Premiér včera odmietol hysterické výkriky, že vláda niekoho kryje alebo že vláda nekoná. Povedal to vo svojom vyhlásení a vyzval k odmietnutiu tých, ktorí na tejto téme kanibalizujú. „Je tenká čiara medzi verbálnym a skutočným útokom,” povedal.
Potom dodal, že nechce a nemôže ako predseda vlády SR zasahovať do vyšetrovania. V prípade Moniky Jankovskej disponuje iba informáciou, že NAKA ju požiadala o poskytnutie mobilného telefónu. „Ak nevieme, kde je pravda, nevynášajme súdy na základe novinových titulkov. Ak sa previnila voči tomu, ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujmem k tomu rázny postoj tak, ako som to urobil vždy doteraz,” povedal.
Premiér je tiež presvedčený, že je na Jankovskej zvážení, či táto situácia pomáhala jej alebo strane, ktorá ju do vysokej funkcie nominovala. Pellegrini tiež upozornil, že považuje za nezdravé a pre spoločnosť aj nebezpečné, že sa tu zjavne rozohrala organizovaná hra s postupným uverejňovaním len niektorých, vybraných, časti vyšetrovacieho spisu.
“Som si istý, že tento spôsob nemôže vyšetrovaniu nijakým spôsobom pomôcť. Jedinou možnosťou, ktorú stále zdôrazňujem, je nechať vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom voľné ruky a nezasahovať do ich práce. Ani politicky a ani vyvolávaním mediálneho tlaku,” dodal.
“Politická zodpovednosť nerovná sa trestnoprávna zodpovednosť”
Iniciatíva Za slušné Slovensko ale upozorňuje, že to neboli médiá a novinári, ktorí celý prípad odobrania mobilu štátnej tajomníčke Monike Jankovskej priniesli na stôl. “Sú to vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry a museli tak urobiť na základe zistení o jej niekoľkomesačnej komunikácii s pravdepodobným objednávateľom vraždy, Mariánom Kočnerom.”
Za slušné Slovensko tiež upozorňuje, že v demokratických krajinách musia politici a štátni zamestnanci odstúpiť už pri podozreniach z oveľa menších rozmerov. “Politická zodpovednosť nerovná sa trestnoprávna zodpovednosť. Čakať na výsledok vyšetrovania v tomto prípade môže znamenať reálne ohrozenie štátnych orgánov. Monika Jankovská nemá čo robiť na poste štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti!”
S premiérom súhlasia aspoň v tom, že od verbálneho útoku je blízko k tomu skutočnému. No podotýkajú, že keď sa Jánovi Kuciakovi niekoľkokrát vyhrážal Marian Kočner, s ktorým Jankovská údajne komunikovala, on ani nikto iný s tým nič neurobil.
Z vyhlásení politikov a vyšetrovateľov je podľa nich zrejmé, že polícia si svoju prácu robí poctivo “nie vďaka, ale napriek vláde”. “Telefón pani Jankovskej zaistila polícia a nie ľudia na námestiach. Zopakujeme to opäť, nie je správne, že Monika Jankovská po najnovších zisteniach zostáva na poste štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti,” vyhlásila iniciatíva, ktorá ani raz neodsúdila a nepožiadala o odstúpenia bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý má na konte viacero káuz.
Kiskove kauzy
Súd v Poprade minulý rok potvrdil, že Kiska už nie je vlastníkom pozemku pod Tatrami, ktorý získal v minulosti za podozrivo výhodných podmienok prevodom cez viacero firiem a s najväčšou pravdepodobnosťou aj cez bieleho koňa.
Sudca Radačovský, ktorý prisúdil vlastnícke práva pôvodnému vlastníkovi zubárovi Francovi, vtedy uviedol, že skupinu, ktorej článkom bol aj Kiska, ďalej vyšetruje NAKA v Prešove aj v súvislosti s ďalšími prípadmi a v súvislosti s možným ovplyvňovaním rozhodnutí katastra.
Vo februári tohto roka médiá prišli s druhou podobnou kauzou, kde figuruje takmer identická skupina vrátane prezidenta Kisku, kde malo dôjsť k podozrivým prevodom a následnej dražbe niekoľkých bytov, taktiež vo Veľkom Slavkove. Denník Pravda vtedy priniesol konkrétnu výpoveď poškodenej dôchodkyne, ktorá mafiánskymi praktikami prišla o časť svojej nehnuteľnosti (viac v článku).
Aj v tejto veci už prebieha policajné vyšetrovanie. “Vecou sa zaoberá NAKA a preveruje ju pre podozrenie z trestného činu podvodu, viac informácií v tejto chvíli nie je možné poskytnúť,“ uviedla v marci hovorkyňa polície Denisa Baloghová.
Začiatkom júna tohto roka Andrej Kiska na sociálnej sieti oznámil, že podľa jeho názoru bude čeliť obvineniu z daňových prehreškov spoločnosti KTAG. Kisku v tomto spore zastupuje bývalý politik, exminister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Policajti NAKA zasahovali vo firme Kiskovcov KTAG v novembri 2018, pričom sa zaujímali o nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty. Polícia tu mala zaistiť účtovníctvo a počítače.
O obvinení konateľa Kučkovského informovala polícia vo februári tohto roka. “Dňa 9. júla 2018 prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove v zmysle trestného poriadku vydal záväzný pokyn vyšetrovateľke vo veci daňového podvodu vydať uznesenie o začatí trestného stíhania a následne vydať uznesenie o spojení veci s trestnou vecou zločinu daňového podvodu. Dňa 13. februára 2019 vyšetrovateľ finančnej polície NAKA obvinil jednu osobu z daňového trestného činu,” uviedlo vtedy prezídium PZ.
Spoločnosť KTAG si mala neoprávnene uplatniť nadmerný odpočet DPH za mesiace apríl 2014, jún a november 2013, kde v januári 2018 začal vyšetrovateľ finančnej polície trestné stíhanie vo veci podozrenia zo zločinu daňového podvodu.