V nedeľu 2. februára popoludní sa prvý raz od piatkového príchodu hlavnej časti výpravy do Soči zišli členovia jej vedenia aj vedúci predstavitelia SOV na pracovnej porade. Dočasne ich prichýlili priestory na šiestom poschodí bloku číslo 2 vo vytrvalostnej olympijskej dedine, ktorý obývajú slovenskí biatlonisti a bežci na lyžiach vedno so švajčiarskymi a slovinskými súpermi. Na rozdiel od horskej dediny, v ktorej sa 5. februára na poludnie uskutoční oficiálne prijatie Slovenska do olympijskej rodiny spojené so vztyčovaním našej štátnej vlajky, totiž v tej vytrvalostnej majú Slováci okrem úradovne aj väčšiu spoločenskú miestnosť s gaučmi, kreslami a s televízorom.
Na porade vedenia výpravy a najvyšších predstaviteľov SOV sa preberali všetky organizačné záležitosti. Kľúčovú vec – transport obrovského množstva materiálu – sa podarilo napriek veľkým stresom napokon zvládnuť bez poškodenia či straty dôležitých vecí. Pri piatkovom lete špeciálom zo Schwechatu priamo do Soči sa vedno so 74 pasažiermi zo Slovenska okrem ich príručnej batožiny prepravilo – nielen v batožinovom priestore, ale aj priamo na palube lietadle – dovedna 9,8 tony nákladu. S vypätím všetkých síl sa ho po prílete podarilo roztriediť a dopraviť jednotlivé jeho časti na päť rôznych destinácií (tri olympijské dediny, šatne v hokejovej hale Boľšoj a Slovak Point v sočskej časti Adler).
“Ďalšia informácia, ktorá odznela na nedelňajšej porade, pochádzala od lekárov výpravy Branislava Deleja (šéflekár pôsobí v horskej dedine) a Vladimíra Vachalíka (vytrvalostná dedina). Zatiaľ všetci členovia slovenskej výpravy sú zdraví, nikto nehlásil žiadne zdravotné problémy. Slovenská výprava má k dispozícii trinásť dobrovoľníkov – šesť priamo v Soči (sú medzi nimi aj Austrálčan, Kanaďanka a Slovinka), štyroch vo vytrvalostnej a troch v horskej dedine. Viacerí z nich však hovoria len po rusky, čo je pre mladších členov slovenskej výpravy, ktorí už nezažili v škole povinnú ruštinu, problém. Slováci majú k dispozícii spolu osem áut,” informoval TASR prostredníctvom tlačovej správy Ľubomír Souček, manažér mediálnej komunikácie SOV.
Biatlonisti aj bežci na lyžiach v nedeľu už druhý deň trénovali na svojich tratiach. Zjazdári to v nedeľu skúšali tiež, ale snahy im zmarilo technické zasnežovanie tréningových tratí. Sánkari sa do olympijského toboganu tak ľahko nedostanú. Na prípravu ho momentálne môžu využívať len Rusi, ktorí tam údajne pustili ešte Američanov a Kanaďanov, viac nikoho. Viacero slovenských športovcov tak zatiaľ môže trénovať len na suchu. Sánkari si v nedeľu na spestrenie spravili výlet do vytrvalostnej dediny.
Kuriózna je situácia s telefónmi pre športovcov. Všetci olympionici dostávajú ako darček od celosvetového olympijského TOP-sponzora – firmy Samsung – špičkové telefóny Samsung Galaxy Note 3. Podľa priložených informácií by im ruské SIM-karty v nich mali zabezpečovať bezplatné 600-minútové volanie v rámci Ruska plus prenos dosť veľkého objemu dát, ale hoci športovci, ktorí pricestovali, už telefóny dostali, zatiaľ karty nemajú aktivované. Pre účastníkov ZOH, ktorí budú pochodovať na otváracom ceremoniáli hier 7. februára večer, je dôležitá aj informácia, že na plochu štadióna Fišt si na fotografovanie, snímanie videí (len pre súkromnú potrebu, v žiadnom prípade nie na zverejňovanie) či na telefonovanie môžu priniesť výlučne prístroje značky Samsung.
zf