Zuzana Čaputová

NAŽIVO

Riziko pre verejnosť v súvislosti s hantavírusom je minimálne, vyhlásila WHO. Ako ďalej uviedla, ochorenie sa šíri iba „pri veľmi blízkom kontakte“.

Včera 20:08

Presný termín na začatie formálnych rokovaní o pristúpení Moldavska k EÚ ešte nie je stanovený, uviedla v piatok šéfka diplomacie bloku Kaja Kallasová. Ako však dodala, EÚ chce postupovať rýchlo.

Včera 20:07

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani po stretnutí s Marcom Rubiom zdôraznil silné transatlantické väzby. Zároveň vyjadril nádej, že Rubiova návšteva pomohla upokojiť napätie vo vzťahoch medzi spojencami po sporoch okolo vojny USA a Izraela proti Iránu.

Taliansko Rubio
Na snímke zľava prezident regiónu Piedmont, americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, jeho taliansky náprotivok Antonio Tajani a starosta Casal Monferrato Emanuele Capra počas stretnutia v Ríme 8. mája 2026 / Foto: TASR/AP-Stefano Rellandini/Pool Photo via AP
Včera 19:50

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio označil stretnutie s pápežom Levom XIV. vo Vatikáne za „veľmi dobré“.

Rubio pápež
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a pápež Lev XIV. si podávajú ruky počas spoločného stretnutia vo Vatikáne 7. mája 2026 / Foto: TASR/AP-Vatican Media via AP
Včera 19:45

Rukojemnícka dráma v pobočke Volksbank v meste Sinzig v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko sa skončila, oznámila polícia.

Dvaja rukojemníci z nej vyviazli bez zranení, podozrivý však utiekol, informujú agentúry DPA, AFP a AP.

Sinzig banka dráma
Polícia zasahuje v pobočke banky Volksbank, kde sú držaní rukojemníci, v meste Sinzig v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko 8. mája 2026 / Foto: TASR/AP-Sascha Ditscher/dpa via AP
Včera 19:43

Pravicová strana Nigela Faragea s názvom Reform UK vedie v britských komunálnych voľbách s veľkým náskokom.

V súčasnosti má v miestnych zastupiteľstvách po celom Anglicku 449 kresiel. Vládnuca Labouristická strana má iba 263 členov zastupiteľstva, zatiaľ čo konzervatívci ich majú 273.

Pripomíname, že Reform UK je proti pomoci Ukrajine.

Včera 19:40

Česko a Belgicko sa zhodujú na tom, že medzi najväčšie problémy EÚ z hľadiska jej konkurencieschopnosti patria vysoké ceny energií, ktoré je nevyhnutné znížiť napríklad aj rozvojom jadrovej energie. Povedali premiéri ČR a Belgicka Andrej Babiš a Bart De Wever.

Wever Babiš
Na snímke zľava belgický premiér Bart De Wever a premiér ČR Andrej Babiš / Foto: TASR-Barbora Vizváryová
Včera 19:39

Trump vyhlásil 8. máj za Deň víťazstva, čím si Spojené štáty pripomínajú víťazstvo nad „tyraniou a zlom v Európe“ v druhej svetovej vojne.

„Ja, Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických, na základe právomoci, ktorá mi bola zverená Ústavou a zákonmi Spojených štátov, týmto vyhlasujem 8. máj 2026 za Deň víťazstva v druhej svetovej vojne,“ uvádza sa v dnes podpísanom vyhlásení.

Včera 19:31
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zuzana Čaputová: „Mám plný rešpekt k tomu, ak ľudia majú zdravotné kontraindikácie a nemôžu sa dať očkovať, alebo je s tým spojená naozaj reálna obava ohrozenia zdravia.“ Zároveň vysvetlila, kedy by v otázke referenda zlyhala

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová je súčasťou očkovacej propagandy. Bola zaočkovaná medzi prvými, svoje rozhodnutie zatiaľ neľutuje a odporúča ho všetkým. O svojom postoji k očkovaniu, ale aj k zmarenému referendu sa vyjadrila vo videu na sociálnej sieti

Zuzana Čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová
❚❚
.

Väčšina ľudí z okolia prezidentky je zaočkovaná, čo ona sama považuje za rozumné správne. Zároveň však chápe ľudí, ktorí majú voči očkovaniu výhrady, alebo sa nemôžu dať očkovať pre zdravotné indikácie. Ich dôvody sa snaží spoznať a porozumieť im.

Mám plný rešpekt k tomu, ak ľudia majú zdravotné kontraindikácie a nemôžu sa dať očkovať, alebo je s tým spojená naozaj reálna obava ohrozenia zdravia. Zároveň pokiaľ ľudia cítia obavu, alebo nie sú rozhodnutí, možno to odkladajú, vtedy mám pocit že debata má zmysel a má s nimi dôvod hovoriť napríklad o argumente, že na Slovensku už je zaočkovaných vyše 2 milióny ľudí,“ vysvetľuje svoj postoj prezidentka.

Podľa jej názoru treba brať do úvahy skúsenosti už zaočkovaných ľudí a pri rozhodovaní o očkovaní je možné sa oprieť aj o názory odborníkov, ktorí očkovanie odporúčajú. Ona samotná strach nemala vôbec. Ako tvrdí, lekárovi maximálne dôverovala.

.

„Je to jeho špecializácia, jeho odbornosť a zvyknem jednoducho s plnou dôverou sa zveriť odborníkom,“ vyslovila sa prezidentka.

O vakcínach vôbec nepochybuje. Vysvetlenie odborníkov o ich vzniku považuje za dostačujúce a presvedčivé. Rýchlosť ich vývinu pripisuje len zjednodušeniu administratívnych postupov, ktoré ale podľa jej názoru nemalo vplyv na preverovanie bezpečnosti a účinnosti vakcín. Vôľa dať za zaočkovať navyše nie je len o rozhodnutí jednotlivca.

„Keď sa dám zaočkovať, je vyššia šanca že nebudem prenášať ochorenie. Keď sa dám zaočkovať, nespôsobím preťaženie a zahltenie našich nemocníc a zdravotníckeho personálu a celého zdravotného systému. Keď sa dám zaočkovať, znižujem šancu šírenia toho ochorenia a tým pádom aj šance, že sa znova ekonomika bude uzatvárať, že sa prevádzky budú uzatvárať. To znamená, že naše individuálne rozhodnutie v tomto prípade má ďalekosiahle dôsledky na celú spoločnosť,“ zdôrazňuje svoj pohľad na vec Čaputová.

 

Nevyhlásenie referenda nepokladá za svoje zlyhanie. Skôr naopak

V otázke referenda si naďalej stojí za rozhodnutím obrátiť sa s otázkou o jeho ústavnosti na Ústavný súd SR. Rozhodnutie súdu o jeho neiústavnosti je dôkazom toho, že pri rozhodovaní je potrebné brať do úvahy celý kontext ústavy, nie len jeden článok, ktorý nám aktuálne vyhovuje.

.

Súd postavil svoje rozhodnutie na základe ustanovenia o funkčnom období parlamentu.

Ústava nepredpokladá ukončenie funkčného obdobia parlamentu na základe referenda a preto ho považuje za neústavné,“ vysvetlila rozhodnutie súdu Čaputová.

Ona osobne sa podľa vlastného vyjadrenia jemne prikláňala skôr na stranu konania referenda. Názor ústavného súdu však rešpektuje a svoje konanie obhajuje.

Ak by sa s otázkou ústavnosti referenda na súd neobrátila a toto referendum by sa uskutočnilo, ústavný súd by ho vzápätí musel vyhlásiť  za neplatné.

Podnet na prešetrenie by totiž mohol dať ktokoľvek, komu by sa výsledky referenda nepáčili. Súd, keďže považuje referendum za neústavné, by nemohol rozhodnúť inak.

.

„Takže mali by sme uskutočnené referendum, ktoré by bolo vyhlásené za neplatné. Vtedy by to bolo moje zlyhanie,“ vyjadrila sa na záver prezidentka Zuzana Čaputová.

 

S názorom prezidentky sa nestotožňujú mnohí

Opačný názor na kroky prezidentky vedúce k zmareniu referenda však majú opoziční, ale aj niektorí koaliční politici.

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič označil správanie prezidentky za „zlomyseľné.“ Podľa jeho názoru mali voliči opozície na konanie referenda plné právo.

„Nie som za predčasné voľby, ale som hlboko presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda o tejto otázke, bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie,“ nesúhlasí s vyjadrením prezidentky Matovič.

Týmto konaním len podporila záujmy svojej „progresívnej skupinky“, ktorá teraz na jeho konanie nebola dostatočne pripravená. Ak by za zbieraním podpisov stáli oni, prezidentku by podľa názoru Igora Mativoča ani nenapadlo žiadať o vyjadrenie Ústavný súd.

Opozičný poslanec zo strany Hlas-SD a ďalší expremiér Peter Pellegrini označil rozhodnutie Ústavného súdu za „čierny deň slovenskej demokracie,“ a „tvrdú facku“ ľuďom , ktorým odňal právo na konanie referenda. Pellegrini sa obáva, že toto rozhodnutie započalo cestu pseudodemokracie a rozhodnutie Ústavného súdu považuje za nemorálne. Potláča ním akúkoľvek slobodnú aktivitu ľudí vo vzťahu k správe štátu a mení ich na pasívnych konzumentov udalostí.

Z verdiktu Ústavného súdu SR je rozčarovaný aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Zdôvodnil to tým, že referendum o skrátení volebného obdobia sa na Slovensku už konalo a nikto jeho protiústavnosť nenamietal.

Nám nezostáva nič iné, len skonštatovať, že berieme rozhodnutie Ústavného súdu na vedomie, ale vôbec s ním nesúhlasíme. Čo ma mrzí, to je forma odôvodnenia tohto rozhodnutia. To, čo predviedol predseda Ústavného súdu a pani spravodajkyňa, hovorím o formálnej stránke, vôbec nedáva vážnosť a váhu tomuto rozhodnutiu. Plne zodpovedná za tento stav je prezidentka Slovenskej republiky, ktorá chcela pomôcť tejto vládnej koalícii,“ vyjadril sa k tejto otázke expremiér Fico.

Za konanie referenda sa postavila aj vládna strana Borisa Kollára. Podľa nich „Ak by to bolo na rozhodnutí Sme rodina, referendum by sa uskutočnilo a rešpektovali by sme jeho výsledok,“ vyjadrili sa k rozhodnutiu zástupcovia strany. Zároveň dodali, že rozhodnutie ústavného súdu budú rešpektovať.

.

Opozičná strana ĽSNS považuje takto koncipované rozhodnutie za politicky motivované a účelové.

„V každej demokratickej spoločnosti je samozrejmé, že zdrojom všetkej moci v štáte sú výlučne občania Slovenskej republiky. Preto majú plné právo kedykoľvek odvolať vládu, ktorá sa spreneverila vôli a záujmom občanov,“ skonštatoval Beluský.

Súhlasia s ním aj zástupcovia strany Republika, podľa ktorých je „rozhodnutie ústavného súdu o zamietnutí referenda je obrovskou ranou pre demokraciu na Slovensku,“ a zároveň „pľuvancom do očí všetkým 580-tisíc ľuďom,“ ktorí o konanie referenda stáli.

Strana sa s rozhodnutím súdu nestotožnila a avizovala kroky, ktoré budú viesť k sfunkčneniu referenda na Slovensku.

Označenie referenda za neústavné sklamalo aj Konfederáciu odborových zväzov, ktoré háji záujmy zamestnancov na Slovensku.

.

Referendum za skrátenie volebného obdobia považuje KOZ SR za jedinú možnosť, ako pred konaním vlády SR ochrániť právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov,“ skonštatovali na záver odborári a avizovali zváženie krokov, ktoré odbory v súvislosti s výrokom Ústavného súdu SR o neústavnosti referenda podniknú.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Nawrocki tvrdí, že Poľsko je pripravené prijať amerických vojakov odchádzajúcich z Nemecka , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Slováka v USA odsúdili za prevádzku ilegálneho trhoviska na darknete

Americký federálny súd, spadajúci pod 8. obvod, minulý štvrtok na 16,5 roka odňatia slobody odsúdil 33-ročného slovenského občana Alana Billa.…

08. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump oznámil podrobnosti trojdňového prímeria na Ukrajine

Podľa amerického prezidenta Donald Trumpa návrh predložil sám a Putin so Zelenskym súhlasili. Prímerie je dohodnuté od 9. do 11.…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prímerie zlyhalo. Dôjde 9. mája k vzájomným útokom na Moskvu a Kyjev?

Dnes ráno Kyjev aj Moskva vyhlásili, že prímerie vyhlásené Putinom na 8. – 9. mája je de facto neplatné. Obe…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ si kampaň na župana podľa všetkého robil už celé týždne, tvrdia progresívci

Minister investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ nezačal kampaň na predsedu Prešovského samosprávneho kraja dnes, ale podľa všetkého ju…

08. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina už presúva miliardy od EÚ na nové armádne výdavky

Ukrajinská premiérka Svyrydenková oznámila, že kabinet ministrov navrhuje v rozpočte na rok 2026 zvýšiť výdavky na obranu a bezpečnosť o…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marián Tkáč

.
.

Fico vyslovil presvedčenie, že sa blížime ku koncu rusko-ukrajinského príbehu

Predseda vlády SR Robert Fico v piatok popoludní pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách Dňa víťazstva…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump oznámil podrobnosti trojdňového prímeria na Ukrajine

Podľa amerického prezidenta Donald Trumpa návrh predložil sám a Putin so Zelenskym súhlasili. Prímerie je dohodnuté od 9. do 11.…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prímerie zlyhalo. Dôjde 9. mája k vzájomným útokom na Moskvu a Kyjev?

Dnes ráno Kyjev aj Moskva vyhlásili, že prímerie vyhlásené Putinom na 8. – 9. mája je de facto neplatné. Obe…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina už presúva miliardy od EÚ na nové armádne výdavky

Ukrajinská premiérka Svyrydenková oznámila, že kabinet ministrov navrhuje v rozpočte na rok 2026 zvýšiť výdavky na obranu a bezpečnosť o…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Iráne sa vyjadrili k ďalším útokom USA počas mierových rokovaní

Irán obvinil USA z útoku na iránske územie a plavidlá a tvrdil, že v dôsledku toho boli rokovania narušené

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Šutaj Eštok dočasne pozbavil štátnej služby policajta Ďurku

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok rozhodol o dočasnom pozbavení štátnej služby policajta Pavla Ď., ktorý pôsobí na funkcii vyšetrovateľa Policajného…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pentagon začal odtajňovať materiály o UFO

Medzi 162 už zverejnenými dokumentmi sú staré správy, fotografie, videá, výpovede svedkov a materiály z rôznych agentúr vrátane NASA, FBI…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské systémy PVO sú takmer bez rakiet

Ukrajina má kvôli vojne USA a ich spojencov s Iránom vážny nedostatok munície pre svoje systémy protivzdušnej obrany, uviedol hovorca…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Prímerie sa nedodržiava

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Pri kolízii vlaku s osobným autom pri Bošanoch sa zranilo päť ľudí

Päť ľudí utrpelo v piatok popoludní zranenia pri kolízii osobného vozidla s vlakom na nechránenom železničnom priecestí medzi obcami Bošany…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Brusel v prípade špionážnych podozrení v súvislosti s maďarským komisárom Várhelyim nezistil narušenie bezpečnosti

Európska únia nenašla žiadne vážne narušenie bezpečnosti po vyšetrovaní špionážnych obvinení, ktoré sa týkali maďarského eurokomisára Olivéra Várhelyiho, blízkeho spojenca…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia hromží nad pripravovanou cestou Fica do Ruska. Remišová hovorí o „európskom vyvrheľovi“

Opozičná SaS kritizuje cestu premiéra Roberta Fica do Moskvy a avizované stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tento krok je…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo zahraničných vecí: SR v OSN nepodporí nezáväznú deklaráciu o pokroku v riadení migrácie

Slovenská republika nepodporí právne nezáväznú deklaráciu o pokroku v riadení migrácie na 2. Medzinárodnom migračnom hodnotiacom fóre , ktoré sa…

08. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Do dôchodku neskôr, 13. dôchodok neistý. Sociálne istoty začínajú mať účet

Budúcim dôchodcom vláda odkazuje, že budú pracovať dlhšie. Dnešným dôchodcom zasa naznačuje, že 13. dôchodok nemusí navždy zostať pre všetkých

08. 05. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Hlásia nové útoky Američanov na Irán

USA vo štvrtok neskoro večer stredoeurópskeho času zaútočili na iránsky ropný tanker v Hormuzskom prielive, informovala iránska tlačová agentúra IRIB

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri Černobyle vypukol masívny lesný požiar, jeho hasenie sťažujú ruské drony lietajúce nad oblasťou

Vo vylúčenej zóne v blízkosti jadrovej elektrárne v Černobyle zúril v piatok rozsiahly lesný požiar potom, ako deň predtým spadli…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Drony, ktoré narušili vzdušný priestor Lotyšska boli ukrajinské, potvrdil minister

Lotyšský minister obrany Andris Spruds vyhlásil, že ukrajinské drony včera prileteli do vzdušeného priestoru Lotyšska

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


Klame, až sa práši? Rozhovor z októbra budí obrovskú pozornosť

Matka predsedu Progresívneho Slovenska Marta Šimečková dostala v októbri minulého roka, krátko po jednej z prvých tlačoviek premiéra Roberta Fica…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Fico údajne prednesie Putinovi odkaz od Zelenského

Ukrajinský denník Strana informuje, že slovenský premiér Robert Fico prednesie odkaz Volodymyra Zelenského počas jeho návštevy Moskvy 9. mája

08. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bude v únii obmedzená VPN?

V Európe je potreba obmedziť používanie VPN naďalej témou diskusií. Expertné služby Európskeho parlamentu výslovne uviedli potrebu „uzavretia medzery“ na…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Moskva ostro kritizovala Arménsko za prijatie „teroristu“ Zelenského na samite Európskeho politického spoločenstva

Rusko vo štvrtok ostro kritizovalo Arménsko za to, že začiatkom týždňa hostilo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na samite Európskeho politického…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší súd zakročil voči Trumpovým clám

Americký obchodný súd rozhodol, že Trumpove nové dočasné 10 % globálne clá sú neopodstatnené, informuje agentúra Reuters. Súd však tieto…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šimkovičová: Kultúra nemá vytvárať nadradenosť, musí spájať

Kultúra musí spájať, nemá vytvárať nadradenosť jednej časti kultúrnej obce nad inou. Zdôraznila to ministerka kultúry Martina Šimkovičová v prvej…

08. 05. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump pritvrdil voči EÚ. Na schválenie obchodnej dohody dal čas do 4. júla

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že Európska únia musí do 4. júla ratifikovať obchodnú dohodu so Spojenými štátmi,…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zacharovová: „Ruská verejnosť si zapamätá ako Arménsko privítalo teroristu a vodcu neonacistického kyjevského režimu"

Ukrajina, 8. máj 2026 - „Ruská verejnosť s hlbokým pobúrením a nepochopením nielenže zaznamenala, ale predovšetkým si zapamätala skutočnosť, že Arménsko,…

08. 05. 2026 | 0 komentárov

Slovenskí penzisti sa údajne nemajú až tak zle. Podľa štúdie sme na tom lepšie ako západ Európy

Podľa nového vydania reportu Global Retirement Index od spoločnosti Natixis Investment Managers, na ktorom sa podieľala i výskumná agentúra CoreData…

08. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Smrtiaca záhada z Kórejskej vojny. Vojakov zabíjala neznáma horúčka, po desaťročiach odhalili hantavírus

Počas Kórejskej vojny v rokoch 1951 až 1954 zasiahla amerických vojakov záhadná choroba, ktorú vtedajší lekári nedokázali vysvetliť. Nakazilo sa…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko chce zrušiť právo veta v EÚ

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul vyzval na zrušenie princípu jednomyseľnosti pri rozhodovaní v Európskej únii. Počas prejavu v Nadácii…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Racionálny nástupca najrozšírenejšieho ruského bojového vozidla

Rusko, 8. máj 2026 - Ruská armáda stojí pred paradoxom, jej najrozšírenejšie kolesové bojové vozidlá sú síce relatívne novo modernizované,…

08. 05. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Riziko pre verejnosť v súvislosti s hantavírusom je minimálne, vyhlásila WHO. Ako ďalej uviedla, ochorenie sa šíri iba „pri veľmi blízkom kontakte“.

Včera 20:08

Presný termín na začatie formálnych rokovaní o pristúpení Moldavska k EÚ ešte nie je stanovený, uviedla v piatok šéfka diplomacie bloku Kaja Kallasová. Ako však dodala, EÚ chce postupovať rýchlo.

Včera 20:07

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani po stretnutí s Marcom Rubiom zdôraznil silné transatlantické väzby. Zároveň vyjadril nádej, že Rubiova návšteva pomohla upokojiť napätie vo vzťahoch medzi spojencami po sporoch okolo vojny USA a Izraela proti Iránu.

Taliansko Rubio
Na snímke zľava prezident regiónu Piedmont, americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, jeho taliansky náprotivok Antonio Tajani a starosta Casal Monferrato Emanuele Capra počas stretnutia v Ríme 8. mája 2026 / Foto: TASR/AP-Stefano Rellandini/Pool Photo via AP
Včera 19:50

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio označil stretnutie s pápežom Levom XIV. vo Vatikáne za „veľmi dobré“.

Rubio pápež
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a pápež Lev XIV. si podávajú ruky počas spoločného stretnutia vo Vatikáne 7. mája 2026 / Foto: TASR/AP-Vatican Media via AP
Včera 19:45

.

Aktivita energetickej ombudsmanky sa vyplatila. Koniec „okrádania“ vlastníkov bytov s vlastným kúrením za nevyužívané teplo: Ústavný súd SR potvrdil nesúlad vyhlášky s ústavou a zákonom

Ústavný súd SR dňa 6. mája 2026 rozhodol o nesúlade Vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR č. 503/2022 Z. z. o rozpočítavaní…

08. 05. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Republikáni čoskoro stratia prevahu v Snemovni. Známy miliardár tiež predpovedá sociálne nepokoje

Republikáni stratia po jesenných voľbách kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, čo by mohlo viesť k rozsiahlym nepokojom v USA, povedal pre…

08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Real potrestá Valverdeho i Tchouaméniho po bitke na tréningu, Uruguajčan skončil v nemocnici

Španielsky futbalový klub Real Madrid začal disciplinárne konanie voči stredopoliarom Federicovi Valverdemu a Aurélienovi Tchouaménimu po incidente, ku ktorému došlo…

08. 05. 2026 | 0 komentárov

Hrabko: Koniec vojny na Ukrajine bude znamenať aj začiatok nových problémov

Hoci nevieme, kedy a ako sa skončí vojnový konflikt na Ukrajine, už teraz môžeme predpokladať, že to pre celý región…

08. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„V odpovedi vypustia „Orešnik“ a pätnásť ďalších rakiet“ – ukrajinský generál o narušení vojenskej prehliadky v Moskve

Ukrajina, 8. máj 2026 - Ukrajinské vedenie by si malo desaťkrát rozmyslieť, než zrealizuje svoje hrozby úderov na prehliadku v…

08. 05. 2026 | 0 komentárov

Raši vyzval pri výročí konca vojny chrániť mier silou práva a hodnôt demokracie

Našou dnešnou úlohou nie je len spomínať, ale s odvahou a jednotou chrániť mier silou práva a hodnôt demokracie. Skonštatoval…

08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2026 | Aktualizované 08. 05. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marián Tkáč

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov