Vojna na Ukrajine sa ešte zhorší

Vojna na Ukrajine sa ešte zhorší

Kyjev 6. augusta 2023 (HSP/Unheard/Foto:Twitter@trend_ekonomi)

 

Krachujúce dohody o obilí a plyne znamenajú pre Európu katastrofu, píše Thomas Fazi pre UnHerd

obilie ukrajinské
Ilustračné foto

Počas nekonečného spravodajstva o najnovšej ofenzíve alebo protiofenzíve na Ukrajine sa často nedoceňuje, o koľko horšie mohli byť globálne hospodárske dôsledky konfliktu. Rusko je najväčším svetovým vývozcom plynu a pred vojnou pokrývalo približne 50 % dopytu EÚ. Ukrajina je zasa popri Rusku významným vývozcom obilia. Úplné prerušenie ktoréhokoľvek z týchto kanálov by malo za následok katastrofu.

Reklama

Skutočnosť, že sa tak minulý rok nestalo, bola do veľkej miery výsledkom dvoch kľúčových dohôd, ktoré boli zabezpečené na začiatku konfliktu. Ide o čiernomorskú iniciatívu pre obilie, na základe ktorej Rusko umožnilo Ukrajine pokračovať vo vývoze obilia cez Čierne more (ktoré je pod jeho kontrolou), a dohodu, ktorá umožnila, aby ruský plyn naďalej prúdil do Európy cez Ukrajinu. Prvá z nich však bola práve pozastavená a druhá by mohla byť čoskoro ukončená. Zdá sa, že skutočná cena tejto vojny sa čoskoro výrazne zvýši.

Keď sa v júli minulého roka podarilo uzavrieť dohodu o obilí, generálny tajomník OSN António Guterres ju právom označil za “svetielko nádeje”. Dosiahnutie takejto dohody bolo pozoruhodným úspechom a veľkým, aj keď zriedkavým víťazstvom medzinárodnej diplomacie. Prispela k výraznému zníženiu cien obilia a zabránila kolapsu ukrajinského vývozu (ktorý sa znížil len o približne 30 %) – čím účinne zabránila potenciálnej globálnej humanitárnej katastrofe. V priebehu minulého roka opustilo Ukrajinu z troch ukrajinských prístavov viac ako 1 000 lodí (obsahujúcich takmer 33 miliónov ton obilia a iných potravín): Odesa, Čornomorsk a Južnyj/Pivdennyj.

Reklama

 

Odstúpenie od dohody

Putin však 17. júla od dohody odstúpil. Tento krok Ruska neprišiel z ničoho nič. So zvyšovaním západných sankcií sa dohoda začala dostávať pod čoraz väčšie napätie, pričom Kremeľ tvrdil, že Západ nedodržiava svoju časť dohody, ktorá umožňovala väčší vývoz ruských poľnohospodárskych výrobkov a hnojív. Aby sa tak stalo, Rusko trvalo na opätovnom pripojení Ruskej poľnohospodárskej banky k medzinárodnému platobnému systému Swift a okrem iného na odblokovaní aktív a účtov tých ruských spoločností, ktoré sa podieľajú na vývoze potravín a hnojív.

Najdôležitejšou požiadavkou však bolo obnovenie ropovodu Togliatti-Odessa, ktorý vedie z ruského mesta Togliatti do rôznych čiernomorských prístavov na Ukrajine a ktorý pred vojnou vyvážal 2,5 milióna ton amoniaku ročne. V rámci rokovaní o Čiernomorskej obilnej iniciatíve Kyjev a Moskva uzavreli dohodu, ktorá umožňovala bezpečný prechod amoniaku cez potrubie – to však Ukrajina nikdy neotvorila. V septembri minulého roka OSN vyzvala Ukrajinu, aby obnovila jeho prepravu vzhľadom na kľúčovú úlohu amoniakových hnojív pri podpore svetovej poľnohospodárskej výroby, ale bezvýsledne.

 

Ukrajinská sabotáž?

Minulý mesiac Rusko opäť požadovalo opätovné otvorenie ropovodu ako podmienku obnovenia Čiernomorskej obilnej iniciatívy. Len o niekoľko dní neskôr bol jeho úsek nachádzajúci sa na ukrajinskom území vyhodený do vzduchu – podľa Ruska ukrajinskými sabotérmi v úmyselnej snahe sabotovať dohodu o dodávkach obilia. Guvernér ukrajinskej Charkovskej oblasti však tvrdí, že ho zničilo ruské ostreľovanie. V každom prípade bol osud dohody v tom momente viac-menej spečatený: keď Putinov hovorca Dmitrij Peskov o mesiac neskôr oznámil, že “čiernomorské dohody už neplatia”, málokoho to prekvapilo. Rozhodnutie prišlo len niekoľko hodín po ukrajinskom útoku na most spájajúci pevninské Rusko s Krymom, hoci Moskva poprela, že by medzi týmito dvoma udalosťami existovala súvislosť.

Reklama

Západ podľa očakávania odsúdil rozhodnutie Ruska odstúpiť od dohody. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že jeho krajina ľutuje, že Rusko “naďalej používa potraviny ako zbraň”, zatiaľ čo šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell vyhlásil, že Putin “používa hlad ako zbraň”. Na inom mieste poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau označil toto rozhodnutie za “nič iné ako akt hospodárskej agresie voči štátom globálneho Juhu, ktoré sú najviac závislé od ukrajinského obilia”, zatiaľ čo talianska premiérka Giorgia Meloniová uviedla, že rozhodnutie Ruska je “ďalším dôkazom toho, kto je priateľom a kto nepriateľom najchudobnejších krajín”.

Takáto silná rétorika však zakrýva diferencovanejší obraz. Ako tvrdí organizácia Oxfam na základe údajov Spoločného koordinačného centra OSN, menej ako 3 % obilia z tejto dohody išlo do najchudobnejších krajín sveta vrátane Etiópie, Sudánu, Somálska, Afganistanu a Jemenu. Naopak, približne 80 % obilia bolo dodaných do bohatších krajín, najmä do krajín EÚ a Číny. Samotný Putin v rozhovore s prezidentom Juhoafrickej republiky Cyrilom Ramaphosom vyhlásil, že “hlavný cieľ dohody – dodať obilie krajinám v núdzi vrátane krajín na africkom kontinente – sa nenaplnil”.

 

Rekordné dodávky pšenice

Napriek Putinovým tvrdeniam o problémoch s vývozom sa Rusko v minulom roku tešilo rekordným dodávkam pšenice, takže je zrejmé, že toto rozhodnutie má oveľa viac spoločného s vyhrotenými vzťahmi medzi Západom a Ruskom ako s čisto hospodárskymi otázkami. Podobne možno predpokladať, že Putinovo rozhodnutie poslať obilie zadarmo do šiestich afrických krajín, ktoré majú silné väzby s Moskvou, má viac spoločného s posilňovaním globálnych spojenectiev než so skutočnými humanitárnymi obavami. Ale keďže koniec vojny je v nedohľadne a všetky strany sú zapojené do čoraz bezostyšnejšieho vojenského brinkmanshipu, je niekto naozaj prekvapený, že dohoda, ktorá úplne závisela od dobrej vôle Ruska, stroskotala?

A cenu za to zaplatia aj západné krajiny. Po pozastavení Čiernomorskej obilnej iniciatívy sa bude ešte väčšie množstvo ukrajinského obilia prepravovať po súši cez Európu prostredníctvom takzvaných “solidárnych trás” vytvorených EÚ. Problémy sa však objavili už pred krachom iniciatívy, keďže lacné ukrajinské obilie, ktoré vo veľkej miere vyvážali schránkové firmy vyhýbajúce sa plateniu daní, zaplavilo miestne trhy, kde podhodnocovalo miestnu produkciu a vyvolávalo hnev poľnohospodárov. V reakcii na to vlády Poľska, Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska v apríli zaviedli jednostranné zákazy na ukrajinské obilie, kým sa nedohodne dohoda EÚ, ktorá umožní znížiť tlak na miestne trhy a zároveň umožní tranzit ukrajinského tovaru na tradičné trhy v krajinách mimo EÚ. Po pozastavení Čiernomorskej obilnej iniciatívy sa však tlak pravdepodobne zvýši.

Reklama

V súčasnosti zostáva budúcnosť tejto dohody nejasná. Putin ponechal otvorené dvere pre jej oživenie, keď povedal, že Rusko sa jej prispôsobí “hneď, ako bude ruská časť (dohody) dokončená”. Skutočnosť, že Rusko podniklo niekoľko útokov na kritickú infraštruktúru na vývoz obilia v regióne Odesa, však naznačuje, že obnovenie dohody sa zdá byť v dohľadnom čase nepravdepodobné.

 

Zmluva s Gazpromom pomaly končí. Čo bude ďalej?

A zdá sa, že podobný príbeh obštrukcií sa odohráva aj v prípade vývozu ruského plynu. Napriek vojne ruský plyn naďalej prúdi cez Ukrajinu do Európy, čo zmierňuje úder zámeru EÚ oddeliť sa od ruskej energetiky a zároveň umožňuje Ukrajine získať toľko potrebnú hotovosť vo forme tranzitných poplatkov. V nedávnom rozhovore pre Financial Times však ukrajinský minister energetiky German Galuščenko uviedol, že Kyjev pravdepodobne neobnoví dohodu o tranzite plynu, keď sa v roku 2024 skončí platnosť zmluvy Ukrajiny o dodávkach s Gazpromom.

V praxi by to znamenalo uzavretie jednej z posledných tepien, po ktorej sa ešte prepravuje ruský plyn do Európy, čo by vážne oslabilo mnohé energeticky závislé krajiny EÚ. Z nedávnej analýzy Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity vyplýva, že dodávky do krajín EÚ “by mohli klesnúť na 10 až 16 miliárd kubických metrov (45 až 73 % súčasnej úrovne)”, čo by podľa júnovej analýzy Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity spôsobilo, že Európa by mala nedostatok, ktorý sa v súčasnosti nedá nahradiť väčším dovozom skvapalneného zemného plynu z USA a Kataru.

 

Zvyšovanie cien

Okrem toho strata aj malého percenta dodávok môže zvýšiť ceny na celom kontinente vzhľadom na napätie na svetových trhoch s plynom. Napríklad v Nemecku minister hospodárstva naznačil, že krajina bude nútená výrazne utlmiť svoje priemyselné aktivity, ak sa koncom roka nepredĺži dohoda o dodávkach plynu. Pre krajinu – a vlastne aj pre kontinent -, ktorá už zápasí s postupujúcou deindustrializáciou, by to mohlo mať katastrofálne dôsledky.

Je to obzvlášť znepokojujúce, ak si uvedomíme, že ak sa nevyskytnú rovnaké nadpriemerné teploty ako minulý rok, bude mať Európa túto zimu deficit zemného plynu vo výške najmenej 60 miliárd metrov kubických. Inými slovami, nie je vylúčené, že ďalšia plynová kríza je za rohom – a môže byť ešte horšia ako minulý rok. S tým, ako sa vojna na Ukrajine vlečie, sa ruší aj tých niekoľko zavedených bezpečnostných opatrení. Namiesto toho, aby sa dôsledky tohto konfliktu diplomatickou cestou zmiernili, iba sa rozvíjajú.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali