte zvieratá na dvore ani na žiadnom inom mieste.
5) Uistite sa, že prístrešok pre zviera poskytuje naozaj chlad. Prístrešky s plechovou strechou sú v týchto horúčavách nevhodné.
6) Ak chcete zvieratá ochladiť, je potrebné to robiť postupne. Začnite od labiek. Ak máte rodinný dom a záhradu, zriaďte pre zvieratká bazénik.
7) Asfalt v lete dosahuje aj viac ako 50 stupňov a preto by ste sa mu mali vyhýbať. Zvieratá si môžu popáliť labky!
8) Ak ste so zvieraťom, noste vodu a prenosnú misku vždy so sebou.
9) Čo najviac sa stráňte transportu zvierat. Nič nepokazíte ani tým, ak necháte na dvore misku s vodou pre okoloidúce a okololetiace zvieratá.
Ďakujeme, že v týchto extrémnych horúčavách nezabúdate na zvieratá.
Redakciu informoval Daniel Hrežík, Odbor komunikácie a marketingu MPRV SR.