Záplavy postihli v Bosne milión ľudí, ohrozujú ich aj vyplavené míny

Záplavy postihli v Bosne milión ľudí, ohrozujú ich aj vyplavené míny

Sarajevo/Belehrad 20. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Úrady v Bosne vydali aj čerstvé varovanie pred nebezpečnými pozemnými mínami

Bosna v pondelok oznámila, že najhoršie záplavy na Balkáne v pamäti ľudí postihli viac ako štvrtinu zo štyroch miliónov obyvateľov tejto krajiny, a “hrôzostrašnú skazu” prirovnala vláda k následkom vojny z rokov 1992-1995. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Reklama
Letecký pohľad na zaplavenú oblasť v srbskom meste Obrenovac, 30 km juhozápadne od Belehradu

Obrovská spúšť je viditeľná aj v Srbsku, kde hladina vody klesla a v niektorých najviac postihnutých oblastiach odhalila zvalené domy alebo domy ponorené v bahne, popadané stromy a dediny plné rozkladajúceho sa dobytka.

Počet obetí lejakov na Balkáne vzrástol podľa slovinskej tlačovej agentúry STA na najmenej 45: najmenej 17 obetí si vyžiadali v Srbsku a 27 v Bosne a Hercegovine, plus jednu v Chorvátsku. Úrady sa však obávajú, že bilancia bude ešte stúpať.

Reklama

Ide o najvýdatnejšie dažďové zrážky v regióne od začatia zapisovania pred 120 rokmi. Spôsobili vyliatie vodných tokov z brehov a stovky zosuvov pôdy.

“Následky… sú hrôzostrašné,” povedal minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny (BaH) Zlatko Lagumdžija na dnešnej tlačovej konferencii. “Materiálne škody nie sú menšie, než skaza spôsobená vojnou,” dodal.

Lagumdžija informoval, že vyše 100.000 domov a iných budov v Bosne už nie je vhodných na užívanie a že vyše milióna ľudí bolo odrezaných od zásob čistej vody.

“Počas vojny prišlo mnoho ľudí o všetko,” povedal šéf diplomacie. “Dnes znova nič nemajú.”

Politik svojimi výrokmi stručne naznačil aj rozsah ťažkých úloh, ktoré musia teraz riešiť vlády v Bosne a Srbsku, trpiace nedostatkom financií.

Reklama

Srbský premiér Aleksandar Vučič oznámil, že výdavky na nápravu situácie v Srbsku sa vyšplhajú na stovky miliónov eur a že počet obetí na životoch bude určite rásť.

Jeden bosniansky predstaviteľ uviedol, že približne 500.000 ľudí bolo evakuovaných zo svojich domovov alebo ich sami opustili. Takéto obrovské vysídlenie obyvateľov nezažila krajina od vojny v rokoch 1992-1995, keď v rámci etnických čistiek bolo z domovov vyhnaných vyše milióna ľudí.

V Srbsku úrady evakuovali najmenej 25.000 osôb, ale mnoho ich zrejme odišlo aj samých.

Stovky dobrovoľníkov v hlavnom meste Belehrad plnili vrecia pieskom a ukladali ich popri brehu Sávy. Polícia vydala výzvu, že treba plniť ďalšie vrecia.

Vojaci a zamestnanci pracovali z nedele na pondelok celý čas a stavali bariéry z vriec s pieskom, aby zabránili vode preniknúť do najväčšej srbskej elektrárne Nikolu Teslu, ako aj do druhého komplexu Kostolac – elektrárne na hnedé uhlie východne od Belehradu.

Reklama

Hovorkyňa odborovej organizácie v srbskej elektrárenskej spoločnosti EPS uviedla, že niektorí zamestnanci elektrárne Nikolu Teslu na brehu Sávy (pri meste Obrenovac) pracovali tri dni takmer bez prestávky, pretože posilám sa nepodarilo dostať na miesto.

“Elektráreň by teraz už mala byť v bezpečí,” povedala hovorkyňa odborov pre Reuters. “Urobili sme, čo sme mohli. Teraz je to v rukách božích,” dodala.

Úrady v Bosne vydali aj čerstvé varovanie pred nebezpečnými pozemnými mínami, ktoré tam zostali z vojny a ktoré teraz vyplavila voda na povrch.

V severobosnianskom meste Maglaj sa sotva nájde jediný dom, ktorý by záplavová voda nepoškodila. Keď ustúpila, zanechala vrstvu bahna a trosiek.

V dedine Donje Polje, kam sa moslimskí Bosniaci po vojne v roku 1995 vrátili a našli zhorené alebo rozstrieľané domy, si gazdiná vytierala bahno z chodby. Tmavé šmuhy naznačovali, že voda dosahovala až do výšky troch metrov.

“Myslela som si, že to bola tá najhoršia vojna, ale ako vidno, situácia môže byť ešte horšia. Len sa modlím k Bohu, aby sme si zachovali zdravý rozum, pretože najprv nás postihla vojna a teraz toto,” uviedla.

ru

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:57

Prevrátenie lode s migrantmi si pri pobreží Džibutska ležiaceho v oblasti tzv. Afrického rohu vyžiadalo životy najmenej 16 ľudí, pričom 28 ďalších osôb je stále nezvestných, uviedla v utorok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

14:56

V noci zo stredy (24. 4.) na štvrtok (25. 4.) bude obmedzený predaj lístkov na vlak cez e-shop a aplikáciu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Dôvodom je plánovaná údržba predajných systémov. Lístok si bude možné kúpiť len u vlakového personálu alebo prostredníctvom SMS správy. V utorok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

14:56

Poklepaním základného kameňa sa v utorok symbolicky začala výstavba prvej etapy rýchlostnej cesty R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou. Projekt počíta s vyše trojkilometrovou rýchlostnou cestou i preložkou cesty I/66. Práce by mali trvať 960 dní a prinesú i dopravné obmedzenia.

14:49

Návrhy zmien vo verejnom obstarávaní sú postavené na dôvere voči starostom, primátorom aj ďalším obstarávateľom. Samosprávy zjednodušenie a zrýchlenie obstarávania potrebujú a čerpanie eurofondov to neohrozí. Zdôraznil to v rámci svojho vystúpenia v Národnej rade (NR) SR minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD), ktorý návrh novely zákona o verejnom obstarávaní predkladá.

14:42

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili reformu rozpočtových pravidiel EÚ, ktorej cieľom je podporiť investície a zároveň udržať vnútroštátne výdavky pod kontrolou.

14:34

Politické vedenie palestínskeho militantného hnutia Hamas zostane v katarskej metropole Dauha dovtedy, kým bude jeho prítomnosť prospešná pre rokovania s Izraelom zamerané na ukončenie vojny v Pásme Gazy.

14:28

Holandská tenistka Arantxa Rusová postúpila do 2. kola dvojhry na antukovom turnaji WTA 1000 v Madride. V úvodnom zápase zdolala Češku Brendu Fruhvirtovú 7:5, 6:3. Ďalej ide aj Alexandra Ealaová z Filipín, ktorá zvíťazila nad Ukrajinkou Lesiou Curenkovou 2:6, 6:4, 6:4.

14:27

Európsky parlament (EP) v utorok v Štrasburgu prijal smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia opraviť tovar a viesť spotrebiteľov k tomu, aby prostredníctvom opravy predĺžili životnosť výrobku.

14:25

Polícia vysťahovala v utorok migrantov z provizórneho stanového tábora ležiaceho v centre Paríža, len niekoľko krokov od rieky Seina. Ide o dosiaľ posledné zo série takýchto vysťahovaní, ktoré ľudskoprávni aktivisti označujú za “sociálne čistky” pred letnými olympijskými hrami.

 

14:11

Listy manželke, písané jedným z najznámejších britských horolezcov Georgeom Mallorym, ktorý zmizol v roku 1924 pod vrcholom Mount Everestu, boli digitalizované a sú zverejnené na webovej stránke Magdalene College – inštitúcie spojenej s univerzitou v Cambridge.

14:07

Európsky parlament v utorok s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie asistentovi nemeckého europoslanca Maximiliana Kraha za Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorého zatkli za údajnú špionáž pre Čínu.

13:59

Hodnota zmrazených ruských aktív vo Švajčiarsku dosiahla ku koncu minulého roka necelých 6 miliárd švajčiarskych frankov. To je výrazný pokles v porovnaní s objemom aktív zmrazených ku koncu predchádzajúceho roka, čo by mohlo viesť k zvýšeniu tlaku na neutrálny štát, aby pristúpil k prísnejším sankciám voči Moskve za útok na Ukrajinu. Švajčiarska vláda však odmieta, že by za poklesom objemu zmrazených ruských aktív bola nedostatočná aktivita švajčiarskych úradov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali