Zásah NAKA v ústredí Penty. Prestáva byť Haščák nedotknuteľný?

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Ak dosiaľ platili v slovenskej justícii a politike nejaké konštanty, tak to okrem iného bola generálna beztrestnosť Jaroslava Haščáka. Skupina Penta, ktorej je jej, aspoň na Slovensku, najviditeľnejším a najznámejším partnerom, síce vznikla v divokých deväťdesiatych rokoch za Vladimíra Mečiara, ale prvú ligu začala hrať až za Dzurindových vlád

Jaroslav Haščák
Na snímke podnikateľ Jaroslav H.

Dnes po prevalení kauzy Gorila už aj vieme prečo. Treba však zdôrazniť, že jedným z top nástrojov Penty na uplatnenie svojho vplyvu je jej špičkový právnický tím, ktorý zaberá celé jedno poschodie v ich sídle v Digiparku. Tajomstvo ich úspechu a donedávna beztrestnosti tak možno vysvetliť podivným mixom pozostávajúceho viacerých ingrediencií. Spočiatku to boli veľmi nevyberavé obchodné praktiky, konanie na hrane, a často aj za hranou zákona, istá miera sofistikovanosti, špičkový právnicky tím, masívna korupcia aktuálnych politických špičiek a v neposlednom rade, ako atómový kufrík, vlastníctvo či spoluvlastníctvo celej skupiny mienkotvorných médií News and Media Holding, pozostávajúci z týždenníkov TREND a PLUS 7 DNÍ, denníkov Plus JEDEN DEŇ a SME .

Až do povestných Vianoc v roku 2011, tesne po páde vlády Ivety Radičovej, keď niekto na americkom serveri zverejnil prepis Gorily, bola Penta vnímaná ako veľmi úspešná finančná či investičná skupina, o ktorej sa v zásade veľmi nehovorilo a ak, tak len okrajovo s tým, že má daňový domicil v daňovom raji na Cypre. Dnes ho už zmenila dokonca za ostrov Jersey v kanáli La Manche. Zverejnenie prepisu Gorily skutočne pôsobilo ako rozbuška . Naplno ukázalo, ako fungoval systém. Preto vlastne neprekvapí, že niektorí politici, ako napríklad Jirko Malchárek v tom čase zdegenerovali na bezduchých vykonávačov či ponížených služobníčkov týchto skupín.

Previazanie vysokého biznisu s politikou prestalo byť verejným tajomstvom. Stalo sa nesporným faktom, ktorý dnes vnímame ako úplnú samozrejmosť. Kauza Gorila len týmto praktikám nastavila zrkadlo. Zaujímavé je, že ani masívne občianske protesty na tom nič nezmenili. Naopak, arogancia finančných žralokov pôsobila v nezmenenej sile, ba dokonca gradovala. Plne v logike Penty, že justícia je na to, aby chránila ich záujmy. Dokonca sa im podarilo na prvostupňovom súde zakázať médiám vydávať akékoľvek články opisujúce spomenutú kauzu. Tým chceli vyslať jasné posolstvo, že všetko v tomto štáte majú pod kontrolou. Nejde len o to, že pod palcom majú všetky politické strany a v zásade kontrolujú celý politický systém na Slovensku, ale aj súdy konajú zväčša len tak, ako to vyhovuje im. Aj preto poslali mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd, keďže Krajský súd v Bratislave si „dovolil“ zrušiť rozhodnutie okresného súdu o zákaze vydania knihy Toma Nicholsona. Tam sa ale popálili.

Ukázalo sa však, že Penta nakoniec z tejto kauzy vyviazla relatívne dobre. Iste, znamenalo to ťažkú ujmu na pí ár, ale ak bol niekto, kto krvácal naozaj poriadne, tak to bola SDKÚ, ktorá padla takmer zo 16 % sotva na 6 % a pod hranicou zvoliteľnosti bola v siedmich z ôsmich krajov. To bol začiatok konca dvojice Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš, ktorí sa po tejto kauze stali politickými mŕtvolami.

Penta sa však nevzdávala. Ďalej podnikala na teritórii strednej Európy, dokonca partner Penty Jozef Špirko sa až po prevalení kauzy Gorila stal spoluautorom ekonomického programu vraj protikorupčného subjektu Igora Matoviča OĽANO. Penta mala ďalej množstvo aktivít: intenzívne budovala svoj zdravotnícky biznis, silne exponovaná je v bankovom sektore, Prima a Privat banka, a postupom času sa stala vlastníkom silne mienkotvorných médií.

Zároveň ich sebavedomie ďalej rástlo a bolo takmer bez hraníc. Ako inak ako prejav bezbrehej arogancie možno hodnotiť výzvu Penty, ktorá sa pokúsila súdne „zakázať“ vtedajšiemu (po roku 2012) ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi predniesť správu o vyšetrovaní tejto kauzy na pôde parlamentu. Oligarchovia z Penty zjavne nepochopili, že známy Talleyrandov bonmot o tom, že nikto nie je  neskorumpovateľný, každý má len svoju cenu, na sto percent neplatí. Penta si možno môže kúpiť zopár predajných politikov, možno má schopnosť ovplyvňovať rozhodnutia sudcov, ale prirodzený odpor voči takto nastavenému systému neumlčí, celý slovenský národ si nekúpi.

Medzitým sa Pente podarilo zopár zaujímavých kúskov. Na súde sa im podarilo presadiť, že celý spis Gorila nebolo možné použiť ako dôkaz. Súd to zdôvodnil tým, že odpočúvanie bytu Haščákovej gorily Zoltána Vargu sa začalo kvôli stykom Vargu so siskármi. Dôstojník, ktorý žiadal sudcu o povolenie na odpočúvanie, udal na to teda iný dôvod. Nečakaným bonusom odpočúvania bolo zachytenie utajených Haščákových stretnutí s politikmi, čo bol len vedľajší úlovok, hoci oveľa väčší ako čokoľvek iné.

Kauza Gorila odkryla podozrenia z rozsiahlej korupcie na linke Penta – Fond národného majetku, respektíve ministerstvo hospodárstva za druhej Dzurindovej vlády v roku 2005. Súd však práve skutočnosť, že v žiadosti nebolo uvedené ako dôvod odpočúvania masívna korupcia, nedovolil použiť pred súdom tento materiál, a preto síce celý národ vedel, že sa za Mikuláša Dzurindu diala bezprecedentná korupcia, nebolo to stíhateľné. Súd dokonale splnil zákazku oligarchov a využijúc zásadu voľného posudzovania dôkazov, našiel síce logicky absurdné, ale v konečnom dôsledku platné zdôvodnenie, aby potopil kľúčový dôkaz.

Paradoxne ani nález usb kľúča v Kočnerovom trezore, na ktorom bolo tridsaťsedem hodín audiozáznamu Gorily či škandalózny rozhovor, Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku na stíhaní Jaroslava Haščáka a Penty nič nezmenil.

Zdá sa, že prelom nastal až teraz po zatknutí vysokého dôstojníka SIS Ľubomíra Arpáša, a zároveň sa aj zdá, že obvinenie Jaroslava Haščáka súvisí práve so stíhaním spomenutého dôstojníka SIS. Ten mal po roku 2006 zobrať úplatky od Haščáka za to, že tajná služba zlikviduje zvukovú nahrávku z kauzy Gorila a postará sa o zmiznutie dokumentov.

Formálne sa to zariadilo tak, že Arpášova firma mala Pente, respektíve jej spoločnosti Barkont dodávať spravodajské služby a analýzy a účtovať si za to miliónové odmeny. Podľa viacerých médií mali byť Arpášove analýzy fiktívne a mali slúžiť len ako prikrytie úplatkov od Penty. Je však otázne, či sa podarí prelomiť či zmeniť súčasné rozsudky súdov, ktoré nateraz neumožňujú ďalšie stíhanie Jaroslava Haščáka za samotnú kauzu Gorila, ktorá odkryla rozsiahlu korupciu v réžii Penty za Dzurindovej vlády. Úplatky mali smerovať k vedeniu Fondu národného majetku a k ministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi.

Je všeobecne známe, že vyšetrovanie kauzy Gorila roky blokoval špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Zdá sa, že polícia má dnes svedectvo o tom, že Jaroslav Haščák si od Ľubomíra Arpáša kúpil nahrávku za 6 miliónov slovenských korún, teda približne za 200-tisíc eur a maskovali to už spomenutými fiktívnymi analýzami. Už samotné Arpášove svedectvo možno bude stačiť na väzobné stíhanie. A to môže byť len začiatok. Ďalším možným deliktom môže byť spolupráca Jaroslava Haščáka s kontroverzným konkurzným právnikom Zoroslavom Kollárom. Podľa viacerých indícií stál za pochybnou pohľadávkou voči banke Dexia, vďaka ktorej sa jej trhová cena zásadne znížila, a ktorú potom veľmi výhodne kúpila Penta.

Posledné hodiny a dni ukazujú, že na Slovensku možno padá ďalšie tabu: nedotknuteľnosť niektorých ľudí.. Je to v istej miere prekvapujúce. Penta síce v politickom diskurze bola už roky používaná ako ikona korupcie, ale žiadne vlády, vrátane tej súčasnej, proti nej nikdy relevantne nezasiahli. V rámci predvolebnej kampane síce ohlásil šéf dnes mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý lex Haščák, ktorý by zakazoval krížové vlastníctvo v zdravotníctve. Po voľbách sa však na tieto sľuby zabudlo a nikto z koalície si ich neosvojil. Naopak, napriek „antipenťáckej“ rétorike sa top manažéri Penty dostávali na kľúčové pozície v zdravotníctve. Dokonca manažér Penty Richard Strapko obsadil najstrategickejší post šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VZP). Ďalší vysoký manažér Penty dokonca s lesníckym vzdelaním Peter Magát nahradil dlhoročného vysoko rešpektovaného riaditeľa Národného ústavu detských chorôb MUDr. Ladislava Kuželu. A nakoniec ďalší top manažér Penty Ľuboš Lopatka obsadil post HM Manažment, nástupcu Fondu národného majetku (FNM).

Zdalo sa teda, že psy štekajú a Penta si aj naďalej ide svojou cestou. Avšak až nasledujúce dni a týždne ukážu, či zadržanie Jaroslava Haščáka bolo len náhodnou chybou v systéme, alebo, naopak, bude rezultovať do jeho väzobného stíhania, čo by mohlo naznačiť, že systém sa začína pomaly meniť. Každopádne, ak Jaroslava Haščáka nebudú nasledovať ďalší významní aktéri Gorily, predovšetkým Jirko Malchárek, ale aj Gabriel Palacka, Kucej, Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš či Milan Krajniak, bude prípadne stíhanie Jaroslava Haščáka možné vnímať len ako obetovanie jednej významnej figúry, ale nie odstránenie systému ako takého.

Roman Michelko

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nové správy liečby Covid-19: V boji proti pandémii Británia zavádza dva lieky na artritídu. Ich vývoz z krajiny nateraz zakázala

0 icon

Londýn 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Brian Inganga)   Neľútostný nárast koronavírusových infekcií je zdrvujúci v nemocniciach po celom svete a dobré správy ohľadne liečby Covid-19 prichádzajú len sporadicky O to viac je potešujúce, že sa vedci vo svete pokúšajú zastaviť pandémiu nielen lockdownom a očkovaním, ale aj už dostupnými liekmi. K…

Zaočkovanie tretiny Slovenska by podľa vedcov zabránilo 98 percentám úmrtí na COVID-19

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zaočkovanie tretiny obyvateľov Slovenska vakcínou proti novému koronavírusu by zabránilo približne 98 percentám úmrtí na ochorenie COVID-19. Išlo by najmä o obyvateľov Slovenska nad 50 rokov, ktorí túto skupinu tvoria. V utorkovej online diskusii iniciatívy Veda pomáha to uviedli slovenskí vedci a odborníci…

Pompeo označil konanie Číny voči Ujgurom za genocídu

0 icon

Washington 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyhlásil, že považuje kroky čínskej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Informovali o tom agentúry AP a AFP…

Kalousek zložil poslanecký mandát, vyslúžil si potlesk v stoji

0 icon

Praha 19. januára 2021 (TASR//HSP/Foto:TASR/AP-Peter MorrisonSR)   Predseda poslaneckého klubu českej strany TOP 09 Miroslav Kalousek sa v utorok vzdal poslaneckého mandátu. Už skôr avizoval, že v jesenných voľbách do snemovne nemieni znovu kandidovať. V politike bol 22 rokov. Kolegovia naprieč politickým spektrom mu venovali potlesk postojačky, informoval portál Novinky.cz…

Europoslanci chcú sankcie EÚ aj pre osoby zodpovedné za zadržanie Navaľného

0 icon

Brusel 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Lenoir)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli počas utorňajšej rozpravy k situácii okolo zadržania a uväznenia ruského opozičného politika Alexeja Navaľného dôrazne odsúdili kroky ruskej strany a vyzvali EÚ, aby rozšírila súčasný rámec sankcií proti ruským predstaviteľom aj voči osobám, ktoré sú zapojené do…

Európska komisia predstavila kroky pre jednotný boj proti pandémii

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys)   Európska komisia (EK) predstavila kroky potrebné na posilnenie jednotného boja proti pandémii koronavírusu. V dnes prijatom oznámení vyzýva členské štáty Európskej únie (EÚ), aby urýchlili vakcináciu v bloku Do do marca 2021 malo v každom členskom štáte dostať vakcínu prinajmenšom 80% ľudí nad…

Gazprom pripúšťa, že projekt Nord Stream 2 je ohrozený

0 icon

Moskva 19. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/DPA-Stefan Sauer)   Ruská spoločnosť Gazprom pripúšťa, že dokončenie plynovodu Nord Stream 2 je ohrozené. Dôvodom sú nové americké sankcie, ktoré môžu spôsobiť, že projekt bude pozastavený alebo zrušený, oznámil v utorok Gazprom Plynovod Nord Stream 2 má prepravovať ruský zemný plyn cez Baltské more do…

Očkovanie by mohlo byť pre niektorých seniorov dostupné tento týždeň, avizuje minister Krajčí

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Registrovať sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa možno budú môcť už na konci tohto týždňa v niektorých okresoch aj seniori nad 85 rokov. V utorok to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v relácii TV Markíza Na telo Plus Krajčí…

Prezident Zeman dostane vakcínu v stredu, v nemocnici zostane aspoň dva dni

0 icon

Praha 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Český prezident Miloš Zeman sa dá v stredu zaočkovať proti koronavírusu. Tohto prominentného hosťa privíta pražská Ústredná vojenská nemocnica. Informáciu oznámil denníku MF DNES samotný prezident v utorok počas rozsiahleho rozhovoru, ktorý vyjde v papierovom vydaní vo štvrtok Zeman v rámci utorkového interview…

Demokracia sa voči extrémizmu musí brániť aktívne, zdôrazňujú poslanci

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Demokracia sa musí voči extrémizmu brániť aktívne. Množiace sa extrémistické útoky, a to či už fyzické alebo verbálne, je dôležité potláčať už v zárodku. Uvádza sa to v stanovisku, pod ktoré je podpísaných 26 koaličných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Reagujú tak…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Patrik Spišiak

Je v súčasnej dobe politika zadlžovania nerozumná?

0icon

Mnoho ľudí, ktorí používajú zdravý rozum a sú proti zadlžovaniu si nevšimli, že doba sa zmenila a Slovensko má v súčasnosti menu Euro. To znamená, že naše ekonomické pôsobenie už nie je iba Slovensko, ale zasahuje všade, kde sa Euro používa. Čo to, teda pre bežného človeka znamená? Napríklad to,…

Robo Bačinský

Toto platím zo svojich daní? Čaputovej ,,uhlíkové“ farizejstvo, a Mikulca s Naďom, ako prototyp papalášstva???

0icon

V dobe, keď sa priamo pred očami Čaputovej rúca chod štátu, keď západu otrocky oddaní politickí diletanti demontujú demokraciu a z vlastnej krajiny si urobili s.r.o – čku, keď dochádza k úmrtiu nevinného generála v Kolíkovej base a tá sa z toho rehoce, keď reprezentanti štátu ignorujú vlastné nariadenia, keď…

Rastislav Slovák

Sociálny netvor a cynický sociopat Sulík patrí na smetisko politických dejín, samozrejme aj s psychopatom Matovičom a úchylom Kollárom

0icon

Matovič a Kollár sú pravdepodobne ešte horší ako Sulík, ale to, že títo dvaja sú ešte horší od sociálneho netvora Sulíka, to ešte nie je dôvod na to, aby si sociálny netvor Sulík za to niečo zasluhoval! Je nezmysel, keď niekto chce Sulíka ľutovať kvôli konfliktom s Matovičom. Tie ich…

Štefan Harabin

S „vyšetrovateľmi“ ako Kotleba a Radačovský Kolíková zodpovednosti unikne. Kolíková sa správa ako posledná prériová hyena.

0icon

Už pri nominovaní Kotlebu do vyšetrovacej komisie vznikla pochybnosť, či bude mať schopnosti, ale hlavne záujem niečo vyšetriť. Kotleba je odsúdený Špecializovaným trestným súdom na vyše štvorročný nepodmienečný trest, ktorý môže zvrátiť už len Najvyšší súd. Vzhľadom na politické ovládnutie justície súčasnou vládou, nemožno vylúčiť, že rozhodnutie v jeho kauze…

Marek Brna

Médiá, neurážajte stále premiéra!

0icon

Blázon z Trnavy, mali by ho riešiť pracovníci v bielych plášťoch, ľudia sú zvedaví na jeho psychotest, kreslené politické karikatúry, kde si tlmočník do posunkovej reči klope na čelo. Čo to má znamenať? Takáto arogancia na adresu tretieho najvyššieho ústavného činiteľa! Veď sa trochu vcíťte do role radového občana, ktorý…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Historické fotografie, ktoré ťa uchvátia!

0 icon

Historické fotografie nám môžu povedať veľa o minulosti. Fotografi sú obrovskou pomocou pre historikov, dokázali zachytiť najdôležitejšie udalosti a najzaujímavejšie fakty. Historické fotografie vedia jedným obrazom vysvetliť atmosféru celej éry. Bohužiaľ, najúchvatnejšie zábery sa do školských učebníc nedostali. Preto sa mohlo ľahko stať, že si nasledujúce historické fotografie nikdy nevidel,…

Tajomná správa z vesmíru - 2.časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o neznámom signáli, ktorý zachytil v roku 1977 istý astronóm Jerry R. Ehman a ktorý trval 72 sekúnd. Ba čo viac, vyzeralo to, akoby niekto signál s kódom 6EQUJ5, vysielal zámerne. Systém Big Ear neumožňuje prehľadávať vesmír. Funguje tak, že sa zameria na jedno miesto na oblohe a využije rotáciu Zeme.…

Mount Everest, najvyššia hora sveta, je o dva metre vyššia

0 icon

Presná výška najvyššej hory sveta, Mount Everest, je predmetom diskusií už viac ako 170 rokov, ale po tom, čo geológovia nazývajú doposiaľ najdôkladnejším prieskumom Mount Everestu, bolo dohodnuté konečné meranie. Rast Mount Everest, ktorý vyrastá asi dve metre od svojich predchádzajúcich oficiálnych meraní, údajne odzrkadľuje hrdosť Nepálčanov, ktorí zdieľajú horu so…

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Vo svete IT

Zaujímavá diskusia: Dokáže arašidová chrumka zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu?

0 icon

Vo vesmíre platí, že aj malý objekt, ktorý cestuje vysokými rýchlosťami, môže pre astronautov, ale aj vesmírnu stanicu, znamenať obrovský problém. Internetom sa však nedávno rozbehla diskusia, či by aj obyčajná chrumka mohla predstavovať vo vesmíre problém. Odpoveď priniesol portál IFL Science. V septembri minulého roka bola Medzinárodná vesmírna stanica donútená…

Najväčší objav v histórii vesmíru? Astrofyzici našli stopu v záhade gravitačných vĺn

0 icon

Astrofyzici, ktorí sa pokúšajú odhaliť prítomnosť nízkofrekvenčných gravitačných vĺn, možno natrafili na jeden z najväčších objavov v histórii vesmíru, píše portál goodnewsnetwork.com. Výskum, ktorý vykonávali, bola spolupráca vedcov z jednej strany Zeme na druhú. V dátach projektu, ktorý využíva pohyby hviezd na odhalenie obrovských gravitačných vĺn, sa objavil signál, ktorý poukazuje na…

Explózia väčšia než akákoľvek supernova: Čo presne sú hypernovy a ako vznikajú?

0 icon

V galaxii, ktorá sa od nás nachádza 25-miliónov svetelných rokov, objavili astronómovia zvláštny úkaz, ktorý poukazuje na explóziu hviezdy. Ide o takzvanú hypernovu, najsilnejší typ explózie vo vesmíre, od čias veľkého tresku, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity. Hypernovy sú vysoko energetické supernovy, ktoré vznikajú dôsledkom extrémneho kolapsu hviezdneho jadra. Vzniká, keď sa…

Takto vyzerá aktuálny prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Google Play opäť raz ponúka niekoľko platených aplikácií a hier kompletne zadarmo. Nižšie na zozname nájdete 20 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti Simple App Locker a Everifit!. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá je schopnou obmedziť prístup k aplikáciám nainštalovaným v telefóne. Službu oceníte v prípadoch,…

Google Telefón: Ktoré funkcie robia z tejto aplikácie jednu z najžiadanejších aplikácií svojho druhu?

0 icon

V súčasnosti väčšina výrobcov smartfónov ponúka vo svojich zariadeniach predinštalovanú aplikáciu Telefón, ktorá plní svoj účel – telefonovanie. Jedna z aplikácií tohto druhu však vyčnieva nad ostatnými. Je ňou aplikácia Google Telefón. Tá bola po dlhú dobu dostupnou len pre hŕstku smartfónov, najmä pre telefóny Pixel a zariadenia zapojené v…

Armádny Magazín

Minister obrany Naď: „Rektorka im nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo…“

0 icon

Slovensko, 19. január 2021 (AM) Na Akadémii policajného zboru v roku 2021 už ako pedagógovia nebudú pôsobiť poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a politológ Eduard Chmelár. Obaja známi akademici sa ako jedni z mála pravidelne kriticky vyjadrujú na adresu politikov súčasnej vládnej koalície.

Lavrov prehovoril o nebezpečenstve cenzúry v USA pre celý svet

0 icon

Rusko, 19. január 2021 (AM) - "Moskva dúfa, že americká spoločnosť nedovolí americkým elitám použiť cenzúru v ich vzájomnom boji," uviedol počas tlačovej konferencie ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Varoval, že ak sa tak nestane, „následky budú veľmi vážne“ nielen pre USA, ale pre celý svet, informovala agentúra RIA Novosti. Ruský minister

Francúzsko : Nepriateľské Rusko vynieslo nový špionážny satelit na orbit

0 icon

Francúzsko, 19. január 2021 (AM) - Tento nový satelit umiestnený na nízkej obežnej dráhe vo výške 480 kilometrov bude schopný poskytovať snímky vo vysokom rozlíšení vo dne aj v noci.     Bolo to na palube rakety Sojuz, ktorá vy

Uživia nás moria a oceány po atómovej vojne?

0 icon

Nemecko, 19. január 2021 (AM) - „Ak nastane atómová zima, svetová produkcia potravín sa razantne zníži. Vedci zisťovali do akej miery sa to dotkne lovu rýb,“ píše rakúsky list Der Standard.   „V súčasnosti vlastní atómovú zbraň deväť štátov. Podľa Medzinárodnej kampane za zrušenie atómových zbraní (International Campa

Delenie USA pokračuje: Bidenovci vyštvali z New Yorku najstaršie americké združenie vlastníkov palných zbraní

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM)  - "Joe Biden sľubuje, že „porazí NRA“. Kamala Harris kričí: „NRA musí

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali