Neuveriteľný objav urobili vedci z Harvardskej a Kalifornskej univerzity v Berkeley po analýze seizmických záznamov.
“Diamant je v mnohých aspektoch zvláštny,” povedal Ulrich Faul, vedecký pracovník MIT. “Jednou z jeho špeciálnych vlastností je, že rýchlosť zvuku v diamante je viac ako dvakrát tak rýchla ako v dominantnom minerále v horných plášťoch.”
Tím zistil, že zvuk sa v niektorých oblastiach pohyboval oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo. Tieto sektory sú známe ako kratonické korene. Podľa štúdie môže byť až dve percentá týchto sektorov zložené z diamantu, čo znamená, že by mohlo existovať až neuveriteľných niekoľko biliard ton diamantov rozptýlených pod povrchom našej planéty.
“Toto ukazuje, že diamant nie je možno tento výnimočný a exotický minerál, ale po geologickej stránke je pomerne bežný,” povedal Faul
Diamanty sa však nachádzajú až 160 kilometrov pod zemským povrchom a je nepravdepodobné, že objav vyvolá diamantovú horúčku. Najhlbšia vŕtačka, ktorá bola v histórii použitá, dosiahla do hĺbky 12 kilometrov vo vrte Kola Superdeep v Rusku. Vyhĺbenie takejto “diery” trvalo 20 rokov, pričom vedci zdôrazňujú, že sme sme ďaleko od toho, aby bola takáto technológiu využívaná masovo napríklad za účelom ťažby diamantov.