Zomrel bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan

New York 18. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ II (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Keystone, Martial Trezzini)

 

Bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN), ghanský diplomat Kofi Annan, zomrel v sobotu vo veku 80 rokov. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na zdroje OSN a medzinárodných diplomatov

Na snímke bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan

Annan pôsobil vo funkcii generálneho tajomníka OSN v rokoch 1997-2006. Za svoje humanitárne aktivity získal v roku 2001 Nobelovu cenu mieru. Neskôr pôsobil na poste osobitného vyslanca svetovej organizácie pre Sýriu a stál na čele úsilia nájsť mierové riešenie sýrskeho konfliktu.

„Dnes trúchlime nad stratou veľkého muža, vodcu a vizionára,“ uviedla na sociálnej sieti Twitter Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Kofi Atta Annan bol ženatý a mal tri deti. Narodil sa 8. apríla 1938 vo vtedajšej britskej kolónii Ghana. Študoval na univerzite v Ženeve vo Švajčiarsku, kde získal diplom inžiniera ekonómie, neskôr získal manažérsky diplom Massachusettského technologického inštitútu v americkom Bostone. Od roku 1962 zastával Annan v OSN mnohé významné pozície, poslednou bola funkcia námestníka generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie.

Za generálneho tajomníka OSN ho zvolilo Valné zhromaždenie OSN na návrh Bezpečnostnej rady OSN v decembri 1996 na päťročné funkčné obdobie. Annan bol v poradí siedmym generálnym tajomníkom OSN, ale prvým, ktorého zvolili z radov zamestnancov tejto inštitúcie. Úradu sa ujal 1. januára 1997 po Egypťanovi Butrusovi Butrusovi-Ghálím. Annanovo druhé funkčné obdobie na poste šéfa OSN začalo plynúť 1. januára 2002 a skončilo sa 31. decembra 2006.

Jeho prioritou vo funkcii generálneho tajomníka OSN bola revitalizácia organizácie pomocou komplexných reforiem – programov posilnenia tradičnej práce OSN v oblastiach vývoja a udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti, posilnenia ochrany ľudských práv, právneho štátu a rovnosti, ako aj tolerancie a ľudskej dôstojnosti zachytených v Charte OSN. Kofi Annan chcel oživiť dôveru verejnosti v OSN prijatím nových partnerov.

V apríli 2000 vydal Správu milénia nazvanú Sme ľudia: Úloha OSN v 21. storočí, v ktorej apeloval na členské štáty OSN, aby sa zamerali na odstránenie chudoby a sociálnej nerovnosti, zlepšenie vzdelanostnej úrovne, na boj proti AIDS, ochranu životného prostredia a ochranu ľudí pred konfliktami a násilím. Táto správa vytvorila základ pre spoločnú deklaráciu prijatú hlavami štátov a vlád na Miléniovom summite OSN v New Yorku v septembri 2000.

Za prácu v prospech lepšie organizovaného a mierového sveta získal generálny tajomník OSN Kofi Annan 10. decembra 2001 Nobelovu cenu za mier. V roku 2003 mu udelil Európsky parlament Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. V januári 2007 získal švédsku Cenu Olofa Palmeho 2006 za úsilie o ochranu ľudských práv, mieru a bezpečnosti a v septembri 2007 si vo Viedni prevzal z rúk rakúskeho prezidenta Heinza Fischera vysoké štátne vyznamenanie, Veľký zlatý rad za zásluhy o Rakúsku republiku. Dňa 11. októbra 2008 v nemeckom meste Münster dostal Cenu vestfálskeho mieru, ktorú mu udelili za celoživotné dielo.

Bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan sa od januára 2008 zapojil do vyjednávaní o urovnaní krvavého konfliktu po prezidentských voľbách v Keni, kde zahynulo pri násilnostiach vyše 500 ľudí. Jeho ženevská organizácia Globálne humanitárne fórum skončila svoju činnosť k 31. marcu 2010 v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov.

Kofi Annan sa 24. februára 2012 stal novým spoločným vyslancom OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu. Mandát mu vypršal 31. augusta 2012. Svoj odchod z postu odôvodnil nedostatočnou podporou Bezpečnostnej rady OSN a medzinárodného spoločenstva.

 

Predseda VZ OSN Miroslav Lajčák vyjadril hlboký zármutok nad úmrtím Kofiho Annana

Bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Kofi Annan, ktorý v sobotu zomrel vo veku 80 rokov, bol jedným z najuznávanejších diplomatov sveta, výnimočným štátnikom a vizionárskym zástancom multilateralizmu. Vyhlásil to predseda 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN Miroslav Lajčák, ktorého správa o Annanovom úmrtí „hlboko zarmútila“.

Tlačovú agentúru TASR o tom informoval Lajčákov hovorca Brenden Varma.

Zosnulý držiteľ Nobelovej ceny mieru bol podľa súčasného šéfa VZ OSN človekom „pevne veriacim v dialóg a hlboko oddaným obrane mieru, rozvoja a ľudských práv“. „Svoj život zasvätil tomu, aby urobil tento svet lepším, pokojnejším a spravodlivejším miestom pre všetkých ľudí. V mnohom je symbolom zdieľaných hodnôt Organizácie Spojených národov,“ vyjadril sa Lajčák.

Annana podľa vlastných slov „podobne ako mnohí iní“ považoval za svoj „vzor a mentora“. Pripomenul, že s niekdajším generálnym tajomníkom OSN úzko spolupracoval počas svojho pôsobenia po boku osobitných vyslancov OSN pre Balkán Eduarda Kukana a Carla Bildta. „Dodnes obdivujem jeho múdre a vytrvalé vodcovstvo, bystrosť a charizmu,“ uviedol.

 

Politici o Kofimu Annanovi

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že Annan bol inšpiráciou pre ňu i mnohých iných vzhľadom na „svoje myšlienky, pevné presvedčenie a, v neposlednom rade, charizmu“. Annan podľa nej formoval svetovú organizáciu „ako sotva niekto pred ním“, pričom „vedel, ako podnietiť nadšenie, najmä u mladých ľudí“. Bol to „pozoruhodný štátnik v službe svetového spoločenstva“, citovala kancelárku agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že „nikdy nezabudneme na jeho pokojný a rozhodný pohľad ani na jeho silu v zápasoch“.

„Bol titanom medzi svetovými štátnikmi, ktorý videl, čo je zlé, a napravil to,“ vyhlásil britský expremiér Gordon Brown. Jeho predchodca Tony Blair označil Annana za priateľa, ktorého naposledy videl len pred niekoľkými týždňami.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo vyhlásení napísal, že smúti za „úmrtím môjho starého priateľa a inšpirácie“. Dodal, že „najväčšie uznanie, aké môžeme prejaviť Kofimu Annanovi, je udržať jeho odkaz a ducha nažive. Nikdy to nebolo dôležitejšie ako v dnešnom svete.“

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na Twitteri uviedol, že Annanova „vľúdnosť by nikdy nemala byť omylom považovaná za slabosť“. „OSN a svet prišli o jedného zo svojich gigantov,“ dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že bývalého generálneho tajomníka OSN obdivoval za múdrosť a odvahu, ako aj schopnosť robiť vyvážené rozhodnutia i za tých najnepriaznivejších okolností. Vyzdvihol tiež mimoriadny význam Annanovho „osobného príspevku k budovaniu mierového potenciálu OSN a vyriešeniu radu regionálnych konfliktov“.

Exprezident USA Barack Obama pripomenul zásluhy niekdajšieho šéfa OSN. „Kofi Annan bol diplomatom a ľudomilom, ktorý stelesňoval misiu Spojených národov tak, ako len málo iných ľudí,“ napísal vo vyhlásení s tým, že Annan sa nikdy neprestal usilovať o lepší svet.

Annanov nástupca na poste generálneho tajomníka OSN, juhokórejský diplomat Pan Ki-mun (2007-2016) uviedol, že na zosnulého sa nikdy nezabudne. „Na Annana sa bude vždy spomínať s úctou pre jeho víziu a odvahu udržiavať zásady a ideu Spojených národov“.

 

Verejnosť o Kofimu Annanovi

Nadácia Kofiho Annana vo vyhlásení spresnila, že ghanský diplomat „zomrel pokojne“ v nemocnici švajčiarskej Ženeve, kde v uplynulých rokoch žil. „Kdekoľvek bolo utrpenie alebo núdza, dostal sa tam a mnohých ľudí sa dotkol svojím hlbokým súcitom a empatiou. Nesebecky kládol na prvé miesto ostatných, vyžaroval skutočnú láskavosť, teplo a brilantnosť vo všetkom, čo robil,“ uviedla nadácia. Annan podľa nej „počas celého svojho života bojoval za spravodlivejší a pokojnejší svet“.

„Dnes trúchlime nad stratou veľkého muža, vodcu a vizionára… Dobre žitý život. Život hodný oslavovania,“ uviedla na sociálnej sieti Twitter Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

„Bol to jeden z najväčších diplomatov súčasnosti,“ povedal osobitný vyslanec OSN Peter Thompson pre spravodajskú stanicu Sky News.

Za „vodiacu silu Dobra“ označil Annana úradujúci generálny tajomník OSN António Guterres. „V mnohých ohľadoch bol Kofi Annan Organizáciou Spojených národov. Rástol v jej radoch, aby organizáciu s nevídanou dôstojnosťou a odhodlaním viedol do nového milénia,“ dodal Guterres vo vyhlásení.

„Šok a hlboký zármutok“ vyjadrilo združenie Elders (Staršinovia), elitná skupina bývalých lídrov založená bývalým juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom, ktorej bol Annan členom i predsedom. Vo vyhlásení združenie označilo Annana za „hlas veľkej autority a múdrosti na verejnosti i v súkromí“. Organizácia uviedla, že medzi posledné aktivity Annana patrili návštevy Juhoafrickej republiky a Zimbabwe.

Za „veľkého muža a drahého brata“ označil Annana predseda Komise Africkej únie, čadský diplomat Moussa Faki Mahamat.

„Medzinárodný vodca, múdry mentor, hodnotný radca, dobrý priateľ, vzor,“ uviedol v súvislosti s úmrtím Annana vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. „Nám v UNHCR a miliónom ďalších na celom svete bude veľmi chýbať,“ dodal.

Kofi Annan v roku 2001 získal Nobelovu cenu mieru za svoje humanitárne aktivity a pomoc pri revitalizácii OSN, na čele ktorej ako generálny tajomník stál v rokoch 1997-2006.

Predtým bol na čele mierových jednotiek OSN a pôsobil ako osobitný vyslanec v bývalej Juhoslávii, kde dohliadal na prechod správy Bosny a Hercegoviny z obranných síl OSN na jednotky vedené NATO, informuje spravodajská stanica Sky News.

Počas jeho funkčného obdobia na poste generálneho tajomníka OSN došlo k dvom najväčším zlyhaniam mierovej operácie OSN – ku genocíde v Rwande v roku 1994 a k masakre v bosnianskom meste Srebrenica v roku 1995. Svetovej organizácii predsedal Kofi Annan aj počas turbulentného obdobia vojny v Iraku či pandémie HIV.

V rozhovore pre BBC pri príležitosti jeho tohtoročných 80. narodenín Annan uznal nedostatky OSN s tým, že organizácia „môže by lepšia, nie je dokonalá, ale keby neexistovala, museli by ste ju stvoriť“.

„Som tvrdohlavý optimista, narodil som sa ako optimista a optimistom zostanem,“ dodal Kofi Annan.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najčastejšou otázkou je, čo uviesť pri frekvencii dochádzky do práce. Ľudia bez domova či v zariadeniach sa môžu sčítať sami aj cez asistentov

0 icon

Bratislava 8. marca (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Medzi najčastejšie otázky ľudí pri sčítaní patrí, čo uviesť pri frekvencii dochádzky do práce vzhľadom na pandemickú situáciu, či aké zamestnanie uviesť, ak sú podnikateľmi alebo samostatne zárobkovo činnými osobami. TASR o tom informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder s…

Pri prezenčnom vyučovaní platia nové zmeny, týkajú sa materských škôl a prvého stupňa základných škôl

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Erika Ďurčová)   Pri prezenčnom vyučovaní platia od pondelka nové zmeny, dotýkajú sa materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Prezenčná forma výučby bude naďalej možná pre končiace ročníky na stredných školách, pre stredné zdravotnícke školy a skupiny piatich žiakov plus jeden učiteľ v prípade,…

Severné Macedónsko dostalo prvú zásielku vakcín Sputnik V

0 icon

Skopje 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)   Severné Macedónsko dostalo zásielku prvých tritisíc ruských vakcín proti koronavírusu Sputnik V. Celkovo si krajina od Ruska objednala 200-tisíc dávok očkovacej látky. Prvú zásielku dopravili v nedeľu na hlavné severomacedónske letisko pri Skopje. Minister zdravotníctva Venko Filipče uviedol, že vakcínu použijú pre ľudí…

Zachraňovať životy bude slnko prv ako Sputnik. V Izraeli zachraňuje už teraz

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/cbreurope/Foto:cbreurope.sk, TASR-Martin Baumann   Premiér pripravil potajomky prekvapenie nákupom Sputnik vakcín aj poza chrbát koaličných partnerov, ktorým to vadilo. Ak by otvorene diskutoval, tak by azda našiel aj prijateľnejšiu a ešte účinnejšiu cestu odprezentovať sa ako záchranca životov Ak by nakúpil Ivermektín alebo vitamín D3, aby…

Dnes bude jasno až polojasno, s teplotami do 10 stupňov

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s postupným pribúdaním premenlivej oblačnosti od severu. Najmä na severe a východe územia bude na viacerých miestach slabo snežiť alebo sa tam vyskytnú snehové prehánky, v nížinách aj dážď so snehom. K večeru začne oblačnosť ubúdať. Na…

Ostrá kritika zatvorenia kostolov a „odmietania Ježiša“. Podľa Kotlebu si Matovičova vláda vybrala cestu smrti

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda ĽSNS Marian Kotleba najnovšie nekritizuje vládu len kvôli politickým rozhodnutiam, no podľa jeho názoru sa v súčasnosti stretávame s "odmietnutím Ježiša" "Odmietnutie Ježiša. Podporovanie potratov. Zatvorenie kostolov. A k tomu neustále testovanie ako bonus. To je cesta smrti," vyhlásil v nedeľu v súvislosti…

Únia špecialistov žiada zdravotnícky výbor o prehodnotenie všetkých zmluvných podmienok VšZP s poskytovateľmi

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) dôrazne žiada výbor NR SR pre zdravotníctvo o okamžité prehodnotenie všetkých zmluvných podmienok Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) s poskytovateľmi z hľadiska ich vyváženosti a súladu s platnou legislatívou. Pri prehodnotení chcú byť prítomní aj zástupcovia únie špecialistov. Pred…

Pápež František po historickej návšteve Iraku odletel do Ríma

0 icon

Bagdad 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khalid Mohammed)   Pápež František ukončil v pondelok vôbec prvú pápežskú návštevu Iraku, ktorá prebehla bez problémov aj napriek obavám z bezpečnostnej situácie a druhej vlny koronavírusovej pandémie v krajine. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP Pápež (84) precestoval v Iraku vyše 1400 kilometrov.…

Odbory zvolali štrajk; ľudia opätovne protestovali v uliciach Mjanmarska

0 icon

Rangún 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Demonštranti v Mjanmarsku sa v pondelok zhromaždili v uliciach viacerých miest po tom, ako odbory zvolali celonárodný štrajk s cieľom zastaviť chod hospodárstva v krajine, informovala agentúra AFP Osemnásť odborových organizácie na pondelok vyhlásilo hromadný štrajk s cieľom zastaviť hospodárstvo krajiny. Jeho neprerušený chod…

Manchester United zdolal v mestskom derby City 2:0 a znížil stratu

0 icon

Londýn 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Peter Powell/Pool via AP)   Futbalisti Manchestru United triumfovali v 185. mestskom derby 27. kola Premier League na ihrisku City 2:0 a svojmu rivalovi uštedrili prvú prehru po 28 zápasoch vo všetkých súťažiach. "Citizens" zároveň prišli o sériu pätnástich výhier v lige, 21 celkovo, a ich…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na Slovensku žijú zaručene minimálne dvaja blázni. Matovič a ja.

0icon

Priatelia, ono sa to nezdá, ale keď ide do tuhého, vtedy sa blázni, možno aj pozitívni blázni, začnú naplno prejavovať, spravidla vo svojom najvyššom stupni šialenstva. Nedá sa však vylúčiť, že osvieteného šialenstva ... Ja som spoločensky "nikto", teda nestrácajme čas popisovaním mojej osobnosti. Úvod spolu so súvislosťami by bol…

Kristian Keller

Doktor, ktorý študoval na MIT, vyvracia covid hoax (reupload)

0icon

"A potom sa poponáhľali rapídne vytvoriť diagnostický test, ktorým je kvalitatívna PCR – a o tom za chvíľu porozprávam viac. Takže, inými slovami: pred tým než dokázali čokoľvek už vytvorili test." Zdroj: Prezentácia "MIMORIADNA SPRÁVA: Ľudstvo NIE je vírus" - Dr. Andrew Kaufman Nasledovné je preklad cca od časového úseku 02:20 po…

Ivan Malý

RUSKÁ RT PÍŠE O SLOVENSKU

0icon

Ruská propagandistická televízia RT cituje slovenského premiéra Igora Matoviča: "Nie som vrah", hovorí Matovič. Slovensko sa stalo druhou krajinou Európskej únie po Maďarsku, ktorá zaregistrovala Sputnik V pre nedostatok úderov Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktoré schválil Brusel. Ruská vak

Jana Tutková

Boris Kollár zavádza o očkovaní. Aká je šanca úmrtia pri nakazení koronavírusom podľa veku?

0icon

Predseda parlamentu Boris Kollár sa pre denník Postoj vyjadril, že jeho strana Sme rodina nedopustí, aby sa očkovanie stalo podmienkou pre zamestnanie. No faktom je, že mnoho ľudí už nemá chuť strácať čas testovaním každý týždeň a niektorí už očkovanie preto podstúpili, ďalší by si ho dali len, aby mali…

Marek Brna

Fašistická (ľudia vravia) Vláda Slovenskej republiky bráni ľuďom získať Ivermectin

0icon

Fašistická (v SR všeobecné tvrdenie) Vláda SR sa zubami nechtami už mesiace bráni tomu, aby sa Ivermectin rozpustil medzi obyvateľstvo, aby ho mali všetci doma pre prípad, že sa nakazia. Naoko chce vyzerať ako pekná, liek má výnimku, je dostupný v nemocniciach, kde ho už aj podávajú, alebo možno iba…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Kúzelné nápady na dizajn, ktoré budeš chcieť mať doma!

0 icon

Podobné nápady na dizajn domova nás inšpirujú, aby sme konečne zdvihli zadok a zrealizovali niečo aj vo svojom byte. Jednoducho pri prezeraní týchto fotografií zatúžiš mať doma tiež niečo originálne a nápadité. Plusom je, keď je to ešte aj funkčné a nápomocné pri každodenných činnostiach, ktoré si chceme všetci uľahčiť.…

Život je plný prekvapení a prináša nám aj takéto zmeny

0 icon

Človek je tvor, ktorý má rád svoje pohodlie. Aj preto občas lipne na veciach, ktoré mu prináša život. Nasledujúce fotografie ti ukážu, že zmena neprebieha vždy podľa našich predstáv. Občas sú jej výsledky nádherné, až dokonalé, no niekedy so sebou prinášajú iba ticho a smútok. Zmena je život. Túto vetu…

Milióny znamienok či šesť prstov: Aj takto môže vyzerať ľudské telo

0 icon

Sú ľudia, ktorí sa za svoje telo alebo jeho časti, ktoré sa vymykajú všeobecne platným normám, hanbia. Iní, tí odvážnejší, tieto odlišnosti dokážu využiť na to, aby prerazili v rôznych oblastiach, a možno práve vďaka týmto odchýlkam sa stávajú obľúbenými modelmi. Ľudské telo nie je dokonalé. Určite aj ty zastávaš…

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Vo svete IT

Prečo sa Xiaomi dostalo na americký Blacklist spoločností? Toto má byť dôvod!

0 icon

Začiatkom tohto roka technologický svet obehla správa, že Xiaomi sa dostalo na amerických sankčný zoznam, takzvaný „Blacklist“. Išlo o vcelku nečakaný krok dosluhujúceho amerického prezidenta, ktorému končil mandát. Ako hlavný komunikovaný dôvod, prečo sa Xiaomi dostalo na tento zoznam bolo, že spoločnosť má údajne kooperovať s čínskou vládou. Inými slovami,…

Bezdrôtové slúchadlá Apods i500 na štýl AirPods sú momentálne dostupné v neodolateľnej zľave

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by nie len spĺňali prísne hardvérové kritériá, ale zároveň by čiastočne pohladili tvoje „dizajnérske“ ja? Slúchadlá Apods i500 kombinujú skvelé moderné technológie s naozaj špičkovým dizajnom, ktorý výrobca takmer určite odkukal od známeho nakusnutého jablka. Slúchadlá tak pôsobia naozaj luxusne, no to sa nijako…

Astrofyzici prišli s odvážnou teóriou, ktorá by mohla pomôcť vyriešiť rovno dve vesmírne záhady

0 icon

Astrofyzici predkladajú odvážnu teóriu, ktorá by dokázala vyriešiť dve veľké záhady vesmíru. Tou prvou je, prečo z jadra našej galaxie uniká podozrivo veľké množstvo vysokoenergetického žiarenia. Tou druhou je temná hmota, záhadná neviditeľná hmota, ktorú nevedia pozorovať, píše portál Space. Záhada temnej hmoty trápi vedcov už od chvíle, kedy bola…

Vzorky asteroidu Itokawa odhalili významný poznatok: Čo sa vedcom podarilo objaviť?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov preskúmal vzorky z asteroidu 25143 Itokawa, ktoré na Zem priniesla japonská misia Hayabusa, píše portál Sci-News. Čo sa vedcom podarilo objaviť? Hlavná autorka štúdie, Dr. Queenie Chan tvrdí, že študovaním tých najprvotnejších chemických reakcií, ktoré zahŕňajú aj vodu, im umožňuje zistiť, ako sa vyvíjali najzákladnejšie stavebné kamene organických…

Francúzsko dostalo po 60 rokoch „rádioaktívny darček,“ za ktorý si môže samo

0 icon

V 60. rokoch minulého storočia Francúzsko testovalo jadrové zbrane v saharskej púšti, píše portál IFLScience. Hriechy minulosti sa krajine môžu vrátiť späť. Nedávno bol zaznamenaný prašný vietor z púšte Sahara, ktorý preletel ponad Španielsko, Francúzsko a Veľkú Britániu. Asociácia pre kontrolu rádioaktivity na západe, ACRO, tvrdí, že tento oblak priniesol…

Armádny Magazín

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Pripravoval vojenský puč? V Abcházsku zadržali hrdinu Doneckej republiky veliteľa Akhra Avidzbu

0 icon

Abcházsko, 8.marec 2021 (AM) – Bývalý asistent prezidenta samozvanej Abcházskej republiky pre medzinárodné záležitosti, hrdina Doneckej republiky Akhra Avidzba prezývaný "Abchaz" bol v piatok zadržaný a je v abcházskej štátnej bezpečnostnej službe, informujú miestne televízne kanály.   Avidzba je v ŠtB spolu so svojimi strážcami a v jeho dome sa

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali