Zločin väčší ako dohromady všetky korupčné kauzy, aké na Slovensku kedy boli

❚❚

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Od nášho vstupu do EÚ uplynuli už takmer dve dekády. Už takmer 20 rokov nemajú naši poľnohospodári rovnaké podmienky na podnikanie ako ich priami trhoví konkurenti zo západnej časti EÚ. Výsledkom tohto megapodvodu je, že naše agropotravinárstvo je len zúboženým tieňom toho, čo by mohlo byť

Európska únia
Ilustračné foto

Len máločo dokumentuje neokoloniálny status Slovenska tak výrečne, ako stav nášho agropotravinárstva. Pred 35 rokmi sme boli v potravinách takmer sebestační, dnes sme sotva z jednej tretiny a situácia namiesto toho, aby sa zlepšovala, sa naďalej zhoršuje. Už nie sme schopní pokryť z vlastných zdrojov dokonca ani produkciu tých najtradičnejších komodít ako sú zemiaky či jablká.

.

To všetko v situácii, keď obchodné reťazce profitujú z rastúcich cien potravín, pričom našich agropotravinárov na výkupe gniavia neúnosne nízkymi cenami. Matematika nepustí: ak konkurenti z niektorých európskych krajín dostanú na hektár dotáciu 400 eur plus rôzne bonusy a naši producenti iba nepatrný zlomok z toho, je naozaj ťažké v takomto konkurenčnom boji prežiť.

Táto škandalózna a absolútne nespravodlivá deformácia trhu mala byť odstránená v priebehu niekoľkých rokov po vstupe SR do EÚ, ale nič sa s ňou nestalo dodnes. Slovensko pritom nesmie zaviesť ochranné opatrenia svojho trhu, lebo by za to bolo potrestané.

.

Prvým likvidačným momentom, ktorý položil naše poľnohospodárstvo na kolená ešte skôr než dotačné deformácie, boli ešte na samom začiatku kvóty určujúce Slovensku, koľko ktorých agropotravinárskych tovarov smie produkovať. Toto drasticky skresalo objemy našej produkcie mnohých tradičných komodít. Keby sme teraz chceli tie objemy zvýšiť, tak už nesmieme narúšať rovnováhu, lebo „tradiční výrobcovia“ musia byť pred „nekalou“ konkurenciou chránení. Majú tým garantované, že môžu produkovať niektorých komodít mnohonásobne viac, než doma spotrebujú. To je podstata tej úžasnej neviditeľnej ruky európskeho trhu…

Druhý diel tejto komplikovanej, ale vo svojej podstate primitívne diskriminačnej story, sú potom obchodníci a ich práca s maloobchodnými cenami. Trh si rozdelilo niekoľko málo reťazcov a hoci ich náklady sú neporovnateľne menšie než náklady výrobcov, ich marže sú omnoho vyššie – a tým aj ich zisky. Robia to, lebo môžu – a štát, keby im chcel tie zisky obmedziť, opäť mu hrozí trest.

A slovenskí spotrebitelia, rodiny s deťmi, dôchodcovia, tí si zatiaľ „užívajú“ slasti rastu cien potravín. Situácia začína byť pre mnohých z nich už neúnosná, ale vláda zjavne má celkom iné priority. (Sláva Ukrajine!) Heger a spol., s výnimkou ministra Vlčana, sa dokonca neunúvali ani prísť na mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktoré sa malo situáciou zaoberať, a na ktoré boli pozvaní (písali sme o tom tu).

Zasadnutie výboru zvolal nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Patrick Linhart. Po zasadnutí zvolal tlačový brífing, na ktorom oznámil, že ak do dvoch týždňov vláda nepríde s návrhom zákona, ktorý by riešil vysoké ceny potravín, tak on sám predloží návrh, ktorý zastropuje nie ceny potravín, ale marže obchodných reťazcov. Už teraz vraj má v parlamente podporu väčšiny poslancov.

Lenže netreba sa tešiť predčasne. Problém je, že populistickí korupční oportunisti, akí dnes tvoria veľkú časť poslancov Národnej rady, idú spravidla cestou menšieho odporu. A dá sa očakávať, že v prípade podobného zákona si netrúfnu skutočne siahnuť na zisk mocným, ale okľukou to v konečnom dôsledku zaplatí štát zo štátneho rozpočtu, čiže ľudia zo svojich daní. Spomeňte si, ako to bolo napríklad v prípade enormných ziskov bánk či energetických spoločností… Výnimkou môže byť jedine Matovičov najnovší šokujúci nápad podojiť Slovnaft, lenže tam je podstata veci trochu iná: Slovnaft totiž vlastnia Maďari a vo vojne proti Putinovi a Orbánovi je takáto provokácia výnimočne povolená.

.

Ak by sa stal zázrak a dosluhujúci parlament by prijal naozaj dobrý zákon, ktorý by vyriešil problém vysokých cien potravín (a ktorý by neznamenal automatický proces na európskom súdnom dvore), bola by to samozrejme dobrá vec, lenže ku skutočnému oživeniu slovenského poľnohospodárstva by bolo treba ešte oveľa viac: v prvom rade jeho oslobodenie od bruselských okov z kvót a regulácií, ktoré mu nedovolia byť skutočne konkurencieschopným.

Slovenské agropotravinárstvo môže zachrániť jedine buď vystúpenie z EÚ alebo jej totálna zmena na to, čím pôvodne deklarovala, že bude: naozaj slobodnou platformou na spoluprácu medzi zvrchovanými národnými štátmi. Tá druhá možnosť je iba teoretická.

Opačným scenárom je to, čoho sme už veľa rokov svedkami: prehlbujúca sa degradácia života vidieka. Nie mestá sú tým, čo vytvára podstatu a ducha krajiny a národa, ale práve vidiek – tradičný život ľudí vo svojej krajine, ktorý prirodzene odnepamäti korení v poľnohospodárskej a lesníckej kultúre. Zadusenie poľnohospodárstva znamená zabitie vidieka, nahradenie jeho plnohodnotného žitia iba akousi formou prežívania „na infúziách“. Výsledkom je vykorenenie, odnárodnenie a duchovné, kultúrne umŕtvenie národa. Čosi ako genocída – síce nie krvavá, ale s podobným výsledkom.

Kam sa v porovnaní s týmto zločinom hrabú všetky rozkrádačky a korupcie, aké kedy na Slovensku boli… A najsmutnejšie na tom je, že hegeročaputovské vedenie tohto štátu nemá mentálnu kapacitu ani len na to, aby chápalo podstatu toho, čo sa tu vlastne deje.

 

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali