Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.
„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.
Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.
13:08
Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.
Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.
Digitálna kriminalita rýchlo rastie a premieňa sa na vysoko výnosný biznis. Celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou vzrastú do roku 2029 na 15,6 miliardy dolárov (13,47 miliardy eur) ročne, čo je viac ako hrubý domáci produkt akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny. Vyplýva to z analýzy Mastercard Signals.
Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred cunami.
Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) boli prvé dva otrasy s magnitúdom 5,0 a 6,7 bez varovania pred cunami, no následný silný otras o 08:49 SELČ viedol k výstrahe pred nebezpečnými vlnami v okruhu 300 kilometrov od epicentra v Tichom oceáne pri meste Petropavlovsk-Kamčatskij.
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v sobotu vyzval bezpečnostné zložky sýrskej vlády, aby zabránili džihádistom vo vstupe a „vykonávaní masakrov“ na konfliktom zmietanom juhu Sýrie. Informovala o tom správa agentúry AFP.
“Ak chcú úrady v Damasku zachovať akúkoľvek šancu na dosiahnutie zjednotenej, inkluzívnej a mierovej Sýrie… musia pomôcť ukončiť túto pohromu tým, že využijú svoje bezpečnostné sily, aby zabránili ISIS a iným násilným džihádistom vo vstupe do oblasti a vykonávaní masakrov,“ uviedol Rubio vo vyhlásení zverejnenom na platforme X.
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio / Foto: SITA/AP-Jose Luis Magana09:41
Japonskí voliči v nedeľu rozhodujú vo voľbách do hornej komory parlamentu. Rastúce ceny a obavy ohľadne imigrácie pritom môžu viesť k ďalšiemu oslabeniu moci tamojšieho premiéra Šigera Išibu. Informuje o tom správa agentúry Reuters.
09:39
Na 38 sa zvýšil počet obetí po prevrátení turistickej lode v oblasti zátoky Ha Long na severe Vietnamu po tom, čo sa podarilo nájsť ďalšie tri telá, uviedli v nedeľu tamojšie úrady. Informuje o tom správa agentúry DPA.
Na snímke z videa poskytnutého QDND sú zachránení ľudia na prevrátenej turistickej lodi v zálive Ha Long vo Vietname / Foto: TASR/AP-QDND via AP09:37
Tisíce ľudí v sobotu protestovali v Tel Avive a iných izraelských mestách za prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.
09:35
Veľvyslanec Spojených štátov v Izraeli Mike Huckabee v sobotu navštívil kresťanské mesto Tajbe na Západnom brehu Jordánu, kde podľa miestnych obyvateľov založili izraelskí okupanti 8. júla požiar v kostole z piateho storočia. Huckabee vyzval k trestnému stíhaniu páchateľov a incident označil za „teroristický čin“. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
„Je to teroristický čin a je to zločin,“ uviedol Huckabee. „Tí, ktorí páchajú akty teroru a násilia v meste Tajbe – alebo kdekoľvek inde – (by mali) byť nájdení a stíhaní. Nielen pokarhaní, to nestačí,“ dodal.
08:56
V dôsledku silných dažďov a zosuvov pôdy, ktoré Južnú Kóreu sužujú posledné štyri dni, zahynulo už najmenej desať ľudí a ďalších deväť je nezvestných, oznámila v nedeľu juhokórejská vláda. Najväčší počet obetí a zranených zaznamenali v provincii Južný Kjongsang. Informovala o tom agentúra Jonhap.
08:55
Hongkong v nedeľu vydal najvyššie varovanie v súvislosti s tajfúnom Wipha, ktorý do mesta priniesol silný dážď a vietor. Ten miestami dosahoval rýchlosť viac ako 167 kilometrov za hodinu. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
Tisíce ľudí v Poľsku v sobotu protestovali proti prijímaniu prisťahovalcov a imigračnej politike súčasnej vlády. Zhromaždenia zorganizovala krajne pravicová opozičná strana Konfederácia. Na niekoľkých miestach sa konali aj protidemonštrácie ľavicových skupín. Informovali o tom správy agentúr PAP a DPA.
07:18
Muž podozrivý z toho, že v sobotu vrazil autom do davu v americkom meste Los Angeles a zranil najmenej 30 ľudí, je zadržaný, oznámila polícia s tým, že momentálne podstupuje operáciu v nemocnici. Informuje o tom správa agentúry AFP.
07:16
Neďaleko nemeckého mesta Štuttgart zastrelila tamojšia polícia v sobotu 44-ročného muža, ktorý údajne začal strieľať na okoloidúcich. Páchateľ zomrel na mieste incidentu, informuje správa agentúry DPA.
Polícia dodáva, že išlo o nemeckého štátneho príslušníka.
07:16
Britská polícia zadržala v sobotu viac než 100 ľudí, ktorí protestovali proti zákazu organizácie Palestine Action. Informovala o tom stanica Sky News. Metropolitná polícia v Londýne uviedla, že na demonštrácii na námestí Parliament Square bolo zadržaných 55 osôb.
Zlovestné vojenské a finančné “jadrové hrozby” by mohli vypuknúť práve v tomto roku
Svet dnes čelí dvom jadrovým hrozbám, aké sa v histórii ešte nikdy nevyskytli, konštatuje Egon von Greyerz
13. 01. 2023 |Komentáre|
14 min. čítania |0 komentárov
|
Ilustračné foto
Bratislava 13. januára 2023 (HSP/Goldswitzerland/Foto:Pixabay)
▶❚❚↻
.
Týmto hrozbám čelíme v čase, keď sa svetové hospodárstvo chystá prudko klesnúť nielen na roky, ale pravdepodobne aj na desaťročia.
Zjavnou jadrovou hrozbou je vojna medzi USA a Ruskom, ktorá sa v súčasnosti odohráva na Ukrajine.
Ďalšou jadrovou hrozbou sú finančné zbrane hromadného ničenia v podobe dlhu a derivátov, ktoré predstavujú pravdepodobne 2,5 kvadrilióna USD.
.
Ak budeme mať šťastie, geopolitickej udalosti sa dá zabrániť, ale pochybujem, že výbuch/implóziu západnej finančnej časovanej bomby sa dá zastaviť.
Viac o týchto rizikách neskôr v článku.
Na konci článku sa nachádza aj zhrnutie mojich názorov na trh v roku 2023 a neskôr.
ZVEDAVOSŤ A RIZIKO
S viac ako 52 rokmi podnikateľského života v bankovníctve, obchode a investíciách mám to šťastie, že sa stále učím každý deň a učenie je naozaj radosť zo života. Čím viac sa však učíte, tým viac si uvedomujete, ako málo toho v skutočnosti viete.
.
Byť neustálym a zvedavým študentom znamená, že život nikdy nie je nudný.
Ako povedal Einstein:
“Dôležité je neprestávať sa pýtať. Zvedavosť má svoj vlastný dôvod existencie.”
Ďalšou dôležitou stálicou v mojom živote je pochopenie a ochrana RIZIKA.
Už na začiatku svojho obchodného života som sa naučil, že je veľmi dôležité identifikovať riziko a snažiť sa chrániť jeho negatívne stránky. Ak sa vám to podarí, o pozitíva sa zvyčajne postaráte sami
.
Niekedy je riziko také jasné, že máte chuť postaviť sa na barikády a kričať. Bohužiaľ však väčšinu investorov poháňa chamtivosť a málokedy vidia, kedy sa trhy stávajú vysoko rizikovými.
Koniec osemdesiatych rokov bol takým zjavným obdobím, najmä na trhu s nehnuteľnosťami. Akcie sa v roku 1987 zrútili, ale ak nemáte pákový efekt, krachy akcií vás zvyčajne nezničia. Ale v oblasti komerčných nehnuteľností môže pákový efekt zabiť veľa investorov a bohužiaľ sa tak stalo začiatkom 90. rokov.
Koniec 90. rokov bol ďalším obdobím veľmi vysokého rizika v technologickom sektore. Bol som zapojený do technologického podniku v Spojenom kráľovstve a koncom roka 1999 som povedal zakladateľovi, že podnik musíme predať za hotovosť. Bolo to v čase, keď sa technologické podniky oceňovali na 10-násobok tržieb. Prakticky žiadna z nich nevytvárala zisk. V roku 2000 sa nám teda podarilo podnik predať. Ako platbu sme vlastne dostali akcie, ale mohli sme ich okamžite predať, čo sme aj urobili. Potom sa burza Nasdaq prepadla o 80 % a mnohé podniky skrachovali.
V týchto konkrétnych momentoch extrémneho nadhodnotenia nemusíte byť šikovní, aby ste sa dostali von a dosiahli zisk. Superzisky by sa mali realizovať vždy, keď ocenenie podnikov nedáva zmysel a vyhliadky nevyzerajú dobre.
RIZIKO VÝRAZNEJ ESKALÁCIE VOJNY
Vráťme sa teda k obrovským rizikám, ktoré v súčasnosti visia nad svetom.
Podľa môjho odhadu nejde o vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou, ale medzi USA a Ruskom. Pre Rusko je neprijateľné, že sa nedodržiava dohoda z Minska z roku 2014. Namiesto toho pokračovalo v bombardovaní oblasti Donbasu, ktoré údajne podporovali USA. Keďže Ukrajina zintenzívnila bombardovanie, Rusko vo februári 2022 uskutočnilo inváziu.
Nebudem tu zachádzať do podrobností o tom, kto je na vine atď. Je však jasné, že americkí neokonzervatívci majú hlavný záujem na tom, aby sa táto vojna vystupňovala. Ukrajina je pre nich len pešiak a skutočným nepriateľom je Rusko. Prečo by inak USA viedli iniciatívu na uvalenie sankcií na Rusko a posielali zbrane a peniaze na Ukrajinu, ale neposlali do Ruska žiadnych mierotvorcov?
Len si pripomeňme, že obyčajní ľudia nikdy nechcú vojnu. Americký ľud nechce vojnu, ani Rusi či Ukrajinci. Vojnu chcú bezpodmienečne vždy vodcovia. A vo väčšine krajín, dokonca aj v takzvaných demokratických USA, majú vodcovia úplnú moc, keď ide o začatie vojny.
Väčšina Európy je do veľkej miery závislá od ruskej ropy a plynu. Napriek tomu si Európa strieľa do nohy tým, že súhlasí so sankciami, ktoré iniciovali USA. Dôsledky sú pre Európu a najmä pre Nemecko, ktoré bolo hospodárskym motorom Európy, katastrofálne. Nemecko ako hospodárska veľmoc teraz skončilo. Čas to potvrdí.
.
Globálny hospodársky pokles sa začal ešte pred ukrajinskou vojnou, ale teraz sa situácia výrazne zhoršila a európske hospodárstvo rýchlo oslabuje. Napriek tomu si Európa kope vlastný hrob tým, že posiela na Ukrajinu viac zbraní a peňazí, z ktorých väčšina údajne končí v nesprávnych rukách.
Ukrajinský vodca Zelenskyj šikovne podnecuje Západ k eskalácii vojny s cieľom dosiahnuť úplnú účasť NATO.
Riziko výraznej eskalácie vojny je značné. Hlavným cieľom Ruska je, aby sa dodržiavala dohoda z Minska, zatiaľ čo americkí neokonzervatívci chcú v priamom konflikte oslabiť Rusko. Veľké vojny často vyvoláva menšia udalosť alebo falošná vlajka.
Neokonzervatívci vedia, že porážka USA v tomto konflikte by znamenala koniec amerického dolára, hegemónie a hospodárstva. Rusko je zároveň odhodlané vojnu neprehrať, nech to stojí, čo to stojí. Toto je druh pozadia, ktoré má vysoké riziko, že sa skončí zle.
.
DÔSLEDKY SÚ NEPREDSTAVITEĽNÉ
Keďže na Západe nie je ani jeden štátnik, za nitky ťahajú temné sily v zákulisí. To robí situáciu mimoriadne nebezpečnou.
Riziko jadrovej vojny je v takejto situácii nevypočítateľné, ale stále veľmi reálne.
Na svete sa nachádza 13 000 jadrových hlavíc a menej ako hŕstka z nich by zničila väčšinu Západu a desiatka veľkú časť sveta.
Dúfajme, že Západ príde k rozumu. Ak nie, dôsledky sú nepredstaviteľné.
.
FINANČNÉ ZBRANE HROMADNÉHO NIČENIA
Druhý jadrový mrak, ktorý je finančný, našťastie neskončí svet, ak vybuchne, ale spôsobí veľké globálne komplikácie, ktoré môžu trvať mnoho rokov, možno desaťročí.
V mnohých článkoch a rozhovoroch som načrtol, že globálna dlhová expanzia sa skončí zle.
Dá sa to ilustrovať na viacerých obrázkoch, takže sa pozrime na dva samozrejmé grafy.
Prvý z nich ukazuje, ako globálny dlh vzrástol 75-násobne zo 4 biliónov USD na 300 biliónov USD, odkedy Nixon v roku 1971 zavrel zlaté okno.
ako globálny dlh vzrástol 75-násobne zo 4 biliónov USD na 300 biliónov USD, odkedy Nixon v roku 1971 zavrel zlaté okno
Graf tiež ukazuje, že svet by mohol do roku 2030 dosiahnuť úroveň dlhu možno až 3 kvadrilióny dolárov. Znie to ako senzačné číslo, ale vysvetlenie je jednoduché. Podľa údajov Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) v Bazileji predstavovali deriváty pred 10 rokmi približne 1,4 kvadrilióna dolárov. Pomocou istých hokuspokusov však toto číslo znížili na 600 biliónov dolárov, aby vyzeralo kozmeticky lepšie. BIS sa rozhodla, že za nesplatené riziko bude považovať len jednu stranu kontraktu. Všetci však vieme, že dôležité je hrubé riziko. Keď zlyhá protistrana, hrubé riziko zostáva hrubým. Takže pokiaľ ide o mňa, starý základný údaj bol stále 1,4 štvrťroka.
Odvtedy deriváty exponenciálne narástli. Veľké sumy dlhu sa teraz vytvárajú skôr na trhu s derivátmi než na hotovostnom trhu. Aj tieňový bankový systém hedžových fondov, poisťovní a iných finančných podnikov je tiež významným emitentom derivátov. Mnohé z týchto transakcií nie sú uvedené v údajoch BIS. Preto sa domnievam, že je reálne predpokladať, že trh s derivátmi rástol v posledných viac ako 10 rokoch minimálne rovnako ako dlh, ale pravdepodobne oveľa rýchlejšie. Hrubé číslo teda dnes ľahko presahuje 2 kvadrilióny dolárov.
Keď sa začne vážna dlhová kríza, čo by mohlo byť dnes alebo v najbližších 2 – 3 rokoch, veľké nesplácané deriváty sa stanú dlhom, pretože centrálne banky budú tlačiť peniaze v bezprecedentnom rozsahu v márnom pokuse zachrániť finančný systém. Takto môže dlh do roku 2030 narásť na 3 kvadrilióny USD, ako ukazuje graf.
.
RAST AMERICKÉHO HRUBÉHO DOMÁCEHO PRODUKTU JE ILUZÓRNY
Druhý graf ukazuje, že USA, najväčšia svetová ekonomika, žije z požičaného času aj peňazí.
V roku 1970 predstavoval celkový dlh USA 1,5-násobok HDP. Dnes je to 3,6-násobok. To znamená, že na dosiahnutie nominálneho rastu HDP musel dlh rásť 2,5-násobne rýchlejšie ako HDP.
USA, najväčšia svetová ekonomika, žije z požičaného času aj peňazí
Záver je jednoduchý. Bez úverov a vytlačených peňazí by nedošlo k rastu reálneho HDP. Rast americkej ekonomiky je teda ilúziou, ktorú vyrábajú bankári a ktorú vedie súkromná Federálna rezervná banka. Ako ukazuje uvedený graf, HDP môže rásť len vtedy, ak dlh rastie exponenciálnym tempom.
Rozdiel medzi rastom dlhu a HDP je jednoznačne neudržateľný. Napriek tomu sa pri hysterickom tlačení peňazí v najbližších rokoch v snahe zachrániť americký finančný systém tento rozdiel pravdepodobne ešte zväčší, než sa zotrie.
Rozdiel sa môže zmenšiť len jediným spôsobom, a tým je implozia dlhu prostredníctvom platobnej neschopnosti, a to tak štátnej, ako aj súkromnej. Takáto implozia povedie aj k tomu, že všetky aktíva nafúknuté dlhom – vrátane dlhopisov, akcií a nehnuteľností – tiež implodujú.
USA dočasne dosiahli toto iluzórne bohatstvo, ale bohužiaľ teraz prichádza čas, keď bude treba zaplatiť Piperovi.
.
KONIEC DOLÁRA
Dni dolára ako rezervnej meny sú spočítané. Mena, ktorá za posledných 50 rokov stratila 98 %, si sotva zaslúži status rezervnej meny. Kombinácia vojenskej sily, petrodolárových platieb a histórie udržiavala dolár príliš dlho príliš silný. Keďže neexistuje žiadna bezprostredná alternatíva, je možné, že dolár dočasne zostane ešte nejaký čas silný, keďže ukrajinský konflikt pokračuje. Ekonomiky ostatných mien (euro, libra, jen) sú v súčasnosti zjavne príliš slabé na to, aby sa mohli reálne uchádzať o pozíciu rezervnej meny.
Dni petrodolára sú tiež spočítané.
Medzi najväčšími svetovými výrobcami energie (okrem USA) sa teraz uskutočňujú významné kroky, ktoré postupne ukončia systém petrodolára.
GLOBÁLNY RECEPT NA KATASTROFU
Najskôr si však uvedomme, že napriek klimatickým fanatikom nebude ešte mnoho desaťročí existovať žiadna seriózna alternatíva k fosílnym palivám. Fosílne palivá predstavujú 83 % svetovej energie.
Globálny rast sa dá dosiahnuť len pomocou energie. Keďže obnoviteľné zdroje energie dnes predstavujú len 6 % a ich podiel rastie veľmi pomaly, nebude existovať žiadna seriózna alternatíva k fosílnym palivám ešte mnoho desaťročí.
.
Napriek tomu západné vlády v Európe a USA nielenže prestali investovať do fosílnych palív, ale aj zatvorili potrubia, uhoľné bane a jadrové elektrárne. To je samozrejme číre politické a ekonomické šialenstvo a veľmi rýchla metóda na dosiahnutie kolapsu svetového hospodárstva. Ak k tomu pridáme ruské sankcie, máme globálny recept na katastrofu.
Bez fosílnych palív sa svetové hospodárstvo zrúti. Napriek tomu politický tlak výrazne spomalil produkciu fosílnych palív. Ako ukazuje graf, produkcia fosílnych palív sa do roku 2048 pravdepodobne zníži o 26 %. Zvýšenie výroby jadrovej energie, vody a obnoviteľných zdrojov energie tento pokles nevykompenzuje. Výsledkom bude pokles globálneho HDP a obchodu. Viac o energetickej stránke v inom článku.
produkcia fosílnych palív sa do roku 2048 pravdepodobne zníži o 26 %
Len málo ľudí chápe význam globálneho obchodu. Rím dobyl mnoho krajín od Európy po Áziu a Afriku. Počas Rímskej ríše však rôzne ekonomiky prosperovali vďaka voľnému obchodu. Rimania boli v porovnaní so súčasnými západnými lídrami jednoznačne lepší myslitelia.
VÝZNAMNÝ POSUN OD ZÁPADU NA VÝCHOD
Krajiny GCC (Gulf Corporation Council) pozostávajúce zo Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a niekoľkých krajín Perzského zálivu majú 40 % svetových zásob ropy.
Ďalších 40 % ropných rezerv patrí Rusku, Iránu a Venezuele, ktoré v súčasnosti predávajú ropu Číne so zľavou.
Okrem toho existujú krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. K BRICS sa chce pripojiť aj Saudská Arábia, ktorá predstavuje 41 % svetovej populácie a 26 % svetového HDP.
.
Nakoniec je tu ŠOS, Šanghajská organizácia spolupráce. Ide o euroázijskú politickú, hospodársku a bezpečnostnú organizáciu so sídlom v Číne. Pokrýva 60 % územia Eurázie a viac ako 30 % svetového HDP.
Všetky tieto organizácie a krajiny (BRICS, GCC, SCO) budú postupne získavať globálny význam, keďže USA a Európa upadajú. Budú spolupracovať politicky, obchodne aj finančne. Keďže spoločným menovateľom týchto krajín je energia a ropa, s najväčšou pravdepodobnosťou budú pri obchodovaní používať spoločnú menu Petroyuan.
Pri takejto silnej konštelácii menšie záujmové skupiny ako Schwabov WEF zakrpatejú na význame a nakoniec zaniknú, pretože členovia WEF vrátane politických lídrov stratia svoju moc a miliardári svoje bohatstvo.
HLAVNÉ POHYBY NA TRHOCH
Tento článok je už veľmi dlhý, ale aj tak sa budem venovať tomu, čo vidím na trhoch v roku 2023 a v nasledujúcich rokoch. Venoval som sa tomu v mnohých článkoch, takže budem stručný.
Akcie majú za sebou práve rok veľkého globálneho poklesu. Je to len začiatok implózie extrémneho nadhodnotenia založeného na vytlačených peniazoch. Bol by som prekvapený, keby akcie v priemere reálne klesli o menej ako 90 %. Meradlom reálneho vyjadrenia je samozrejme zlato.
Nebude to priamočiary pokles a mnohí investori budú kupovať poklesy, kým nevyčerpajú väčšinu svojho majetku.
.
Dlhopisy si pravdepodobne povedú ešte horšie ako akcie. Mnohí dlžníci, štátni aj komerční, budú zlyhávať.
Štyridsaťročný pokles úrokových sadzieb sa skončil. Centrálne banky stratia kontrolu nad úrokovými trhmi, pretože investori budú panicky opúšťať dlhopisy.
Kombinácia vysokej inflácie, kolabujúcich mien a nesplácania v masovom meradle zmení trh s dlhopismi na historický horor.
Rovnica pre dlhopisy je jednoduchá:
Hyperinflácia + meny idúce na nulu + defaulty = NULOVÁ HODNOTA DLHOPISOV
.
Držiteľom dlhopisov želáme veľa šťastia. Budú ho potrebovať.
Investičné nehnuteľnosti na tom budú tiež zle. Nízke úrokové sadzby a neobmedzené úvery vytvorili bublinu historických rozmerov.
V mnohých krajinách bolo možné požičať si peniaze až na 15 rokov za 1 % alebo menej. Každý, kto nevyužil voľné peniaze, bude veľmi ľutovať. Výpočet rizika a zisku bol zrejmý. Pri 1 % mohli sadzby klesnúť len na nulu, čo predstavuje pokles o 1 %. Na druhej strane mohli sadzby klesnúť na viac ako 20 %, ako to bolo v 70. rokoch.
Poklesy o 75 až 90 % v reálnom vyjadrení budú na trhu nehnuteľností bežné.
Ak nemáte žiadnu hypotéku alebo máte nízku hypotéku s fixnou sadzbou, nebojte sa. Len sa na ňu pozerajte ako na obydlie, a nie ako na investíciu.
Na záver a predovšetkým sa pozrime na ZLATO.
Začiatkom roka 2002 sme pre seba a pre investorov, ktorým sme radili, investovali do zlata veľké prostriedky pri cene 300 USD. Vychádzalo to z nášho hodnotenia rizika finančného systému a ceny zlata, ktorá klesala viac ako 20 rokov. Boli sme presvedčení, že zlato bolo v tom čase podhodnotené a tiež, že je to konečná investícia na zachovanie bohatstva.
Odvtedy sme sa my ani naši klienti ani jeden deň neobávali o svoje zlaté zásoby. V skutočnosti je dnes zlato v pomere k peňažnej zásobe lacnejšie ako v roku 2002, a preto predstavuje vynikajúcu hodnotu.
Rok 2023 bude začiatkom ďalšej éry zlata. Okolnosti sú na to ideálne.
Ešte v polovici septembra som na Twitteri napísal, že zlato dosiahlo dno, keď jeho cena bola 1665 USD, a že v roku 2022 uvidíme minimálne 2000 USD. No ako často hovorím, prognózovanie je hra na blázna a dnes sme “len” na úrovni 1 875 USD. Pozri graf nižšie, ktorý bol zverejnený na Twitteri 21. septembra.
zlato dosiahlo dno, keď jeho cena bola 1665 USD, a že v roku 2022 uvidíme minimálne 2000 USD
Vzhľadom na dve vyššie uvedené jadrové riziká sa cena zlata stáva irelevantnou. Fyzické zlato je najlepšou investíciou na zachovanie bohatstva. Jeho hodnota by sa mala merať v unciach alebo kilogramoch, a nie v efemérnych menách.
Zlato pravdepodobne dosiahne úrovne, ktoré si dnes nikto nevie predstaviť. Predpovedať cenu v papierových peniazoch však nemá zmysel bez toho, aby sa v určitom bode budúcnosti definovala kúpna sila fiat peňazí.
Zlato je kovom kráľov a malo by byť primárnou držbou na zachovanie bohatstva. Striebro má obrovský potenciál, ale je oveľa volatilnejšie a oveľa objemnejšie.
ZHRNUTIE
Ak to zhrnieme, riziká sú dnes väčšie ako kedykoľvek v histórii. Plnohodnotná jadrová vojna medzi USA, Ruskom a Čínou znamená koniec ľudstva a nikto sa pred takouto udalosťou nedokáže ochrániť.
.
Existujú však obmedzenejšie situácie, či už jadrové alebo s konvenčnými zbraňami, ktoré si vyžadujú čo najlepšiu ochranu vášho aktíva na zachovanie majetku.
Dúfajme, že k veľkej jadrovej vojne nedôjde. V každom prípade s tým môžeme urobiť len veľmi málo.
Finančné jadrové riziko je podľa môjho názoru veľmi reálne a tiež veľmi pravdepodobné, že sa spustí. Každý, kto môže, je povinný zorganizovať ochranu proti tomuto riziku, ako sa o tom hovorí v tomto článku.
Nakoniec nezabudnite, že v období krízy je vašou najdôležitejšou ochranou rodina a priatelia. Pomoc druhým bude v nadchádzajúcej kríze nevyhnutná.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.
„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.
Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.
13:08
Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.
Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.
Digitálna kriminalita rýchlo rastie a premieňa sa na vysoko výnosný biznis. Celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou vzrastú do roku 2029 na 15,6 miliardy dolárov (13,47 miliardy eur) ročne, čo je viac ako hrubý domáci produkt akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny. Vyplýva to z analýzy Mastercard Signals.
Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred cunami.
Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) boli prvé dva otrasy s magnitúdom 5,0 a 6,7 bez varovania pred cunami, no následný silný otras o 08:49 SELČ viedol k výstrahe pred nebezpečnými vlnami v okruhu 300 kilometrov od epicentra v Tichom oceáne pri meste Petropavlovsk-Kamčatskij.
Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…
20. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
20. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…
20. 07. 2025 |Komentáre|
8 min. čítania |0 komentárov
20. 07. 2025 |Komentáre|
8 min. čítania |0 komentárov
Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…
20. 07. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
20. 07. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…
20. 07. 2025 |Ekonomika|
1 min. čítania |0 komentárov
20. 07. 2025 |Ekonomika|
1 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.
„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.
Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.
13:08
Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.
Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.
Digitálna kriminalita rýchlo rastie a premieňa sa na vysoko výnosný biznis. Celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou vzrastú do roku 2029 na 15,6 miliardy dolárov (13,47 miliardy eur) ročne, čo je viac ako hrubý domáci produkt akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny. Vyplýva to z analýzy Mastercard Signals.
Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred cunami.
Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) boli prvé dva otrasy s magnitúdom 5,0 a 6,7 bez varovania pred cunami, no následný silný otras o 08:49 SELČ viedol k výstrahe pred nebezpečnými vlnami v okruhu 300 kilometrov od epicentra v Tichom oceáne pri meste Petropavlovsk-Kamčatskij.
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v sobotu vyzval bezpečnostné zložky sýrskej vlády, aby zabránili džihádistom vo vstupe a „vykonávaní masakrov“ na konfliktom zmietanom juhu Sýrie. Informovala o tom správa agentúry AFP.
“Ak chcú úrady v Damasku zachovať akúkoľvek šancu na dosiahnutie zjednotenej, inkluzívnej a mierovej Sýrie… musia pomôcť ukončiť túto pohromu tým, že využijú svoje bezpečnostné sily, aby zabránili ISIS a iným násilným džihádistom vo vstupe do oblasti a vykonávaní masakrov,“ uviedol Rubio vo vyhlásení zverejnenom na platforme X.
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio / Foto: SITA/AP-Jose Luis Magana09:41
Japonskí voliči v nedeľu rozhodujú vo voľbách do hornej komory parlamentu. Rastúce ceny a obavy ohľadne imigrácie pritom môžu viesť k ďalšiemu oslabeniu moci tamojšieho premiéra Šigera Išibu. Informuje o tom správa agentúry Reuters.
09:39
Na 38 sa zvýšil počet obetí po prevrátení turistickej lode v oblasti zátoky Ha Long na severe Vietnamu po tom, čo sa podarilo nájsť ďalšie tri telá, uviedli v nedeľu tamojšie úrady. Informuje o tom správa agentúry DPA.
Na snímke z videa poskytnutého QDND sú zachránení ľudia na prevrátenej turistickej lodi v zálive Ha Long vo Vietname / Foto: TASR/AP-QDND via AP09:37
Tisíce ľudí v sobotu protestovali v Tel Avive a iných izraelských mestách za prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.
09:35
Veľvyslanec Spojených štátov v Izraeli Mike Huckabee v sobotu navštívil kresťanské mesto Tajbe na Západnom brehu Jordánu, kde podľa miestnych obyvateľov založili izraelskí okupanti 8. júla požiar v kostole z piateho storočia. Huckabee vyzval k trestnému stíhaniu páchateľov a incident označil za „teroristický čin“. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
„Je to teroristický čin a je to zločin,“ uviedol Huckabee. „Tí, ktorí páchajú akty teroru a násilia v meste Tajbe – alebo kdekoľvek inde – (by mali) byť nájdení a stíhaní. Nielen pokarhaní, to nestačí,“ dodal.
08:56
V dôsledku silných dažďov a zosuvov pôdy, ktoré Južnú Kóreu sužujú posledné štyri dni, zahynulo už najmenej desať ľudí a ďalších deväť je nezvestných, oznámila v nedeľu juhokórejská vláda. Najväčší počet obetí a zranených zaznamenali v provincii Južný Kjongsang. Informovala o tom agentúra Jonhap.
08:55
Hongkong v nedeľu vydal najvyššie varovanie v súvislosti s tajfúnom Wipha, ktorý do mesta priniesol silný dážď a vietor. Ten miestami dosahoval rýchlosť viac ako 167 kilometrov za hodinu. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
Tisíce ľudí v Poľsku v sobotu protestovali proti prijímaniu prisťahovalcov a imigračnej politike súčasnej vlády. Zhromaždenia zorganizovala krajne pravicová opozičná strana Konfederácia. Na niekoľkých miestach sa konali aj protidemonštrácie ľavicových skupín. Informovali o tom správy agentúr PAP a DPA.
07:18
Muž podozrivý z toho, že v sobotu vrazil autom do davu v americkom meste Los Angeles a zranil najmenej 30 ľudí, je zadržaný, oznámila polícia s tým, že momentálne podstupuje operáciu v nemocnici. Informuje o tom správa agentúry AFP.
07:16
Neďaleko nemeckého mesta Štuttgart zastrelila tamojšia polícia v sobotu 44-ročného muža, ktorý údajne začal strieľať na okoloidúcich. Páchateľ zomrel na mieste incidentu, informuje správa agentúry DPA.
Polícia dodáva, že išlo o nemeckého štátneho príslušníka.
07:16
Britská polícia zadržala v sobotu viac než 100 ľudí, ktorí protestovali proti zákazu organizácie Palestine Action. Informovala o tom stanica Sky News. Metropolitná polícia v Londýne uviedla, že na demonštrácii na námestí Parliament Square bolo zadržaných 55 osôb.
Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…
19. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
19. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Ruská sánkarská federácia oznámila, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) vylúčiť ruských športovcov z kvalifikácie na…
Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.
„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.
Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.
13:08
Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.
Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.