Zbrojári EÚ chcú konkurovať Rusku a USA. Nový program zničí zbrojovky malých štátov, aj ČR

Praha 10. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

 

V Bruseli schválili zriadenie prvého programu Európskej únie na podporu inovácií v obrannom priemysle. Jedná sa o fond s rozpočtom 500 miliónov eur. Program má v budúcich dvoch rokoch pomôcť zbrojným firmám financovať nové a modernizovať existujúce technológie.

Ilustračné foto

Cieľom je podľa Európskej komisie zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho obranného priemyslu a prispieť v tomto ohľade k väčšej nezávislosti únie.

Prvé projekty by sa mohli dočkať unijnej finančnej podpory už v roku 2019. Podmienkou ale je, aby na nich spolupracovali najmenej tri rôzne firmy z najmenej troch členských štátov.

Lenže sa zdá, že program bol napísaný v prospech zbrojárov zo západnej Európy. Menším krajinám, ako je Česká republika, nič nedá alebo ich môže aj poškodiť.

Sputnik o unijnom zbrojnom programe hovoril so Stanislavom Mackovíkom, známym politikom, bývalým poslancom KSČM a členom snemovného výboru pre obranu.

 

Európsky parlament nedávno podporil založenie Euróspkeho programu rozvoja obranného priemyslu. Čo si o tom myslíte?

Je to iste kšeft predovšetkým pre veľkých hráčov za účasti komparzu poskladaného z tých menších, ktorým bude niečo málo prihodené, aby to vyzeralo, že to všetko dobre funguje.

Program na podporu inovácií v obrannom priemysle a jeho fond disponuje rozpočtom vo výške 500 miliónov eur, čo predstavuje 13 miliard Kč. Počas nasledujúcich dvoch rokov majú tieto peniaze pomôcť zbrojárom zafinancovať zavádzanie nových technológií. Pre oblasť výskumu má fond na nasledujúce tri roky ešte k dispozícii ďalších 90 miliónov eur.

Prvé peniaze na podporu zbrojných projektov budú vynaložené v roku 2019. Jednou z podmienok čerpania peňazí je, že na projekte musia spolupracovať tri rôzne firmy troch členských štátov EÚ. Pochybujem, že tieto peniaze výrazne zvýšia konkurencieschopnosť a zároveň budú mať kladný dopad na lepšiu životnú úroveň občanov. Vybraným firmám tie peniaze iste na nejakú dobu pomôžu.

Náš štátny rozpočet si však v príjmovej položke veľmi nepomôže. Pretože náš štát de facto nemá zbrojný priemysel vo svojich rukách. Na základe skúseností môžem povedať, že zároveň bez podpory štátu — respektíve členov vlády, je akékoľvek presadenie výrobku na zahraničnom trhu dosť zložité.

Musíme zároveň kalkulovať s faktom, kedy moderné zbrojné technológie nielen pre NATO — produkujú predovšetkým v USA. V NATO je stále dosť krajín, v ktorých neexistuje uchopiteľná koncepcia technického rozvoja armády na najbližších desať rokov. Z čisto vojenského hľadiska sú také štáty pre alianciu dôležité predovšetkým vďaka ich geografickej polohe a využiteľnosti infraštruktúry pre prípad vojenského konfliktu.

To sa týka aj ČR, kde sa plánuje maximálne na jedno volebné obdobie Snemovne. Peniaze v rozvojovom programe pôjdu prevažne do privátnych firiem. Naviac existuje nátlak amerického prezidenta Trumpa, ktorý má donútiť členské štáty NATO zvýšiť svoje výdaje na obranu. Pokiaľ by teda od zajtra došlo u všetkých členov NATO k ročným výdajom vo výške požadovaných 2% HDP, tak celkové výdaje na zbrojenie sa v rámci aliancie navýšia o 40%. To nie sú malé peniaze.

Zdá sa, že americké zbrojovky čakajú zlaté časy, lebo Trump rozhodne nechce v obrannom rozpočte škrtať ani doma v USA. Európske zbrojovky sa dostanú iba tam, kam ich pustia Američania. V rámci NATO sa veľa hovorí o kompatibilite systémov. Tento slovný obrat použijú USA vždy tam, kde budú presadzovať svoje vojenské a obchodné záujmy. Mimo alianciu sa na svetovom zbrojnom trhu úspešne presadzuje Rusko a Čína. Ťažko si dokážem predstaviť, že by vojenská produkcia USA v NATO, USA, Ruska a Číny vo svete — bola v najbližších rokoch prevalcovaná akoukoľvek snahou európskych zbrojárov.

 

Cieľom programu je podľa Európskej komisie zvýšiť konkurencieschopnosť euróspkeho obranného priemyslu a prispieť v tomto ohľade k väčšej nezávislosti Únie. Znamená to, že EÚ trvá na tom, aby euróspke armády mali v budúcnosti iba euróspke zbrane a výzbroj?

Ako som uviedol, NATO používa iba tzv. vzájomne kompatibilné systémy. Iný vojenský blok v Európe neexistuje. Dielčie programy môžu byť úspešné len po určitú dobu a v ohraničenom obchodnom prostredí. Nechápem, ako si NATO vo vnútri sám sebe chce konkurovať.

Zaujímavá situácia je napríklad v dodávkach bojových lietadiel. Môžete síce do výzbroje dokonca zaradiť bojové lietadlo produkované v Európe a dokonca mimo členské štáty NATO — ale niekoľko jeho dôležitých komponentov bude aj tak amerických. Je teda síce pekné mať prevádzkovo lacného a bojovo vcelku efektívneho Gripena zo Švédska — no s licenčným motorom a výzbrojou pôvodom z USA. Američania dodávajú aj okuliare pre nočné videnie a časť elektronických systémov.

Európsky konkurent bojového nadzvukového lietadla Gripen sa volá Eurofigter Typhoon. Typhoon je výsledkom spolupráce Veľkej Británie, Nemecka, Španielska a Talianska, teda štyroch členských štátov NATO. Ani spojená sila týchto krajín nezaručila jednoznačný úspech stroja v európskych letectvách. Typhoon sa pre mnohých stal hlavne pohlcovačom peňazí vplyvom vysokých prevádzkových nákladov. Toto lietadlo do svojej výzbroje vybralo i neutrálne a relatívne bohaté Rakúsko. V roku 2017 bolo ale oznámené, že v roku 2020, teda po 13 rokoch prevádzky bude všetkých 15 rakúskych strojov vyradených z prevádzky. Rakúske ministerstvo obrany oznámilo, že nutná modernizácia a prevádzkové náklady na ďalších 30 rokov prevádzky Typhoonov by zaťažila daňových poplatníkov vo výške 4,4 až 5,1 miliardy eur. Pokiaľ dôjde k nahradeniu strojov Eurofigter Typhoon v rakúskom letectve strojmi Gripen ze Švédska alebo F-16 z USA, tak za rovnaké obdobie bude možné ušetriť až 2 miliardy eur.

V Európe výroba lietadiel Eurofigter Typhoon dáva prácu asi 100 000 ľuďom. Stroje sú síce kvalitné, za tie peniaze ale hlavne pre naozaj zámožných zákazníkov. Taliani montujú lietadlá pre dodávku do Kuvajtu, britský dodávateľ predáva do Ománu, Kataru a Saudskej Arábie. Títo zahraniční odberatelia zachraňujú európskych výrobcov lietadiel. Do budúcna existujú dve možnosti, buď európske krajiny vyvinú vlastné stíhacie lietadlo novej generácie, alebo budú úplne závislé na dodávkach leteckej techniky od amerických firiem.

EÚ je s NATO zviazaná ako sliepka s kuriatkami. Dokiaľ to tak zostane, tak európske armády nebudú mať len európske zbrane. Niektoré zbraňové systémy nie sú v EÚ ani vyvinuté. Tým pádom tu zostáva závislosť na ich dovoze, poprípade licenčnú produkciu hlavne od USA.

 

Je program pre českých zbrojárov výhodný?

Dopad tohoto rozhodnutia pre ČR rozhodne nejde zveličovať. Európska únia je ťažkopádna a často vnucuje jednotlivým členským štátom rôzne nápady a opatrenia. Smernice idú veľakrát len predobrazom nerozumu a idú proti záujmom občanov predovšetkým menších štátov v EÚ.

Čelní predstavitelia EÚ s obľubou presadzujú voľný trh, v skutočnosti ho centrálne regulujú plejádou opatrení, ktoré znevýhodňujú malé ekonomiky a iba pomáhajú silným zostať silnými. Malým sa dovoľuje len příštipkařit. Veľmi zjednodušene povedané — existuje dosť podnikov v ČR, ktoré nemajú šancu exportovať do zahraničia svoju produkciu bez súhlasu Bruselu alebo USA. Teda žiadny voľný trh.

Našim zbrojárom program môže pomôcť. Aplikácie nových technológií našim výrobcom môžu pootvoriť dvere do sveta, ak bude politická vôľa. V niekoľkých odvetviach máme šancu. Veľakrát tá šanca upadá pod tlakom tupých nápadov do zahraničia sa odpovedajúcich politikov. Napríklad zverejňovanie zmlúv pod rúškou transparentnosti. V skutočnosti zverejňovanie zmlúv môže len oslabovať naše obchodné pozície a posilňovať konkurenciu. Preto tu bola poskokmi zahraničných záujmov vedená mohutná kampaň za zverejnenie kde čoho. Bol to ďalší pokus o dokončenie likvidácie zbytkov nášho priemyslu.

 

Nie je to tak, že program má vytvoriť exkluzívne postavenie na európskom trhu pre nemeckých a francúzskych zbrojárov a zlikvidovať výrobcov z menších krajín?

Oni to exkluzívne postavenie už majú. Peniaze v rámci programu túto ich pozíciu môžu len upevniť. Pre našich výrobcov je to len šanca sa napríklad dostať k niečomu novému. Alebo tiež riziko spojené s tým, že prídeme o vlastné know-how.

 

Ako si vôbec českí zbrojári stoja? Z médií to vyzerá, že Česko len rozpredáva starú sovietsku techniku do krajín tretieho sveta…

Istá ich časť má založené živobytie na predaji tzv. nadbytočného vojenského materiálu. V minulosti sa vyradzovalo z armády všetko možné za účelom speňaženia. To sa naštartovalo ako súčasť tunelárskeho kapitalizmu na počiatku deväťdesiatych rokov. Štát sa vtedy účelovo a v prospech cudzích záujmov vzdal špeciálnej výroby a vlastne aj funkčnej armády.

Dnes je tu niekoľko privátnych firiem, ktoré majú čo ponúknuť a sú konkurencieschopné na svetovom trhu. Majú tradíciu a držia kvalitu napríklad vo výrobe ľahkých ručných palných zbraní. Dokážu produkovať kvalitné vozidlá pre potreby ozbrojených zložiek. Máme firmy, ktorých elektronické a sledovacie systémy budia rešpekt.

Bohužiaľ štát už v deväťdesiatych rokoch bol rezignovaný skupinou trollov do role pasívneho diváka a neaktívneho hráča. V dôsledku toho máme znateľný úpadok v leteckej výrobe a tradičnom ťažkom strojárenstve. To sú chyby, za ktoré niekto nesie zodpovednosť, ktorá sa účelovo dlhé roky nevymáha.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dnes bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky. Vo vysokých polohách a popoludní na západe postupne aj v stredných polohách bude snežiť. Ojedinele, najmä v Banskobystrickom kraji, hmlisto. Teplo a veterno. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke…

Hlasov varujúcich, že právny štát na Slovensku je ohrozený, pribúda. Teraz na to upozorňuje aj česká právna autorita

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Justičné tornádo, ktoré rozpútala slovenská vládna junta, si čoraz pozornejšie začínajú všímať aj v zahraničí. Najnovšie to ako odstrašujúci príklad spomenul vo svojom článku aj popredný český advokát Slovenský masaker právneho štátu je odstrašujúci príklad – všímajú si to aj v Českej republike.…

Agentúra Standard & Poor’s upravila rating Slovenska z negatívneho na stabilný

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) upravila hodnotenie Slovenska a zmenila výhľad nášho úverového ratingu z negatívneho na stabilný. Úroveň hodnotenia zostáva na A+ „Zmena výhľadu na stabilný odzrkadľuje pozitívne očakávania analytikov S&P, podľa ktorých v roku 2021 sa oživí naša ekonomika. Prispeje…

Matovičovej sestre sa nepáčil komentár premiéra ku akcii na respirátory: „Igor, ľuďom sa na Slovensku žije až tak dobre, že mnohí rátajú doslova každý cent. Hovorila som ti to už dávno“

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V piatok sme informovali o tom, že akciová ponuka na respirátory v jednom obchodnom reťazci vyvolala ošiaľ a tlačenice. Rovnako tak sme priniesli posmešný komentár premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a štipľavé reakcie niektorých opozičných politikov. Najnovšie celú vec zhodnotila aj premiérová sestra Predbiehanie…

Melicher: Matovič ničí dobré meno Slovenska doma i v zahraničí. Boj o slobodu a demokraciu prehrávame

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:Facebook )   Slovensko prichádza o reputáciu. Kým za minulých vlád bola Slovenská republika považovaná za krajinu s významnou prestížou, dobrým menom a vlastnými názormi, vláde Igora Matoviča stačil rok na to, aby sme túto prestíž stratili. Vyhlásil to na sociálnej sieti člen strany Smer-SD Igor…

V pondelok 8.2. začína Národný týždeň manželstva 2021

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Národný týždeň manželstva (NTM) je priateľská a pozitívna iniciatíva, ktorá povzbudzujúcim a moderným spôsobom pripomína zásady a hodnoty, na ktorých stojí celá spoločnosť. NTM je súčasťou medzinárodného združenia The Marriage Week International, avšak na Slovensku (podobne ako v každej ďalšej členskej krajine) funguje ako…

„Trójsky kôň extrémnej ľavice je už v Bielom dome.“ Klaus vysvetlil, prečo sa treba obávať nástupu Bidena do úradu prezidenta USA

0 icon

Praha 23. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer, TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý český prezident Václav Klaus po inaugurácii Joea Bidena okomentoval pre piatkové vydanie denníka Mladá fronta Dnes to, aké zmeny nastanú v americkej spoločnosti s príchodom novej hlavy štátu. Nevylúčil ani revolúciu a vysvetlil, prečo by sme si mali na Bidena…

Monika Jankovská zostáva vo väzbe

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes rozhodoval o žiadosti obvinenej bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky J. o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej uvádza portál televízie Joj Noviny.sk, podľa jej advokáta Petra Erdösa ponúka súdu náhradu väzby elektronickým monitorovacím…

Z mestského úradu v Dunajskej Strede odstránili vlajku EÚ. „Pretože je Deň maďarskej kultúry,“ uviedol primátor. Rezort vnútra upozorňuje na „znevažovanie symbolu EÚ“

0 icon

Dunajská Streda 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Primátor mesta Dunajská Streda Zoltán Hájos sa rozhodol protestovať proti rozhodnutiu Európskej komisie, ktorá zamietla niektoré prvky ochrany práv národnostných menšín. Demonštratívne preto na jeden deň z budovy svojho úradu zvesil vlajku únie. Informovala o tom v piatok televízia Joj. Hájos v…

Branislav Gröhling: Učiteľov chceme odmeňovať cez príplatky za činnosť, výkon a aktivitu

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR chce odmeňovať učiteľov aj cez príplatky za činnosť, výkon a aktivitu. Uvažuje sa o troch spôsoboch, pre TASR to uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) Pedagogickým zamestnancom sa od januára platy celoplošne nezvýšili. "Chceme odmeňovať…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Meleš

MILAN LAURINEC DEHONESTUJE ZAVRAŽDENÉHO NÁRODNÉHO HRDINU GENERÁLA MILANA LUČANSKÉHO.

0icon

Milan Laurinec, samozvaný odborník na ústavu, aktivista, sa tento raz pustil do mŕtveho generála Milana Lučanského, ani nie mesiac od jeho vraždy v cele predbežného zadržania. Tento krát veľmi šokujúco, hlavne pre jeho nasledovníkov a fanúšikov Občianskeho tribunálu vyhlásil, že zavraždený generál Lučanský nebol žiadny národovec, opísal jeho státisícové majetky…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

Gustáv Murín

Vláda politickej mafie

0icon

Mafiáni predbiehajú zákony. Tie existujúce a tak štát urýchlene prijíma nové, aby sa bránil. Preto sa rozhľadenejší mafiánski bossovia vždy pokúšali zaviazať si politikov, aby tie zákony mohli ovplyvňovať. Matovičova zločinná klika to prekonala – oni si tie zákony prispôsobujú tak, aby ich zlé činy boli perfektne kryté. Veď zákonodarnému…

Martin Borguľa

Slovenské opatrovateľky: všetci o nich hovoria, ale nikto sa o ne nezaujíma

0icon

Práca opatrovateliek patrí na Slovensku medzi povolania s najnižším platovým ohodnotením a najmenším spoločenským statusom. Realita na Slovensku je taká, že tí, ktorí sa starajú o zvieratá, zarábajú viac ako tí, ktorí sa starajú o ľudí. V našich zariadeniach sociálnych služieb a v teréne je alarmujúci nedostatok opatrovateliek. Chýba nám cca 20 000 žien a mužov,…

Jozef Slávik

Cenzúra ? ...

0icon

Nedá mi reagovať na niektoré nenávistné diskusné príspevky, ale aj na to, že sa stále stretávam s obmedzovaním slobody vyjadrovania. I keď do bodky a do písmena dodržiavam etický kódex blogera či diskutéra, stáva sa mi pravidelne, že som určitým spôsobom umelo bojkotovaný a dokonca, ak som príliš adresný a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

SpaceX už dnes odštartuje misiu Transporter-1. Do vesmíru by mala vyniesť historicky najvyšší počet satelitov

0 icon

Spoločnosť SpaceX sa už dnes pokúsi o nový rekord v najväčšom počte vynesených satelitov počas jednej misie. Už pár rokov spomínaná misia „spolujazdy“ s názvom Transporter-1 má za úlohu vyniesť do kozmu až 143 malých satelitov, čím predbehne doterajšieho držiteľa rekordu o neuveriteľných 39 satelitov. Štart rakety je momentálne naplánovaný…

Najpresvedčivejší dôkaz, podporujúci teóriu veľkého tresku, sa nám podarilo objaviť úplnou náhodou

0 icon

Kozmické mikrovlnné pozadie je jeden z kľúčových elementov, ktorý pomáha astronómom študovať vesmír okolo nás. Lenže čo presne je Kozmické mikrovlnné pozadie a ako presne vzniklo? Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál Insane Curiosity. Keď bola publikovaná Einsteinova teória všeobecnej relativity, sám Einstein predpokladal, že je vesmír nehybným miestom.…

Ako si môžete natrvalo aktivovať Windows 10 pre váš počítač v roku 2021 len za 13€?

0 icon

Súčasná pandemická situácia mnohých z nás núti aj naďalej pracovať z domu. Hoci mnohí si prácu z pohodlia obývačky pochvaľujú, tak bez adekvátneho softwaru to nie je možné. Či už chcete editovať text, pracovať s Excel súbormi, spracovávať prezentácie a podobne, tak to jednoducho nejde bez adekvátnych aplikácií a programov.…

Vedci dokázali vyriešiť 100-ročnú záhadu rakovinových buniek

0 icon

V roku 1921 nemecký doktor, Otto Warburg, objavil, že rakovinové bunky nepoužívajú cukor ako palivo tak, ako by sme si mysleli. Väčšina buniek „spáli“ cukor pomocou kyslíku, no bunky rakoviny využívajú metódu kvasiniek, píše portál IFL Science. Tento špeciálny proces kvasenia slúži k získavaniu energie. Rakovinové bunky ho využívajú aj v prípade, kedy…

Google sa dohodol na vyplácaní licenčných poplatkov francúzskym médiám. Nastane podobná situácia aj v iných krajinách EÚ?

0 icon

Francúzske spravodajské weby a celkovo celý spravodajský priemysel v tejto krajine hlási malé, no za to naozaj podstatné víťazstvo nad nadnárodným gigantom Google. Francúzskym regulačným úradom sa podarilo spoločnosť Google dotlačiť ku tomu, aby pri vybraných produktoch musela uzatvoriť zmluvu so spravodajskými webmi, ktorým bude platiť adekvátnu finančnú čiastku za…

Armádny Magazín

Šéf Pentagonu skritizoval stíhací bombardér F-35

0 icon

USA, 23. január 2021 (AM) - Úradujúci minister obrany USA Christopher Miller krátko pred svojou demisiou označil stíhacie lietadlo piatej generácie F-35 za \"kus ...\". Stenogram tlačovej konferencie bol zverejnený na webových stránkach Pentagonu. V priebehu tlačovej konferencie Miller pre

Geostrategický partner: Rusko dodá do Mjanmarska - Pancire , drony Orlan-10E“ a radary

0 icon

Mjanmarsko, 23. január 2021 (AM) - Ozbrojené sily Mjanmarska prejavujú záujem o ďalšie moderné ruské modely vojenskej techniky. Rusko dodá do Mjanmarska raketové systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1, drony Orlan-10E a radarové stanice.   Dokument bol podpísaný za prítomnosti ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý bol v Mjanmarsku na oficiálnej

Tajný palác Alexeja Navaľného. Vyšetrovanie

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - V reakcii na posledné „vyšetrovanie“ Navaľného a jeho fanúšikov, pri ktorom sa pokúsili vydávať  penzión v Gelendžiku za „Putinov palác“, som vykonal vlastné „vyšetrovanie“, zhruba to isté.   Vážne, niekto skutočne verí, že človek navrhne svoj domov ako sanatórium hotelového typu? Alebo niekto váž

FRANCÚZSKO : Nexter úspešne testoval riadené 155mm delostrelecké granáty KATANA

0 icon

Francúzsko, 23. január 2021 (AM) - CAESAr je špičkové 155 mm delo a patrí do skupiny najmodernejších zariadeniam francúzskej armády. Bol použitý vo viacerých konfliktoch a skúsenosti priamo z boja sú starostlivo analyzované.   Výrazne sa mohol preukázať v službách Francúzskej armády v bojoch proti DAESH (Islamský štát) v Iraku. Francúzsky…

K 70. výročiu porážky US Air Force nad Kóreou

0 icon

Kórea, 23. január 2021 (AM) - Dňa 12. apríla 1951 sovietske vzdušné sily spôsobili na kórejskom nebi americkým bombardérom „čierny štvrtok“. Ideu nasadiť letectvo proti štátom a režimom, ktoré nesúhlasia s anglosaskou nadvládou verejne prezentoval W. Churchill počas vystúpenia vo Fult

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali