Začal sa aj skončil druhý Veľký protikorupčný pochod študentov

Bratislava/Košice/Praha 5. júna 2017 (HSP/TASR/Foto: screenshot video/HSP/TASR) AKTUALIZUJEME

 

Dnes prebieha druhý Veľký protikorupčný pochod študentov organizovaný študentami prevažne stredných škôl. Ku Bratislave organizačný tím tentokrát pridal mestá Košice a Praha

Dnešné čelo pochodu s transparentom „Skutok sa deje“

19:30 Aj pochod v Bratislave sa už skončil a taktiež slovenskou hymnou. Bilancia:

Protestujúci sa zhromaždili na Hlavnom námestí, odkiaľ vyrazili po 17.00 h. Na čele pochodu boli organizátori z radov stredoškolákov a vysokoškolákov s transparentom „Skutok sa deje“. Pochodujúci ľudia zaplnili Obchodnú ulicu a následne Námestie SNP, kde sa uskutočnila hlavná časť protestu, ktorý sa skončil po 19.00 h.

Požiadavky študentov boli aj dnes podobné ako 18. apríla, kedy sa konal prvý pochod. Odvtedy bola splnená jediná požiadavka – parlament medzičasom rozhodol o zrušení tzv. Mečiarových amnestií. Ostali tak požiadavky na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila. Študenti tiež žiadajú pokračovať vo vyšetrovaní a v súdnych konaniach ohľadom Mečiarom amnestovaných skutkov. „Ľuďom už nie je jedno, kam sa krajina uberá, kto ju riadi, ako ju riadi, že tu je korupcia, že sa rozkráda štát, že tie peniaze sa nedostávajú do školstva, zdravotníctva,“ pomenoval príčiny, prečo ľudia prišli na protest jeden z jeho hlavných organizátorov, stredoškolák David Straka.

Na protestnej akcii v Bratislave vystúpilo viacero rečníkov, podľa organizátorov malo ísť o ľudí, ktorí v minulosti bojovali proti korupcii, ich snahy však boli zmarené. Na tribúnu sa postavila bývalá krajská tajomníčka strany Smer-SD Renáta Kolenčíková, vyšetrovateľ únosu Michala Kováča mladšieho Peter Vačok, matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová alebo napríklad študenti zo zahraničia. Z pódia sa najčastejšie ozývala požiadavka na odchod Roberta Kaliňáka z politiky. „Jeho argument o 350.000 preferenčných hlasoch získaných vo voľbách mu nemôže v žiadnom prípade zabezpečiť imunitu pred politickou zodpovednosťou,“ uviedol bývalý policajný vyšetrovateľ Ján Lutter, podľa ktorého práve neschopnosť vyvodzovania osobnej a politickej zodpovednosti verejných činiteľov je vodou na mlyn extrémistickým prúdom.

Herečka Zuzana Fialová davu prečítala vyhlásenie hercov Činohry Slovenského národného divadla, ktorí podporujú požiadavky študentov. Tí podľa hercov dávajú nádej, že slušná spoločnosť, v ktorej platia zákony pre všetkých bez rozdielu, nebude iba snom. „Sme presvedčení, že neriešenie korupčných káuz vytvára podhubie pre extrémizmus a frustráciu spoločnosti. Demokracia je najzmysluplnejším výdobytkom Novembra 1989 a nebude fungovať, ak sú v inštitúciách nášho štátu, vo vedúcich funkciách ľudia s nedemokratickým myslením, ľudia poznačení morálnym relativizmom a selektívnym prístupom k zákonom,“ uvádza sa okrem iného vo vyhlásení.

Okrem hlavného mesta sa tentoraz uskutočnila demonštrácia aj v Košiciach. V Prahe sa pred slovenským veľvyslanectvom konalo podporné stretnutie. Organizátori zároveň vo všetkých krajských mestách zbierali podpisy na podporu svojich požiadaviek.

Do konca minulého týždňa sa podľa odhadov organizátorov pod petíciu podpísalo 13.000 až 14.000 ľudí. Poslancom Národnej rady SR navrhuje, aby zvolali schôdzu, ktorej obsahom bude vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Poslanci by tiež mali prijať také zmeny v zákonoch, ktoré umožnia v odôvodnených prípadoch odvolanie špeciálneho prokurátora. Po ich prijatí petícia navrhuje hlasovať o odvolaní Dušana Kováčika, ktorý túto funkciu zastáva už druhé funkčné obdobie.

Oboch predstaviteľov organizátori petície vnímajú ako podozrivých z marenia riadneho vyšetrenia káuz s korupčným obsahom. Očakávajú tiež, že nový minister vnútra vymení súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara. Tiež by chceli dostať možnosť vystúpiť v parlamente.

Lucia Mihalíková z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave informovala, že policajti nezaznamenali zo strany účastníkov verejného zhromaždenia narušenie verejného poriadku. „Pochod účastníkov verejného zhromaždenia, ako aj samotné verejné zhromaždenie na Námestí SNP, sa zaobišlo bez incidentov,“ dodala.

19:10 Pochod v Košiciach sa skončil slovenskou hymnou. Bilancia:

„Nebolo vyhovené našim požiadavkám, ktoré sme odovzdali na Úrade vlády. Nechceme byť stále ignorovaní politikmi a ľuďmi, ktorí sú podľa nás zodpovední za korupciu na Slovensku, preto sme sa rozhodli, že budeme ďalej pokračovať v pochodoch, a to nielen v Bratislave, ale aj v ďalších mestách,“ uviedla pre novinárov 18-ročná organizátorka Karolína Farská. O týždeň sa podľa jej slov uskutoční pochod aj v Prešove a Žiline. Zdôraznila, že akcie ostávajú apolitické, bez podpory politikov či politických strán a hnutí.  Protestujúci prešli po 17.00 h k Dolnej bráne na Hlavnej ulici, kde na pódiu vystúpili organizátori a pozvaní hostia. Pochodujúci kričali heslá ako „Dosť bolo korupcie!“, „Chceme právny štát!“ či „Skutok sa stal! Skutok sa deje!“

Podporu organizátorom vyjadrili herečka Dana Košická, komik Jakub Gulík či bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zuzana Hlávková, ktorá poukázala na podozrenia z predraženia kultúrnych podujatí k predsedníctvu SR v Rade EÚ. Cieľom pokračovania protestných akcií je podľa Farskej vrátiť dôveru ľudí k štátnym inštitúciám a mechanizmom, ktoré zodpovedajú za spravodlivosť, ako je polícia, prokuratúra a súdy. Dvojhodinové podujatie sprevádzal zber podpisov pod petíciu zahŕňajúcu návrhy na odvolanie ministra Kaliňáka a špeciálneho prokurátora Kováčika, ako aj vystúpenie členov petičného výboru v parlamente.

Podľa fotografií z miesta pochodu sa zdá, že účastníkov bolo do 1000, tlačová agentúra TASR však uvádza, že na košickom pochode bolo zhruba 3000 ľudí.

19:00 Na bratislavskej tribúne vystúpila opäť Anna Remiášová. Vyzýva študentov k vytrvalosti tvrdiac, že možno sa dočkajú spravodlivosti, ktorej sa po 21 rokoch dočkala aj ona.

18:50 V Košiciach na tribúne vystúpila aj Zuzana Hlávková, ktorá spolu s Amnesty International upozornila na predražené zákazky v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v EÚ.

18:30 V Bratislave na pódiu vystúpil bývalý vyšetrovateľ zavlečenia Kováčovho syna Peter Vačok a následne aj humorista a „poštár“ Ján Gordulič. Politikom odkazuje: „Vidíme vás a dávame pozor!“ Dav jasá.

18:20 V Košiciach Farská uviedla, že organizátorom sa za tri týždne údajne podarilo vyzbierať 13 tisíc podpisov pod petíciu. Počet účastníkov v Košiciach nie je taký masový ako v Bratislave, ale aj tak podľa organizátorov predčil očakávania.

Na snímke účastníci pochodu v Košiciach pred tribúnou, ktorí podľa organizátorov svojím počtom prekvapili

18:10 Vystúpil aj herec Juraj Kemka, ktorý dúfa aj v tretí pochod, a že protestné pochody budú pokračovať, kým sa korupcia neskončí.

17:55 Dávid Straka v Bratislave prednáša svoju reč. Predstavil sa ako mladý Slovák, ktorý nestráca nádej v lepšie Slovensko. Teší sa, že ľuďom záleží na tom, aby na Slovensku nebola korupcia. V Košiciach vystúpi jeho spoluorganizátorka Karolína Farská.

Dávid Straka ďakuje ľuďom, ktorým „na Slovensku záleží“ a teší sa, že konečne sa Slovensko nebojí priznať, že tu korupcia existuje a že ju priznal aj prokurátor Čižnár na najvyšších miestach. Tvrdí, že na facebooku s nimi komunikuje už vyše 100 tisíc ľudí a pýta sa, čo ešte má vládu presvedčiť, aby sa korupcia začala riešiť. Dav skanduje „Odstúpiť!“.

Žijeme v demokracii, princípom je vláda ľudu, prízvukuje Straka. „Je to náš hlas, na ktorom záleží!“

Karolína Farská v Košiciach poďakovala účastníkom: „Ďakujeme, že ste všetci prišli ukázať, že vám to nie je jedno a chcete lepšiu krajinu.“

17:53 Organizátori v Bratislave začínajú rečniť, pred tým však žiadajú dav, aby poriadne zakričal.

17:50 Košický pochod je už taktiež pred tribúnou pri Dolnej bráne, kde budú sledovať rečníkov. Zatiaľ z oboch miest počuť hudbu a riešia sa organizačné záležitosti.

17:45 Bratislavský pochod sa presunul na miesto, odkiaľ budú organizátori rečniť, na Námestí SNP

17:40 K pochodu poslal svoje stanovisko prostredníctvom hovorkyne Beatrice Szabóovej aj premiér Robert Fico. Jeho hovorkyňa uviedla: „Premiér víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas.“

Na snímke účastníci pochodu v Košiciach

17:25 V Košiciach aj v Bratislave vyzývajú protestujúci okoloidúcich, aby sa k nim pridali. Košická Hlavná ulica, ktorou sa pochoduje, je plná letných terás, z ktorých ľudia popíjajúci kávu sa k protestujúcim zatiaľ nepridávajú a sledujú skandovania ako „Kaliňák, odstúp!“, či „Dosť bolo Fica!“. Protestujúci dokonca majú transparent žiadajúci „Defenestráciu RobertKov“.

17:22 Na čele pochodu v Bratislave kráčajú policajti, za nimi organizátori s transparentom „Skutok sa deje“ a za nimi vejú vlajky EÚ a SR.

Na snímke účastníci druhého protestu proti korupcii v Bratislave

17:10 Z Košíc hlásia približne 500 účastníkov. Pochod však využili aj protestujúci proti novému parkovaciemu systému EEI v Košiciach

17:00 Počasie dnes protestujúcim prišlo vhod, v Bratislave sa už zišlo niekoľko stoviek ľudí, dav postupne narastá. Protestujúci majú transparenty zosmiešňujúce Danka a jeho rétoriku, niektorí žiadajú preň novú maturitu, ako aj transparenty namierené proti Kaliňákovi.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Minúta po minúte testovania na koronavírus. V Iliaši označili ľudí číslom na ruku. Matovič upozorňuje „negatívnych“, pre „tých druhých“ sa nič meniť nebude. Bude podobne postupovať Veľká Británia?

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR - TASR - Silvia Tannhauserová, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa, Martin Medňanský, Milan Drozd, Facebook)   Na Slovensku sa dnes o 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie, aby sa mohlo vydenzifikovať a pripraviť…

Ján Figeľ: Podstatné nie je miesto, kde zapálime sviečku

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto: Facebook, Pixabay)   Sviatok Všetkých svätých a následne Spomienka na všetkých verných zosnulých sú podľa bývalého eurokomisára a expredsedu KDH Jána Figeľa príležitosťou pripomenúť si tisícky a možno milióny ľudí v histórii, ktorí sa svojim životom zaradili medzi svätých a zároveň šancou spojiť sa so…

Mikulec: Každému, kto bude mať záujem o testovanie, bude vyhovené. Saková: Ľudia sa boja, že prídu o prácu

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR, Alexandra Čunderlíková)   V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa dosiahne 100-percentná naplnenosť odberných tímov a zastúpenie zdravotníkov v nich. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to avizoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) Jeho oponentka v diskusii a predchádzajúca šéfka rezortu Denisa Saková z…

Má premiér Matovič problém? Pomoc je ľahká: môže nájsť pomoc v ústave!

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, Štefan Puškáš)   „Už ma to nebaví. Ja netúžim, vôbec nechcem byť nikdy inokedy už byť premiérom. Mne sa to tak zhnusilo,“ povedal tento týždeň predseda vlády Igor Matovič. A nečudo. Mnohí ho kritizujú, spochybňujú jeho rozhodnutia... Čo by sme mu poradili?…

Bránik upozornil na nebezpečný hoax o Orave. Palko poukázal na „lokálne výbuchy“

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto: Facebook, SITA/Diana Černáková)   Bezpečnostný analytik Radoval Bránik upozornil, že v súvislosti s Oravou sa šíri jeden veľmi nepoctivý a nebezpečný hoax. "Armáda falošných trollov podporovaná množstvom ľudí veriacich, že jednoduché vysvetlenie rovná sa správne ohlupuje ľudí túžiacich po zdraví a bezpečí perfídnou manipuláciou," upozornil.…

Vo veku 90 rokov zomrel Sean Connery

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Agostini)   Vo veku 90 rokov zomrel škótsky herec Sir Sean Connery. Smutnú správu zverejnila BBC s odvolaním sa na rodinu legendárneho herca. Viac informácií však zatiaľ neposkytli Thomas Sean Connery sa narodil 25. augusta 1930 v Edinburghu. V roku 1988 získal Oscara pre najlepšieho…

Konflikt o Náhorný Karabach: Arménsko oficiálne požiadalo Rusko o pomoc

0 icon

Jerevan/Moskva 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Druzhinin)   Arménsky premiér Nikol Pašinjan v súvislosti s konfliktom s Azerbajdžanom o juhokaukazský región Náhorný Karabach oficiálne požiadal o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa agentúry AFP to v sobotu oznámilo arménske ministerstvo zahraničných vecí "Predseda vlády Arménska požiadal ruského prezidenta o neodkladné…

Reportéri bez hraníc obvinili Facebook zo zablokovania príspevkov o Vietname

0 icon

Berlín 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jenny Kane)   Medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá obhajuje slobodu tlače a médií, v piatok obvinila sociálnu sieť Facebook z toho, že vo Vietname blokuje príspevky s odkazmi na články nemeckých médií, ktoré kritizujú vietnamskú vládu. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA Vietnamský novinár…

„Priame ohrozenie demokracie“: Rada lekárskej komory považuje vyjadrenia ministra obrany za hrubé zasahovanie vládnej moci do jej vnútorných záležitostí

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, akub Kotian)   Rada Slovenskej lekárskej komory (SLK) považuje vyjadrenia ministra obrany SR Jaroslava Naďa za hrubé zasahovanie vládnej moci do vnútorných záležitostí komory ako stavovskej organizácie slovenských lekárov. Zároveň rázne odmieta nedávne útoky predsedu Vlády SR Igora Matoviča a ministra obrany na prezidenta…

Nemocnica Poprad pozastavila všetky plánované operácie

0 icon

Poprad 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Nemocnica Poprad pozastavila všetky plánované operácie. Aktuálne tam leží 20 pacientov, ktorí majú ochorenie COVID-19. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda Ako ďalej priblížila, 15 pacientov je na reprofilizovaných lôžkach, dvaja na COVID oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny, traja na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

Ivan Štubňa

Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

0icon

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné. Na ich stránkach si môžeme prečítať nasledovnú informáciu citujem: „Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky…

Slavěna Vorobelová

Čaputová sa vzoprela diktátorovi

0icon

Najprv správa, že na Slovensko prichádza rakúska armáda (pravdepodobne protiústavne), ktorá je ochotná poskytnúť 50 armádnych medikov, nakoľko Slovensko sa vraj nachádza v humanitárnej kríze. Potom KONEČNE z úkrytu vylezie prezidentka, hlavná veliteľka ozbrojených síl, ktorá prezentuje šokujúcu správu o nezrealizovateľnosti plánu celoplošného testovania a odporúča, aby sa uskutočnilo len…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Vo svete IT

Posledné momenty života sondy pomohli vedcom odhaliť jednu zo záhad kométy 67P

0 icon

V roku 2014 Európska vesmírna agentúra vypustila v rámci svojej misie Rosetta malý pristávací modul s názvom Philae. Jeho cieľom bolo preskúmať povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Pristávací modul havaroval a nepodarilo sa mu vystreliť harpúnu, ktorá by sa o povrch kométy zachytila. Pristávací modul sa odrazil od povrchu a zmizol za kopcom,…

Takto vyzerá víkendová nádielka platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete zadarmo

0 icon

Víkend sa nám začal v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete z obchodu Google Plaz zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 12 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti p≡p a Handy List. V prvom prípade ide…

Kráter Ryder patrí k najzvláštnejším úkazom na povrchu Mesiaca: Ako presne vznikol?

0 icon

Kráter Ryder, ktorý môžete nájsť na povrchu Mesiaca, je jedným z najzvláštnejších kráterov aké mohli astronómovia pozorovať, píše portál Universe Today. Nachádza sa blízko južného pólu a jeho tvar patrí k vesmírnym unikátom. Ide o ovál, ktorý je v strede predelený a jeho rozmery sú približne 13×17 km. Väčšina kráterov…

Pozrite sa, ako môžete pokračovať v prehliadaní internetovej stránky zo smartfónu na počítači

0 icon

Windows a Android už dlhšiu dobu sú schopné medzi sebou relatívne efektívne komunikovať. A práve preto by sme vám chceli ukázať, ako je možné odoslať z vášho smartfónu odkaz na internetové stránku do počítača bez toho, aby ste za týmto účelom používali e-mailové správy, resp. nejaký iný obdobný spôsob. Nastavenia…

Čo sa stane s telom astronauta po jeho smrti vo vesmíre?

0 icon

Astronautom sa nemôže stať každý. Už od začiatku si vesmírne agentúry starostlivo vyberajú kandidátov, ktorí následne prejdú extrémne náročným procesom. Je na to dobrý dôvod, vesmír je totiž najnebezpečnejším miestom, aké poznáme a aj tá najmenšia chyba môže znamenať katastrofu. Čo by sa teda stalo, ak by astronaut zomrel vo…

Armádny Magazín

Hromobitie v NATO: Uchmatne Grécko šesť stíhačiek F-35A, pôvodne vyrobených pre Turecko?

0 icon

Grécko, 31.október 2020 (AM) - Grécka tlač dnes zverejňuje, že pri príležitosti návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Aténach by USA povolili predaj 20 kusov bojových stíhačiek F35A gréckym vzdušným silám, vrátane šiestich lietadiel, ktoré už boli vyrobené a pôvodne sa mali dodať tureckým silám pred vylúčením krajiny

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA