Londýn 6. decembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)
Britský expremiér Boris Johnson sa v stredu ospravedlnil za svoj postup pri riešení krízy spôsobenej koronavírusom a uviedol, že jeho vláda bola príliš spokojná a spočiatku podcenila riziká, ktoré vírus predstavuje. Informuje Reuters
V rámci vystúpenia pred oficiálnym vyšetrovaním postupu Spojeného kráľovstva v súvislosti s pandémiou Johnson uviedol, že prevzal zodpovednosť za všetky prijaté rozhodnutia a chápe hnev verejnosti po tom, ako sa vyšetrovatelia dozvedeli o nekompetentnosti, podrazoch a mizogýnii vlády, ktorá bojovala s najväčšou zdravotnou krízou za posledné desaťročia.
Johnson uviedol, že COVID-19 sa najprv objavil ako “mrak na obzore” a nie ako “tajfún”, ktorý v Británii zabil viac ako 230 000 ľudí a nakazil ďalšie milióny.
Reuters pripomína, že Johnson spočiatku tvrdil, že neverí prognózam o počte obetí na životoch a zápisnicu z rokovania kľúčovej vládnej vedeckej poradnej skupiny si prečítal len niekoľkokrát napriek tomu, že jej závery viedli k najväčšiemu zásahu do občianskych slobôd od druhej svetovej vojny.
“Môžem povedať, že chápem pocity obetí a ich rodín a je mi hlboko ľúto ich bolesti, straty a utrpenia,” povedal na začiatku dvojdňového pojednávania.
Johnson, premiér na tri roky v rokoch 2019 až 2022, odstúpil v nemilosti po sérii škandálov vrátane správ, že on a ďalší úradníci boli prítomní na alkoholických stretnutiach na Downing Street v rokoch 2020 a 2021, keď väčšina ľudí v Británii musela zostať doma.
Vyšetrovatelia si medzitým vypočuli kompromitujúce svedectvá o Johnsonovej neochote zaviesť opatrenia a o tom, že bol zmätený vedeckými poznatkami.
Johnson sa vraj v jednom momente spýtal, či by fén na vlasy v nose mohol zničiť vírus, a v priamom televíznom prenose navrhol, že by mu mali pichnúť injekciu COVID-19, aby upokojil obavy verejnosti.
Bývalý premiér opakovane čelil otázkam, či príliš dlho neotáľal so zavedením lockdownu na začiatku roka 2020 a či to viedlo k tomu, že Británia skončila s jedným z najvyšších počtov obetí pandémie na svete.
Johnson povedal, že medzi ministrami a úradníkmi neustále prebiehali protichodné spory o tom, ako reagovať, a jeho kabinet zložený z vysokých ministrov sa zdráhal zaviesť obmedzenia pohybu verejnosti viac ako on.
Johnosn dorazil zavčasu
Na vyšetrovanie prišiel za tmy, viac ako tri hodiny pred začiatkom pojednávania, a vyhol sa rodinám niektorých z tých, ktorí zomreli na COVID-19, a ktorí chceli Johnsona konfrontovať s tvrdeniami, že kolegom povedal, že by radšej videl, ako ľudia vo veľkom zomierajú, než aby nariadil druhý lockdown.
Začiatok zasadnutia narušili demonštranti, ktorých predsedníčka vyšetrovania varovala a v niektorých prípadoch im nariadila odísť.
Aamer Anwar, právnik zastupujúci niektoré pozostalé rodiny z COVID, povedal, že Johnson dohliadal na “smrtiacu kultúru beztrestnosti, nekompetentnosti” a zaobchádzania s ľuďmi ako s “toxickým odpadom”.
Vyšetrovaniu predložil dôkazy bývalý hlavný vedecký poradca vlády Patrick Vallance, ktorý si v októbri 2020 do svojho denníka napísal, že Johnson chcel nechať vírus šíriť, namiesto toho, aby nariadil ďalšie uzavretie.
Ďalší vysokopostavení poradcovia vrátane Dominica Cummingsa a Eddieho Listera tvrdia, že Johnson tiež povedal “nech sa mŕtvoly hromadia”.
Johnson povedal, že urážlivé správy posielané medzi úradníkmi, ktoré ukázal vyšetrovaniu, neznamenajú, že jeho vedenie bolo nefunkčné. Priznal však, že počas pandémie by jeho tím fungoval lepšie, keby v ňom bolo viac žien.
V jednej zo správ, ktoré boli ukázané vyšetrovaniu, sa Cummings, ktorý bol v tom čase Johnsonovým najvyšším úradníkom, v správe plnej vulgarizmov sťažoval, že sa “vyhýbal stihomamom” od kolegyne a chcel ju “spútať a vyviesť” z Downing Street.