Ako ďalej agentúru SITA informoval prezident združenia Juraj Sopoliga, takéto trvalé opatrenie považuje rada ZSS za neprimeraný zásah do materiálnych garancií nezávislosti súdnej moci. Súčasťou týchto garancií je totiž podľa ZSS aj sociálne zabezpečenie sudcov ako predstaviteľov jednej z troch rovnocenných zložiek štátnej moci v materiálnom právnom štáte.
Prokurátori a sudcovia nebudú mať podľa rozhodnutia vlády zo stredy 24. júna nárok na vyplatenie odmien, príplatkov k náhrade príjmu ani príplatkov k nemocenskému. Opatrenie súvisí so zmierňovaním ekonomických dopadov koronavírusu. „Zákonodarca pri návrhu zohľadňoval ústavnú požiadavku, podľa ktorej plat sudcu by mal byť stabilnou a nemanipulovateľnou veličinou, a nemal by byť pohyblivým faktorom, s ktorým môže kalkulovať aktuálne vládne zoskupenie,“ uviedlo v dôvodovej správe k zrušeniu odmien pre sudcov ministerstvo hospodárstva. Návrh podľa neho nemožno považovať za zásah do oblasti materiálneho zabezpečenia sudcov, za ktoré možno považovať aj platové reštrikcie, zmrazenie platov či odopieranie zákonom ustanovenej zložky platu, ktorý by narúšal právnu istotu sudcov.
Rezort tiež uviedol, že v prípade zrušenia odmien a príplatkov pre sudcov a prokurátorov nebol nijakým spôsobom znížený ich plat a v prípade uvedených odmien a príplatkov sa jednalo o „vysoký nadštandard sociálneho zabezpečenia, ktorý nijak nesúvisí s platovým ohodnotením funkcie sudcu či prokurátora“.
Za otvorenú justíciu: Nie je žiadny právne obhájiteľný dôvod na zrušenie príplatkov a odmien sudcov
Nie je žiadny právne obhájiteľný dôvod, aby sa finančné reštrikcie sociálneho zabezpečenia sudcov riešili formou trvalej zmeny. Tvrdia to hovorcovia iniciatívy Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková a Dušan Čimo. Ako sa uvádza v tlačovej správe, ktorú zaslali agentúre SITA, podľa nich by postačovalo zaviesť dočasne, do doby skonsolidovania ekonomiky štátu na úroveň pred vypuknutím pandémie. Vláda 24. júna schválila návrh zmeny zákona o sudcoch, na základe ktorého prídu o odmeny a príplatky k náhrade príjmu a k nemocenskému.
„Napriek tomu, že štát sa v nasledujúcom období v súvislosti s pandémiou koronavírusu môže ocitnúť v extrémne zložitej ekonomickej situácii a je namieste sociálna solidarita všetkých vrstiev spoločnosti, nie je žiadny právne obhájiteľný dôvod, aby sa finančné reštrikcie sociálneho zabezpečenia sudcov riešili formou trvalej zmeny dotknutých ustanovení zákona o sudcoch,” uvádza ZOJ.
Iniciatíva pripomína, že aj v minulosti sa sociálna solidarita sudcov, prokurátorov a poslancov riešila cez tzv. „zmrazovanie platov“ a keď to ekonomické pomery v štáte umožnili, opätovne sa obnovila aplikácia účinnosti dotknutých ustanovení zákonov.
V súlade so zákonom podľa nich nie je ani to, že sa zmeny riešia v skrátenom legislatívnom procese a bez diskusie so sudcami a Súdnou radou SR. „Pri počte približne 1 400 sudcov a obsahu plánovaných reštrikcií, nemôžu tieto žiadnym zásadnejším spôsobom skonsolidovať verejné financie. Nie je preto zákonný dôvod využívať na ich prijatie súčasnú mimoriadnu situáciu v štáte a skrátené legislatívne konanie,” dodávajú Javorčíková s Čimom.
Vláda schválila 24. júna návrh zmeny zákona o sudcoch, na základe ktorého majú byť zo zákona vypustené viaceré časti týkajúce sa sociálneho zabezpečenia sudcov. Zmena má byť prijatá parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní v rámci tzv. balíka opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, zasiahnutého opatreniami na zamedzenie nákazlivej choroby.
Návrh podľa ministerstva hospodárstva nemožno považovať za zásah do oblasti materiálneho zabezpečenia sudcov, za ktoré možno považovať aj platové reštrikcie, zmrazenie platov či odopieranie zákonom ustanovenej zložky platu, ktorý by narúšal právnu istotu sudcov.