Zlaté Moravce 21. marca (TASR) – Krásu krojov z viacerých regiónov Slovenska predstavuje výstava Slovenský ľudový odev v miniatúrach, ktorú si môžu pozrieť návštevníci Mestského múzea v Zlatých Moravciach do 3. apríla. Krojované bábiky zhotovili manželia Rastislav a Anna Bellovičovci z Lukáčoviec pri Nitre. Ich výroba trvala necelé tri roky.
Bábiky sú dielom predovšetkým pána Belloviča, detaily krojov už došívali manželia spoločne. Zaujímavosťou je, že bábiky vznikali v Írsku, kde obaja sedem rokov pracovali. Z Írska pochádza aj väčšina materiálov od látok a čipiek až po samotné bábiky. „Usilovali sme sa zohnať také materiály, ktoré by sa vzormi či materiálom čo najviac približovali k pôvodným krojom,“ uviedol Bellovič. Menší problém spôsobili výrobcom ozdoby, ktoré sú súčasťou krojov. „Žiadna fabrika ich nevyrába v malých rozmeroch, na miniatúrne kroje. Museli sme si ich prispôsobovať.“
Manželov Bellovičovcov k výrobe miniatúrnych krojov inšpirovala návšteva skanzenu v Zuberci. Výroba krojovaných bábik je pre vyštudovaného elektrotechnika relaxom. Ročne dokáže spolu s manželkou ušiť zhruba 20 nových krojov. Doteraz ich tvorbe dominovali ženské a dievčenské kroje, postupne však začínajú pribúdať aj kroje mužské. Na výstave predstavujú kroje letné, zimné, denné, sviatočné i svadobné. Bábiky predstavujú piešťanský, liptovský, tekovský, zemplínsky kroj, kroje z Čajkova, Krakovian, Heľpy, Detvy, Rejdovej, Čičmian, Očovej, zo Solčian i Ždiaru. Návštevníci môžu obdivovať aj tradičné oblečenie z okolia Prievidze, Požitavia i lukáčovskú formu tmavého kroja. V doterajšej tvorbe autorov chýbajú najmä ľudové odevy z východného Slovenska a Hontu.