Londýn 6. februára (TASR) – Viac ako 200 spisovateľov z 30 krajín sveta vyzvalo otvoreným listom ruské vedenie, aby zrušilo zákon o zákaze propagácie homosexuality v prostredí neplnoletých a zákon o ochrane veriacich, pretože oba ohrozujú slobodu vyjadrovania.
List, ktorý podpísali aj traja nositelia Nobelovej ceny za literatúru, dnes zverejnil britský denník The Guardian. Stalo sa tak v predvečer slávnostného otvorenia zimnej olympiády v juhoruskom letovisku Soči, ktoré majú dokázať schopnosť Ruska zabezpečiť podujatie tohto druhu. Prípravu olympiády však sprevádzali obvinenia z korupcie i spory ohľadom stavu rešpektovania ľudských práv v Rusku.
Signatármi otvoreného listu sú napríklad Günter Grass, Salman Rushdie, Margaret Atwoodová, Jonathan Franzen, Wole Soyinka, Elfriede Jelinek, Orhan Pamuk, Ariel Dorfman, Carol Ann Duffyová, Edward Albee, Julian Barnes, Ian McEwan a Neil Gaiman, ako aj momentálne najpopulárnejšia ruská spisovateľka Ľudmila Ulická.
Známi spisovatelia v otvorenom liste kritizujú Rusko za schválenie zákonov o zákaze propagácie homosexuality v prostredí neplnoletých a o ochrane veriacich, ako aj zákon, ktorým sa trestá ohováranie.
Všetky tieto tri právne normy predstavujú riziko najmä pre spisovateľov, upozorňujú signatári, ktorí sa "nemôžu bez slova prizerať, ako sú kolegovia-spisovatelia a novinári donucovaní k mlčaniu alebo ohrozovaní trestným stíhaním a často drastickými trestami za obyčajné sprostredkovanie svojich myšlienok".
Otvorený list je súčasťou celosvetovej kampane PEN klubu, ktorej cieľom je upozorniť na "drakonické reštrikcie voči slobode slova a vyjadrovania" v Rusku, odkedy sa Vladimir Putin v máji 2012 vrátil do úradu prezidenta Ruskej federácie.
Napriek rozsiahlej amnestii, vďaka ktorej sa v decembri v Rusku na slobodu dostalo asi 2000 väzňov, vrátane dvoch členiek punkovej skupiny Pussy Riot a 30 aktivistov ekologického hnutia Greenpeace, v Rusku pokračuje vyšetrovanie kontroverzných káuz – v stredu sa konali súdne pojednávania s ôsmimi opozičnými aktivistami obvinenými z organizovania masových nepokojov v predvečer Putinovej inaugurácie. Aktivistom, ktorých proces je považovaný za politický a nariadený Kremľom, hrozí do šesť rokov väzenia.
Tlačové agentúry v stredu informovali aj o zadržaní dvoch ruských environmentálnych aktivistov, ktorí zverejnili informácie o porušení zákonov o ochrane životného prostredia počas príprav olympiády v Soči. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila tieto obvinenia za vykonštruované.