Bratislava 23. júla (TASR) – V nedeľu za zvláštnych okolností pri dopravnej nehode zahynul Oswaldo Payá, jeden z najznámejších kubánskych disidentov, odvážny bojovník za slobodu, demokraciu a ľudské práva na Kube.
Už v roku 1988 založil politickú organizáciu Kresťanské hnutie za slobodu. Pokúsil sa kandidovať do kubánskeho parlamentu, komunistický režim mu však v tom zabránil. Bol iniciátorom najväčšej petície v dejinách Kuby – projektu Varela, ktorého cieľom bol boj za dodržiavanie ľudských práv a vypísanie slobodných, demokratických volieb. Petíciu podpísalo niekoľko desiatok tisíc Kubáncov, ktorí tým riskovali väznenie, prenasledovanie a bol dokonca ohrozený ich život i život ich rodín. Kubánsky režim porušil vlastnú ústavu, aby sa touto petíciou nemusel zaoberať kubánsky parlament.
Osobne hodnotím životné úsilie Oswalda Payu za slobodu, demokraciu a ľudskejší život na Kube veľmi vysoko. Bol zakladateľom modernej kresťanskej demokracie na Kube.
V roku 2003 navštívil Slovensko a stretol sa aj s Jánom Čarnogurským ako bývalým disidentom a s Pavlom Hrušovským ako predsedom NR SR. Pavol Hrušovský mu venoval hodinky, ktoré mali odmeriavať čas kubánskemu režimu a vymenili si neskôr viacero listov. Oswaldo dobre poznal príbeh slovenského disentu a cesty mladej slovenskej demokracie. Aj v jeho živote zohrávalo podstatnú úlohu práve kresťanské presvedčenie. Ono ho inšpirovalo a motivovalo pre jeho životný zápas za slobodu.
Slovensko a Kuba, hoci sú geograficky veľmi ďaleko, sú si aj blízke. Obe krajiny poznali, čo je komunizmus. Obidve krajiny mali veľa politických väzňov. Ich obeta a zápas o slobodu priniesli svoje ovocie.
V roku 1988 bolo na Kube založené Kresťanské hnutie za slobodu. V novembri 1989 začali na Slovensku vznikať kluby KDH. KDH podporovalo a bude naďalej aktívne podporovať demokratickú opozíciu na Kube. Dlhodobo som podporoval jedného z hlavných členov Kresťanského hnutia za slobodu, dlhoročného politického väzňa Alfréda Batistu a ďalších ľudí prenasledovaných na Kube. Alfrédo Batista je po siedmich rokoch pobytu vo väzení konečne na slobode. V súčasnosti prebieha projekt doručovania liekov pre kubánskych politických väzňov a ich rodiny. Členovia Európskeho parlamentu za KDH mali taktiež adoptovaného kubánskeho politického väzňa a naďalej pozorne sledujú osudy politických väzňov na Kube.
Som presvedčený, že úsilie i smrť Oswalda Payá niesú márne. Práve naopak. Jeho životný príklad je veľkou výzvou pre ľudí dnešnej doby! Aj dnes sú krajiny, kde sloboda, demokracia a ľudské práva nie sú samozrejmosťou. Aj dnes sú však osobnosti, ktoré za tieto veľké ideály dokážu obetovať celé úsilie svojho života. Zápas o slobodu na Kube sa odchodom Oswalda Payá nekončí. Som presvedčený, že aj na Kube napokon sloboda a spravodlivosť zvíťazia a kubánsky ľud sa bude môcť v tejto slobode rozvíjať a zodpovedne ju využívať.
Ján Figeľ, predseda KDH