Vojna na Ukrajine odhaľuje “tvrdú realitu” zbrojných kapacít Západu

❚❚

Bratislava 3. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Po takmer 10 mesiacoch od vojny na Ukrajinu sú spojenci, ktorí podporili vojnové úsilie Kyjeva, čoraz viac znepokojení bojom o zvýšenie výroby munície, keďže konflikt prežiera ich zásoby, informuje Financial Times

Ukraine Tensions_Javelin
Na snímke protitankové strely Javelin

V stávke je nielen schopnosť Západu naďalej dodávať Ukrajine potrebné zbrane, ale aj schopnosť spojencov ukázať protivníkom, ako je Čína, že majú priemyselnú základňu, ktorá dokáže vyrobiť dostatok zbraní na dôveryhodnú obranu proti prípadnému útoku.

.

“Ukrajina nás zamerala na to, na čom skutočne záleží,” povedal William LaPlante, hlavný nákupca zbraní v Pentagóne, na nedávnej konferencii na Univerzite Georgea Masona. “Dôležitá je výroba. Na výrobe naozaj záleží.”

Po tom, čo ministerstvá obrany členských štátov NATO poslali Ukrajine vojenskú podporu vo výške viac ako 40 miliárd dolárov, väčšinou z existujúcich zásob, zisťujú, že nečinné linky na výrobu zbraní sa nedajú zapnúť zo dňa na deň. Zvýšenie kapacity si vyžaduje investície, ktoré zasa závisia od zabezpečenia dlhodobých výrobných kontraktov.

.

USA poslali na Ukrajinu približne tretinu svojich zásob protitankových rakiet Javelin a tretinu svojich zásob protilietadlových rakiet Stinger. Má však len malé vyhliadky na to, že ich bude môcť rýchlo nahradiť. “Niet pochýb o tom, že … (dodávky Ukrajine) vyvíjajú tlak na našu obrannú priemyselnú základňu,” povedal minulý mesiac Colin Kahl, námestník ministra obrany USA pre politiku.

Spojené kráľovstvo sa obrátilo na tretiu stranu, ktorú odmietlo identifikovať, aby doplnila svoje vyčerpané zásoby protitankových rakiet NLAW. “Existuje niekoľko skutočne tvrdých skutočností, ktoré sme boli nútení spoznať,” povedal v októbri James Heappey, minister pre ozbrojené sily.

Zásoby zbraní v mnohých európskych krajinách sú ešte skromnejšie. Keď Francúzsko v októbri poslalo na Ukrajinu šesť samohybných húfnic Caesar, mohlo tak urobiť len vďaka presmerovaniu dánskej objednávky na špičkové delostrelectvo.

Podľa predstaviteľov rezortu obrany a riadiacich pracovníkov firiem existujú dva hlavné dôvody, prečo majú západné krajiny problémy so zabezpečením čerstvých vojenských dodávok.

Prvý je štrukturálny. Od konca studenej vojny tieto krajiny získali mierovú dividendu znížením vojenských výdavkov, zmenšením obranného priemyslu a prechodom na štíhlu výrobu “just-in-time” a nízke zásoby vybavenia, ako je munícia. Je to preto, lebo boj proti povstalcom a teroristom si nevyžadoval taký druh ťažkých zbraní, aké sú potrebné v pozemných konfliktoch vysokej intenzity.

.

Ukrajina tento predpoklad vyvrátila. Počas intenzívnych bojov vo východnom Donbase toto leto Rusko za dva dni spotrebovalo viac munície, ako má britská armáda na sklade. Podľa správy think-tanku Royal United Services Institute v Londýne by pri ukrajinskom tempe spotreby delostrelectva mohli britské zásoby vydržať týždeň a európski spojenci Spojeného kráľovstva na tom nie sú o nič lepšie.

“Západ má problém s obmedzenou obrannou priemyselnou kapacitou,” povedal Mick Ryan, bývalý generálmajor austrálskej armády. “Ak majú západné krajiny obnoviť kapacity na navrhovanie, výrobu a skladovanie, bude potrebný rozsiahly program priemyselnej expanzie. … veľké množstvá munície.”

Druhý faktor je byrokratický. Vlády tvrdia, že sú odhodlané zvýšiť rozpočty na obranu. Napriek tomu v podmienkach veľkej ekonomickej neistoty pomaly vypisujú viacročné kontrakty na obstarávanie, ktoré obranné skupiny potrebujú na urýchlenie výroby.

“Je to problém podnikových financií,” povedal vysoký európsky predstaviteľ pre obranu. “Žiadna spoločnosť nechce investovať do druhej továrenskej linky na zvýšenie výroby bez dlhodobej zmluvnej istoty. Bude Rusko hrozbou aj o päť rokov, a ak nie, budú vtedy vlády ešte nakupovať zbrane od týchto spoločností?”

Tento nedostatok istoty platí na oboch stranách Atlantiku, tvrdia vedúci predstavitelia spoločností. Saab, švédska obranná a letecká spoločnosť, ktorá vyrába stíhačky NLAW a Gripen, tvrdí, že rokuje s niekoľkými vládami o nových objednávkach, ale pokrok v podpisovaní zmlúv je pomalý.

.

“Pokiaľ ide o prijímanie objednávok priamo súvisiacich s Ukrajinou… veľmi málo sa toho objavilo alebo stalo,” povedal výkonný riaditeľ Saabu Micael Johansson. “Som si istý, že to príde… ale postupy uzatvárania zmlúv sú stále dosť pomalé.”

Britská spoločnosť BAE Systems tiež tvrdí, že “rokuje” s britskou vládou o zvýšení výroby viacerých druhov munície, zatiaľ čo americké obranné spoločnosti sa podobne sťažujú na nedostatok jasného “dopytového signálu” z Washingtonu.

“Sú v situácii ‘ukážte mi peniaze’,” povedal Mark Cancian, hlavný poradca Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone. “Obávajú sa toho, že (obranné spoločnosti) rozšíria kapacity, potom sa vojna skončí a ministerstvo obrany zníži kontrakty.”

Kathy Wardenová, výkonná riaditeľka spoločnosti Northrop Grumman, uviedla, že postupy obstarávania Pentagónu – ktoré dávajú “veľmi rozkolísaný signál dopytu” na vytváranie zásob, ale až po tom, ako ich konflikt rýchlo vyčerpá – nie sú modelom, ktorý “bude mať zmysel”, ak je cieľom trvalé investovanie do výroby.

Niektorí obranní výrobcovia už vyrábajú na plnú kapacitu, pričom zmeny pracujú 24 hodín denne.

“Keď budeme mať jasnú predstavu o tom, aký bude signál dopytu… sme ochotní financovať rozšírenie kapacít,” povedal Frank St John, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Lockheed Martin, ktorá vyrába delostrelecké raketové systémy Himar a Javeliny.

Západní predstavitelia tvrdia, že dodávky Ukrajine neohrozili vojenskú pripravenosť ich vlastných krajín, zatiaľ čo nedostatok ruskej armády je vraj oveľa horší. Moskva si musí zaobstarať zbrane, ako sú delostrelecké granáty a bezpilotné lietadlá, zo Severnej Kórey a Iránu.

Hoci v NATO, najmä v jeho európskych členských štátoch, panuje takmer úplná zhoda o potrebe posilniť svoje armády a obranný priemysel, spoločnosti môžu pokračovať až vtedy, keď budú mať väčšiu zmluvnú istotu.

“Na zmluvách záleží. Na peniazoch… záleží,” povedal LaPlante z Pentagónu. “Keď (obranné spoločnosti) uvidia, že vložíme peniaze (do objednávok) . . . dostanú ich, to je ich práca.”

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali