Generál dodal, že Rusko musí podniknúť adekvátne odvetné opatrenia, ale “bezpečnosť sveta sa tým nezmení”. Myslí si, že v roku 2022 budú mať USA vo výzbroji viac ako tisíc rakiet.
Člen prezídia organizácie Dôstojníci Ruska plukovník v zálohe Andrej Golovatjuk v prenose rádia Sputnik podotkol, že existujú dôvody mať podozenia, že americký systém PVO v Európe je namierený proti Rusku.
“Ak si pamätáte, všetko to začalo, keď Američania pod zámienkou nebezpečenstva iránskych jadrových zbraní umiestnili svoje systémy PVO do Rumunska a Poľska. Aj keď sa problém s iránskymi jadrovými zbraňami už vyriešil, oni aj naďalej rozmiestňujú svoje rakety. Keď sa pozrieme na vzdialenosť a rýchlosť letu rakety Tomahawk, ktorá môže byť vypálená z týchto odpaľovacích zariadení, z Rumunska doletí do centra Moskvy za hodinu a kúsok. Samozrejme vzniká podozrenie, proti komu sú nakoniec tieto systémy namierené. Proti Iránu alebo proti Rusku?”, povedal Andrej Golovatjuk.
Podľa neho USA zahájili nebezpečnú hru.
“Ozbrojené sily Ruska, VKS a PVO neustále sledujú situáciu. Aj naši americkí partneri musia chápať, že sami chodia po ostrí noža, a kedykoľvek sa toto ostrie môže prevaliť na jednu alebo druhú stranu. Nie je potrebné sa hrať s “hračkami”, či už jadrovými alebo polo jadrovými raketami,” podotkol vojenský expert.
USA sa zaoberajú vytvorením globálnej PVO už viac ako desať rokov. Moskva opakovane hovorila, že takéto akcie podkopávajú základy strategickej stability. Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa skôr potvrdila, že má v úmysle pokračovať vo vývoji protiraketovej obrany. Washington tvrdí, že hlavnú hrozbu predstavujú Irán a Severná Kórea.