Zosadenú líderku Aun Schan Su Ťij odsúdili na štyri roky väzenia

Zosadenú líderku Aun Schan Su Ťij odsúdili na štyri roky väzenia

Bangkok 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Fred Dufour, Martial Trezzini/Keystone)

 

Mjanmarskú zosadenú štátnu kancelárku Aun Schan Su Ťij v pondelok špecializovaný súd uznal vinnou z podnecovania a porušovania pandemických obmedzení. Odsúdil ju preto na štyri roky väzenia. Je to prvé odsúdenie v sérii prípadov, v ktorých 76-ročnú političku stíhajú od februárového vojenského prevratu

Aun Schan Su Ťij
Na snímke Aun Schan Su Ťij

Spomenuté podnecovanie v podobe šírenia informácií, ktoré by mohli spôsobiť obavy u verejnosti alebo nepokoje, sa týka vyjadrení na facebookovej stránke jej strany po tom, ako ju aj ďalších popredných predstaviteľov strany zadržala armáda. Obvinenia súvisiace s koronavírusom sa zase týkajú kampane pred voľbami z minuloročného novembra.

Reklama

Rozhodnutie súdu oznámil nemenovaný právny úradník, ktorý trval na anonymite zo strachu, že ho potrestajú úrady. Procesy s bývalou líderkou sa konajú za zatvorenými dverami a jej právnici, ktorí boli jediným zdrojom informácií o pojednávaniach, v októbri dostali súdny zákaz zverejňovať informácie.

V súvislosti s podnecovaním odsúdili aj bývalého starostu mesta Nepjito Myoa Aunga a bývalého prezidenta Wina Myinta, ktorí dostali tresty odňatia slobody na dva a štyri roky.

Reklama

Stíhanie Su Ťij je široko vnímané ako snaha o jej diskreditáciu a zabránenie jej v kandidatúre v ďalších voľbách. Mjanmarská ústava zakazuje komukoľvek, koho po odsúdení pošlú do väzenia za trestný čin, aby bol vo vysokom úrade alebo sa stal poslancom. Laureátka Nobelovej ceny za mier čelí obvineniam z nelegálneho zaobstarania vysielačiek, porušenia zákona o štátnych tajomstvách a údajne až šiestim obvineniam z korupcie. V utorok 14. decembra by mal súd tiež vyniesť rozsudok v prípade ďalšieho obvinenia z porušenia pandemických opatrení.

Vojenský prevrat sa v Mjanmarsku odohral 1. februára. Zosadeniu vlády Su Ťij predchádzali spomenuté voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu (NLD). Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci. Armáda okrem Aun Schan Su Ťij a Wina Myinta zatkla ďalších členov vlády aj vládnej strany.

Prevrat vyvolal protesty v mestách po celom Mjanmarsku, ktoré pokračovali aj napriek násilnému zásahu orgánov. Pouličné demonštrácie postupne oslabili, junta však čelí menšiemu ozbrojenému povstaniu oponentov v mestských aj vidieckych oblastiach. Aj desať mesiacov po prevrate zostáva odpor proti vojenskej vláde silný. Verdikt voči Su Ťij by mohol podnietiť ďalšie napätie.

V nedeľu sa uskutočnili protestné pochody proti vojenskej vláde, ktorých účastníci vyzývali na prepustenie bývalej líderky a ďalších členov jej vlády. Do pochodu zhruba 30 mladých ľudí v Rangúne vrazilo vojenské auto, pričom podľa nepotvrdených správ najmenej traja demonštranti zomreli.

 

Reklama
OSN a Británia odsúdili verdikt proti Aun Schan Su Ťij

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová odsúdila v pondelok verdikt mjanmarskej vojenskej junty, ktorá tamojšiu líderku a nositeľku Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij odsúdila v pondelok na štyri roky väzenia za podnecovanie nepokojov a porušovanie proticovidových pravidiel. Informovala o tom agentúra AFP.

Michelle Bacheletová
Na archívnej snímke komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová

Rovnaký verdikt za tie isté obvinenia si vypočul aj zosadený prezident Mjanmarska Win Mjin.

“Odsúdenie po podvodnom a tajnom procese pred vojensky kontrolovaným súdom nie je nič iné než odsúdenie politicky motivované,” uviedla vo vyhlásení Bacheletová.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová zase v reakcii na verdikt proti Su Ťij uviedla, že tento trest odňatia slobody je “ďalším desivým pokusom v snahe mjanmarského vojenského režimu potlačiť opozíciu, ako aj slobodu a demokraciu”. “Spojené kráľovstvo vyzýva mjanmarský režim, aby prepustil politických väzňov, zapojil sa do dialógu a umožnil návrat k demokracii. V dôsledku svojvoľného zadržiavania zvolených politikov hrozia len ďalšie nepokoje,” dodala.

Verdikt predtým odsúdila i ľudskoprávna organizácia organizácia Amnesty International, ktorá obvinila mjanmarskú juntu z pokusu “zlikvidovať opozíciu a udusiť slobody v Mjanmarsku” za pomoci vznášania “falošných obvinení”.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali