Táto najstaršia nájdená keramická dielňa pochádza ešte z tzv. Starého Egypta z čias 4. dynastie (2 633 až 2 494 pred Kr.), kedy sa postavili tie najznámejšie pyramídy.
Archeológovia pri odkrývaní našli starý hrnčiarsky kruh vyrobený z vápenca a položený bol na dutom podstavci. Generálny tajomník Najvyššej rady pre starožitnosti Mustafa al-Wazírí hovorí, že tento “unikátny” objav priniesol nové poznatky o vývoji výroby keramiky v každodennom živote starovekých Egypťanov.
V krátkom čase sa teda v Egypte podarilo nájsť dve vzácne pamiatky, keď bol v pobrežnom meste Alexandria objavený aj veľký uzavretý asi 30-tonový čierny žulový sarkofág, ktorého obsah vyvolal špekulácie v miestnych aj v zahraničných médiách.
No ako Al-Wazírí ďalej vraví, v sarkofágu sa nachádzali len kostrové pozostatky a odpadová voda, čo teda vyvracia názory, že patril niektorému vládcovi. Skôr ide o člena niektorej bohatej rodiny z obdobia Ptolemaiovcov. Neskôr ministerstvo pre správu pamiatok uviedlo vo vyhlásení, že na základe počiatočného preskúmania kostrové zvyšky pravdepodobne patrili trom vojakom.
V posledných rokoch egyptské ministerstvo pre správu pamiatok eviduje viacero vzácnych objavov, ktoré by v krajine mohli posilniť dôležité odvetvie cestovného ruchu, hlavný piliera cudzej meny, ktoré sa snaží pozdvihnúť po zvrhnutí prezidenta Husního Mubaraka v roku 2011.