Podľa Dačičových slov Belehrad získal informácie, že v radoch teroristických skupín bojuje na frontoch Sýrie a Iraku dokopy už viac ako 900 Albáncov či už z Kosova, alebo priamo z Albánska.
Pripomenieme len, že Kosovo bolo figúrkou určenou na destabilizáciu Balkánu a oslabovanie Srbska. Vzniklo napriek všetkým zásadám OSN a kvôli politickému tlaku USA, v ktorom zohrali významnú úlohu Madeleine Albrightová a Hillary Clintonová. Slovensko dosiaľ Kosovo neuznalo.
Mnohí politickí lídri súčasného Kosova sú podozriví z obchodu s drogami a ľudskými orgánmi. O zapojení sa hlavy Kosova Thaciho do uvedeného obchodu písal už v roku 2010 britský Guardian. Znenie článku o Thacim si môžete pozrieť napríklad tu .
Situácia v Kosove je permanentne napätá kvôli katastrofálnej ekonomickej situácii. Je pravdepodobné, že v prípade vynúteného ústupu USA z pozícii na Balkáne sa Srbi oprávnene znovu pokúsia pričleniť Kosovo k svojmu územiu. Mnohí analytici sa oprávnene obávajú, že tento opätovný pokus pričlenenia Kosova k Srbsku sa nebude niesť v znamení hľadania politického konsenzu a kompromisov.
Branislav Krasnovský