Vývoz americkej demokracie do Kambodže je zničujúci

Vývoz americkej demokracie do Kambodže je zničujúci

Phnom Pénh 23. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Heng Sinith)

 

Osudy štátov juhovýchodnej Ázie sa po rozpade socialistického spoločenstva vyvíjali rôzne. Kambodža – na rozdiel od susedného Vietnamu a Laosu – nastúpila cestu, projektovanú v USA. Výsledok po dvadsiatichôsmich rokoch budovania západnej demokracie nie je lichotivý.

Ilustračné foto

Novodobá krvavá história Kambodže sa začala písať v r. 1975, keď moc prevzali maoisticky orientovaní Červení Khméri a diktátorský režim Pol Pota znamenal genocídu obyvateľstva: za štyri roky vlády zavraždili jeden a pol milióna ľudí z vtedajších sedem miliónov obyvateľov štátu. Polpotovcov zvrhli v r. 1979 vietnamské vojská s podporou ZSSR. V nasledujúcom desaťročí sa Kambodža (vtedy sa nazývala Kampučská ľudová republika) vďaka pomoci Sovietskeho zväzu postavila na nohy, hoci predchádzajúca diktatúra Pol Pota zničila jej ekonomiku. Táto pomoc (zásielky ryže) zachránila štát od hladu, pretože poľnohospodárstvo ležalo v ruinách. ZSSR poskytol pôžičku jeden a pol miliardy dolárov, túto však nikto nevrátil. Sovietski architekti postavili závody, nemocnice a školy.

Reklama

Avšak polpotovcom ihneď po zvrhnutí začali pomáhať Američania. Financovali týchto bojovníkov v džungliach, dodávali im cez sprostredkovateľov zbrane, Thajsko na príkaz USA poskytlo základne v pohraničnom území. Vietnamci stiahli svoju armádu v r. 1991-1993. Kambodža sa dostala pod špeciálnu správu OSN, presnejšie USA. Sľubovali sa úspechy v ekonomike, demokracia, bohatstvo a šťastie v krátkych termínoch. Nič z toho sa nestalo.

Výsledkom „ekonomických a politických” reforiem podľa rád amerických odborníkov bola zmena Kambodže na jeden z najbiednejších štátov juhovýchodnej Ázie. Nielen na uliciach hlavného mesta Pnompenhu možno vidieť množstvo beznohých kalík – obetí protipechotných mín a dlhoročnej občianskej vojny. Prekvitá tu obchod s drogami a prostitúcia, keď sa ponúkajú cudzincom aj neplnoleté dievčatá. Oficiálna minimálna mzda predstavuje iba 153 dolárov mesačne, ale v skutočnosti ju nikto nevypláca. Napr. zárobok pracovníkov súkromných dielní, zametačov ulíc alebo práčiek je 50 dolárov mesačne. Marihuanu možno brať prakticky legálne (otvorene ju predávajú v kaviarňach ako „šťastnú pizzu”) a stanovisko predajcov heroínu sa často nachádza v blízkosti policajnej stanice. V závodoch na výrobu odevov vidno za šijacími strojmi aj dvanásťročné pracovníčky. Detská práca (neexistujúca za „prosovietskej vlády”) je v súčasnej Kambodži normou. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie práce je v tomto štáte nútených pracovať 65 000 detí vo veku od päť do trinásť rokov, vrátane stoviek chlapcov a dievčat, ťažiacich soľ v morských bazénoch. To sú iba podhodnotené oficiálne údaje.

Reklama

Západné štáty, vrátane USA a EÚ, investovali od r. 1993 na „podporu demokracie” v Kambodži okolo desať miliárd dolárov. Takmer všetky sú rozkradnuté: podľa Transparency International sa Kambodža nachádza na najnižších priečkach hodnotenia korupcie, na 156. mieste zo 176. Tu nijako nechránia informátorov, oznamujúcich úplatky, dokonca môžu byť potrestaní. Ak na úradníka bola podaná žaloba a korupcia nebola potvrdená, žalujúcemu hrozí trest šesť mesiacov väzenia. Na pohľad tu platia prísne zákony, z ktorých sa Západ teší: policajt za prijatie úplatku môže dostať až 15 rokov väzenia. No v skutočnosti sa nepoužívajú, korupčníkov nestíhajú. Na Západ sa hlási: korupcia sa znižuje, obchod s narkotikami mizne, demokracia sa upevňuje. Všetci sú spokojní, nikto nekontroluje.

Všade sa platí dolármi – Kambodža pôsobí ako členský štát USA. K vlastnej mene (riel) sa Kambodžania správajú pohŕdavo. Formálne je Kambodža kráľovstvo, hoci „kráľ – hračka” nič nerieši. Od r. 1997 je moc v rukách premiéra Chun Sena, vládnuceho autoritatívne, ktorý v sebe objavil „priateľa USA”. Chun Sen je členom Ľudovej strany: predtým plamenní komunisti sú americkými financiami prekovaní na demokratov.

Závody, vybudované sovietskymi odborníkmi, sú opustené, tieto technológie nie sú potrebné. Kambodža vyrába mnoho odevov, vrátane rukami neplnoletých detí. Ochotne ich kupujú v Európe i USA, nezaujímajúc sa, kým a kde boli vyrobené, hlavne že sú lacné, ostatné nie je dôležité. Predsa však príklady Vietnamu s inou ekonomikou a Laosu, kde nepoznajú detskú prácu a prostitúciu, poukazujú na to, že pre Kambodžu by bolo lepšie pridržiavať sa režimu pred rokom 1989. Pripútanie Kambodže k USA jej úspech neprinieslo.

Ivan Lužák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Včera 19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

Včera 19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

Včera 19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Včera 19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali