Zdá sa, že na severozápade amerického štátu Idaho sa zem neprestáva triasť po zemetrasení o sile 6,5 stupňov Richterovej stupnice, ktoré sa 31. marca prehnalo cez pohorie Sawtooth, ktoré leží severovýchodne od mesta Boise. V histórii to bolo druhé najväčšie zemetrasenie, ktoré udrelo v Idahu. Na prvom mieste je zemetrasenia z roku 1983 o sile 6,9 stupňov Richterovej stupnice pri vrchu Borah Peak.
Od posledného zemetrasenia oblasť zažila rad následných otrasov, z ktorých najsilnejší bolo o sile 4,8 stupňa.
Pretrvávajúce následky posledného zemetrasenia boli tak silné, že populárna pláž jazera Stanley Lake v rekreačnej oblasti Sawtooth bola zatopená vodou.
“Najpravdepodobnejšou príčinou miznutia vstupnej delty je kombinácia skvapalnenia a zhutnenia nasýtených sedimentov a niektorých možných zosuvov a neskoršieho rozšírenia delty smerom k hlbšej časti jazera,” uviedol vo vyhlásení 9. mája štátny geológ Claudio Berti.
Geológovia v súčasnosti hľadajú stopy, čo presne spôsobilo zemetrasenie v pokojnej oblasti – 25,75 kilometra severne od zlomu Sawtooth Fault – 64-kilometrového úseku zlomovej línie objaveného takmer pred desiatimi rokmi, odvtedy sa predpokladá, že je seizmicky neaktívne.
Kým rad vedcov má podozrenie, že zlom Sawtooth Fault je v skutočnosti dlhší, než sa predpokladalo, iní si zas myslia, že Sawtooth Fault pomaly postupuje na sever.
Waves from the #IdahoEarthquake rolling through Alaska and the lower 48. Data from the @IRIS_EPO Data Management Center. Thanks guys for making it so easy to access seismic data! pic.twitter.com/M7aGex1zyV
.— UMN Seismology (@UMNseismology) April 1, 2020
Jedna teória naznačuje, že energia zo Sawtooth Fault mohla preskočiť na neďaleký neznámy zlom, čo vyvolalo nedávne zemetrasenie. Teória má podľa článku v časopise Nature z roku 2009 vedecké základy. Zemetrasenia, ktoré sa vyskytli ďaleko od hraníc tektonických dosiek, mohli byť v skutočnosti trvalými otrasmi z väčších otrasov z dávnej minulosti.
Teraz vedci nastupujú do nových misií, aby zhromaždili úplné seizmické dáta a analyzovali miestne vzorky pôdy, výskumníci sú pripravení použiť LIDAR – špičkovú technológiu pre odhad vzdialeností osvetlením cieľa laserovým svetlom a meraním odrazu pomocou senzora pre vyhľadávanie známok pohybu v oblasti.
Aj keď štát Idaho stále zažíva otrasy, nemusí to nutne znamenať, že Yellowstone bude v dohľadnej dobe čeliť novej sopečnej erupcii. Yellowstonská Caldera naposledy vybuchla pred 70 tisíc rokmi, odvtedy bolo v západnom páse krajiny registrovaných 10 tisíc zemetrasení o sile vyššej ako 6 stupňov.
Podľa geologickej služby Yellowstone zažil tri erupcie: pred 2,08, 1,3, a 0,631 milióna rokov s priemerom asi 725 tisíc rokov medzi veľkými lávovými prúdmi. V tomto prípade zostáva ešte asi 100 tisíc rokov, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke.