Zbrojári EÚ chcú konkurovať Rusku a USA. Nový program zničí zbrojovky malých štátov, aj ČR

Praha 10. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

 

V Bruseli schválili zriadenie prvého programu Európskej únie na podporu inovácií v obrannom priemysle. Jedná sa o fond s rozpočtom 500 miliónov eur. Program má v budúcich dvoch rokoch pomôcť zbrojným firmám financovať nové a modernizovať existujúce technológie.

Ilustračné foto

Cieľom je podľa Európskej komisie zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho obranného priemyslu a prispieť v tomto ohľade k väčšej nezávislosti únie.

Prvé projekty by sa mohli dočkať unijnej finančnej podpory už v roku 2019. Podmienkou ale je, aby na nich spolupracovali najmenej tri rôzne firmy z najmenej troch členských štátov.

Lenže sa zdá, že program bol napísaný v prospech zbrojárov zo západnej Európy. Menším krajinám, ako je Česká republika, nič nedá alebo ich môže aj poškodiť.

Sputnik o unijnom zbrojnom programe hovoril so Stanislavom Mackovíkom, známym politikom, bývalým poslancom KSČM a členom snemovného výboru pre obranu.

 

Európsky parlament nedávno podporil založenie Euróspkeho programu rozvoja obranného priemyslu. Čo si o tom myslíte?

Je to iste kšeft predovšetkým pre veľkých hráčov za účasti komparzu poskladaného z tých menších, ktorým bude niečo málo prihodené, aby to vyzeralo, že to všetko dobre funguje.

Program na podporu inovácií v obrannom priemysle a jeho fond disponuje rozpočtom vo výške 500 miliónov eur, čo predstavuje 13 miliard Kč. Počas nasledujúcich dvoch rokov majú tieto peniaze pomôcť zbrojárom zafinancovať zavádzanie nových technológií. Pre oblasť výskumu má fond na nasledujúce tri roky ešte k dispozícii ďalších 90 miliónov eur.

Prvé peniaze na podporu zbrojných projektov budú vynaložené v roku 2019. Jednou z podmienok čerpania peňazí je, že na projekte musia spolupracovať tri rôzne firmy troch členských štátov EÚ. Pochybujem, že tieto peniaze výrazne zvýšia konkurencieschopnosť a zároveň budú mať kladný dopad na lepšiu životnú úroveň občanov. Vybraným firmám tie peniaze iste na nejakú dobu pomôžu.

Náš štátny rozpočet si však v príjmovej položke veľmi nepomôže. Pretože náš štát de facto nemá zbrojný priemysel vo svojich rukách. Na základe skúseností môžem povedať, že zároveň bez podpory štátu — respektíve členov vlády, je akékoľvek presadenie výrobku na zahraničnom trhu dosť zložité.

Musíme zároveň kalkulovať s faktom, kedy moderné zbrojné technológie nielen pre NATO — produkujú predovšetkým v USA. V NATO je stále dosť krajín, v ktorých neexistuje uchopiteľná koncepcia technického rozvoja armády na najbližších desať rokov. Z čisto vojenského hľadiska sú také štáty pre alianciu dôležité predovšetkým vďaka ich geografickej polohe a využiteľnosti infraštruktúry pre prípad vojenského konfliktu.

To sa týka aj ČR, kde sa plánuje maximálne na jedno volebné obdobie Snemovne. Peniaze v rozvojovom programe pôjdu prevažne do privátnych firiem. Naviac existuje nátlak amerického prezidenta Trumpa, ktorý má donútiť členské štáty NATO zvýšiť svoje výdaje na obranu. Pokiaľ by teda od zajtra došlo u všetkých členov NATO k ročným výdajom vo výške požadovaných 2% HDP, tak celkové výdaje na zbrojenie sa v rámci aliancie navýšia o 40%. To nie sú malé peniaze.

Zdá sa, že americké zbrojovky čakajú zlaté časy, lebo Trump rozhodne nechce v obrannom rozpočte škrtať ani doma v USA. Európske zbrojovky sa dostanú iba tam, kam ich pustia Američania. V rámci NATO sa veľa hovorí o kompatibilite systémov. Tento slovný obrat použijú USA vždy tam, kde budú presadzovať svoje vojenské a obchodné záujmy. Mimo alianciu sa na svetovom zbrojnom trhu úspešne presadzuje Rusko a Čína. Ťažko si dokážem predstaviť, že by vojenská produkcia USA v NATO, USA, Ruska a Číny vo svete — bola v najbližších rokoch prevalcovaná akoukoľvek snahou európskych zbrojárov.

 

Cieľom programu je podľa Európskej komisie zvýšiť konkurencieschopnosť euróspkeho obranného priemyslu a prispieť v tomto ohľade k väčšej nezávislosti Únie. Znamená to, že EÚ trvá na tom, aby euróspke armády mali v budúcnosti iba euróspke zbrane a výzbroj?

Ako som uviedol, NATO používa iba tzv. vzájomne kompatibilné systémy. Iný vojenský blok v Európe neexistuje. Dielčie programy môžu byť úspešné len po určitú dobu a v ohraničenom obchodnom prostredí. Nechápem, ako si NATO vo vnútri sám sebe chce konkurovať.

Zaujímavá situácia je napríklad v dodávkach bojových lietadiel. Môžete síce do výzbroje dokonca zaradiť bojové lietadlo produkované v Európe a dokonca mimo členské štáty NATO — ale niekoľko jeho dôležitých komponentov bude aj tak amerických. Je teda síce pekné mať prevádzkovo lacného a bojovo vcelku efektívneho Gripena zo Švédska — no s licenčným motorom a výzbrojou pôvodom z USA. Američania dodávajú aj okuliare pre nočné videnie a časť elektronických systémov.

Európsky konkurent bojového nadzvukového lietadla Gripen sa volá Eurofigter Typhoon. Typhoon je výsledkom spolupráce Veľkej Británie, Nemecka, Španielska a Talianska, teda štyroch členských štátov NATO. Ani spojená sila týchto krajín nezaručila jednoznačný úspech stroja v európskych letectvách. Typhoon sa pre mnohých stal hlavne pohlcovačom peňazí vplyvom vysokých prevádzkových nákladov. Toto lietadlo do svojej výzbroje vybralo i neutrálne a relatívne bohaté Rakúsko. V roku 2017 bolo ale oznámené, že v roku 2020, teda po 13 rokoch prevádzky bude všetkých 15 rakúskych strojov vyradených z prevádzky. Rakúske ministerstvo obrany oznámilo, že nutná modernizácia a prevádzkové náklady na ďalších 30 rokov prevádzky Typhoonov by zaťažila daňových poplatníkov vo výške 4,4 až 5,1 miliardy eur. Pokiaľ dôjde k nahradeniu strojov Eurofigter Typhoon v rakúskom letectve strojmi Gripen ze Švédska alebo F-16 z USA, tak za rovnaké obdobie bude možné ušetriť až 2 miliardy eur.

V Európe výroba lietadiel Eurofigter Typhoon dáva prácu asi 100 000 ľuďom. Stroje sú síce kvalitné, za tie peniaze ale hlavne pre naozaj zámožných zákazníkov. Taliani montujú lietadlá pre dodávku do Kuvajtu, britský dodávateľ predáva do Ománu, Kataru a Saudskej Arábie. Títo zahraniční odberatelia zachraňujú európskych výrobcov lietadiel. Do budúcna existujú dve možnosti, buď európske krajiny vyvinú vlastné stíhacie lietadlo novej generácie, alebo budú úplne závislé na dodávkach leteckej techniky od amerických firiem.

EÚ je s NATO zviazaná ako sliepka s kuriatkami. Dokiaľ to tak zostane, tak európske armády nebudú mať len európske zbrane. Niektoré zbraňové systémy nie sú v EÚ ani vyvinuté. Tým pádom tu zostáva závislosť na ich dovoze, poprípade licenčnú produkciu hlavne od USA.

 

Je program pre českých zbrojárov výhodný?

Dopad tohoto rozhodnutia pre ČR rozhodne nejde zveličovať. Európska únia je ťažkopádna a často vnucuje jednotlivým členským štátom rôzne nápady a opatrenia. Smernice idú veľakrát len predobrazom nerozumu a idú proti záujmom občanov predovšetkým menších štátov v EÚ.

Čelní predstavitelia EÚ s obľubou presadzujú voľný trh, v skutočnosti ho centrálne regulujú plejádou opatrení, ktoré znevýhodňujú malé ekonomiky a iba pomáhajú silným zostať silnými. Malým sa dovoľuje len příštipkařit. Veľmi zjednodušene povedané — existuje dosť podnikov v ČR, ktoré nemajú šancu exportovať do zahraničia svoju produkciu bez súhlasu Bruselu alebo USA. Teda žiadny voľný trh.

Našim zbrojárom program môže pomôcť. Aplikácie nových technológií našim výrobcom môžu pootvoriť dvere do sveta, ak bude politická vôľa. V niekoľkých odvetviach máme šancu. Veľakrát tá šanca upadá pod tlakom tupých nápadov do zahraničia sa odpovedajúcich politikov. Napríklad zverejňovanie zmlúv pod rúškou transparentnosti. V skutočnosti zverejňovanie zmlúv môže len oslabovať naše obchodné pozície a posilňovať konkurenciu. Preto tu bola poskokmi zahraničných záujmov vedená mohutná kampaň za zverejnenie kde čoho. Bol to ďalší pokus o dokončenie likvidácie zbytkov nášho priemyslu.

 

Nie je to tak, že program má vytvoriť exkluzívne postavenie na európskom trhu pre nemeckých a francúzskych zbrojárov a zlikvidovať výrobcov z menších krajín?

Oni to exkluzívne postavenie už majú. Peniaze v rámci programu túto ich pozíciu môžu len upevniť. Pre našich výrobcov je to len šanca sa napríklad dostať k niečomu novému. Alebo tiež riziko spojené s tým, že prídeme o vlastné know-how.

 

Ako si vôbec českí zbrojári stoja? Z médií to vyzerá, že Česko len rozpredáva starú sovietsku techniku do krajín tretieho sveta…

Istá ich časť má založené živobytie na predaji tzv. nadbytočného vojenského materiálu. V minulosti sa vyradzovalo z armády všetko možné za účelom speňaženia. To sa naštartovalo ako súčasť tunelárskeho kapitalizmu na počiatku deväťdesiatych rokov. Štát sa vtedy účelovo a v prospech cudzích záujmov vzdal špeciálnej výroby a vlastne aj funkčnej armády.

Dnes je tu niekoľko privátnych firiem, ktoré majú čo ponúknuť a sú konkurencieschopné na svetovom trhu. Majú tradíciu a držia kvalitu napríklad vo výrobe ľahkých ručných palných zbraní. Dokážu produkovať kvalitné vozidlá pre potreby ozbrojených zložiek. Máme firmy, ktorých elektronické a sledovacie systémy budia rešpekt.

Bohužiaľ štát už v deväťdesiatych rokoch bol rezignovaný skupinou trollov do role pasívneho diváka a neaktívneho hráča. V dôsledku toho máme znateľný úpadok v leteckej výrobe a tradičnom ťažkom strojárenstve. To sú chyby, za ktoré niekto nesie zodpovednosť, ktorá sa účelovo dlhé roky nevymáha.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Taiwan nemá podľa Pekingu právo stať sa členom OSN

0 icon

Peking 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Munoz,SITA/AP/UN Web TV )   Čína v stredu vyhlásila, že Taiwan nemá právo stať sa členom Organizácie Spojených národov (OSN). Uviedol to v stredu hovorca čínskeho Úradu pre záležitosti Taiwanu, píše agentúra AFP Hovorca Ma Siao-kuang reagoval na utorkové vyhlásenie amerického ministra zahraničných vecí Antonyho…

Počet prípadov v Česku sa v priebehu týždňa zdvojnásobil

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa)   Laboratóriá v Česku počas utorka zaznamenali 6274 prípadov koronavírusu. Informuje o tom oficiálna stránka českého ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej je momentálne hospitalizovaných 1146 pacientov s ochorením COVID-19 Ešte minulý utorok denný prírastok nových infekcií predstavoval 3246 prípadov. Vtedy to bolo dvojnásobne viac ako…

Po priznaní možnosti súvislosti úmrtia Jaroslava Pašku s vakcínou proti COVID-19 nasledovalo ohlušujúce ticho. Sebareflexia elít o zle zvolenom postupe pri propagácii vakcín naďalej chýba

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včera sa v médiách objavila správa o tom, že samotný Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) priznal, že júlové úmrtie bývalého poslanca SNS Jaroslava Pašku mohlo súvisieť s očkovaním proti COVID-19. Expolitik mal byť zaočkovaný vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech Správu priniesli aj mainstreamové…

Samitu v Bruseli dominovalo očkovanie, energetika a migrácia

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet, Pool Photo)   Samitu Európskej rady v Bruseli, ktorý sa konal 21. a 22. októbra, dominovali témy očkovania, energetiky a migrácie. Lídri Európskej únie (EÚ) sa zhodli na tom, že je potrebné zintenzívniť úsilie na prekonanie váhavého postoja k vakcinácii, aby sa čo najviac…

Rada vysokých škôl žiada Gröhlinga a Paulisa o odstúpenie z funkcií pre novelu vysokoškolského zákona

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Pavol Zachar)   Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) žiada ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga a jeho štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa (obaja SaS) o odstúpenie z funkcií v súvislosti s prípravou novely vysokoškolského zákona. V stanovisku, ktoré prijala 26. októbra…

Nicholsonová podáva trestné oznámenie kvôli Ficovým strateným peniazom. Podľa Kremského z OĽaNO ešte vyjde na povrch “veľa hororovej zábavy”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Robert Fico v jednom z uniknutých videí z poľovníckej chaty priznáva, že mu z centrály Smeru-SD niekto ukradol peniaze a zlaté mince. Fico vysvetlil, že v danej veci nekontaktoval políciu, keďže ako hovorí vo videu, na také veci kašle. Teraz sa však objavila…

Mikulec: Slovensko chce posilniť spoluprácu s Gréckom v oblasti krízového manažmentu a civilnej ochrany

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko plánuje posilniť spoluprácu s Gréckom v oblasti krízového manažmentu a civilnej ochrany a využiť grécke skúsenosti pri zvládaní prírodných katastrof. Potvrdil to minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) na svojej dvojdňovej zahraničnej návšteve v Grécku, kde zavítal so svojim štátnym tajomníkom Vendelínom…

Dnes bude jasno až polojasno, s teplotami do 16 stupňov

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, miestami prechodne oblačno. Ráno a predpoludním sa môže ojedinele tvoriť hmla alebo nízka oblačnosť. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 11 do 16 stupňov Celzia, na…

Od pondelka bude až 24 okresov v čiernej farbe

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Slovensko sa na základe COVID automatu od pondelka 1. novembra výrazne zafarbí do bordovo-čierna. V aktuálnej epidemiologickej situácii bude v treťom stupni ohrozenia, teda čiernych, 24 okresov, v bordovej fáze, ktorá zodpovedá druhému stupňu ohrozenia, bude 39 okresov, osem okresov bude v prvom…

Vyšetrenie pamäti môže odhaliť včasnú demenciu, hrozí už po štyridsiatke, pripomína Nadácia Socia

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Včasný typ demencie sa môže začínať už po štyridsiatke, preto netreba podceňovať prevenciu. Vyšetrenie pamäti môže pomôcť ochorenie odhaliť včas a zmierniť tak jeho neskorší priebeh. Pripomína to Nadácia Socia v rámci kampane Staroba sa nás dotýka Vďaka prevencii možno podľa odborníkov v predstihu…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali