Začal sa proces so zosadenou líderkou Aun Schan Su Ťij

Začal sa proces so zosadenou líderkou Aun Schan Su Ťij

Bangkok 14. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Myawaddy TV via AP)

 

V Mjanmarsku sa v pondelok začal súdny proces so zosadenou štátnou kancelárkou Aun Schan Su Ťij. Politička je obvinená z nelegálneho zaobstarania vysielačiek pre svojich osobných strážcov, ich nepovoleného používania a šírenia informácií, ktoré by mohli spôsobiť obavy u verejnosti alebo nepokoje, a tiež z dvojnásobného porušenia protipandemických obmedzení v roku 2020

Aun Schan Su Ťij
Na snímke z televízneho spravodajstva je vľavo Aun Schan Su Ťij v súdnej miestnosti v Nepjito 14. júna 2021. Uprostred je bývalý prezident Win Mjin

Podľa mnohých pozorovateľov sú obvinenia pokusom junty, ktorá Su Ťij pri februárovom prevrate zosadila, o jej elimináciu ako politickej sily a upevnenie vojenskej moci.

Reklama

Proces so 75-ročnou Su Ťij sa koná za zatvorenými dverami špecializovaného súdu v hlavnom meste Nepjito. Jej právnici však uviedli, že na konci pondelkového pojednávania dostali slovo vládni žalobcovia. Tí budú mať čas prezentovať svoje argumenty do 28. júna, po nich dostane priestor právny tím političky, ktorý bude mať čas do 26. júla. Súdne pojednávania by sa mali konať každý týždeň v pondelok a v utorok.

Su Ťij čelí ešte dvom vážnejším obvineniam, ktorým sa úrady venujú separátne. Jedno sa týka porušenia zákona o štátnych tajomstvách, čo môže vyústiť do maximálne 14-ročného pobytu vo väzení, druhé zase podplácania, za čo hrozí 15 rokov odňatia slobody a pokuta.

Reklama

Hoci Su Ťij čelila prvému obvineniu už niekoľko dní po prevrate, so svojimi právnikmi sa nemohla osobne stretnúť až do 24. mája, keď sa po prvý raz postavila pred súd počas predprocesného pojednávania. Odvtedy s nimi mala len ďalšie krátke stretnutie a potom sa s nimi uvidela znova až na súde, uvádza agentúra AP.

 

Prevrat v Mjanmarsku

Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil 1. februára. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu (NLD). Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci. Armáda okrem Su Ťij zatkla aj prezidenta Wina Myinta, ďalších členov vlády aj vládnej strany.

Trestné konanie so Su Ťij predstavuje ďalšiu prekážku v demokratickom procese v Mjanmarsku. Junta tvrdí, že v priebehu nasledujúceho roka, prípadne dvoch usporiada nové voľby, mjanmarská armáda má však dlhú históriu sľubovania volieb, s ktorými napokon nenapredovala.

Prevrat vyvolal protesty v mestách po celom Mjanmarsku, ktoré pokračovali aj napriek násilnému zásahu orgánov, v dôsledku ktorého zomreli stovky ľudí. Pouličné demonštrácie postupne oslabili, junta však čelí menšiemu ozbrojenému povstaniu oponentov v mestských aj vidieckych oblastiach.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

10:46

Nemecký europoslanec Maximilian Krah ešte v stredu prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu, zostáva však lídrom kandidátky pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Oznámil to po stretnutí so spolupredsedami AfD Tinom Chrupallom a Alice Weidelovou.

Maximilian Krah
Nemecký europoslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah odchádza po vyhlásení
10:34

Austrálska polícia v stredu pri protiteroristických raziách zadržala sedem ľudí, ktorí podľa nej predstavovali neprijateľné riziko pre verejnosť a boli spojení s mladíkom obvineným z nedávneho útoku v kostole. Informovala agentúra AFP.

10:20

Taiwanská vláda sa zaviazala odstrániť takmer 800 sôch čínskeho vojenského diktátora Čankajška, ktorý na tomto ostrove vládol niekoľko desaťročí v rámci stanného práva. Jeho dedičstvo je naďalej predmetom sporných diskusií v krajine.

09:57

Nemecká vláda čoskoro obnoví spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), ktorá pôsobí v Pásme Gazy a ďalších regiónoch. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí spolu so spolkovým rezortom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali